Summer Heat

Weston SC

Summer Heat

Fast Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Fast   Nacra F18 3   Grant   678 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 2.0 77.0 29.0
2nd Fast   Nacra F18 1577       678 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 1.0 79.0 31.0
3rd Fast   Hobie 16 117348   Alexander Reilly   819 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 3.0 3.0 1.0 (12.0 RET) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 91.0 43.0
4th Fast   DART 18 109       832 1.0 1.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 98.0 50.0
5th Fast   DART 18 6153   Ned Neave Erica Neave 832 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 102.0 54.0
6th Fast   Nacra F18 876   John Sweet   678 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 3.0 102.0 54.0
7th Fast   Hobie 17 2761   Paul Cooper   783 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 5.0 12.0 DNC 103.0 55.0
8th Fast   Nacra F18 1581       678 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 4.0 104.0 56.0
9th Fast   Tornado 418   Mark Baker   647 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 104.0 56.0
10th Fast   SPITFIRE 021   Johnathan Batey   719 (12.0 DNC) 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 110.0 62.0
11th Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   724 (12.0 DNC) 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 111.0 63.0

Medium Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 (4.0) 3.0 1.0 4.0 3.0 (5.0) 2.0 2.0 (7.0) (6.0) 37.0 15.0
2nd Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 2.0 4.0 3.0 (5.0) 5.0 (7.0) 3.0 3.0 (9.0) (9.0) 50.0 20.0
3rd Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 6.0 4.0 1.0 1.0 8.0 5.0 77.0 25.0
4th Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 4.0 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 2.0 78.0 26.0
5th Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robershaw   884 1.0 1.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 1.0 1.0 82.0 30.0
6th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 1.0 2.0 13.0 DNC 13.0 DNC 2.0 3.0 86.0 34.0
7th Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 3.0 2.0 2.0 2.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 87.0 35.0
8th Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 2.0 1.0 13.0 DNC 13.0 DNC 6.0 7.0 94.0 42.0
9th Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 4.0 3.0 (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 10.0 8.0 103.0 51.0
10th Medium   CONTENDER 716       969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 5.0 4.0 113.0 61.0
11th Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussel   969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 7.0 6.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 117.0 65.0
12th Medium   CONTENDER 703       969 (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 4.0 13.0 DNC 121.0 69.0

Slow Fleet

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1.0 1.0 (3.0) 1.0 (4.0) 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 2.0 62.0 7.0
2nd Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 2.0 (4.0) 2.0 2.0 (5.0) 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 4.0 73.0 16.0
3rd Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 (7.0) (10.0) 6.0 7.0 1.0 4.0 3.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 88.0 23.0
4th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 9.0 7.0 5.0 (10.0) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 (24.0 DNC) 7.0 3.0 115.0 33.0
5th Slow   LASER 207983   James Austin   1100 (10.0) 8.0 8.0 (9.0) 9.0 7.0 4.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 107.0 40.0
6th Slow   LASER 44       1100 4.0 (24.0 DNC) 4.0 4.0 6.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 143.0 47.0
7th Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso Macchi   1065 5.0 2.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 1.0 154.0 58.0
8th Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.0 8.0 7.0 155.0 59.0
9th Slow   K1 51   Jon   1064 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 24.0 DNC 5.0 1.0 6.0 24.0 DNC 158.0 62.0
10th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 2.0 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 6.0 160.0 64.0
11th Slow   LASER RADIAL 186940   Gabrielle Mould   1147 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 11.0 8.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 178.0 82.0
12th Slow   LASER 174754   Paul Eggerton   1100 3.0 5.0 (24.0 DNC) 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 181.0 85.0
13th Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 5.0 183.0 87.0
14th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 11.0 11.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 10.0 24.0 DNC 183.0 87.0
15th Slow   RS AERO 7 2114   Rich Vincent   1065 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 196.0 100.0
16th Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 196.0 100.0
17th Slow   3000 3237   Russell Benham   1085 6.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 201.0 105.0
18th Slow   LASER 181425   Andy Mulley   1100 8.0 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 209.0 113.0
19th Slow   LASER 142224   Peter Francis   1100 12.0 12.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 216.0 120.0
20th Slow   MIRROR (D/H) 38208       1390 (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 222.0 126.0
21st Slow   LASER RADIAL 169897   Catherine Haynes   1147 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 8.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 224.0 128.0
22nd Slow   RS AERO 9 0   Charles   1014 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 24.0 DNC 225.0 129.0
23rd Slow   LASER RADIAL 156154       1147 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 9.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 225.0 129.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 18 109       832 1515 15:45:06 0:30:06 1 0:36:11 1.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 18 109       832 1620 17:05:53 0:45:53 3 0:55:09 1.0
2 Fast   SPITFIRE 021   Johnathan Batey   719 1620 17:11:20 0:51:20 3 1:11:24 2.0
3 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   724 1620 17:11:50 0:51:50 3 1:11:36 3.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 3   Grant   678 1004 10:59:18 0:55:18 4 1:21:34 1.0
2 Fast   Nacra F18 1577       678 1004 10:59:36 0:55:36 4 1:22:00 2.0
3 Fast   Hobie 16 117348   Alexander Reilly   819 1004 10:50:14 0:46:14 2 1:52:54 3.0
4 Fast   Tornado 418   Mark Baker   647 1004 110605 1:02:05 3 2:07:56 4.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 3   Grant   678 1125 12:20:22 0:55:22 5 1:21:40 1.0
2 Fast   Nacra F18 1577       678 1125 12:21:31 0:56:31 5 1:23:21 2.0
3 Fast   Hobie 16 117348   Alexander Reilly   819 1125 12:16:24 0:51:24 3 1:44:36 3.0
4 Fast   Tornado 418   Mark Baker   647 1125 12:22:27 0:57:27 4 1:51:00 4.0
5 Fast   DART 18 6153   Ned Neave Erica Neave 832 1125 12:29:57 1:04:57 3 2:10:06 5.0

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Hobie 16 117348   Alexander Reilly   819 1001 11:06:48 1:05:48 2 1:20:21 1.0

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast   Hobie 16 117348   Alexander Reilly   819 RET 12.0

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 18 6153   Ned Neave Erica Neave 832 1500 15:52:26 0:52:26 1 1:03:01 1.0
2 Fast   Hobie 17 2761   Paul Cooper   783 1500 15:50:20 0:50:20 1 1:04:17 2.0

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 3   Grant   678 1345 14:39:03 0:54:03 4 1:19:43 1.0
2 Fast   Nacra F18 1577       678 1345 14:39:27 0:54:27 4 1:20:19 2.0
3 Fast   Nacra F18 876   John Sweet   678 1345 14:42:27 0:57:27 4 1:24:44 3.0
4 Fast   Nacra F18 1581       678 1345 14:43:10 0:58:10 4 1:25:47 4.0
5 Fast   Hobie 17 2761   Paul Cooper   783 1345 14:29:32 0:44:32 2 1:53:45 5.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1577       678 1505 15:58:25 0:53:25 5 1:18:47 1.0
2 Fast   Nacra F18 3   Grant   678 1505 15:58:28 0:53:28 5 1:18:52 2.0
3 Fast   Nacra F18 876   John Sweet   678 1505 16:02:25 0:57:25 5 1:24:41 3.0
4 Fast   Nacra F18 1581       678 1505 16:02:33 0:57:33 5 1:24:53 4.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robershaw   884 1520 15:50:15 0:30:15 2 0:34:13 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1520 15:58:43 0:38:43 2 0:39:57 2.0
3 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1520 16:02:13 0:42:13 2 0:45:53 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1520 16:06:18 0:46:18 2 0:47:47 4.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robershaw   884 1625 16:58:09 0:33:09 3 0:37:30 1.0
2 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1625 17:02:03 0:37:03 3 0:40:16 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1625 17:07:19 0:42:19 3 0:43:40 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1625 17:09:27 0:44:27 3 0:45:52 4.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1010 10:51:19 0:41:19 2 0:42:38 1.0
2 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1010 10:49:43 0:39:43 2 0:43:10 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1010 10:52:45 0:42:45 2 0:44:07 3.0
4 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1010 10:54:06 0:44:06 2 0:45:31 4.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1130 12:21:54 0:51:54 3 0:53:34 1.0
2 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1130 12:19:40 0:49:40 3 0:53:59 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1130 12:23:44 0:53:44 3 0:55:27 3.0
4 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1130 12:24:19 0:54:19 3 0:56:03 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1130 12:28:35 0:58:35 3 1:00:27 5.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1006 11:06:58 1:00:58 2 1:02:55 1.0
2 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 1006 11:07:13 1:01:13 2 1:03:11 2.0
3 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1006 11:07:20 1:01:20 2 1:03:18 3.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1006 11:07:24 1:01:24 2 1:03:22 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1006 11:07:54 1:01:54 2 1:03:53 5.0
6 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1006 11:09:44 1:03:44 2 1:05:46 6.0
7 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussel   969 1006 11:13:50 1:07:50 2 1:10:00 7.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 1127 12:26:33 0:59:33 2 1:01:27 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1127 12:26:57 0:59:57 2 1:01:52 2.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1127 12:28:03 1:01:03 2 1:03:00 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1127 12:28:26 1:01:26 2 1:03:24 4.0
5 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1127 12:28:51 1:01:51 2 1:03:50 5.0
6 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussel   969 1127 12:31:39 1:04:39 2 1:06:43 6.0
7 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1127 12:34:14 1:07:14 2 1:09:23 7.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1505 15:35:58 0:30:58 1 0:31:57 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1505 15:39:08 0:34:08 1 0:35:14 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1505 15:42:55 0:37:55 1 0:39:08 3.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1600 16:25:45 0:25:45   0:26:34 1.0
2 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1600 16:25:52 0:25:52   0:26:42 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1600 16:27:39 0:27:39   0:28:32 3.0

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robershaw   884 1350 14:49:18 0:59:18 3 1:07:05 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1350 14:35:23 0:45:23 2 1:10:15 2.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1350 14:35:48 0:45:48 2 1:10:54 3.0
4 Medium   CONTENDER 703       969 1350 14:36:03 0:46:03 2 1:11:17 4.0
5 Medium   CONTENDER 716       969 1350 14:36:07 0:46:07 2 1:11:23 5.0
6 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 1350 14:36:48 0:46:48 2 1:12:27 6.0
7 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1350 14:37:15 0:47:15 2 1:13:09 7.0
8 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1350 14:37:18 0:47:18 2 1:13:13 8.0
9 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1350 14:38:22 0:48:22 2 1:14:52 9.0
10 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1350 14:38:45 0:48:45 2 1:15:28 10.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robershaw   884 1510 15:58:40 0:48:40 3 0:55:03 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark   969 1510 16:04:14 0:54:14 3 0:55:58 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1510 16:04:53 0:54:53 3 0:56:38 3.0
4 Medium   CONTENDER 716       969 1510 16:05:24 0:55:24 3 0:57:10 4.0
5 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1510 16:05:30 0:55:30 3 0:57:17 5.0
6 Medium   CONTENDER 589   Keith Paul   969 1510 16:05:40 0:55:40 3 0:57:27 6.0
7 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdown   969 1510 16:05:41 0:55:41 3 0:57:28 7.0
8 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1510 16:06:43 0:56:43 3 0:58:32 8.0
9 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1510 16:13:10 1:03:10 3 1:05:11 9.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1525 16:00:30 0:35:30 2 0:33:20 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1525 16:02:17 0:37:17 2 0:33:54 2.0
3 Slow   LASER 174754   Paul Eggerton   1100 1525 16:03:10 0:38:10 2 0:34:42 3.0
4 Slow   LASER 44       1100 1525 16:03:20 0:38:20 2 0:34:51 4.0
5 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso Macchi   1065 1525 16:02:08 0:37:08 2 0:34:52 5.0
6 Slow   3000 3237   Russell Benham   1085 1525 16:03:04 0:38:04 2 0:35:05 6.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1525 16:04:53 0:39:53 2 0:35:08 7.0
8 Slow   LASER 181425   Andy Mulley   1100 1525 16:03:53 0:38:53 2 0:35:21 8.0
9 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1525 16:03:34 0:38:34 2 0:35:49 9.0
10 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1525 16:05:48 0:40:48 2 0:37:05 10.0
11 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 1525 16:07:18 0:42:18 2 0:37:16 11.0
12 Slow   LASER 142224   Peter Francis   1100 1525 16:08:21 0:43:21 2 0:39:25 12.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1630 16:55:23 0:25:23 2 0:23:50 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso Macchi   1065 1630 16:56:05 0:26:05 2 0:24:29 2.0
3 Slow   3000 3237   Russell Benham   1085 1630 16:57:20 0:27:20 2 0:25:12 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1630 16:59:04 0:29:04 2 0:26:25 4.0
5 Slow   LASER 174754   Paul Eggerton   1100 1630 16:59:17 0:29:17 2 0:26:37 5.0
6 Slow   MIRROR (D/H) 38208       1390 1630 17:08:10 0:38:10 2 0:27:27 6.0
7 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1630 16:59:45 0:29:45 2 0:27:37 7.0
8 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1630 17:00:50 0:30:50 2 0:28:02 8.0
9 Slow   LASER 181425   Andy Mulley   1100 1630 17:01:45 0:31:45 2 0:28:52 9.0
10 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1630 17:02:55 0:32:55 2 0:29:00 10.0
11 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 1630 17:03:24 0:33:24 2 0:29:26 11.0
12 Slow   LASER 142224   Peter Francis   1100 1630 17:02:50 0:32:50 2 0:29:51 12.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014 1015 11:02:24 0:47:24 3 0:46:45 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1015 10:49:44 0:34:44 2 0:47:22 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1015 11:05:55 0:50:55 3 0:47:49 3.0
4 Slow   LASER 44       1100 1015 10:51:04 0:36:04 2 0:49:11 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1015 10:51:15 0:36:15 2 0:50:29 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1015 10:53:39 0:38:39 2 0:51:05 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 1015 10:53:44 0:38:44 2 0:51:11 7.0
8 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1015 10:58:11 0:43:11 2 0:58:53 8.0
9 Slow   LASER RADIAL 186940   Gabrielle Mould   1147 1015 11:07:03 0:52:03 2 1:08:04 9.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1135 12:18:55 0:43:55 3 0:41:14 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1135 12:21:09 0:46:09 3 0:41:57 2.0
3 Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014 1135 12:18:20 0:43:20 3 0:42:44 3.0
4 Slow   LASER 44       1100 1135 12:22:36 0:47:36 3 0:43:16 4.0
5 Slow   LASER 174754   Paul Eggerton   1100 1135 12:24:08 0:49:08 3 0:44:40 5.0
6 Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 1135 12:26:57 0:51:57 3 0:45:32 6.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1135 12:27:36 0:52:36 3 0:46:21 7.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 1135 12:28:00 0:53:00 3 0:46:42 8.0
9 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1135 12:27:48 0:52:48 3 0:48:00 9.0
10 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1135 12:27:09 0:52:09 3 0:48:25 10.0
11 Slow   LASER RADIAL 186940   Gabrielle Mould   1147 1135 12:31:46 0:56:46 3 0:49:29 11.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1011 11:08:46 0:57:46 3 0:50:54 1.0
2 Slow   K1 51   Jon   1064 1011 11:05:10 0:54:10 3 0:50:55 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1011 11:09:34 0:58:34 3 0:51:55 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1011 11:06:25 0:55:25 3 0:52:02 4.0
5 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1011 11:09:20 0:58:20 3 0:53:02 5.0
6 Slow   LASER 44       1100 1011 11:10:18 0:59:18 3 0:53:55 6.0
7 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 1011 11:15:35 1:04:35 3 0:56:54 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 186940   Gabrielle Mould   1147 1011 10:55:43 0:44:43 2 0:58:29 8.0
9 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1011 10:55:31 0:44:31 2 1:00:42 9.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1132 12:06:31 0:34:31 2 0:32:25 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1132 12:10:21 0:38:21 2 0:34:00 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1132 12:10:23 0:38:23 2 0:34:54 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1132 12:12:15 0:40:15 2 0:35:28 4.0
5 Slow   LASER 44       1100 1132 12:11:49 0:39:49 2 0:36:12 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 186940   Gabrielle Mould   1147 1132 12:17:59 0:45:59 2 0:40:05 6.0
7 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1132 12:17:09 0:45:09 2 0:41:03 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 169897   Catherine Haynes   1147 1132 12:24:08 0:52:08 2 0:45:27 8.0
9 Slow   LASER RADIAL 156154       1147 1132 12:26:31 0:54:31 2 0:47:32 9.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2114   Rich Vincent   1065 1510 15:34:14 0:24:14 1 0:22:45 1.0
2 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1510 15:37:21 0:27:21 1 0:25:24 2.0
3 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1510 15:39:20 0:29:20 1 0:25:51 3.0
4 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1510 15:43:18 0:33:18 1 0:30:16 4.0
5 Slow   K1 51   Jon   1064 1510 15:45:57 0:35:57 1 0:33:47 5.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   K1 51   Jon   1064 1605 16:26:00 0:21:00   0:19:44 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1605 16:29:03 0:24:03   0:21:11 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2114   Rich Vincent   1065 1605 16:28:18 0:23:18   0:21:53 3.0
4 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1605 16:29:35 0:24:35   0:22:21 4.0
5 Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 1605 16:41:58 0:36:58   0:32:34 5.0

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1355 14:38:38 0:43:38 3 0:40:58 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso Macchi   1065 1355 14:39:27 0:44:27 3 0:41:44 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1355 14:42:07 0:47:07 3 0:42:50 3.0
4 Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 1355 14:45:04 0:50:04 3 0:43:53 4.0
5 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1355 14:44:32 0:49:32 3 0:43:55 5.0
6 Slow   K1 51   Jon   1064 1355 14:42:53 0:47:53 3 0:45:00 6.0
7 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1355 14:43:52 0:48:52 3 0:45:22 7.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 1355 14:30:07 0:35:07 2 0:46:25 8.0
9 Slow   RS AERO 9 0   Charles   1014 1355 14:42:57 0:47:57 3 0:47:17 9.0
10 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 1355 14:31:53 0:36:53 2 0:48:45 10.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso Macchi   1065 1515 16:05:30 0:50:30 4 0:47:25 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1515 16:05:50 0:50:50 4 0:47:44 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1515 15:58:25 0:43:25 3 0:53:45 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1515 15:59:53 0:44:53 3 0:54:24 4.0
5 Slow   EUROPE 111   Kathy   1141 1515 16:01:42 0:46:42 3 0:54:34 5.0
6 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1515 16:01:14 0:46:14 3 0:54:39 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen   1135 1515 16:07:29 0:52:29 3 1:01:39 7.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com