September Cup

Weston

September Cup

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Fast   LASER 4000/ 4000 4372   Andrez Wagilewski Lukasz Krzogka 917 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd Fast   RS 800 968   Gavin Page Luke Whyburd 799 4.0 DNC 2.0 1.0 7.0 7.0
3rd Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   720 4.0 DNC 3.0 4.0 DNC 11.0 11.0

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Rick Peacock 942 1.0 1.0 1.0 3.0 DNC 6.0 6.0
2nd Medium   RS 600 785   James Cowen   916 2.0 3.0 DNC 3.0 RET 1.0 9.0 9.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow   Challenger 249   Lynne Swan   1173 5.0 3.0 1.0 2.0 11.0 11.0
2nd Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 3.0 4.0 4.0 1.0 12.0 12.0
3rd Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 4.0 2.0 2.0 10.0 DNC 18.0 18.0
4th Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 2.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 23.0 23.0
5th Slow   LASER VAGO XD 306   Michele   1074 10.0 DNC 5.0 5.0 3.0 23.0 23.0
6th Slow   LASER 136239   Paul Cooper   1098 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 31.0 31.0
7th Slow   LASER 161845   Andrea   1098 6.0 6.0 10.0 DNC 10.0 DNC 32.0 32.0
8th Slow   RS AERO 7 2688   Charles Baudonin   1068 10.0 DNC 10.0 DNC 3.0 10.0 DNC 33.0 33.0
9th Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046 10.0 OOD 10.0 OOD 10.0 OOD 10.0 OOD 40.0 40.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   LASER 4000/ 4000 4372   Andrez Wagilewski Lukasz Krzogka 917 101300 11:12:08 0:59:08 3 1:04:29 1.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   LASER 4000/ 4000 4372   Andrez Wagilewski Lukasz Krzogka 917 1118 12:16:40 0:58:40 3 1:03:59 1.0
2 Fast   RS 800 968   Gavin Page Luke Whyburd 799 1118 12:12:26 0:54:26 3 1:08:08 2.0
3 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   720 1118 12:07:05 0:49:05 2 1:42:15 3.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 800 968   Gavin Page Luke Whyburd 799 1315 14:06:18 0:51:18 4 1:04:12 1.0
2 Fast   LASER 4000/ 4000 4372   Andrez Wagilewski Lukasz Krzogka 917 1315 14:07:46 0:52:46 3 1:16:43 2.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Rick Peacock 942 101300 11:07:22 0:54:22 3 0:57:43 1.0
2 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 101300 10:55:30 0:42:30 2 1:09:36 2.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Rick Peacock 942 1118 12:10:55 0:52:55 3 0:56:10 1.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Rick Peacock 942 1315 14:00:10 0:45:10 3 0:47:57 1.0
2 Medium   RS 600 785   James Cowen   916     RET 4   3.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1100 11:39:50 0:39:50 4 0:43:29 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 136239   Paul Cooper   1098 101600 11:03:37 0:47:37 4 0:43:22 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 101600 10:54:31 0:38:31 3 0:44:58 2.0
3 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 101600 11:03:39 0:47:39 4 0:46:16 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 101600 10:54:45 0:38:45 3 0:48:23 4.0
5 Slow   Challenger 249   Lynne Swan   1173 101600 11:00:24 0:44:24 3 0:50:28 5.0
6 Slow   LASER 161845   Andrea   1098 101600 10:57:53 0:41:53 3 0:50:52 6.0
7 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     OOD     10.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 0   Matt Burrows   1142 1121 12:09:28 0:48:28 4 0:42:26 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1121 12:07:08 0:46:08 4 0:43:12 2.0
3 Slow   Challenger 249   Lynne Swan   1173 1121 12:00:45 0:39:45 3 0:45:11 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1121 12:07:54 0:46:54 4 0:45:32 4.0
5 Slow   LASER VAGO XD 306   Michele   1074 1121 12:10:44 0:49:44 4 0:46:18 5.0
6 Slow   LASER 161845   Andrea   1098 1121 12:08:22 0:47:22 3 0:57:31 6.0
7 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     OOD     10.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   Challenger 249   Lynne Swan   1173 1318 14:05:38 0:47:38 4 0:40:36 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1318 14:01:59 0:43:59 4 0:41:11 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2688   Charles Baudonin   1068 1318 14:02:59 0:44:59 4 0:42:07 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1318 14:01:27 0:43:27 4 0:42:11 4.0
5 Slow   LASER VAGO XD 306   Michele   1074 1318 14:05:53 0:47:53 4 0:44:35 5.0
6 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     OOD     10.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1100 11:35:05 0:35:05 3 0:34:04 1.0
2 Slow   Challenger 249   Lynne Swan   1173 1100 11:40:44 0:40:44 3 0:34:44 2.0
3 Slow   LASER VAGO XD 306   Michele   1074 1100 11:42:15 0:42:15 3 0:39:20 3.0
4 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     OOD     10.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com