Spring Series

Weston

May Cup

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 (8.0 DNC) 8.0 DNC 2.0 1.0 1.0 20.0 12.0
2nd Fast   FORMULA 18 844   Mark Sutcliffe Tony Thackaray 680 (8.0 DNC) 1.0 3.0 8.0 DNC 2.0 22.0 14.0
3rd Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1.0 2.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 27.0 19.0
4th Fast   A CLASS 1964   Grant Piggott   684 (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 8.0 DNC 8.0 DNC 33.0 25.0
5th Fast   Nacra 15 70   Alex Hamel Charlie Hamel 740 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 8.0 DNC 34.0 26.0
6th Fast   RS 800 1217   Howard Osborne Charles Baudouin 799 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 8.0 DNC 8.0 DNC 36.0 28.0
7th Fast   DART 18 601   Mark Baker Olivia Baker 824 (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 8.0 DNC 8.0 DNC 37.0 29.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 (3.0) (2.0) 2.0 1.0 2.0 1.0 11.0 6.0
2nd Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 (4.0) (4.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 16.0 8.0
3rd Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 2.0 (3.0) (4.0) 3.0 3.0 3.0 18.0 11.0
4th Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 33.0 13.0
5th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 (6.0) (5.0) 5.0 4.0 4.0 4.0 28.0 17.0
6th Medium   RS 400 1312   James Munn Kevin Munn 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 5.0 5.0 46.0 26.0
7th Medium   CONTENDER 1764   Mark Jackson   969 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC 55.0 35.0
8th Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 55.0 35.0
9th Medium   CONTENDER 668   Ron Chivers   969 7.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 57.0 37.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) (13.0 DNC) 23.0 6.0
2nd Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 3.0 (4.0) 1.0 (13.0 DNC) 3.0 3.0 27.0 10.0
3rd Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 4.0 (5.0) 3.0 3.0 (7.0) 5.0 27.0 15.0
4th Slow   STREAKER 1696   Andrew Rawson   1128 (5.7 OOD) 5.7 OOD 5.7 OOD (13.0 DSQ) 2.0 2.0 34.1 15.4
5th Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 2.0 1.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 46.0 20.0
6th Slow   Challenger 249   Lynne Cox   1173 6.0 6.0 5.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 48.0 22.0
7th Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 5.0 4.0 50.0 24.0
8th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 5.0 3.0 6.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 53.0 27.0
9th Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DSQ 1.0 1.0 54.0 28.0
10th Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 4.0 6.0 13.0 DNC 62.0 36.0
11th Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 13.0 DNC 13.0 DNC 66.0 40.0
12th Slow   EUROPE 151   Jon Moon   1145 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 71.0 45.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1515 15:49:20 0:34:20 3 0:53:24 1.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 844   Mark Sutcliffe Tony Thackaray 680 1610 17:07:33 0:57:33 4 1:24:38 1.0
2 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1610 17:05:42 0:55:42 4 1:26:38 2.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 1964   Grant Piggott   684 1415 15:03:53 0:48:53 3 1:11:28 1.0
2 Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 1415 15:09:04 0:54:04 3 1:12:05 2.0
3 Fast   FORMULA 18 844   Mark Sutcliffe Tony Thackaray 680 1415 15:05:15 0:50:15 3 1:13:54 3.0
4 Fast   RS 800 1217   Howard Osborne Charles Baudouin 799 1415 15:16:46 1:01:46 3 1:17:18 4.0
5 Fast   DART 18 601   Mark Baker Olivia Baker 824 1415 15:21:12 1:06:12 3 1:20:20 5.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 1615 17:06:46 0:51:46 3 1:09:01 1.0
2 Fast   Nacra 15 70   Alex Hamel Charlie Hamel 740 1615 17:14:55 0:59:55 3 1:20:58 2.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 1724 17:56:48 0:32:48 2 0:43:44 1.0
2 Fast   FORMULA 18 844   Mark Sutcliffe Tony Thackaray 680 1724 17:56:13 0:32:13 2 0:47:23 2.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1318 14:14:26 0:56:26 3 0:58:14 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1318 14:15:04 0:57:04 3 0:58:54 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1318 14:15:16 0:57:16 3 0:59:06 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1318 14:15:52 0:57:52 3 0:59:43 4.0
5 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1318 14:15:55 0:57:55 3 0:59:46 5.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1318 14:17:14 0:59:14 3 1:01:08 6.0
7 Medium   CONTENDER 668   Ron Chivers   969 1318 14:22:36 1:04:36 3 1:06:40 7.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1518 15:52:13 0:34:13 2 0:35:19 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1518 15:54:07 0:36:07 2 0:37:16 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1518 15:54:14 0:36:14 2 0:37:24 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1518 15:54:40 0:36:40 2 0:37:50 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1518 15:57:33 0:39:33 2 0:40:49 5.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1613 17:10:03 0:57:03 3 0:58:53 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1613 17:10:40 0:57:40 3 0:59:31 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1613 17:12:08 0:59:08 3 1:01:02 3.0
4 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1613 17:12:10 0:59:10 3 1:01:04 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1613 17:12:15 0:59:15 3 1:01:09 5.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1418 15:01:21 0:43:21 2 0:44:44 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1418 15:01:35 0:43:35 2 0:44:59 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1418 15:02:10 0:44:10 2 0:45:35 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1418 15:06:13 0:48:13 2 0:49:46 4.0
5 Medium   CONTENDER 1764   Mark Jackson   969 1418 15:08:15 0:50:15 2 0:51:51 5.0
6 Medium   RS 400 1312   James Munn Kevin Munn 942 1418 15:08:20 0:50:20 2 0:53:26 6.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1618 16:55:14 0:37:14 2 0:38:25 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1618 16:55:22 0:37:22 2 0:38:34 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1618 16:56:19 0:38:19 2 0:39:33 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1618 16:57:27 0:39:27 2 0:40:43 4.0
5 Medium   RS 400 1312   James Munn Kevin Munn 942 1618 16:57:39 0:39:39 2 0:42:05 5.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1727 18:03:29 0:36:29 2 0:37:39 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1727 18:03:45 0:36:45 2 0:37:56 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1727 18:04:01 0:37:01 2 0:38:12 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1727 18:06:18 0:39:18 2 0:40:33 4.0
5 Medium   RS 400 1312   James Munn Kevin Munn 942 1727 18:06:56 0:39:56 2 0:42:24 5.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1321 14:18:47 0:57:47 3 0:50:28 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1321 14:16:52 0:55:52 3 0:52:19 2.0
3 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1321 14:14:58 0:53:58 3 0:52:24 3.0
4 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1321 14:18:52 0:57:52 3 0:52:42 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1321 14:17:59 0:56:59 3 0:53:00 5.0
6 Slow   STREAKER 1696   Andrew Rawson   1128     OOD     5.7
7 Slow   Challenger 249   Lynne Cox   1173 1321 14:06:14 0:45:14 2 0:57:51 6.0
8 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1321 14:21:36 1:00:36 3 0:57:56 7.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1518 15:44:50 0:26:50 2 0:25:07 1.0
2 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1518 15:47:52 0:29:52 2 0:26:05 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1518 15:47:22 0:29:22 2 0:27:19 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1518 15:46:32 0:28:32 2 0:27:42 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1518 15:49:11 0:31:11 2 0:28:24 5.0
6 Slow   STREAKER 1696   Andrew Rawson   1128     OOD     5.7
7 Slow   Challenger 249   Lynne Cox   1173 1518 15:53:10 0:35:10 2 0:29:59 6.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1613 16:52:59 0:39:59 2 0:38:49 1.0
2 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1613 16:57:36 0:44:36 2 0:38:57 2.0
3 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1613 16:57:07 0:44:07 2 0:40:11 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1613 16:57:25 0:44:25 2 0:41:35 4.0
5 Slow   Challenger 249   Lynne Cox   1173 1613 17:02:05 0:49:05 2 0:41:51 5.0
6 Slow   STREAKER 1696   Andrew Rawson   1128     OOD     5.7
7 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1613 16:58:21 0:45:21 2 0:42:11 6.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1418 15:10:07 0:52:07 3 0:45:31 1.0
2 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1418 15:13:45 0:55:45 3 0:47:15 2.0
3 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1418 15:10:46 0:52:46 3 0:48:03 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 1418 15:13:02 0:55:02 3 0:48:11 4.0
5 Slow   Challenger 249   Lynne Cox   1173 1418 15:18:16 1:00:16 3 0:51:23 5.0
6 Slow   EUROPE 151   Jon Moon   1145 1418 15:17:33 0:59:33 3 0:52:01 6.0
7 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1418 15:13:11 0:55:11 3 0:52:45 7.0
8 Slow   STREAKER 1696   Andrew Rawson   1128     DSQ     13.0
8 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142     DSQ     13.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1618 17:02:30 0:44:30 3 0:38:58 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Andrew Rawson   1128 1618 17:02:44 0:44:44 3 0:39:39 2.0
3 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1618 16:59:28 0:41:28 3 0:40:16 3.0
4 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1618 17:04:24 0:46:24 3 0:40:31 4.0
5 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1618 17:07:22 0:49:22 3 0:41:50 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 1618 17:06:09 0:48:09 3 0:42:10 6.0
7 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1618 17:04:41 0:46:41 3 0:42:31 7.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1727 18:09:26 0:42:26 3 0:37:09 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Andrew Rawson   1128 1727 18:09:18 0:42:18 3 0:37:30 2.0
3 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1727 18:07:33 0:40:33 3 0:39:22 3.0
4 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1727 18:13:37 0:46:37 3 0:39:30 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1727 18:10:36 0:43:36 3 0:39:43 5.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com