January Cup

Weston

January Cup

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Fast   Nacra 15 20   Ben Harris AJ Luxton 744 (4.0) 2.0 1.0 (13.0 DNC) 1.0 1.0 22.0 5.0
2nd Fast   F18 876   Will Smith Chris Haslam 673 (13.0 DNC) (3.0) 3.0 1.0 3.0 2.0 25.0 9.0
3rd Fast   Nacra 15 070   Morgan Smith Alex Hamel 744 5.0 (9.0) 2.0 2.0 2.0 (13.0 DNC) 33.0 11.0
4th Fast   RS 800 1135   Cameron Barr James Taylor 799 2.0 4.0 (5.0) 4.0 5.0 (13.0 RET) 33.0 15.0
5th Fast   Nacra 15 129   William Homewood Allsie Cuttsill 744 (6.0) (6.0) 6.0 3.0 4.0 3.0 28.0 16.0
6th Fast   Nacra 20 99   Grant Piggott Max 597 1.0 1.0 4.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 45.0 19.0
7th Fast   Spitfire 089   Olly Harris   736 3.0 5.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 60.0 34.0
8th Fast   Hobie 16 117348   Alex Reilly Craig Matter 812 10.0 10.0 7.0 (13.0 RET) (13.0 DNC) 13.0 DNC 66.0 40.0
9th Fast   A Class 10   Pete Jary   684 9.0 7.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 68.0 42.0
10th Fast   F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 673 8.0 8.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 68.0 42.0
11th Fast   Spitfire 21   Jeremy Pilcher Jonathan Bailey 706 7.0 12.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 71.0 45.0
12th Fast   Nacra 15 160   Sam Steward Nia Crockford 744 (13.0 DNC) 11.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 76.0 50.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Medium   CONTENDER 695   Graeme Willcox   969 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 (2.0) 2.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 11.0 6.0
3rd Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 (4.0) (4.0) 4.0 3.0 2.0 3.0 20.0 12.0
4th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 3.0 3.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 33.0 17.0
5th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 (6.0) (6.0) 5.0 5.0 5.0 4.0 31.0 19.0
6th Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 4.0 5.0 37.0 21.0
7th Medium   RS 600 713   Dan Johnson   916 5.0 5.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 42.0 26.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1   R2   R3   R4   R5   R6   Total Nett
1st Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 18.0 4.0
2nd Slow   LASER RADIAL 173460       1145 (3.0) 3.0 (12.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 23.0 8.0
3rd Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1.0 2.0 2.0 3.0 (4.0) (12.0 DNC) 24.0 8.0
4th Slow   RS AERO 9 2114   Fernando Gambos   1014 6.0 5.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 50.0 26.0
5th Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldborough   1145 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 3.0 12.0 DNC 55.0 31.0
6th Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 4.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 56.0 32.0
7th Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1099 5.0 7.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 60.0 36.0
8th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1099 8.0 8.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 64.0 40.0
9th Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1065 7.0 10.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 65.0 41.0
10th Slow   LASER 165440       1099 (12.0 OCS) 6.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0 42.0
11th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 9.0 9.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 66.0 42.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 20 99   Grant Piggott Max 597 103300 11:20:59 0:47:59 4 1:20:22 1.0
2 Fast   RS 800 1135   Cameron Barr James Taylor 799 103300 11:21:39 0:48:39 3 1:21:11 2.0
3 Fast   Spitfire 089   Olly Harris   736 103300 11:18:08 0:45:08 3 1:21:46 3.0
4 Fast   Nacra 15 20   Ben Harris AJ Luxton 744 103300 11:18:59 0:45:59 3 1:22:24 4.0
5 Fast   Nacra 15 070   Morgan Smith Alex Hamel 744 103300 11:22:16 0:49:16 3 1:28:17 5.0
6 Fast   Nacra 15 129   William Homewood Allsie Cuttsill 744 103300 11:22:17 0:49:17 3 1:28:19 6.0
7 Fast   Spitfire 21   Jeremy Pilcher Jonathan Bailey 706 103300 11:21:51 0:48:51 3 1:32:15 7.0
8 Fast   F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 673 103300 11:19:53 0:46:53 3 1:32:53 8.0
9 Fast   A Class 10   Pete Jary   684 103300 11:21:22 0:48:22 3 1:34:17 9.0
10 Fast   Hobie 16 117348   Alex Reilly Craig Matter 812 103300 11:16:22 0:43:22 2 1:46:49 10.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 20 99   Grant Piggott Max 597 113600 12:27:20 0:51:20 5 1:25:59 1.0
2 Fast   Nacra 15 20   Ben Harris AJ Luxton 744 113600 12:27:33 0:51:33 4 1:26:37 2.0
3 Fast   F18 876   Will Smith Chris Haslam 673 113600 12:22:51 0:46:51 4 1:27:01 3.0
4 Fast   RS 800 1135   Cameron Barr James Taylor 799 113600 12:19:33 0:43:33 3 1:30:51 4.0
5 Fast   Spitfire 089   Olly Harris   736 113600 12:31:02 0:55:02 4 1:33:28 5.0
6 Fast   Nacra 15 129   William Homewood Allsie Cuttsill 744 113600 12:31:40 0:55:40 4 1:33:32 6.0
7 Fast   A Class 10   Pete Jary   684 113600 12:27:45 0:51:45 4 1:34:34 7.0
8 Fast   F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 673 113600 12:27:48 0:51:48 4 1:36:13 8.0
9 Fast   Nacra 15 070   Morgan Smith Alex Hamel 744 113600 12:21:31 0:45:31 3 1:41:58 9.0
10 Fast   Hobie 16 117348   Alex Reilly Craig Matter 812 113600 12:28:06 0:52:06 3 1:46:56 10.0
11 Fast   Nacra 15 160   Sam Steward Nia Crockford 744 113600 12:24:22 0:48:22 3 1:48:21 11.0
12 Fast   Spitfire 21   Jeremy Pilcher Jonathan Bailey 706 113600 12:24:01 0:48:01 3 1:53:21 12.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 20   Ben Harris AJ Luxton 744 133239 14:19:27 0:46:48 4 1:02:54 1.0
2 Fast   Nacra 15 070   Morgan Smith Alex Hamel 744 133239 14:20:19 0:47:40 4 1:04:04 2.0
3 Fast   F18 876   Will Smith Chris Haslam 673 133239 14:17:35 0:44:56 4 1:06:46 3.0
4 Fast   Nacra 20 99   Grant Piggott Max 597 133239 14:13:26 0:40:47 4 1:08:19 4.0
5 Fast   RS 800 1135   Cameron Barr James Taylor 799 133239 14:14:29 0:41:50 3 1:09:49 5.0
6 Fast   Nacra 15 129   William Homewood Allsie Cuttsill 744 133239 14:25:58 0:53:19 4 1:11:40 6.0
7 Fast   Hobie 16 117348   Alex Reilly Craig Matter 812 133239 14:20:02 0:47:23 3 1:17:48 7.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   F18 876   Will Smith Chris Haslam 673 1100 11:37:11 0:37:11 4 0:55:15 1.0
2 Fast   Nacra 15 070   Morgan Smith Alex Hamel 744 1100 11:30:58 0:30:58 3 0:55:30 2.0
3 Fast   Nacra 15 129   William Homewood Allsie Cuttsill 744 1100 11:33:00 0:33:00 3 0:59:08 3.0
4 Fast   RS 800 1135   Cameron Barr James Taylor 799 1100 11:36:29 0:36:29 3 1:00:53 4.0
5 Fast   Hobie 16 117348   Alex Reilly Craig Matter 812     RET     13.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 20   Ben Harris AJ Luxton 744 1146 12:25:40 0:39:40 4 0:53:19 1.0
2 Fast   Nacra 15 070   Morgan Smith Alex Hamel 744 1146 12:27:15 0:41:15 4 0:55:27 2.0
3 Fast   F18 876   Will Smith Chris Haslam 673 1146 12:23:50 0:37:50 4 0:56:13 3.0
4 Fast   Nacra 15 129   William Homewood Allsie Cuttsill 744 1146 12:28:31 0:42:31 4 0:57:09 4.0
5 Fast   RS 800 1135   Cameron Barr James Taylor 799 1146 12:21:53 0:35:53 3 0:59:53 5.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 20   Ben Harris AJ Luxton 744 13:15 13:45:22 0:30:22 3 0:54:25 1.0
2 Fast   F18 876   Will Smith Chris Haslam 673 13:15 13:52:10 0:37:10 4 0:55:14 2.0
3 Fast   Nacra 15 129   William Homewood Allsie Cuttsill 744 13:15 13:48:30 0:33:30 3 1:00:02 3.0
4 Fast   RS 800 1135   Cameron Barr James Taylor 799     RET     13.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 695   Graeme Willcox   969 103600 11:25:50 0:49:50 3 0:51:26 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 103600 11:26:37 0:50:37 3 0:52:14 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 103600 11:26:47 0:50:47 3 0:52:24 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 103600 11:27:11 0:51:11 3 0:52:49 4.0
5 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   916 103600 11:25:35 0:49:35 3 0:54:08 5.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 103600 11:13:38 0:37:38 2 0:58:15 6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 695   Graeme Willcox   969 113900 12:19:20 0:40:20 3 0:41:37 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 113900 12:19:46 0:40:46 3 0:42:04 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 113900 12:21:17 0:42:17 3 0:43:38 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 113900 12:21:39 0:42:39 3 0:44:01 4.0
5 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   916 113900 12:20:01 0:41:01 3 0:44:47 5.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 113900 12:23:43 0:44:43 3 0:46:09 6.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 133539 14:18:48 0:43:09 4 0:44:32 1.0
2 Medium   CONTENDER 695   Graeme Willcox   969 133539 14:18:53 0:43:14 4 0:44:37 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 133539 14:19:34 0:43:55 4 0:45:19 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 133539 14:20:33 0:44:54 4 0:46:20 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 133539 14:13:43 0:38:04 3 0:52:23 5.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1103 11:31:29 0:28:29 3 0:29:24 1.0
2 Medium   CONTENDER 695   Graeme Willcox   969 1103 11:32:00 0:29:00 3 0:29:56 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1103 11:32:27 0:29:27 3 0:30:24 3.0
4 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 1103 11:33:17 0:30:17 3 0:32:09 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1103 11:34:40 0:31:40 3 0:32:41 5.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 695   Graeme Willcox   969 1149 12:17:00 0:28:00 3 0:28:54 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1149 12:17:21 0:28:21 3 0:29:15 2.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1149 12:17:30 0:28:30 3 0:29:25 3.0
4 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 1149 12:18:35 0:29:35 3 0:31:24 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1149 12:22:31 0:33:31 3 0:34:35 5.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 695   Graeme Willcox   969 13:18 13:44:31 0:26:31 3 0:27:22 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 13:18 13:44:53 0:26:53 3 0:27:45 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 13:18 13:45:52 0:27:52 3 0:28:45 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 13:18 13:49:16 0:31:16 3 0:32:16 4.0
5 Medium   RS 400 1042   Liz Nathan 942 13:18 13:51:22 0:33:22 3 0:35:25 5.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 103900 11:16:47 0:37:47 2 0:33:30 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 103900 11:14:49 0:35:49 2 0:33:38 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 173460       1145 103900 11:18:19 0:39:19 2 0:34:20 3.0
4 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 103900 11:17:55 0:38:55 2 0:34:30 4.0
5 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1099 103900 11:17:30 0:38:30 2 0:35:02 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2114   Fernando Gambos   1014 103900 11:14:38 0:35:38 2 0:35:08 6.0
7 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1065 103900 11:17:18 0:38:18 2 0:35:58 7.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1099 103900 11:18:38 0:39:38 2 0:36:04 8.0
9 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 103900 11:21:32 0:42:32 2 0:37:23 9.0
10 Slow   LASER 165440       1099     OCS     12.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 114200 12:24:52 0:42:52 3 0:40:15 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 114200 12:27:45 0:45:45 3 0:40:34 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 173460       1145 114200 12:29:01 0:47:01 3 0:41:04 3.0
4 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 114200 12:29:04 0:47:04 3 0:41:44 4.0
5 Slow   RS AERO 9 2114   Fernando Gambos   1014 114200 12:24:40 0:42:40 3 0:42:05 5.0
6 Slow   LASER 165440       1099 114200 12:29:11 0:47:11 3 0:42:56 6.0
7 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1099 114200 12:30:01 0:48:01 3 0:43:41 7.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1099 114200 12:30:51 0:48:51 3 0:44:27 8.0
9 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 114200 12:33:30 0:51:30 3 0:45:15 9.0
10 Slow   RS AERO 7 2149   Mike Yates   1065 114200 12:31:40 0:49:40 3 0:46:38 10.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 133839 14:16:57 0:38:18 3 0:35:58 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 133839 14:21:17 0:42:38 3 0:37:48 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2114   Fernando Gambos   1014 133839 14:21:37 0:42:58 3 0:42:22 3.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1106 11:28:21 0:22:21 2 0:20:59 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 173460       1145 1106 11:30:29 0:24:29 2 0:21:23 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1106 11:31:03 0:25:03 2 0:22:12 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldborough   1145 1106 11:33:48 0:27:48 2 0:24:17 4.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1152 12:24:12 0:32:12 3 0:30:14 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 173460       1145 1152 12:28:12 0:36:12 3 0:31:37 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldborough   1145 1152 12:28:36 0:36:36 3 0:31:58 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1152 12:29:29 0:37:29 3 0:33:14 4.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 173460       1145 13:21 13:45:27 0:24:27 2 0:21:21 1.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com