Autumn Sunday

Weston

Autumn Sunday Series

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 Total Nett
1st Fast   LASER 4000/ 4000 4236       917 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 1.0 24.0 10.0
2nd Fast   Nacra 15 070       740 2.0 1.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 10.0
3rd Fast   RS 800 968   Gavin Page L Whyburd 799 1.0 2.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 24.0 10.0
4th Fast   Hobie 16 107020   Christen Kellenev Michele Zedra 809 3.0 3.0 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 27.0 13.0
5th Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher E Vesty 720 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 1.0 7.0 DNC 29.0 15.0
6th Fast   RS 800 1217   H Osbourne C Baudouin 799 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 1.0 7.0 DNC 7.0 DNC 29.0 15.0

Medium Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 Total Nett
1st Medium   RS 600 785   James Cowen   916 (3.0) (2.0) 2.0 1.0 1.0 9.0 4.0
2nd Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1.0 1.0 (7.0 DNC) (3.0) 2.0 14.0 4.0
3rd Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 2.0 3.0 1.0 (4.0) (4.0) 14.0 6.0
4th Medium   CONTENDER 2651       969 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 2.0 3.0 26.0 12.0
5th Medium   CONTENDER 1764   Mark Jackson   969 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 5.0 5.0 31.0 17.0
6th Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 6.0 7.0 DNC 34.0 20.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 Total Nett
1st Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1.0 (2.0) (16.0 DNC) 1.0 2.0 22.0 4.0
2nd Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 1.0 51.0 19.0
3rd Slow   LASER RADIAL 206333   Liz Peacock   1142 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 51.0 19.0
4th Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1098 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 3.0 54.0 22.0
5th Slow   LASER 7   Dan Johnson   1098 3.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 54.0 22.0
6th Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 5.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 57.0 25.0
7th Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 4.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 57.0 25.0
8th Slow   LASER RADIAL 164848   Dan Johnson   1142 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 65.0 33.0
9th Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 4.0 68.0 36.0
10th Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 68.0 36.0
11th Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 16.0 DNC 69.0 37.0
12th Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 6.0 16.0 DNC 70.0 38.0
13th Slow   EUROPE 0   O Schluter   1145 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 70.0 38.0
14th Slow   LASER 136239   Paul Cooper   1098 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 71.0 39.0
15th Slow   RS AERO 7 2588   Charles Baudonin   1068 8.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 72.0 40.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 800 968   Gavin Page L Whyburd 799 1440 15:21:30 0:41:30 3 1:09:15 1.0
2 Fast   Nacra 15 070       740 1440 15:32:35 0:52:35 4 1:11:04 2.0
3 Fast   Hobie 16 107020   Christen Kellenev Michele Zedra 809 1440 15:36:24 0:56:24 3 1:32:57 3.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 070       740 1636 17:33:25 0:57:25 5 1:17:35 1.0
2 Fast   RS 800 968   Gavin Page L Whyburd 799 1636 17:38:20 1:02:20 5 1:18:01 2.0
3 Fast   Hobie 16 107020   Christen Kellenev Michele Zedra 809 1636 17:43:11 1:07:11 4 1:43:48 3.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 800 1217   H Osbourne C Baudouin 799 1021 11:06:50 0:45:50 5 0:57:22 1.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher E Vesty 720 1402 15:06:47 1:04:47 5 1:29:59 1.0
2 Fast   LASER 4000/ 4000 4236       917 1402 15:09:57 1:07:57 4 1:32:38 2.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   LASER 4000/ 4000 4236       917 1550 16:42:36 0:52:36 3 0:57:22 1.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1443 15:34:40 0:51:40 3 0:53:19 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1443 15:36:07 0:53:07 3 0:54:49 2.0
3 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1443 15:35:18 0:52:18 3 0:57:06 3.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1639 17:35:02 0:56:02 3 0:57:50 1.0
2 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1639 17:32:11 0:53:11 3 0:58:04 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1639 17:36:59 0:57:59 3 0:59:50 3.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1021 11:01:37 0:40:37 4 0:41:55 1.0
2 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1021 11:03:08 0:42:08 4 0:46:00 2.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1405 15:05:40 1:00:40 3 1:06:14 1.0
2 Medium   CONTENDER 2651       969 1405 15:11:02 1:06:02 3 1:08:09 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1405 15:11:26 1:06:26 3 1:08:34 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1405 151409 1:09:09 3 1:11:22 4.0
5 Medium   CONTENDER 1764   Mark Jackson   969 1405 15:15:45 1:10:45 3 1:13:01 5.0
6 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1405 15:17:14 1:12:14 3 1:16:41 6.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1553 16:38:30 0:45:30 2 0:49:40 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1553 16:43:03 0:50:03 2 0:51:39 2.0
3 Medium   CONTENDER 2651       969 1553 16:43:17 0:50:17 2 0:51:54 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1553 16:43:39 0:50:39 2 0:52:16 4.0
5 Medium   CONTENDER 1764   Mark Jackson   969 1553 16:44:24 0:51:24 2 0:53:03 5.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1446 15:30:21 0:44:21 4 0:38:50 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz Peacock   1142 1446 15:31:29 0:45:29 4 0:39:50 2.0
3 Slow   LASER 7   Dan Johnson   1098 1446 15:30:25 0:44:25 4 0:40:27 3.0
4 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1446 15:32:54 0:46:54 4 0:40:58 4.0
5 Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 1446 15:33:29 0:47:29 4 0:41:28 5.0
6 Slow   EUROPE 0   O Schluter   1145 1446 15:34:26 0:48:26 4 0:42:18 6.0
7 Slow   LASER 136239   Paul Cooper   1098 1446 15:32:42 0:46:42 4 0:42:32 7.0
8 Slow   RS AERO 7 2588   Charles Baudonin   1068 1446 153252 0:46:52 4 0:43:53 8.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz Peacock   1142 1642 17:40:22 0:58:22 5 0:51:07 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1642 17:40:43 0:58:43 5 0:51:25 2.0
3 Slow   LASER 7   Dan Johnson   1098 1642 17:39:10 0:57:10 5 0:52:04 3.0
4 Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 1642 17:43:43 1:01:43 5 0:53:54 4.0
5 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1642 17:44:46 1:02:46 5 0:54:49 5.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 164848   Dan Johnson   1142 1021 11:01:55 0:40:55 4 0:35:50 1.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1408 15:06:42 0:58:42 3 0:51:24 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1408 15:06:30 0:58:30 3 0:51:52 2.0
3 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1098 1408 15:08:41 1:00:41 3 0:55:16 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1408 15:05:04 0:57:04 3 0:55:24 4.0
5 Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046 1408 15:06:30 0:58:30 3 0:55:56 5.0
6 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1408 15:10:21 1:02:21 3 0:57:12 6.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1556 16:36:08 0:40:08 2 0:35:35 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1556 16:38:33 0:42:33 2 0:37:16 2.0
3 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1098 1556 16:38:39 0:42:39 2 0:38:51 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 1556 16:41:27 0:45:27 2 0:39:48 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com