October Cup

Weston

October Cup

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1.0 1.0 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 21.0 9.0
2nd Medium   RS 400 574   Ken James 942 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 26.0 14.0
3rd Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Stefenoni 942 2.0 3.0 3.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 26.0 14.0
4th Medium   CONTENDER 2709       969 (6.0 DNC) 2.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 28.0 16.0
5th Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 (6.0 RET) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 36.0 24.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   LASER RADIAL 174784   Paul Eggerton   1142 (3.0) 2.0 (11.0 DNC) 2.0 3.0 2.0 23.0 9.0
2nd Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1.0 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 36.0 14.0
3rd Slow   RS AERO 7 2688   Charles Baudouin   1068 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 2.0 1.0 37.0 15.0
4th Slow   CHALLENGER 249   Lynne Cox   1173 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 3.0 1.0 3.0 40.0 18.0
5th Slow   LASER VAGO XD 306   Andrea Nathan 1071 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 4.0 4.0 4.0 45.0 23.0
6th Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 (11.0 DNC) 3.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 49.0 27.0
7th Slow   LASER 200844   Antonio Borchest   1098 5.0 4.0 (11.0 RET) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 53.0 31.0
8th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 57.0 35.0
9th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 59.0 37.0
10th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144 (11.0 RET) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 44.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1210 13:19:58 1:09:58 3 1:12:12 1.0
2 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Stefenoni 942 1210 13:20:34 1:10:34 3 1:14:55 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969     RET     6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1405 144049 0:35:49 2 0:36:58 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709       969 1405 14:42:03 0:37:03 2 0:38:14 2.0
3 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Stefenoni 942 1405 14:48:27 0:43:27 2 0:46:08 3.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1457 153553 0:38:53 2 0:40:08 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709       969 1457 15:36:02 0:39:02 2 0:40:17 2.0
3 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Stefenoni 942 1457 15:36:55 0:39:55 2 0:42:22 3.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 574   Ken James 942 1315 13:44:47 0:29:47 3 0:31:37 1.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 574   Ken James 942 1354 143941 0:45:41 4 0:48:30 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1210 13:03:24 0:53:24 3 0:46:46 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1210 13:03:19 0:53:19 3 0:47:16 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul Eggerton   1142 1210 13:04:08 0:54:08 3 0:47:24 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1210 13:05:24 0:55:24 3 0:51:32 4.0
5 Slow   LASER 200844   Antonio Borchest   1098 1210 13:18:00 1:08:00 3 1:01:56 5.0
6 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144     RET     11.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1405 14:38:59 0:33:59 2 0:29:45 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul Eggerton   1142 1405 14:39:32 0:34:32 2 0:30:14 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1405 14:41:15 0:36:15 2 0:31:40 3.0
4 Slow   LASER 200844   Antonio Borchest   1098 1405 14:45:33 0:40:33 2 0:36:56 4.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 183445   Andrew Rawson   1142 1457 15:33:02 0:36:02 2 0:31:33 1.0
2 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1457 15:35:41 0:38:41 2 0:33:47 2.0
3 Slow   LASER 200844   Antonio Borchest   1098     RET     11.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2688   Charles Baudouin   1068 1130 12:05:02 0:35:02 4 0:32:48 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul Eggerton   1142 1130 120850 0:38:50 4 0:34:00 2.0
3 Slow   CHALLENGER 249   Lynne Cox   1173 1130 12:13:50 0:43:50 4 0:37:22 3.0
4 Slow   LASER VAGO XD 306   Andrea Nathan 1071 1130 12:07:06 0:37:06 3 0:46:11 4.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   CHALLENGER 249   Lynne Cox   1173 1315 13:43:45 0:28:45 3 0:24:31 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2688   Charles Baudouin   1068 1315 13:41:27 0:26:27 3 0:24:46 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul Eggerton   1142 1315 134405 0:29:05 3 0:25:28 3.0
4 Slow   LASER VAGO XD 306   Andrea Nathan 1071 1315 13:45:56 0:30:56 3 0:28:53 4.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2688   Charles Baudouin   1068 1354 14:34:43 0:40:43 4 0:38:07 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul Eggerton   1142 1354 143941 0:45:41 4 0:40:00 2.0
3 Slow   CHALLENGER 249   Lynne Cox   1173 1354 14:31:26 0:37:26 3 0:42:33 3.0
4 Slow   LASER VAGO XD 306   Andrea Nathan 1071 1354 14:34:16 0:40:16 3 0:50:08 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com