Evening Series

Weston SC

Evening Series

Fast Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R4 Total Nett
1st Fast   A CLASS 10       684 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Fast   RS 700 710   Nathan   845 6.0 DNC 2.0 8.0 8.0
3rd Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   724 6.0 DNC 6.0 DNC 12.0 12.0
3rd Fast   SPITFIRE 021   Jonathan Batey   719 6.0 DNC 6.0 DNC 12.0 12.0
3rd Fast   DART 18 109       832 6.0 DNC 6.0 DNC 12.0 12.0

Medium Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley-Hughes   969 3.0 1.0 (10.0 DNC) 2.0 2.0 18.0 8.0
2nd Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 2.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 3.0 28.0 18.0
3rd Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 4.0 4.0 29.0 19.0
4th Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 32.0 22.0
5th Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 5.0 10.0 DNC 38.0 28.0
6th Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 41.0 31.0
7th Medium   CONTENDER 2261   Nick Curry   969 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 10.0 DNC 10.0 DNC 42.0 32.0
8th Medium   Hobie 17 2761   Paul Cooper   829 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 44.0 34.0
9th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 50.0 40.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 2.0 3.0 2.0 (4.0) 2.0 13.0 9.0
2nd Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 4.0 (17.0 DNC) 3.0 6.3 OOD 1.0 31.3 14.3
3rd Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1.0 2.0 (17.0 DNC) 1.0 17.0 DNC 38.0 21.0
4th Slow   3000 3237   Russell Benham   1085 (17.0 DNC) 1.0 1.0 5.0 17.0 DNC 41.0 24.0
5th Slow   EUROPE 11   Kathy   1141 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 3.0 3.0 43.0 26.0
6th Slow   LASER 207983   James Austin   1100 5.0 (17.0 DNC) 4.0 17.0 DNC 17.0 DNC 60.0 43.0
7th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 2.0 17.0 DNC 70.0 53.0
8th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 (17.0 DNC) 17.0 RET 17.0 DNC 17.0 DNC 4.0 72.0 55.0
9th Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso Macchi   1065 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
9th Slow   LASER 44       1100 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
9th Slow   LASER 181425   Andy Mulley   1100 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
9th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
9th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
9th Slow   LASER 174754   Paul Eggerton   1100 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
9th Slow   LASER 142224   Peter Francis   1100 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0
9th Slow   MIRROR (D/H) 38208       1390 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 85.0 68.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 10       684 1830 19:33:31 1:03:31 5 1:32:52 1.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   A CLASS 10       684 1835 19:39:42 1:04:42 4 1:34:35 1.0
2 Fast   RS 700 710   Nathan   845 1835 19:35:55 1:00:55 3 1:36:07 2.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1830 19:31:45 1:01:45 4 1:07:07 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1830 19:35:06 1:05:06 4 1:07:11 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley-Hughes   969 1830 19:37:42 1:07:42 4 1:09:52 3.0
4 Medium   Hobie 17 2761   Paul Cooper   829 1830 19:46:10 1:16:10 4 1:31:53 4.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley-Hughes   969 1830 19:13:24 0:43:24 4 0:44:47 1.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1835 19:33:26 0:58:26 5 1:00:18 1.0
2 Medium   CONTENDER 2261   Nick Curry   969 1835 19:39:55 1:04:55 5 1:07:00 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1835 19:41:18 1:06:18 5 1:08:25 3.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1835 19:25:46 0:50:46 3 0:57:26 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley-Hughes   969 1835 19:32:17 0:57:17 3 0:59:07 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1835 19:34:16 0:59:16 3 1:01:10 3.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1835 19:35:41 1:00:41 3 1:02:37 4.0
5 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1835 19:38:05 1:03:05 3 1:05:06 5.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1830 19:09:59 0:39:59 3 0:45:14 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley-Hughes   969 1830 19:19:13 0:49:13 3 0:50:47 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1830 192034 0:50:34 3 0:52:11 3.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1830 19:20:57 0:50:57 3 0:52:35 4.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1830 19:24:00 0:54:00 3 0:50:42 1.0
2 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1830 19:24:08 0:54:08 3 0:53:23 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy   1141 1830 19:33:18 1:03:18 3 0:55:29 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1830 19:33:22 1:03:22 3 0:57:36 4.0
5 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1830 19:33:36 1:03:36 3 0:57:49 5.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   3000 3237   Russell Benham   1085 1830 19:14:15 0:44:15 4 0:40:47 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1830 19:13:59 0:43:59 4 0:41:18 2.0
3 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1830 19:16:07 0:46:07 4 0:45:29 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077     RET     17.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   3000 3237   Russell Benham   1085 1835 19:45:02 1:10:02 5 1:04:33 1.0
2 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1835 19:45:42 1:10:42 5 1:09:43 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1835 19:40:24 1:05:24 4 1:14:19 3.0
4 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1835 19:33:55 0:58:55 3 1:29:16 4.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1835 19:37:25 1:02:25 3 0:58:36 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1835 19:43:23 1:08:23 3 1:00:37 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy   1141 1835 19:44:25 1:09:25 3 1:00:50 3.0
4 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1835 19:38:55 1:03:55 3 1:03:02 4.0
5 Slow   3000 3237   Russell Benham   1085 1835 19:44:27 1:09:27 3 1:04:01 5.0
6 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100     OOD     6.3

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1830 19:24:57 0:54:57 3 0:49:57 1.0
2 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1830 19:21:25 0:51:25 3 0:50:42 2.0
3 Slow   EUROPE 11   Kathy   1141 1830 19:28:03 0:58:03 3 0:50:53 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1830 19:25:36 0:55:36 3 0:51:37 4.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com