August Cup

Weston SC

August Cup

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 2, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast   Nacra F18 1579       678 (1.0) (1.0) 1.0 3.0 1.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 666       969 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 2.0 1.0 34.0 14.0
2nd Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 4.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 36.0 16.0
3rd Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 2.0 2.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 36.0 16.0
4th Medium   RS 600 962   Dan Johnson   920 6.0 4.0 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 45.0 25.0
5th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (10.0 DNC) 3.0 3.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 46.0 26.0
6th Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 3.0 (10.0 DNC) 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 47.0 27.0
7th Medium   CONTENDER 2318       969 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 51.0 31.0
8th Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussel   969 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 51.0 31.0
9th Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 55.0 35.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 (1.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 4.0
2nd Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 2.0 1.0 2.0 (3.0) (5.0) 3.0 16.0 8.0
3rd Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 (6.0) (8.0) 5.0 4.0 3.0 2.0 28.0 14.0
4th Slow   RS AERO 9 0   Charles   1014 (11.0 DNC) 4.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 4.0 43.0 21.0
5th Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 3.0 3.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 43.0 21.0
6th Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 4.0 5.0 44.0 22.0
7th Slow   LASER 207983   James Austin   1100 7.0 5.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 48.0 26.0
8th Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 4.0 7.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 33.0
9th Slow   LASER RADIAL 77       1147 5.0 6.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 33.0
10th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 (11.0 DNC) 9.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 64.0 42.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1579       678 1130 11:49:49 0:19:49 1 0:29:14 1.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1579       678 1210 12:45:29 0:35:29 2 0:52:20 1.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1579       678 1252 13:24:22 0:32:22 1 0:47:44 1.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussel   969 1005 10:39:08 0:34:08 2 0:35:14 1.0
2 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 1005 10:39:20 0:34:20 2 0:35:26 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1005 10:39:53 0:34:53 2 0:36:00 3.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1005 10:40:05 0:35:05 2 0:36:12 4.0
5 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1005 10:41:50 0:36:50 2 0:38:01 5.0
6 Medium   RS 600 962   Dan Johnson   920 1005 10:41:15 0:36:15 2 0:39:24 6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1120 12:05:25 0:45:25 2 0:46:52 1.0
2 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 1120 12:05:40 0:45:40 2 0:47:08 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1120 12:07:54 0:47:54 2 0:49:26 3.0
4 Medium   RS 600 962   Dan Johnson   920 1120 12:09:30 0:49:30 2 0:53:48 4.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1235 13:22:04 0:47:04 2 0:48:34 1.0
2 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 1235 13:24:53 0:49:53 2 0:51:29 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1235 13:25:47 0:50:47 2 0:52:24 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1235 13:28:18 0:53:18 2 0:55:00 4.0
5 Medium   RS 600 962   Dan Johnson   920 1235 13:26:28 0:51:28 2 0:55:57 5.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 666       969 1130 12:02:56 0:32:56 1 0:33:59 1.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2318       969 1210 12:37:21 0:27:21 1 0:28:13 1.0
2 Medium   CONTENDER 666       969 1210 12:38:01 0:28:01 1 0:28:55 2.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 666       969 1252 13:42:33 0:50:33 1 0:52:10 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1010 10:48:06 0:38:06 3 0:35:46 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1010 10:54:00 0:44:00 3 0:40:00 2.0
3 Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 1010 10:57:57 0:47:57 3 0:42:01 3.0
4 Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 1010 10:57:46 0:47:46 3 0:42:05 4.0
5 Slow   LASER RADIAL 77       1147 1010 11:02:48 0:52:48 3 0:46:02 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1010 11:02:18 0:52:18 3 0:46:05 6.0
7 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1010 11:01:15 0:51:15 3 0:46:35 7.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1125 12:08:11 0:43:11 3 0:39:15 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1125 12:07:16 0:42:16 3 0:39:41 2.0
3 Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 1125 12:12:48 0:47:48 3 0:41:54 3.0
4 Slow   RS AERO 9 0   Charles   1014 1125 12:07:41 0:42:41 3 0:42:06 4.0
5 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1125 12:12:00 0:47:00 3 0:42:44 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 77       1147 1125 12:14:31 0:49:31 3 0:43:10 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 1125 12:14:16 0:49:16 3 0:43:24 7.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1125 12:17:00 0:52:00 3 0:45:49 8.0
9 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 1125 12:18:40 0:53:40 3 0:47:17 9.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1240 13:20:17 0:40:17 3 0:37:49 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1240 13:22:00 0:42:00 3 0:38:11 2.0
3 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1240 13:26:56 0:46:56 3 0:42:40 3.0
4 Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 1240 13:33:58 0:53:58 3 0:47:18 4.0
5 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1240 13:35:10 0:55:10 3 0:48:36 5.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1130 11:53:19 0:23:19 1 0:21:54 1.0
2 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1130 11:56:18 0:26:18 1 0:23:55 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1130 11:56:40 0:26:40 1 0:24:15 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1130 11:59:04 0:29:04 1 0:25:37 4.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1210 12:33:21 0:23:21 1 0:21:55 1.0
2 Slow   RS AERO 9 0   Charles   1014 1210 12:32:35 0:22:35 1 0:22:16 2.0
3 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1210 12:35:18 0:25:18 1 0:22:17 3.0
4 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1210 12:35:36 0:25:36 1 0:23:16 4.0
5 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1210 12:35:45 0:25:45 1 0:23:25 5.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1252 13:29:42 0:37:42 1 0:35:24 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1252 13:32:40 0:40:40 1 0:35:50 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1252 13:32:16 0:40:16 1 0:36:36 3.0
4 Slow   RS AERO 9 0   Charles   1014 1252 13:31:22 0:39:22 1 0:38:49 4.0
5 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1252 13:35:18 0:43:18 1 0:39:22 5.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com