Spring Series

Weston

Summer Sunday Series

Fast Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Fast   Nacra 15 020   Ben Harris Alex Hamel 740 5.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 41.0 17.0
2nd Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 1.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 18.0
3rd Fast   FORMULA 18 1579   D Haynes C Haynes 680 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 44.0 20.0
4th Fast   SPITFIRE 089   Olly HArris   705 2.0 2.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 44.0 20.0
5th Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 4.0 4.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 48.0 24.0
6th Fast   LASER 4000/ 4000 4377   Wasilekski   917 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 8.0 DNS 49.0 25.0
7th Fast   Nacra 16 69   Jeremy Pilcher   720 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 RET 8.0 DNC 56.0 32.0

Medium Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 34.0 9.0
2nd Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1.0 1.0 4.0 (8.0) 8.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 44.0 14.0
3rd Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 3.0 3.0 (11.0 DNC) 5.0 5.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 49.0 16.0
4th Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 4.0 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 53.0 20.0
5th Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 57.0 24.0
6th Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 59.0 26.0
7th Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 6.0 6.0 11.0 DNC 11.0 DNC 67.0 34.0
8th Medium   CONTENDER 1754   Mark Jackson   969 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 36.0
9th Medium   RS 600 785   James Cowen   916 (11.0 DNC) (11.0 DNC) (11.0 DNC) 7.0 7.0 11.0 DNC 11.0 DNC 69.0 36.0
10th Medium   CONTENDER 710   Keith Le Page   969 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 71.0 38.0

Slow Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 47.0 5.0
2nd Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 2.0 (5.0) 3.0 2.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 53.0 8.0
3rd Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 4.0 (20.0 RET) 3.0 76.0 16.0
4th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 4.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 2.0 20.0 DNS 90.0 30.0
5th Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 6.0 2.0 (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 94.0 34.0
6th Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 6.0 8.0 20.0 DNS 101.0 41.0
7th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 2.0 103.0 43.0
8th Slow   RS 200 1046   G Pussard J Dixon 1046 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 1.0 106.0 46.0
9th Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 106.0 46.0
10th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 3.0 5.0 20.0 DNC 20.0 DNC 108.0 48.0
11th Slow   RS VAREO 306   Michele Zadra   1090 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 7.0 4.0 111.0 51.0
12th Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 7.0 20.0 DNC 20.0 DNC 112.0 52.0
13th Slow   2000 2092   Darren Knight Chris Taylor 1107 7.0 6.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 113.0 53.0
14th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 121.0 61.0
15th Slow   LASER 174784   Paul Eggerton   1098 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 20.0 DNS 123.0 63.0
16th Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 20.0 DNC 20.0 DNC 123.0 63.0
17th Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 20.0 DNS 124.0 64.0
18th Slow   RS VAREO 1017       1090 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 6.0 20.0 DNS 126.0 66.0
19th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 RET 20.0 DNC 140.0 80.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 1130 12:23:41 0:53:41 2 1:11:35 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089   Olly HArris   705 1130 12:20:59 0:50:59 2 1:12:19 2.0
3 Fast   FORMULA 18 1579   D Haynes C Haynes 680 1130 12:25:47 0:55:47 2 1:22:02 3.0
4 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1130 12:26:09 0:56:09 2 1:27:20 4.0
5 Fast   Nacra 15 020   Ben Harris Alex Hamel 740 1130 12:04:16 0:34:16 1 1:32:37 5.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 17   Rob Forrester   750 1240 13:18:36 0:38:36 2 0:51:28 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089   Olly HArris   705 1240 13:17:26 0:37:26 2 0:53:06 2.0
3 Fast   Nacra 15 020   Ben Harris Alex Hamel 740 1240 13:01:56 0:21:56 1 0:59:17 3.0
4 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 643 1240 13:19:11 0:39:11 2 1:00:56 4.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 020   Ben Harris Alex Hamel 740 1500 16:08:47 1:08:47 4 1:32:57 1.0

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   LASER 4000/ 4000 4377   Wasilekski   917 1251 13:35:42 0:44:42 2 0:48:45 1.0
2 Fast   Nacra 16 69   Jeremy Pilcher   720     RET     8.0

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 1579   D Haynes C Haynes 680 1510 15:44:28 0:34:28 2 0:50:41 1.0
2 Fast   LASER 4000/ 4000 4377   Wasilekski   917     DNS     8.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1133 12:16:53 0:43:53 2 0:46:35 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1133 12:23:04 0:50:04 2 0:51:40 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1133 12:23:55 0:50:55 2 0:52:33 3.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1243 13:22:54 0:39:54 2 0:42:21 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1243 13:26:05 0:43:05 2 0:44:28 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1243 13:27:00 0:44:00 2 0:45:24 3.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1230 12:58:40 0:28:40 1 0:29:35 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1230 13:00:09 0:30:09 1 0:31:07 2.0
3 Medium   CONTENDER 1754   Mark Jackson   969 1230 13:01:12 0:31:12 1 0:32:12 3.0
4 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1230 13:00:33 0:30:33 1 0:32:26 4.0
5 Medium   CONTENDER 710   Keith Le Page   969 1230 13:02:10 0:32:10 1 0:33:12 5.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1323 14:13:14 0:50:14 4 0:51:50 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 1323 14:13:19 0:50:19 4 0:51:56 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1323 14:13:28 0:50:28 4 0:52:05 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1323 14:14:02 0:51:02 4 0:52:40 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1323 14:14:40 0:51:40 4 0:53:19 5.0
6 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 1323 14:13:39 0:50:39 4 0:53:46 6.0
7 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1323 14:12:55 0:49:55 4 0:54:30 7.0
8 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1323 14:16:48 0:53:48 4 0:57:07 8.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1503 16:02:38 0:59:38 5 1:01:32 1.0
2 Medium   CONTENDER 2511   Mark Watts   969 1503 16:03:34 1:00:34 5 1:02:30 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1503 16:03:42 1:00:42 5 1:02:39 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1503 16:05:59 1:02:59 5 1:05:00 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1503 16:06:15 1:03:15 5 1:05:16 5.0
6 Medium   RS 400 1042   Liz Peacock Nathan Steffenoni 942 1503 16:04:59 1:01:59 5 1:05:48 6.0
7 Medium   RS 600 785   James Cowen   916 1503 16:04:31 1:01:31 5 1:07:09 7.0
8 Medium   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca Chivers 942 1503 16:09:23 1:06:23 5 1:10:28 8.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1133 12:24:04 0:51:04 2 0:46:31 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1133 12:25:33 0:52:33 2 0:46:35 2.0
3 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1133 12:27:44 0:54:44 2 0:47:53 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1133 12:27:07 0:54:07 2 0:47:59 4.0
5 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1133 12:24:11 0:51:11 2 0:49:42 5.0
6 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1133 12:03:24 0:30:24 1 0:51:50 6.0
7 Slow   2000 2092   Darren Knight Chris Taylor 1107 1133 12:33:14 1:00:14 2 0:54:25 7.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1243 13:25:41 0:42:41 2 0:38:52 1.0
2 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1243 13:06:13 0:23:13 1 0:39:35 2.0
3 Slow   SOLO 4255   John Vincent   1143 1243 13:31:43 0:48:43 2 0:42:37 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1243 13:31:10 0:48:10 2 0:42:42 4.0
5 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1243 13:31:13 0:48:13 2 0:42:45 5.0
6 Slow   2000 2092   Darren Knight Chris Taylor 1107 1243 13:08:30 0:25:30 1 0:46:04 6.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1144 1230 12:59:51 0:29:51 1 0:26:06 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1230 12:58:50 0:28:50 1 0:26:16 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1230 13:00:21 0:30:21 1 0:26:54 3.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1326 14:06:45 0:40:45 3 0:37:07 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1326 14:08:06 0:42:06 3 0:37:19 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1326 14:09:07 0:43:07 3 0:37:39 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1326 14:05:50 0:39:50 3 0:38:40 4.0
5 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1326 14:10:48 0:44:48 3 0:42:50 5.0
6 Slow   Challenger 249   Lynne Cox Stu Swan 1173 1326 14:17:50 0:51:50 3 0:44:11 6.0
7 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1326 14:17:20 0:51:20 3 0:47:06 7.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1506 16:01:14 0:55:14 4 0:48:58 1.0
2 Slow   LASER 183445   Andrew Rawson   1098 1506 16:00:25 0:54:25 4 0:49:34 2.0
3 Slow   Byte C1 3078   Emma Pearson   1180 1506 16:05:47 0:59:47 4 0:50:40 3.0
4 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1506 15:58:36 0:52:36 4 0:51:04 4.0
5 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1145 1506 16:04:38 0:58:38 4 0:51:12 5.0
6 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1506 16:04:09 0:58:09 4 0:53:21 6.0
7 Slow   RS 200 285   Gail Pussard Julie Dixon 1046 1506 16:04:49 0:58:49 4 0:56:14 7.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 1251 13:36:18 0:45:18 2 0:39:36 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1251 13:38:17 0:47:17 2 0:41:55 2.0
3 Slow   LASER 174784   Paul Eggerton   1098 1251 13:38:08 0:47:08 2 0:42:56 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068 1251 13:40:19 0:49:19 2 0:46:11 4.0
5 Slow   RS 200 1046   G Pussard J Dixon 1046 1251 13:42:28 0:51:28 2 0:49:12 5.0
6 Slow   RS VAREO 1017       1090 1251 13:50:10 0:59:10 2 0:54:17 6.0
7 Slow   RS VAREO 306   Michele Zadra   1090 1251 13:50:27 0:59:27 2 0:54:32 7.0
8 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090 1251 13:50:38 0:59:38 2 0:54:43 8.0
9 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030     RET     20.0
9 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1098     RET     20.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS 200 1046   G Pussard J Dixon 1046 1510 15:46:39 0:36:39 2 0:35:02 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1144 1510 15:50:20 0:40:20 2 0:35:15 2.0
3 Slow   LASER EPS 263   John Hall   1030 1510 15:46:40 0:36:40 2 0:35:36 3.0
4 Slow   RS VAREO 306   Michele Zadra   1090 1510 15:51:02 0:41:02 2 0:37:39 4.0
5 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     DNS     20.0
5 Slow   RS VAREO 539   Ian Lang   1090     DNS     20.0
5 Slow   LASER 174784   Paul Eggerton   1098     DNS     20.0
5 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1068     DNS     20.0
5 Slow   RS VAREO 1017       1090     DNS     20.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com