Spring Series

Weston

Spring Series

Fast Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R5 R7 R12 R13 R14 R17 R18 Total Nett
1st Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 27.0 9.0
2nd Fast   CHERUB 3217   Emma Nick 908 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 1.0 32.0 14.0
3rd Fast   LASER 4000/ 4000 4236       917 (6.0 DNC) (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 2.0 2.0 34.0 16.0
4th Fast   Nacra 15 020   Ben Harris Alex Hamel 740 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 37.0 19.0
5th Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 37.0 19.0

Medium Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 1.0 (3.0) (22.0 DNC) (4.0) 2.0 1.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 92.0 14.0
2nd Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 3.0 4.0 2.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 3.0 (7.0) (5.0) 2.0 3.0 4.0 (5.0) (5.0) (5.0) 98.0 27.0
3rd Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 3.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 4.0 4.0 238.0 84.0
4th Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 7.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 6.0 6.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 248.0 94.0
5th Medium   Weta 248   Mike Stanier Rachel Johnson 960 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 3.0 5.0 6.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 6.0 251.0 97.0
6th Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 253.0 99.0
7th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 1.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 268.0 114.0
8th Medium   MERLIN-ROCKET 3653   Andy Chapman Melissa Chapman 980 (22.0 RET) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 2.0 271.0 117.0
9th Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 3.0 22.0 DNC 22.0 DNC 275.0 121.0
10th Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 5.0 2.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 3.0 277.0 123.0
11th Medium   RS 400 7243   Andy Mulley Mark Hancock 942 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0 4.0 (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 282.0 128.0
12th Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 3.0 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 312.0 158.0
13th Medium   RS 200 901   Gavin Page Bruno 1046 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 4.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 316.0 162.0
14th Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   969 4.0 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 317.0 163.0
15th Medium   RS 400 574   James Munn Ken Munn 942 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 8.0 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 323.0 169.0
16th Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 1.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 331.0 177.0
17th Medium   CONTENDER 716       969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 2.0 22.0 DNC 332.0 178.0
18th Medium   470 652   Emily Mitchell Rebecca Mitchell 973 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 333.0 179.0
19th Medium   PHANTOM 1167       999 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 5.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 335.0 181.0
20th Medium   CONTENDER 565   Jim Wise   969 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 RET) 5.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 335.0 181.0
21st Medium   RS 400 517   Sam Forbes Andrew Forbes 942 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 6.0 22.0 DNC 336.0 182.0

Slow Fleet

Sailed: 16, Discards: 7, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Total Nett
1st Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 2.0 2.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 207.0 18.0
2nd Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 7.0 (27.0 DNC) 8.0 8.0 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 10.0 3.0 3.0 5.0 (27.0 DNC) 4.0 246.0 57.0
3rd Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 9.0 (27.0 DNC) (27.0 RET) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 6.0 8.0 4.0 4.0 2.0 1.0 255.0 66.0
4th Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 (27.0 DNC) 2.0 2.0 4.0 3.5 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 258.5 69.5
5th Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 6.0 (27.0 DNC) 7.0 7.0 4.0 3.0 13.0 (27.0 DNC) 1.0 3.5 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 260.5 71.5
6th Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 3.0 3.0 2.0 2.0 5.0 (27.0 DNC) 3.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 262.0 73.0
7th Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 1.0 1.0 11.0 (27.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 267.0 78.0
8th Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 4.0 4.0 4.0 4.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 6.0 (27.0 DNC) 2.0 27.0 DNC 27.0 DNC 271.0 82.0
9th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 8.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) 9.0 5.0 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 2.0 280.0 91.0
10th Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNF) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 12.0 7.0 7.0 5.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 1.0 3.0 305.0 116.0
11th Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 4.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 317.0 128.0
12th Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 5.0 2.0 1.0 3.0 27.0 DNC 27.0 DNC 335.0 146.0
13th Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 6.0 9.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 7.0 10.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 337.0 148.0
14th Slow   BYTE CII 850   Olwen Banks   1144 5.0 6.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 4.0 27.0 DNC 366.0 177.0
15th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 8.0 4.0 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 369.0 180.0
16th Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 6.0 7.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 369.0 180.0
17th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 27.0 DNC 27.0 DNC 8.0 9.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 374.0 185.0
18th Slow   SOLO 5583   Martin Frariry   1143 1.0 1.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 380.0 191.0
19th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 4.0 5.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 23.8 OOD 23.8 OOD 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 380.6 191.6
20th Slow   2000 21102   Chris Brown K Quillien 1107 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 2.0 1.0 27.0 DNC 27.0 DNC 381.0 192.0
21st Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 3.0 4.0 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 385.0 196.0
22nd Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1098 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 389.0 200.0
23rd Slow   Byte C1 3565   Clare Mach   1180 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 5.0 (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 410.0 221.0
24th Slow   EUROPE 298   Ashton Sampson   1145 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 411.0 222.0
25th Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1142 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 6.0 (27.0 RET) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 411.0 222.0
26th Slow   RS TERA PRO 3009   Ella Harris   1364 (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) (27.0 DNC) 10.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 415.0 226.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1433 15:03:08 0:30:08 3 0:46:52 1.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 15.30 16:21:48 0.51.48 4 1.09.04 1.0

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 020   Ben Harris Alex Hamel 740 1240 13:37:10 0:57:10 3 1:17:15 1.0

R13 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1340 14:42:42 1:02:42 4 1:37:31 1.0

R14 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1530 16:14:31 0:44:31 2 1:09:14 1.0

R15 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R16 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R17 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CHERUB 3217   Emma Nick 908 143340 15:34:57 1:01:17 4 1:07:30 1.0
2 Fast   LASER 4000/ 4000 4236       917 143340 15:25:50 0:52:10 3 1:15:51 2.0

R18 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CHERUB 3217   Emma Nick 908 1630 17:20:00 0:50:00 4 0:55:04 1.0
2 Fast   LASER 4000/ 4000 4236       917 1630 17:15:30 0:45:30 3 1:06:09 2.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1448 15:40:50 0:52:50 2 0:57:41 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1448 15:43:59 0:55:59 2 0:57:46 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1448 15:44:54 0:56:54 2 0:58:43 3.0
4 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   969 1448 15:49:03 1:01:03 2 1:03:00 4.0
5 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   Andy Chapman Melissa Chapman 980     RET     22.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1559 16:44:45 0:45:45 5 0:49:57 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1559 16:48:14 0:49:14 5 0:50:49 2.0
3 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   Andy Chapman Melissa Chapman 980 1559 16:50:26 0:51:26 5 0:52:29 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1559 16:51:18 0:52:18 5 0:53:58 4.0
5 Medium   CONTENDER 3   Mark Jackson   969 1559 16:51:56 0:52:56 5 0:54:38 5.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1433 15:16:15 0:43:15 3 0:44:38 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1433 15:17:33 0:44:33 3 0:45:59 2.0
3 Medium   470 652   Emily Mitchell Rebecca Mitchell 973 1433 15:19:27 0:46:27 3 0:47:44 3.0
4 Medium   Weta 248   Mike Stanier Rachel Johnson 960 1433 15:20:06 0:47:06 3 0:49:04 4.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1532 16:29:09 0:57:09 3 0:58:59 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1532 16:36:28 1:04:28 3 1:06:32 2.0
3 Medium   Weta 248   Mike Stanier Rachel Johnson 960 1532 16:38:57 1:06:57 3 1:09:44 3.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 15.33 16:21:30 0.48.30 3 0.50.03 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 15.33 16:22:01 0.49.01 3 0.50.35 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 15.33 16:22:03 0.49.03 3 0.50.37 3.0
4 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 15.33 16:20:11 0.47.11 3 0.51.31 4.0
5 Medium   Weta 248   Mike Stanier Rachel Johnson 960 15.33 16:28:53 0.55.53 3 0.58.13 5.0
6 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 15.33 16:16:15 0.43.15 2 1.08.52 6.0
7 Medium   CONTENDER 565   Jim Wise   969     RET     22.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1642 17:29:06 0:47:06 3 0:48:36 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1642 17:29:19 0:47:19 3 0:48:50 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1642 17:31:24 0:49:24 3 0:50:59 3.0
4 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1642 17:28:56 0:46:56 3 0:51:14 4.0
5 Medium   CONTENDER 565   Jim Wise   969 1642 17:32:09 0:50:09 3 0:51:45 5.0
6 Medium   Weta 248   Mike Stanier Rachel Johnson 960 1642 17:37:38 0:55:38 3 0:57:57 6.0
7 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1642 17:38:29 0:56:29 3 0:59:58 7.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   Andy Chapman Melissa Chapman 980 1013 10:57:43 0:44:43 2 0:45:38 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1013 10:58:19 0:45:19 2 0:46:46 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1013 11:01:33 0:48:33 2 0:50:06 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1013 11:02:57 0:49:57 2 0:51:33 4.0
5 Medium   RS 400 7243   Andy Mulley Mark Hancock 942 1013 11:10:21 0:57:21 2 1:00:53 5.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1203 12:53:03 0:50:03 2 0:51:39 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1203 12:55:33 0:52:33 2 0:54:14 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1203 13:01:58 0:58:58 2 1:00:51 3.0
4 Medium   RS 400 7243   Andy Mulley Mark Hancock 942 1203 13:03:27 1:00:27 2 1:04:10 4.0

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1041 11:37:53 0:56:53 3 0:58:42 1.0
2 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1041 11:38:04 0:57:04 3 0:58:54 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1041 11:38:13 0:57:13 3 0:59:03 3.0
4 Medium   RS 200 901   Gavin Page Bruno 1046 1041 11:47:52 1:06:52 3 1:03:56 4.0
5 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1041 11:43:39 1:02:39 3 1:04:39 5.0
6 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1041 11:44:21 1:03:21 3 1:07:15 6.0
7 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1041 11:46:17 1:05:17 3 1:07:22 7.0
8 Medium   RS 400 574   James Munn Ken Munn 942 1041 11:53:48 1:12:48 3 1:17:17 8.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1240 13:36:13 0:56:13 3 0:58:01 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1240 13:36:41 0:56:41 3 0:58:30 2.0
3 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1240 13:37:37 0:57:37 3 0:59:28 3.0
4 Medium   RS 200 901   Gavin Page Bruno 1046 1240 13:46:35 1:06:35 3 1:03:39 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1240 13:42:20 1:02:20 3 1:04:20 5.0
6 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1240 13:41:19 1:01:19 3 1:05:06 6.0
7 Medium   RS 400 574   James Munn Ken Munn 942 1240 13:44:42 1:04:42 3 1:08:41 7.0

R13 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   969 1343 14:39:28 0:56:28 3 0:58:16 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1343 14:42:15 0:59:15 3 1:01:09 2.0
3 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 1343 14:42:31 0:59:31 3 1:01:25 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1343 14:42:37 0:59:37 3 1:01:31 4.0
5 Medium   PHANTOM 1167       999 1343 14:28:09 0:45:09 2 1:07:48 5.0

R14 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 1530 16:18:11 0:48:11 2 0:49:43 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1530 16:19:13 0:49:13 2 0:50:47 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1530 16:20:54 0:50:54 2 0:52:32 3.0

R15 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1400 14:48:46 0:48:46 2 0:50:20 1.0
2 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1400 14:47:56 0:47:56 2 0:50:53 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1400 14:49:24 0:49:24 2 0:50:59 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1400 14:50:00 0:50:00 2 0:51:36 4.0
5 Medium   RS 400 7243   Andy Mulley Mark Hancock 942 1400 14:49:27 0:49:27 2 0:52:30 5.0

R16 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1600 16:56:33 0:56:33 2 1:00:02 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1600 17:00:41 1:00:41 2 1:02:37 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1600 17:01:09 1:01:09 2 1:03:06 3.0
4 Medium   RS 400 7243   Andy Mulley Mark Hancock 942 1600 16:59:53 0:59:53 2 1:03:34 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1600 17:02:54 1:02:54 2 1:04:55 5.0

R17 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   Andy Chapman Melissa Chapman 980 143640 15:26:30 0:49:50 3 0:50:51 1.0
2 Medium   CONTENDER 716       969 143640 15:28:40 0:52:00 3 0:53:40 2.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 143640 15:29:57 0:53:17 3 0:54:59 3.0
4 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 143640 15:30:27 0:53:47 3 0:55:30 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 143640 15:31:34 0:54:54 3 0:56:39 5.0
6 Medium   RS 400 517   Sam Forbes Andrew Forbes 942 143640 15:46:00 1:09:20 3 1:13:36 6.0
7 Medium   Weta 248   Mike Stanier Rachel Johnson 960 143640 15:29:27 0:52:47 2 1:22:28 7.0

R18 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1633 17:13:00 0:40:00 3 0:43:40 1.0
2 Medium   MERLIN-ROCKET 3653   Andy Chapman Melissa Chapman 980 1633 17:17:00 0:44:00 3 0:44:54 2.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1633 17:17:45 0:44:45 3 0:46:11 3.0
4 Medium   CONTENDER 2588   Jeremy Blaydes   969 1633 17:18:45 0:45:45 3 0:47:13 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1633 17:19:17 0:46:17 3 0:47:46 5.0
6 Medium   Weta 248   Mike Stanier Rachel Johnson 960 1633 17:22:34 0:49:34 3 0:51:38 6.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   SOLO 5583   Martin Frariry   1143 1451 15:28:09 0:37:09 2 0:32:30 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1451 15:28:22 0:37:22 2 0:33:08 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1451 15:28:42 0:37:42 2 0:33:25 3.0
4 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1451 15:31:49 0:40:49 2 0:34:35 4.0
5 Slow   BYTE CII 850   Olwen Banks   1144 1451 15:31:35 0:40:35 2 0:35:28 5.0
6 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1451 15:31:42 0:40:42 2 0:35:33 6.0
7 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1451 15:29:30 0:38:30 2 0:36:48 7.0
8 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1451 15:30:45 0:39:45 2 0:36:59 8.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   SOLO 5583   Martin Frariry   1143 1602 16:42:24 0:40:24 4 0:35:21 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1602 16:43:02 0:41:02 4 0:36:23 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1602 16:43:29 0:41:29 4 0:36:47 3.0
4 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1602 16:45:38 0:43:38 4 0:36:59 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1602 16:43:11 0:41:11 4 0:38:19 5.0
6 Slow   BYTE CII 850   Olwen Banks   1144 1602 16:47:36 0:45:36 4 0:39:52 6.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1433 15:09:10 0:36:10 3 0:32:56 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1433 15:10:42 0:37:42 3 0:33:25 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 1433 15:12:07 0:39:07 3 0:34:10 3.0
4 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1433 15:13:57 0:40:57 3 0:34:42 4.0
5 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1433 15:11:06 0:38:06 3 0:35:40 5.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1098 1433 15:12:26 0:39:26 3 0:35:55 6.0
7 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1433 15:14:19 0:41:19 3 0:36:05 7.0
8 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1433 15:13:58 0:40:58 3 0:39:10 8.0
9 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1433 15:14:08 0:41:08 3 0:39:56 9.0
10 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173     DNF     27.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1532 16:16:15 0:44:15 3 0:40:18 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1532 16:18:02 0:46:02 3 0:40:49 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 1532 16:19:52 0:47:52 3 0:41:48 3.0
4 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1532 16:22:55 0:50:55 3 0:43:09 4.0
5 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1098 1532 16:19:48 0:47:48 3 0:43:32 5.0
6 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1532 16:19:37 0:47:37 3 0:44:35 6.0
7 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1532 16:26:22 0:54:22 3 0:47:29 7.0
8 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1532 16:21:54 0:49:54 3 0:47:42 8.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 15.36 16:17:28 0.41.28 4 0.36.19 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 15.36 16:16:01 0.40.01 4 0.36.27 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 15.36 16:18:59 0.42.59 4 0.37.32 3.0
4 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 15.36 16:19:29 0.43.29 4 0.37.59 4.0
5 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 15.36 16:19:52 0.43.52 4 0.38.53 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1142 15.36 16:20:49 0.44.49 4 0.39.15 6.0
7 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 15.36 16:19:10 0.43.10 4 0.40.25 7.0
8 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 15.36 16:22:28 0.46.28 4 0.42.38 8.0
9 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 15.36 16:22:26 0.46.26 4 0.44.23 9.0
10 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030     RET     27.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1645 17:25:25 0:40:25 4 0:35:23 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1645 17:25:13 0:40:13 4 0:35:39 2.0
3 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1645 17:27:19 0:42:19 4 0:36:57 3.0
4 Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 1645 17:28:49 0:43:49 4 0:38:16 4.0
5 Slow   Byte C1 3565   Clare Mach   1180 1645 17:33:57 0:48:57 4 0:41:29 5.0
6 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1645 17:34:53 0:49:53 4 0:45:46 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1142     RET     27.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1016 10:56:07 0:40:07 2 0:35:34 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1016 10:55:35 0:39:35 2 0:36:03 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1016 10:56:45 0:40:45 2 0:36:08 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 1016 11:00:09 0:44:09 2 0:38:36 4.0
5 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1016 10:56:14 0:40:14 2 0:39:04 5.0
6 Slow   EUROPE 298   Ashton Sampson   1145 1016 11:00:45 0:44:45 2 0:39:05 6.0
7 Slow   EUROPE 361   Ben Harris   1145 1016 11:01:09 0:45:09 2 0:39:26 7.0
8 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144 1016 11:01:33 0:45:33 2 0:39:49 8.0
9 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1016 11:04:44 0:48:44 2 0:44:43 9.0
10 Slow   RS TERA PRO 3009   Ella Harris   1364 1016 10:47:35 0:31:35 1 0:46:19 10.0
11 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1016 10:43:13 0:27:13 1 0:47:40 11.0
12 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1016 10:46:21 0:30:21 1 0:51:45 12.0
13 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1016 10:47:26 0:31:26 1 0:54:54 13.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1206 12:51:52 0:45:52 2 0:40:40 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1206 12:52:33 0:46:33 2 0:42:24 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1206 12:54:46 0:48:46 2 0:43:14 3.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144 1206 12:56:21 0:50:21 2 0:44:01 4.0
5 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 1206 125650 0:50:50 2 0:44:26 5.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1206 13:05:51 0:59:51 2 0:54:30 6.0
7 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1206 12:57:33 0:51:33 1 1:27:54 7.0

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1044 11:30:58 0:46:58 3 0:41:01 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1044 11:31:05 0:47:05 3 0:41:14 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1044 11:30:50 0:46:50 3 0:41:31 3.0
4 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1044 11:30:45 0:46:45 3 0:42:35 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1044 11:32:05 0:48:05 3 0:44:44 5.0
6 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144 1044 11:38:37 0:54:37 3 0:47:45 6.0
7 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1044 11:27:34 0:43:34 2 0:55:43 7.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1243 13:36:10 0:53:10 3 0:46:33 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1243 13:35:59 0:52:59 3 0:46:58 2.0
3 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1243 13:34:56 0:51:56 3 0:47:18 3.5
3 Slow   EUROPE 374   Olly Harris   1145 1243 13:37:09 0:54:09 3 0:47:18 3.5
5 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1243 11:30:55 22:47:55 2 1:5:09:15 5.0

R13 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1346 14:41:08 0:55:08 3 0:48:17 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1346 14:40:51 0:54:51 3 0:48:38 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1346 14:42:10 0:56:10 3 0:49:03 3.0
4 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1346 14:44:24 0:58:24 3 0:49:29 4.0
5 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1346 14:43:01 0:57:01 3 0:49:53 5.0
6 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1346 14:37:31 0:51:31 3 0:50:01 6.0
7 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1346 14:41:52 0:55:52 3 0:51:15 7.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1346 14:44:23 0:58:23 3 0:53:10 8.0
9 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1346 14:43:20 0:57:20 3 0:53:20 9.0
10 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1346 14:43:34 0:57:34 3 0:55:02 10.0
11 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144     OOD     23.8

R14 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1533 16:16:59 0:43:59 2 0:39:00 1.0
2 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1533 16:19:30 0:46:30 2 0:40:41 2.0
3 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1533 16:15:54 0:42:54 2 0:41:01 3.0
4 Slow   EUROPE 11   Kathy Sherratt   1145 1533 16:20:41 0:47:41 2 0:41:39 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1533 16:17:48 0:44:48 2 0:41:40 5.0
6 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1533 16:22:13 0:49:13 2 0:41:43 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 206251   Liz Peacock   1142 1533 16:21:03 0:48:03 2 0:42:05 7.0
8 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1533 16:16:55 0:43:55 2 0:42:38 8.0
9 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 1533 16:20:41 0:47:41 2 0:43:26 9.0
10 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1533 16:21:32 0:48:32 2 0:44:32 10.0
11 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144     OOD     23.8

R15 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1403 14:50:34 0:47:34 2 0:41:37 1.0
2 Slow   2000 21102   Chris Brown K Quillien 1107 1403 14:50:11 0:47:11 2 0:42:37 2.0
3 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1403 14:48:28 0:45:28 2 0:43:28 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1403 14:48:23 0:45:23 2 0:44:04 4.0

R16 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   2000 21102   Chris Brown K Quillien 1107 1603 16:58:12 0:55:12 3 0:49:52 1.0
2 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1603 17:02:19 0:59:19 3 0:50:16 2.0
3 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1603 17:01:39 0:58:39 3 0:51:19 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1603 16:55:52 0:52:52 3 0:51:20 4.0
5 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1603 16:57:32 0:54:32 3 0:52:08 5.0

R17 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 144240 15:35:58 0:53:18 3 0:45:26 1.0
2 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 144240 15:38:49 0:56:09 3 0:54:31 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 144240 15:42:27 0:59:47 3 0:55:37 3.0
4 Slow   BYTE CII 850   Olwen Banks   1144 144240 15:27:45 0:45:05 2 0:59:07 4.0

R18 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1636 17:24:12 0:48:12 3 0:46:48 1.0
2 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1075 1636 17:27:45 0:51:45 3 0:48:08 2.0
3 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1636 17:16:41 0:40:41 2 0:52:01 3.0
4 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1636 17:13:05 0:37:05 2 0:53:11 4.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com