Grand Slam

Weston SC

Grand Slam

ASYMETRIC Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 2.0 2.0 2.0 (4.0 OCS) 1.0 1.0 1.0 13.0 9.0
2nd ASYMETRIC   RS 400 1042 WSC L PEACOCK NATHAN STETTENONI 942 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 19.0 15.0
3rd ASYMETRIC   RS 400 574 WSC J MUNN K MUNN 942 3.0 3.0 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 25.0 21.0

FAST Fleet

Sailed: 6, Discards: 0, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st FAST   ISO 1003   JOHN GILL JULIET GILL 922 2.0 2.0 1.0 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 19.0
2nd FAST   LASER4000 4682 GRAFHAM WATER JOHN REYNOLDS FRAN HOWELL 917 3.0 4.0 2.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 22.0 22.0
3rd FAST   CHERUB 2700 STOKES BAY LUKE HARTLEY OLLIE MORRELL 903 1.0 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 26.0 26.0
4th FAST   RS 800 1217       799 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNS 1.0 31.0 31.0
5th FAST   CHERUB 3216   NICK PRATT TBA 903 4.0 3.0 6.0 DNC 6.0 OCS 6.0 DNC 6.0 DNC 31.0 31.0

CATAMARAN Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 1.0 1.0 1.0 (5.0) 2.0 1.0 1.0 12.0 7.0
2nd CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 (11.0 DNS) 3.0 11.0 RET 4.0 3.0 3.0 2.0 37.0 26.0
3rd CATAMARAN   FORMULA 18 1234       680 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 2.0 11.0 RET 48.0 37.0
4th CATAMARAN   DART 16 2637 WSC J PILCHER E STEPHENSON 824 6.0 9.0 (11.0 DNC) 3.0 4.0 4.0 11.0 DNC 48.0 37.0
5th CATAMARAN   FORMULA 18 51 WSC SIMON NORTHROP OLI EGAN 680 2.0 2.0 (11.0 RET) 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 50.0 39.0
6th CATAMARAN   Nacra F20 6 YAVERLAND DOUGLAS WRIGHT CHRIS RICHARDSON 595 4.0 6.0 (11.0 RET) 6.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 60.0 49.0
7th CATAMARAN   A CLASS 90   BEN MANCIN   684 3.0 7.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 65.0 54.0
8th CATAMARAN   SHADOW 17 STOKES BAY ROB FORESTER   750 7.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 55.0
9th CATAMARAN   A CLASS 1964 WSC ADAM PIGGOTT   684 5.0 8.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 68.0 57.0
10th CATAMARAN   FORMULA 18 695 WSC ALEX REILLY OLIVER BOND 680 (11.0 RET) 5.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 71.0 60.0

SLOW Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 2.0 3.0 1.0 (6.0) 2.0 3.0 3.0 20.0 14.0
2nd SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 (6.0) 5.0 5.0 2.0 6.0 5.0 4.0 33.0 27.0
3rd SLOW   STREAKER 1696 WSC NIKKI CATT   1128 4.0 2.0 6.0 3.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 50.0 36.0
4th SLOW   RS AERO 9 2114 WSC RICH VINCENT   1019 1.0 1.0 2.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 53.0 39.0
5th SLOW   EUROPE 397 CHEW VALLEY LAKE SC ANDY HARRIS   1145 3.0 4.0 4.0 4.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 57.0 43.0
6th SLOW   SOLO 5583       1143 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 1.0 1.0 59.0 45.0
7th SLOW   STREAKER 1727 WSC TIM GOLDING   1128 5.0 6.0 3.0 (14.0 DNC) 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 61.0 47.0
8th SLOW   LASER RADIAL 206251   LIZ PEACOCK   1142 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 4.0 2.0 2.0 64.0 50.0
9th SLOW   TOPPER 45253       1358 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 3.0 4.0 14.0 DNC 77.0 63.0
10th SLOW   RS AERO 7 2149 WSC MIKE YATES   1068 7.0 7.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 77.0 63.0
11th SLOW   BYTE CII 3565 WSC CLARE MACH   1144 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 85.0 71.0
12th SLOW   BYTE CI 3565 WSC CLARE MACH   1180 8.0 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 86.0 72.0
13th SLOW   BYTE CII 3563 WSC MAGGIE FUTCHER   1144 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 89.0 75.0

MEDIUM Fleet

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 1.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 13.0 10.0
2nd MEDIUM   CONTENDER 2588 WSC JEREMY BLAYDES   969 3.5 OOD 3.5 OOD 3.5 OOD (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 24.5 13.5
3rd MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 (7.0) 7.0 6.0 2.0 3.0 3.0 3.0 31.0 24.0
4th MEDIUM   CONTENDER 2619 WSC MIKE MURLEY HUGHES   969 3.0 1.0 1.0 (11.0 OCS) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 49.0 38.0
5th MEDIUM   RS 600 765 WSC JAMES COWEN   916 4.0 6.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 56.0 45.0
6th MEDIUM   CONTENDER 2639 WSC RALPH DREW   969 5.0 4.0 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 58.0 47.0
7th MEDIUM   CONTENDER 710 GUERNSEY YACHT CLUB KEITH LE PAGE   969 6.0 5.0 4.0 (11.0 OCS) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 59.0 48.0
8th MEDIUM   CONTENDER 589 WSC KEITH PAUL   969 2.0 3.0 (11.0 DNS) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 60.0 49.0
9th MEDIUM   CONTENDER 3 WSC MARK JACKSON   969 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 OCS 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 77.0 66.0
9th MEDIUM   CONTENDER 615 WSC DAVID BATE   969 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 OCS 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 77.0 66.0

R1 - ASYMETRIC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASYMETRIC   RS 400 1042 WSC L PEACOCK NATHAN STETTENONI 942 11:13:00 11:54:03 0:41:03 2 0:43:35 1.0
2 ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 11:13:00 11:58:39 0:45:39 2 0:43:39 2.0
3 ASYMETRIC   RS 400 574 WSC J MUNN K MUNN 942 11:13:00 11:56:12 0:43:12 2 0:45:52 3.0

R2 - ASYMETRIC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASYMETRIC   RS 400 1042 WSC L PEACOCK NATHAN STETTENONI 942 12:23 13:18:52 0:55:52 3 0:59:18 1.0
2 ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 12:23 13:25:55 1:02:55 3 1:00:09 2.0
3 ASYMETRIC   RS 400 574 WSC J MUNN K MUNN 942 12:23 13:28:44 1:05:44 3 1:09:47 3.0

R3 - ASYMETRIC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASYMETRIC   RS 400 1042 WSC L PEACOCK NATHAN STETTENONI 942 14:23 15:14:37 0:51:37 3 0:54:48 1.0
2 ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 14:23 15:23:51 1:00:51 3 0:58:10 2.0
3 ASYMETRIC   RS 400 574 WSC J MUNN K MUNN 942 14:23 15:19:20 0:56:20 3 0:59:48 3.0

R4 - ASYMETRIC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 OCS 4.0

R5 - ASYMETRIC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 11:33 12:27:24 0:54:24 3 0:52:00 1.0

R6 - ASYMETRIC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 124500 13:31:34 0:46:34 3 0:44:31 1.0

R7 - ASYMETRIC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 ASYMETRIC   RS 200 1342 LLANDEGFEDD SARAH GREEN DAVID GREEN 1046 1340 14:25:27 0:45:27 3 0:43:27 1.0

R1 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FAST   CHERUB 2700 STOKES BAY LUKE HARTLEY OLLIE MORRELL 903 11:10:00 11:48:51 0:38:51 2 0:43:01 1.0
2 FAST   ISO 1003   JOHN GILL JULIET GILL 922 11:10:00 11:50:12 0:40:12 2 0:43:36 2.0
3 FAST   LASER4000 4682 GRAFHAM WATER JOHN REYNOLDS FRAN HOWELL 917 11:10:00 11:50:25 0:40:25 2 0:44:04 3.0
4 FAST   CHERUB 3216   NICK PRATT TBA 903 11:10:00 11:50:04 0:40:04 2 0:44:22 4.0

R2 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FAST   CHERUB 2700 STOKES BAY LUKE HARTLEY OLLIE MORRELL 903 12:20 13:10:19 0:50:19 3 0:55:43 1.0
2 FAST   ISO 1003   JOHN GILL JULIET GILL 922 12:20 13:13:17 0:53:17 3 0:57:47 2.0
3 FAST   CHERUB 3216   NICK PRATT TBA 903 12:20 13:14:33 0:54:33 3 1:00:25 3.0
4 FAST   LASER4000 4682 GRAFHAM WATER JOHN REYNOLDS FRAN HOWELL 917 12:20 13:16:31 0:56:31 3 1:01:38 4.0

R3 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FAST   ISO 1003   JOHN GILL JULIET GILL 922 14:20 15:07:52 0:47:52 3 0:51:55 1.0
2 FAST   LASER4000 4682 GRAFHAM WATER JOHN REYNOLDS FRAN HOWELL 917 14:20 15:08:14 0:48:14 3 0:52:36 2.0

R4 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FAST   LASER4000 4682 GRAFHAM WATER JOHN REYNOLDS FRAN HOWELL 917 1100 11:59:55 0:59:55 1 1:05:20 1.0
2 FAST   ISO 1003   JOHN GILL JULIET GILL 922 1100 12:01:03 1:01:03 1 1:06:13 2.0
3 FAST   CHERUB 3216   NICK PRATT TBA 903     OCS     6.0

R5 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 FAST   RS 800 1217       799 DNS 6.0

R6 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 FAST   RS 800 1217       799 124500 13:21:24 0:36:24 3 0:45:33 1.0

R7 - FAST Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - CATAMARAN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 11:10:00 11:51:31 0:41:31 3 1:01:03 1.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 51 WSC SIMON NORTHROP OLI EGAN 680 11:10:00 11:51:41 0:41:41 3 1:01:18 2.0
3 CATAMARAN   A CLASS 90   BEN MANCIN   684 11:10:00 11:57:16 0:47:16 3 1:09:06 3.0
4 CATAMARAN   Nacra F20 6 YAVERLAND DOUGLAS WRIGHT CHRIS RICHARDSON 595 11:10:00 11:52:10 0:42:10 3 1:10:52 4.0
5 CATAMARAN   A CLASS 1964 WSC ADAM PIGGOTT   684 11:10:00 11:58:44 0:48:44 3 1:11:15 5.0
6 CATAMARAN   DART 16 2637 WSC J PILCHER E STEPHENSON 824 11:10:00 11:59:06 0:49:06 2 1:29:23 6.0
7 CATAMARAN   SHADOW 17 STOKES BAY ROB FORESTER   750 11:10:00 12:31:15 1:21:15 3 1:48:20 7.0
8 CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 11:10   DNS     11.0
8 CATAMARAN   FORMULA 18 695 WSC ALEX REILLY OLIVER BOND 680 11:10:00   RET     11.0

R2 - CATAMARAN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 12:20 13:07:59 0:47:59 4 1:10:34 1.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 51 WSC SIMON NORTHROP OLI EGAN 680 12:20 13:08:03 0:48:03 4 1:10:40 2.0
3 CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 12:20 13:08:07 0:48:07 4 1:10:46 3.0
4 CATAMARAN   SHADOW 17 STOKES BAY ROB FORESTER   750 12:20 13:15:40 0:55:40 4 1:14:13 4.0
5 CATAMARAN   FORMULA 18 695 WSC ALEX REILLY OLIVER BOND 680 12:20 12:59:06 0:39:06 3 1:16:40 5.0
6 CATAMARAN   Nacra F20 6 YAVERLAND DOUGLAS WRIGHT CHRIS RICHARDSON 595 12:20 13:05:55 0:45:55 4 1:17:10 6.0
7 CATAMARAN   A CLASS 90   BEN MANCIN   684 12:20 13:14:14 0:54:14 4 1:19:17 7.0
8 CATAMARAN   A CLASS 1964 WSC ADAM PIGGOTT   684 12:20 13:07:10 0:47:10 3 1:31:57 8.0
9 CATAMARAN   DART 16 2637 WSC J PILCHER E STEPHENSON 824 12:20 13:20:28 1:00:28 3 1:37:51 9.0

R3 - CATAMARAN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 14:20 15:07:29 0:47:29 5 1:09:50 1.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 14:20 14:29:27 RET 1   11.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 51 WSC SIMON NORTHROP OLI EGAN 680     RET     11.0
2 CATAMARAN   Nacra F20 6 YAVERLAND DOUGLAS WRIGHT CHRIS RICHARDSON 595     RET     11.0

R4 - CATAMARAN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 CATAMARAN   FORMULA 18 1234       680 1100 11:38:19 0:38:19 1 0:56:21 1.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 51 WSC SIMON NORTHROP OLI EGAN 680 1100 11:50:45 0:50:45 1 1:14:38 2.0
3 CATAMARAN   DART 16 2637 WSC J PILCHER E STEPHENSON 824 1100 12:01:58 1:01:58 1 1:15:12 3.0
4 CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 1100 11:52:40 0:52:40 1 1:17:27 4.0
5 CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 1100 11:53:20 0:53:20 1 1:18:26 5.0
6 CATAMARAN   Nacra F20 6 YAVERLAND DOUGLAS WRIGHT CHRIS RICHARDSON 595 1100 11:53:20 0:53:20 1 1:29:38 6.0

R5 - CATAMARAN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 CATAMARAN   FORMULA 18 1234       680 11:33 12:12:52 0:39:52 4 0:58:38 1.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 11:33 12:17:21 0:44:21 4 1:05:13 2.0
3 CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 11:33 12:21:25 0:48:25 4 1:11:12 3.0
4 CATAMARAN   DART 16 2637 WSC J PILCHER E STEPHENSON 824 11:33 12:20:52 0:47:52 3 1:17:27 4.0

R6 - CATAMARAN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 124500 13:23:01 0:38:01 5 0:55:54 1.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 1234       680 124500 13:23:59 0:38:59 5 0:57:20 2.0
3 CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 124500 13:28:17 0:43:17 5 1:03:39 3.0
4 CATAMARAN   DART 16 2637 WSC J PILCHER E STEPHENSON 824 124500 13:23:35 0:38:35 3 1:18:02 4.0

R7 - CATAMARAN Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 CATAMARAN   FORMULA 18 1581 WSC GRANT PIGGOTT SIMON FARREN 680 1340 14:16:33 0:36:33 5 0:53:45 1.0
2 CATAMARAN   FORMULA 18 1 WHITSTABLE YACHT CLUB MELANIE GHISLAIN CALEB COOPER 680 1340 14:17:16 0:37:16 5 0:54:48 2.0
3 CATAMARAN   FORMULA 18 1234       680     RET     11.0

R1 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SLOW   RS AERO 9 2114 WSC RICH VINCENT   1019 11:19:00 12:04:06 0:45:06 3 0:44:16 1.0
2 SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 11:19:00 11:52:25 0:33:25 2 0:45:39 2.0
3 SLOW   EUROPE 397 CHEW VALLEY LAKE SC ANDY HARRIS   1145 11:19:00 11:53:52 0:34:52 2 0:45:41 3.0
4 SLOW   STREAKER 1696 WSC NIKKI CATT   1128 11:19:00 11:53:30 0:34:30 2 0:45:53 4.0
5 SLOW   STREAKER 1727 WSC TIM GOLDING   1128 11:19:00 11:54:47 0:35:47 2 0:47:35 5.0
6 SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 11:19:00 11:56:38 0:37:38 2 0:47:50 6.0
7 SLOW   RS AERO 7 2149 WSC MIKE YATES   1068 11:19:00 11:54:16 0:35:16 2 0:49:32 7.0
8 SLOW   BYTE CI 3565 WSC CLARE MACH   1180 11:19:00 11:58:27 0:39:27 2 0:50:09 8.0

R2 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SLOW   RS AERO 9 2114 WSC RICH VINCENT   1019 12:29 13:12:27 0:43:27 3 0:42:38 1.0
2 SLOW   STREAKER 1696 WSC NIKKI CATT   1128 12:29 13:18:04 0:49:04 3 0:43:30 2.0
3 SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 12:29 13:17:29 0:48:29 3 0:44:09 3.0
4 SLOW   EUROPE 397 CHEW VALLEY LAKE SC ANDY HARRIS   1145 12:29 13:19:44 0:50:44 3 0:44:19 4.0
5 SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 12:29 13:22:19 0:53:19 3 0:45:11 5.0
6 SLOW   STREAKER 1727 WSC TIM GOLDING   1128 12:29 13:20:19 0:51:19 3 0:45:30 6.0
7 SLOW   RS AERO 7 2149 WSC MIKE YATES   1068 12:29 13:18:44 0:49:44 3 0:46:34 7.0
8 SLOW   BYTE CI 3565 WSC CLARE MACH   1180 12:29 13:25:12 0:56:12 3 0:47:38 8.0

R3 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 14:29 15:12:20 0:43:20 3 0:39:28 1.0
2 SLOW   RS AERO 9 2114 WSC RICH VINCENT   1019 14:29 15:09:46 0:40:46 3 0:40:00 2.0
3 SLOW   STREAKER 1727 WSC TIM GOLDING   1128 14:29 15:14:25 0:45:25 3 0:40:16 3.0
4 SLOW   EUROPE 397 CHEW VALLEY LAKE SC ANDY HARRIS   1145 14:29 15:16:24 0:47:24 3 0:41:24 4.0
5 SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 14:29 15:19:22 0:50:22 3 0:42:41 5.0
6 SLOW   STREAKER 1696 WSC NIKKI CATT   1128 14:29 15:17:30 0:48:30 3 0:43:00 6.0
7 SLOW   RS AERO 7 2149 WSC MIKE YATES   1068 14:29 15:18:52 0:49:52 3 0:46:41 7.0

R4 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SLOW   BYTE CII 3565 WSC CLARE MACH   1144 1109 12:09:28 1:00:28 1 0:52:51 1.0
2 SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 1109 12:12:58 1:03:58 1 0:54:13 2.0
3 SLOW   STREAKER 1696 WSC NIKKI CATT   1128 1109 12:10:21 1:01:21 1 0:54:23 3.0
4 SLOW   EUROPE 397 CHEW VALLEY LAKE SC ANDY HARRIS   1145 1109 12:11:27 1:02:27 1 0:54:32 4.0
5 SLOW   BYTE CII 3563 WSC MAGGIE FUTCHER   1144 1109 12:11:26 1:02:26 1 0:54:34 5.0
6 SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 1109 12:10:31 1:01:31 1 0:56:02 6.0
7 SLOW   RS AERO 9 2114 WSC RICH VINCENT   1019 1109 12:09:30 1:00:30 1 0:59:22 7.0

R5 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SLOW   SOLO 5583       1143 11:36 12:23:41 0:47:41 4 0:41:43 1.0
2 SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 11:36 12:22:6 0:46:06 4 0:41:59 2.0
3 SLOW   TOPPER 45253       1358 11:36 12:19:10 0:43:10 3 0:42:23 3.0
4 SLOW   LASER RADIAL 206251   LIZ PEACOCK   1142 11:36 12:14:12 0:38:12 3 0:44:36 4.0
5 SLOW   STREAKER 1727 WSC TIM GOLDING   1128 11:36 12:13:58 0:37:58 3 0:44:53 5.0
6 SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 11:36 12:16:25 0:40:25 3 0:45:40 6.0
7 SLOW   STREAKER 1696 WSC NIKKI CATT   1128 11:36 12:15:17 0:39:17 3 0:46:26 7.0

R6 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SLOW   SOLO 5583       1143 125100 13:22:02 0:31:02 3 0:27:09 1.0
2 SLOW   LASER RADIAL 206251   LIZ PEACOCK   1142 125100 13:22:53 0:31:53 3 0:27:55 2.0
3 SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 125100 13:22:01 0:31:01 3 0:28:15 3.0
4 SLOW   TOPPER 45253       1358 125100 13:29:47 0:38:47 3 0:28:34 4.0
5 SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 125100 13:25:58 0:34:58 3 0:29:38 5.0

R7 - SLOW Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 SLOW   SOLO 5583       1143 1346 14:15:58 0:29:58 3 0:26:13 1.0
2 SLOW   LASER RADIAL 206251   LIZ PEACOCK   1142 1346 14:17:04 0:31:04 3 0:27:12 2.0
3 SLOW   LASER 183445 WSC ANDREW RAWSON   1098 1346 14:16:03 0:30:03 3 0:27:22 3.0
4 SLOW   BYTE CI 3078 WSC EMMA PEARSON   1180 1346 14:20:05 0:34:05 3 0:28:53 4.0

R1 - MEDIUM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 11:16:00 12:00:13 0:44:13 2 0:45:38 1.0
2 MEDIUM   CONTENDER 589 WSC KEITH PAUL   969 11:16:00 12:00:32 0:44:32 2 0:45:57 2.0
3 MEDIUM   CONTENDER 2619 WSC MIKE MURLEY HUGHES   969 11:16:00 12:00:43 0:44:43 2 0:46:09 3.0
4 MEDIUM   CONTENDER 2588 WSC JEREMY BLAYDES   969     OOD     3.5
5 MEDIUM   RS 600 765 WSC JAMES COWEN   916 11:16:00 12:00:13 0:44:13 2 0:48:16 4.0
6 MEDIUM   CONTENDER 2639 WSC RALPH DREW   969 11:16:00 12:03:15 0:47:15 2 0:48:46 5.0
7 MEDIUM   CONTENDER 710 GUERNSEY YACHT CLUB KEITH LE PAGE   969 11:16:00 12:03:47 0:47:47 2 0:49:19 6.0
8 MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 11:16:00 12:08:34 0:52:34 2 0:54:45 7.0

R2 - MEDIUM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MEDIUM   CONTENDER 2619 WSC MIKE MURLEY HUGHES   969 12:26 13:07:08 0:41:08 2 0:42:27 1.0
2 MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 12:26 13:08:33 0:42:33 2 0:43:55 2.0
3 MEDIUM   CONTENDER 589 WSC KEITH PAUL   969 12:26 13:10:01 0:44:01 2 0:45:25 3.0
4 MEDIUM   CONTENDER 2588 WSC JEREMY BLAYDES   969     OOD     3.5
5 MEDIUM   CONTENDER 2639 WSC RALPH DREW   969 12:26 13:10:49 0:44:49 2 0:46:15 4.0
6 MEDIUM   CONTENDER 710 GUERNSEY YACHT CLUB KEITH LE PAGE   969 12:26 13:12:20 0:46:20 2 0:47:49 5.0
7 MEDIUM   RS 600 765 WSC JAMES COWEN   916 12:26 13:10:15 0:44:15 2 0:48:18 6.0
8 MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 12:26 13:17:32 0:51:32 2 0:53:41 7.0

R3 - MEDIUM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MEDIUM   CONTENDER 2619 WSC MIKE MURLEY HUGHES   969 14:26 15:17:07 0:51:07 3 0:52:45 1.0
2 MEDIUM   RS 600 765 WSC JAMES COWEN   916 14:26 15:16:25 0:50:25 3 0:55:02 2.0
3 MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 14:26 15:23:05 0:57:05 3 0:58:55 3.0
4 MEDIUM   CONTENDER 2588 WSC JEREMY BLAYDES   969     OOD     3.5
5 MEDIUM   CONTENDER 710 GUERNSEY YACHT CLUB KEITH LE PAGE   969 14:26 15:26:17 1:00:17 3 1:02:13 4.0
6 MEDIUM   CONTENDER 2639 WSC RALPH DREW   969 14:26 15:26:20 1:00:20 3 1:02:16 5.0
7 MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 14:26 15:12:40 0:46:40 2 1:12:55 6.0
8 MEDIUM   CONTENDER 589 WSC KEITH PAUL   969     DNS     11.0

R4 - MEDIUM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 1106 12:11:37 1:05:37 1 1:07:43 1.0
2 MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 1106 12:13:46 1:07:46 1 1:10:35 2.0
3 MEDIUM   CONTENDER 2619 WSC MIKE MURLEY HUGHES   969     OCS     11.0
3 MEDIUM   CONTENDER 710 GUERNSEY YACHT CLUB KEITH LE PAGE   969     OCS     11.0
3 MEDIUM   CONTENDER 3 WSC MARK JACKSON   969     OCS     11.0
3 MEDIUM   CONTENDER 615 WSC DAVID BATE   969     OCS     11.0

R5 - MEDIUM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MEDIUM   CONTENDER 2588 WSC JEREMY BLAYDES   969 11:36 12:14:44 0:38:44 4 0:39:58 1.0
2 MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 11:36 12:16:24 0:40:24 4 0:41:42 2.0
3 MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 11:36 12:21:23 0:45:23 4 0:47:16 3.0

R6 - MEDIUM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MEDIUM   CONTENDER 2588 WSC JEREMY BLAYDES   969 124800 13:23:36 0:35:36 4 0:36:44 1.0
2 MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 124800 13:25:14 0:37:14 4 0:38:25 2.0
3 MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 124800 13:29:51 0:41:51 4 0:43:36 3.0

R7 - MEDIUM Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 MEDIUM   CONTENDER 2588 WSC JEREMY BLAYDES   969 1343 14:17:09 0:34:09 4 0:35:15 1.0
2 MEDIUM   CONTENDER 2661 WSC NICK CURRY   969 1343 14:17:55 0:34:55 4 0:36:02 2.0
3 MEDIUM   WETA 248 WSC MIKE STANIER RACHEL JOHNSON 960 1343 14:22:59 0:39:59 4 0:41:39 3.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com