Summer Series

Weston

Freezer Series

Fast Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 R12 Total Nett
1st Fast   DART 16 2637   Jeremy Pilcher Ellie Vesty 905 1.0 1.0 (3.0 DNC) (3.0 DNC) (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 1.0 1.0 22.0 10.0
2nd Fast   Nacra 20 070   Alex Hamel Charlie Hamel 652 (3.0 DNC) (3.0 DNC) (3.0 DNC) (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 29.0 17.0

Medium Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 R12 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1.0 1.0 (3.0) 2.0 (3.0) (3.0) (3.0) 2.0 2.0 3.0 23.0 11.0
2nd Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 53.0 21.0
3rd Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 3.0 (8.0 OCS) 4.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 58.0 26.0
4th Medium   RS 600 785   J Cowen   920 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 (8.0 DNC) 1.0 1.0 (8.0 RET) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 62.0 30.0
5th Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 2.0 63.0 31.0
6th Medium   WETA 248   M Stanier N Stanier 960 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 4.0 63.0 31.0
7th Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 1.0 66.0 34.0

Slow Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 R12 Total Nett
1st Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1.0 1.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 55.0 11.0
2nd Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 2.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 4.0 3.0 63.0 19.0
3rd Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 72.0 28.0
4th Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 90.0 46.0
5th Slow   RS AERO 9 00   Rich Vincent   1019 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 2.0 92.0 48.0
6th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 93.0 49.0
7th Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 4.0 95.0 51.0
8th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 103.0 59.0
9th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 104.0 60.0
10th Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 105.0 61.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 16 2637   Jeremy Pilcher Ellie Vesty 905 1141 12:17:06 0:36:06 2 0:39:53 1.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 16 2637   Jeremy Pilcher Ellie Vesty 905 1228 12:51:13 0:23:13 1 0:25:39 1.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 16 2637   Jeremy Pilcher Ellie Vesty 905 1400 15:02:42 1:02:42 2 1:09:17 1.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 16 2637   Jeremy Pilcher Ellie Vesty 905 1514 15:41:37 0:27:37 1 0:30:31 1.0
2 Fast   Nacra 20 070   Alex Hamel Charlie Hamel 652 1514 15:37:36 0:23:36 1 0:36:12 2.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1141 12:17:32 0:36:32 2 0:37:40 1.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1228 13:00:23 0:32:23 1 0:33:23 1.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 1100 11:50:34 0:50:34 3 0:53:41 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1100 11:52:51 0:52:51 3 0:54:29 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1100 11:53:16 0:53:16 3 0:54:55 3.0
4 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1100 11:51:50 0:51:50 3 0:56:20 4.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1313 13:58:21 0:45:21 3 0:46:45 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1313 14:01:53 0:48:53 3 0:50:24 2.0
3 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 1313 14:01:02 0:48:02 3 0:50:59 3.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1518 16:20:38 1:02:38 4 1:08:05 1.0
2 Medium   WETA 248   M Stanier N Stanier 960 1518 16:14:08 0:56:08 3 1:17:58 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1518 16:15:15 0:57:15 3 1:18:42 3.0
4 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942     OCS     8.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   J Cowen   920 1630 17:16:00 0:46:00 3 0:50:00 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 1630 17:18:50 0:48:50 3 0:50:21 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1630 17:21:00 0:51:00 3 0:52:35 3.0
4 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 1630 17:24:39 0:54:39 3 0:58:01 4.0
5 Medium   WETA 248   M Stanier N Stanier 960 1630 17:28:19 0:58:19 3 1:00:45 5.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1005 10:39:09 0:34:09 2 0:35:12 1.0
2 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 1005 10:40:54 0:35:54 2 0:38:07 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1005 10:45:47 0:40:47 2 0:42:03 3.0
4 Medium   RS 600 785   J Cowen   920     RET     8.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   970 1056 11:14:44 0:18:44 1 0:19:19 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1056 11:22:54 0:26:54 1 0:27:44 2.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1400 14:53:53 0:53:53 2 0:57:12 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1400 14:57:32 0:57:32 2 0:59:19 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 1400 14:58:54 0:58:54 2 1:00:43 3.0
4 Medium   WETA 248   M Stanier N Stanier 960 1400 15:04:17 1:04:17 2 1:06:58 4.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1514 15:40:24 0:26:24 1 0:28:02 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   970 1514 15:41:29 0:27:29 1 0:28:20 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   970 1514 15:42:53 0:28:53 1 0:29:47 3.0
4 Medium   WETA 248   M Stanier N Stanier 960 1514 15:43:21 0:29:21 1 0:30:34 4.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1141 12:19:11 0:38:11 2 0:33:17 1.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1228 12:59:38 0:31:38 2 0:27:35 1.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1100 11:57:00 0:57:00 3 0:50:21 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1100 11:57:16 0:57:16 3 0:50:35 2.0
3 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1100 11:59:52 0:59:52 3 0:52:12 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1100 11:59:12 0:59:12 3 0:55:17 4.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1313 13:52:09 0:39:09 3 0:34:35 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1313 13:51:03 0:38:03 3 0:35:32 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1132 1313 13:55:34 0:42:34 3 0:37:36 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1313 13:56:44 0:43:44 3 0:38:08 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1097 1313 13:55:44 0:42:44 3 0:38:57 5.0
6 Slow   Byte CI 3590   MP Conway   1180 1313 14:14:17 1:01:17 3 0:51:56 6.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1521 16:15:23 0:54:23 3 0:49:34 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1521 16:19:35 0:58:35 3 0:51:45 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1521 16:21:30 1:00:30 3 0:56:29 3.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1097 1630 17:23:12 0:53:12 3 0:48:30 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1132 1630 17:26:27 0:56:27 3 0:49:52 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1630 17:25:34 0:55:34 3 0:51:53 3.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1147 1400 150351 1:03:51 2 1:23:30 4.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1400 15:02:19 1:02:19 2 0:54:20 1.0
2 Slow   RS AERO 9 00   Rich Vincent   1019 1400 14:55:48 0:55:48 2 0:54:46 2.0
3 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 1400 15:04:58 1:04:58 2 0:56:38 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1400 15:01:42 1:01:42 2 0:57:37 4.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1147 1514 15:43:18 0:29:18 1 0:25:33 1.0
2 Slow   RS AERO 9 00   Rich Vincent   1019 1514 15:40:03 0:26:03 1 0:25:34 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1071 1514 15:42:58 0:28:58 1 0:27:03 3.0
4 Slow   BYTE CII 850   Olwen Binks   1147 1514 15:45:44 0:31:44 1 0:27:40 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com