Cat Open 2021

Weston SC

Cat Open

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Fast   Nacra F18 1577   Tim Neale Simon Farren 1.000 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Fast   Nacra F18 508   Will Summicks Adam Piggott 1.000 1.0 (3.0) 3.0 2.0 9.0 6.0
3rd Fast   A Class Foiling 51   Paul Larsen   0.984 3.0 (6.0) 2.0 3.0 14.0 8.0
4th Fast   Nacra F18 311   William Smith Megan Smith 1.000 (12.0 DNC) 2.0 4.0 4.0 22.0 10.0
5th Fast   Spitfire 089   Olly Harris Eddie Scroggie 1.047 4.0 (7.0) 5.0 5.0 21.0 14.0
6th Fast   Shadow X 17   Rob Forrester   1.118 (6.0) 5.0 6.0 6.0 23.0 17.0
7th Fast   A Class Foiling 16   Julian Bosch   0.984 (12.0 DNC) 4.0 7.0 8.0 31.0 19.0
8th Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarrol Morgan Smith 1.000 5.0 (8.0) 8.0 7.0 28.0 20.0
9th Fast   A Class Non-Foiling 4   Gordon Upton   0.984 7.0 9.0 (10.0) 9.0 35.0 25.0
10th Fast   A Class Foiling 9   Oliver Bond   0.984 (12.0 DNC) 10.0 9.0 12.0 DNC 43.0 31.0
11th Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 1.000 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 48.0 36.0

Nacra 15 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Nacra 15   Nacra F15 020   Ben Harris Annabel Luxton 1.083 1.0 (4.0) 1.0 1.0 7.0 3.0
2nd Nacra 15   Nacra F15 184   Jas Williams Alfie Cogger 1.083 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd Nacra 15   Nacra F15 163   Sam Steward Sophie Raven 1.083 3.0 1.0 (4.0) 4.0 12.0 8.0
4th Nacra 15   Nacra F15 129   Albie Cutbill Alex Hamel 1.083 (4.0) 3.0 3.0 3.0 13.0 9.0
5th Nacra 15   Nacra F15 070   Tara Scully Jacques Scully 1.083 (6.0) 5.0 6.0 5.0 22.0 16.0
6th Nacra 15   Nacra F15 74   Pete Jary Joshua Jary 1.083 5.0 6.0 5.0 (7.0 DNC) 23.0 16.0

Nacra 20 Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Nacra 20   Nacra F20 Carbon 99   Grant Piggott Jon Cotgreave 0.891 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Nacra 20   Nacra F20 Carbon 35   Kevin Dutch David Banner 0.891 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
3rd Nacra 20   Nacra F20 Carbon 44   Chris King Andy Jones 0.891 3.0 (4.0) 4.0 3.0 14.0 10.0
4th Nacra 20   Nacra F20 Carbon 6   Douglas Wright Nia 0.891 (4.0) 3.0 3.0 4.0 14.0 10.0
5th Nacra 20   Nacra F20 Carbon 167   Nick Elmore Andrew Wood 0.891 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 18.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: SCHRS, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow   Dart 18 8000   Robert Garcka Fi Goegebeur 1.221 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Slow   Unicorn 1088   Dan Jarman   1.188 1.0 (5.0) 2.0 3.0 11.0 6.0
3rd Slow   Dart 18 7838   Deborah Waters Barry Peters 1.221 6.0 2.0 4.5 (7.0) 19.5 12.5
4th Slow   Hobie 16 24   Gavin Luxton Zach Dingwall 1.208 (27.0 DNC) 7.0 4.5 6.0 44.5 17.5
5th Slow   Dart 18 5123   Darren Wood Tracey-Ann Wood 1.221 7.5 8.0 (10.0) 5.0 30.5 20.5
6th Slow   Dart 18 7644   Tom Parker Queen Evie 1.221 9.0 10.0 (11.0) 2.0 32.0 21.0
7th Slow   Shearwater 2010   Sarah Stuart Nigel Stuart 1.193 (10.0) 6.0 8.0 8.0 32.0 22.0
8th Slow   Dart 18 8007   Simon Moruzzi Bev Goodchild 1.221 4.0 9.0 (12.0) 10.0 35.0 23.0
9th Slow   Dart 18 7583   Neil Bond Joanna Bond 1.221 3.0 (18.0) 9.0 14.0 44.0 26.0
10th Slow   Dart 18 - SH 7248   Andrew McQueen   1.221 11.0 (13.0) 6.5 9.0 39.5 26.5
11th Slow   Dart 18 4914   Caleb Cooper Chloe Millward 1.221 13.0 (24.0) 3.0 11.0 51.0 27.0
12th Slow   Hobie 16 7255   Andrew Boyd Maya 1.208 (14.0) 11.0 14.0 4.0 43.0 29.0
13th Slow   Shearwater 1994   Mark Norman Hayley Britton 1.193 12.0 4.0 13.0 (16.0) 45.0 29.0
14th Slow   Shearwater 1976   Sam Vaughan Oliver Stuart 1.193 7.5 12.0 (16.0) 12.0 47.5 31.5
15th Slow   Unicorn 1094   Gary Piper   1.188 (27.0 DNC) 3.0 6.5 27.0 DNC 63.5 36.5
16th Slow   Dart 18 7847   Ellis Stonehouse Tilly Stonehouse 1.221 5.0 19.0 (20.0) 17.0 61.0 41.0
17th Slow   Dart 18 5516   Scott Wilcox Andy Bunyan 1.221 (27.0 DNC) 14.5 15.0 13.0 69.5 42.5
18th Slow   Dart 18 7714   Sean O'Connor Reuben Stuart 1.221 15.0 16.0 18.0 (27.0 DNC) 76.0 49.0
19th Slow   Dart 18 5481   Paul Hemsworth   1.221 17.0 17.0 (25.0) 18.0 77.0 52.0
20th Slow   Dart 18 - SH 601   Mark Baker   1.221 18.0 14.5 (21.0) 20.0 73.5 52.5
21st Slow   Shearwater 1989   Louise Curry Nick Winram 1.193 16.0 21.0 19.0 (22.0) 78.0 56.0
22nd Slow   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Sophie Taylor 1.208 (27.0 DNC) 22.0 17.0 19.0 85.0 58.0
23rd Slow   Dart 18 7546   Martin Smith Pippa Alcock 1.221 (27.0 DNC) 20.0 24.0 15.0 86.0 59.0
24th Slow   Shearwater 2002   Robert Hamilton Tayla Playford 1.193 19.0 (25.0) 23.0 21.0 88.0 63.0
25th Slow   Dart 18 - SH 4671   Andrew McLeish   1.221 (27.0 DNC) 23.0 22.0 23.0 95.0 68.0
26th Slow   Dart 18 - SH 3466   Matthew Kingsland   1.221 (27.0 DNC) 27.0 DNC 27.0 DNC 27.0 DNC 108.0 81.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 508   Will Summicks Adam Piggott 1.000 1335 13:57:55 0:22:55 0:22:55 1.0
2 Fast   Nacra F18 1577   Tim Neale Simon Farren 1.000 1335 13:58:10 0:23:10 0:23:10 2.0
3 Fast   A Class Foiling 51   Paul Larsen   0.984 1335 13:58:51 0:23:51 0:24:14 3.0
4 Fast   Spitfire 089   Olly Harris Eddie Scroggie 1.047 1335 14:00:25 0:25:25 0:24:17 4.0
5 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarrol Morgan Smith 1.000 1335 13:59:47 0:24:47 0:24:47 5.0
6 Fast   Shadow X 17   Rob Forrester   1.118 1335 14:03:11 0:28:11 0:25:13 6.0
7 Fast   A Class Non-Foiling 4   Gordon Upton   0.984 1335 14:02:12 0:27:12 0:27:39 7.0
8 Fast   Nacra F18 311   William Smith Megan Smith 1.000     DNC   12.0
8 Fast   A Class Foiling 16   Julian Bosch   0.984     DNC   12.0
8 Fast   A Class Foiling 9   Oliver Bond   0.984     DNC   12.0
8 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 1.000     DNC   12.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1577   Tim Neale Simon Farren 1.000 1435 14:56:24 0:21:24 0:21:24 1.0
2 Fast   Nacra F18 311   William Smith Megan Smith 1.000 1435 14:57:11 0:22:11 0:22:11 2.0
3 Fast   Nacra F18 508   Will Summicks Adam Piggott 1.000 1435 145747 0:22:47 0:22:47 3.0
4 Fast   A Class Foiling 16   Julian Bosch   0.984 1435 14:57:29 0:22:29 0:22:51 4.0
5 Fast   Shadow X 17   Rob Forrester   1.118 1435 15:00:40 0:25:40 0:22:57 5.0
6 Fast   A Class Foiling 51   Paul Larsen   0.984 1435 14:59:00 0:24:00 0:24:23 6.0
7 Fast   Spitfire 089   Olly Harris Eddie Scroggie 1.047 1435 15:01:07 0:26:07 0:24:57 7.0
8 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarrol Morgan Smith 1.000 1435 15:01:52 0:26:52 0:26:52 8.0
9 Fast   A Class Non-Foiling 4   Gordon Upton   0.984 1435 15:02:36 0:27:36 0:28:03 9.0
10 Fast   A Class Foiling 9   Oliver Bond   0.984 1435 15:02:47 0:27:47 0:28:14 10.0
11 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 1.000     DNC   12.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1577   Tim Neale Simon Farren 1.000 1520 15:51:10 0:31:10 0:31:10 1.0
2 Fast   A Class Foiling 51   Paul Larsen   0.984 1520 15:50:50 0:30:50 0:31:20 2.0
3 Fast   Nacra F18 508   Will Summicks Adam Piggott 1.000 1520 15:51:22 0:31:22 0:31:22 3.0
4 Fast   Nacra F18 311   William Smith Megan Smith 1.000 1520 15:51:43 0:31:43 0:31:43 4.0
5 Fast   Spitfire 089   Olly Harris Eddie Scroggie 1.047 1520 15:53:20 0:33:20 0:31:50 5.0
6 Fast   Shadow X 17   Rob Forrester   1.118 1520 15:56:11 0:36:11 0:32:22 6.0
7 Fast   A Class Foiling 16   Julian Bosch   0.984 1520 15:53:38 0:33:38 0:34:11 7.0
8 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarrol Morgan Smith 1.000 1520 15:57:29 0:37:29 0:37:29 8.0
9 Fast   A Class Foiling 9   Oliver Bond   0.984 1520 15:56:59 0:36:59 0:37:35 9.0
10 Fast   A Class Non-Foiling 4   Gordon Upton   0.984 1520 15:57:41 0:37:41 0:38:18 10.0
11 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 1.000     DNC   12.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1577   Tim Neale Simon Farren 1.000 1620 16:40:16 0:20:16 0:20:16 1.0
2 Fast   Nacra F18 508   Will Summicks Adam Piggott 1.000 1620 16:40:34 0:20:34 0:20:34 2.0
3 Fast   A Class Foiling 51   Paul Larsen   0.984 1620 16:40:54 0:20:54 0:21:14 3.0
4 Fast   Nacra F18 311   William Smith Megan Smith 1.000 1620 16:41:28 0:21:28 0:21:28 4.0
5 Fast   Spitfire 089   Olly Harris Eddie Scroggie 1.047 1620 16:44:19 0:24:19 0:23:14 5.0
6 Fast   Shadow X 17   Rob Forrester   1.118 1620 16:46:36 0:26:36 0:23:48 6.0
7 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarrol Morgan Smith 1.000 1620 16:44:04 0:24:04 0:24:04 7.0
8 Fast   A Class Foiling 16   Julian Bosch   0.984 1620 16:44:35 0:24:35 0:24:59 8.0
9 Fast   A Class Non-Foiling 4   Gordon Upton   0.984 1620 16:46:43 0:26:43 0:27:09 9.0
10 Fast   A Class Foiling 9   Oliver Bond   0.984     DNC   12.0
10 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes Cathy Haynes 1.000     DNC   12.0

R1 - Nacra 15 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 15   Nacra F15 020   Ben Harris Annabel Luxton 1.083 1 1.0
2 Nacra 15   Nacra F15 184   Jas Williams Alfie Cogger 1.083 2 2.0
3 Nacra 15   Nacra F15 163   Sam Steward Sophie Raven 1.083 3 3.0
4 Nacra 15   Nacra F15 129   Albie Cutbill Alex Hamel 1.083 4 4.0
5 Nacra 15   Nacra F15 74   Pete Jary Joshua Jary 1.083 5 5.0
6 Nacra 15   Nacra F15 070   Tara Scully Jacques Scully 1.083 6 6.0

R2 - Nacra 15 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 15   Nacra F15 163   Sam Steward Sophie Raven 1.083 1 1.0
2 Nacra 15   Nacra F15 184   Jas Williams Alfie Cogger 1.083 2 2.0
3 Nacra 15   Nacra F15 129   Albie Cutbill Alex Hamel 1.083 3 3.0
4 Nacra 15   Nacra F15 020   Ben Harris Annabel Luxton 1.083 4 4.0
5 Nacra 15   Nacra F15 070   Tara Scully Jacques Scully 1.083 5 5.0
6 Nacra 15   Nacra F15 74   Pete Jary Joshua Jary 1.083 6 6.0

R3 - Nacra 15 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 15   Nacra F15 020   Ben Harris Annabel Luxton 1.083 1 1.0
2 Nacra 15   Nacra F15 184   Jas Williams Alfie Cogger 1.083 2 2.0
3 Nacra 15   Nacra F15 129   Albie Cutbill Alex Hamel 1.083 3 3.0
4 Nacra 15   Nacra F15 163   Sam Steward Sophie Raven 1.083 4 4.0
5 Nacra 15   Nacra F15 74   Pete Jary Joshua Jary 1.083 5 5.0
6 Nacra 15   Nacra F15 070   Tara Scully Jacques Scully 1.083 6 6.0

R4 - Nacra 15 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 15   Nacra F15 020   Ben Harris Annabel Luxton 1.083 1 1.0
2 Nacra 15   Nacra F15 184   Jas Williams Alfie Cogger 1.083 2 2.0
3 Nacra 15   Nacra F15 129   Albie Cutbill Alex Hamel 1.083 3 3.0
4 Nacra 15   Nacra F15 163   Sam Steward Sophie Raven 1.083 4 4.0
5 Nacra 15   Nacra F15 070   Tara Scully Jacques Scully 1.083 5 5.0
6 Nacra 15   Nacra F15 74   Pete Jary Joshua Jary 1.083 DNC 7.0

R1 - Nacra 20 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 35   Kevin Dutch David Banner 0.891 1 1.0
2 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 99   Grant Piggott Jon Cotgreave 0.891 2 2.0
3 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 44   Chris King Andy Jones 0.891 3 3.0
4 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 6   Douglas Wright Nia 0.891 4 4.0
5 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 167   Nick Elmore Andrew Wood 0.891 DNC 6.0

R2 - Nacra 20 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 99   Grant Piggott Jon Cotgreave 0.891 1 1.0
2 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 35   Kevin Dutch David Banner 0.891 2 2.0
3 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 6   Douglas Wright Nia 0.891 3 3.0
4 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 44   Chris King Andy Jones 0.891 4 4.0
5 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 167   Nick Elmore Andrew Wood 0.891 DNC 6.0

R3 - Nacra 20 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 99   Grant Piggott Jon Cotgreave 0.891 1 1.0
2 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 35   Kevin Dutch David Banner 0.891 2 2.0
3 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 6   Douglas Wright Nia 0.891 3 3.0
4 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 44   Chris King Andy Jones 0.891 4 4.0
5 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 167   Nick Elmore Andrew Wood 0.891 DNC 6.0

R4 - Nacra 20 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Place Points
1 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 99   Grant Piggott Jon Cotgreave 0.891 1 1.0
2 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 35   Kevin Dutch David Banner 0.891 2 2.0
3 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 44   Chris King Andy Jones 0.891 3 3.0
4 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 6   Douglas Wright Nia 0.891 4 4.0
5 Nacra 20   Nacra F20 Carbon 167   Nick Elmore Andrew Wood 0.891 DNC 6.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow   Unicorn 1088   Dan Jarman   1.188 1330 13:53:48 0:23:48 0:20:02 1.0
2 Slow   Dart 18 8000   Robert Garcka Fi Goegebeur 1.221 1330 13:56:30 0:26:30 0:21:42 2.0
3 Slow   Dart 18 7583   Neil Bond Joanna Bond 1.221 1330 13:57:00 0:27:00 0:22:07 3.0
4 Slow   Dart 18 8007   Simon Moruzzi Bev Goodchild 1.221 1330 13:57:07 0:27:07 0:22:13 4.0
5 Slow   Dart 18 7847   Ellis Stonehouse Tilly Stonehouse 1.221 1330 13:58:00 0:28:00 0:22:56 5.0
6 Slow   Dart 18 7838   Deborah Waters Barry Peters 1.221 1330 13:58:03 0:28:03 0:22:58 6.0
7 Slow   Dart 18 5123   Darren Wood Tracey-Ann Wood 1.221 1330 13:59:06 0:29:06 0:23:50 7.5
7 Slow   Shearwater 1976   Sam Vaughan Oliver Stuart 1.193 1330 13:58:26 0:28:26 0:23:50 7.5
9 Slow   Dart 18 7644   Tom Parker Queen Evie 1.221 1330 13:59:20 0:29:20 0:24:01 9.0
10 Slow   Shearwater 2010   Sarah Stuart Nigel Stuart 1.193 1330 13:58:46 0:28:46 0:24:07 10.0
11 Slow   Dart 18 - SH 7248   Andrew McQueen   1.221 1330 13:59:39 0:29:39 0:24:17 11.0
12 Slow   Shearwater 1994   Mark Norman Hayley Britton 1.193 1330 13:59:12 0:29:12 0:24:29 12.0
13 Slow   Dart 18 4914   Caleb Cooper Chloe Millward 1.221 1330 140004 0:30:04 0:24:37 13.0
14 Slow   Hobie 16 7255   Andrew Boyd Maya 1.208 1330 14:00:10 0:30:10 0:24:58 14.0
15 Slow   Dart 18 7714   Sean O'Connor Reuben Stuart 1.221 1330 14:00:42 0:30:42 0:25:09 15.0
16 Slow   Shearwater 1989   Louise Curry Nick Winram 1.193 1330 14:00:19 0:30:19 0:25:25 16.0
17 Slow   Dart 18 5481   Paul Hemsworth   1.221 1330 14:01:23 0:31:23 0:25:42 17.0
18 Slow   Dart 18 - SH 601   Mark Baker   1.221 1330 14:01:50 0:31:50 0:26:04 18.0
19 Slow   Shearwater 2002   Robert Hamilton Tayla Playford 1.193 1330 14:02:52 0:32:52 0:27:33 19.0
20 Slow   Hobie 16 24   Gavin Luxton Zach Dingwall 1.208     DNC   27.0
20 Slow   Unicorn 1094   Gary Piper   1.188     DNC   27.0
20 Slow   Dart 18 5516   Scott Wilcox Andy Bunyan 1.221     DNC   27.0
20 Slow   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Sophie Taylor 1.208     DNC   27.0
20 Slow   Dart 18 7546   Martin Smith Pippa Alcock 1.221     DNC   27.0
20 Slow   Dart 18 - SH 4671   Andrew McLeish   1.221     DNC   27.0
20 Slow   Dart 18 - SH 3466   Matthew Kingsland   1.221     DNC   27.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow   Dart 18 8000   Robert Garcka Fi Goegebeur 1.221 1430 14:54:02 0:24:02 0:19:41 1.0
2 Slow   Dart 18 7838   Deborah Waters Barry Peters 1.221 1430 14:54:07 0:24:07 0:19:45 2.0
3 Slow   Unicorn 1094   Gary Piper   1.188 1430 14:54:14 0:24:14 0:20:24 3.0
4 Slow   Shearwater 1994   Mark Norman Hayley Britton 1.193 1430 14:54:29 0:24:29 0:20:31 4.0
5 Slow   Unicorn 1088   Dan Jarman   1.188 1430 14:54:38 0:24:38 0:20:44 5.0
6 Slow   Shearwater 2010   Sarah Stuart Nigel Stuart 1.193 1430 14:54:50 0:24:50 0:20:49 6.0
7 Slow   Hobie 16 24   Gavin Luxton Zach Dingwall 1.208 1430 14:55:22 0:25:22 0:21:00 7.0
8 Slow   Dart 18 5123   Darren Wood Tracey-Ann Wood 1.221 1430 14:55:42 0:25:42 0:21:03 8.0
9 Slow   Dart 18 8007   Simon Moruzzi Bev Goodchild 1.221 1430 14:55:53 0:25:53 0:21:12 9.0
10 Slow   Dart 18 7644   Tom Parker Queen Evie 1.221 1430 14:56:30 0:26:30 0:21:42 10.0
11 Slow   Hobie 16 7255   Andrew Boyd Maya 1.208 1430 14:56:35 0:26:35 0:22:00 11.0
12 Slow   Shearwater 1976   Sam Vaughan Oliver Stuart 1.193 1430 14:56:24 0:26:24 0:22:08 12.0
13 Slow   Dart 18 - SH 7248   Andrew McQueen   1.221 1430 14:57:23 0:27:23 0:22:26 13.0
14 Slow   Dart 18 5516   Scott Wilcox Andy Bunyan 1.221 1430 14:57:25 0:27:25 0:22:27 14.5
14 Slow   Dart 18 - SH 601   Mark Baker   1.221 1430 14:57:25 0:27:25 0:22:27 14.5
16 Slow   Dart 18 7714   Sean O'Connor Reuben Stuart 1.221 1430 14:57:27 0:27:27 0:22:29 16.0
17 Slow   Dart 18 5481   Paul Hemsworth   1.221 1430 14:57:28 0:27:28 0:22:30 17.0
18 Slow   Dart 18 7583   Neil Bond Joanna Bond 1.221 1430 14:57:36 0:27:36 0:22:36 18.0
19 Slow   Dart 18 7847   Ellis Stonehouse Tilly Stonehouse 1.221 1430 14:58:45 0:28:45 0:23:33 19.0
20 Slow   Dart 18 7546   Martin Smith Pippa Alcock 1.221 1430 15:00:39 0:30:39 0:25:06 20.0
21 Slow   Shearwater 1989   Louise Curry Nick Winram 1.193 1430 15:00:09 0:30:09 0:25:16 21.0
22 Slow   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Sophie Taylor 1.208 1430 15:01:02 0:31:02 0:25:41 22.0
23 Slow   Dart 18 - SH 4671   Andrew McLeish   1.221 1430 15:01:30 0:31:30 0:25:48 23.0
24 Slow   Dart 18 4914   Caleb Cooper Chloe Millward 1.221 1430 15:02:17 0:32:17 0:26:26 24.0
25 Slow   Shearwater 2002   Robert Hamilton Tayla Playford 1.193 1430 15:02:06 0:32:06 0:26:54 25.0
26 Slow   Dart 18 - SH 3466   Matthew Kingsland   1.221     DNC   27.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow   Dart 18 8000   Robert Garcka Fi Goegebeur 1.221 1515 15:49:21 0:34:21 0:28:08 1.0
2 Slow   Unicorn 1088   Dan Jarman   1.188 1515 15:48:40 0:33:40 0:28:20 2.0
3 Slow   Dart 18 4914   Caleb Cooper Chloe Millward 1.221 1515 15:51:05 0:36:05 0:29:33 3.0
4 Slow   Dart 18 7838   Deborah Waters Barry Peters 1.221 1515 15:51:52 0:36:52 0:30:12 4.5
4 Slow   Hobie 16 24   Gavin Luxton Zach Dingwall 1.208 1515 15:51:29 0:36:29 0:30:12 4.5
6 Slow   Dart 18 - SH 7248   Andrew McQueen   1.221 1515 15:51:59 0:36:59 0:30:17 6.5
6 Slow   Unicorn 1094   Gary Piper   1.188 1515 15:50:59 0:35:59 0:30:17 6.5
8 Slow   Shearwater 2010   Sarah Stuart Nigel Stuart 1.193 1515 15:51:10 0:36:10 0:30:19 8.0
9 Slow   Dart 18 7583   Neil Bond Joanna Bond 1.221 1515 15:52:05 0:37:05 0:30:22 9.0
10 Slow   Dart 18 5123   Darren Wood Tracey-Ann Wood 1.221 1515 15:52:22 0:37:22 0:30:36 10.0
11 Slow   Dart 18 7644   Tom Parker Queen Evie 1.221 1515 15:52:27 0:37:27 0:30:40 11.0
12 Slow   Dart 18 8007   Simon Moruzzi Bev Goodchild 1.221 1515 15:52:56 0:37:56 0:31:04 12.0
13 Slow   Shearwater 1994   Mark Norman Hayley Britton 1.193 1515 15:52:18 0:37:18 0:31:16 13.0
14 Slow   Hobie 16 7255   Andrew Boyd Maya 1.208 1515 15:52:50 0:37:50 0:31:19 14.0
15 Slow   Dart 18 5516   Scott Wilcox Andy Bunyan 1.221 1515 15:53:29 0:38:29 0:31:31 15.0
16 Slow   Shearwater 1976   Sam Vaughan Oliver Stuart 1.193 1515 15:53:12 0:38:12 0:32:01 16.0
17 Slow   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Sophie Taylor 1.208 1515 15:53:43 0:38:43 0:32:03 17.0
18 Slow   Dart 18 7714   Sean O'Connor Reuben Stuart 1.221 1515 15:54:43 0:39:43 0:32:32 18.0
19 Slow   Shearwater 1989   Louise Curry Nick Winram 1.193 1515 15:54:01 0:39:01 0:32:42 19.0
20 Slow   Dart 18 7847   Ellis Stonehouse Tilly Stonehouse 1.221 1515 15:55:10 0:40:10 0:32:54 20.0
21 Slow   Dart 18 - SH 601   Mark Baker   1.221 1515 15:55:20 0:40:20 0:33:02 21.0
22 Slow   Dart 18 - SH 4671   Andrew McLeish   1.221 1515 15:55:42 0:40:42 0:33:20 22.0
23 Slow   Shearwater 2002   Robert Hamilton Tayla Playford 1.193 1515 15:55:06 0:40:06 0:33:37 23.0
24 Slow   Dart 18 7546   Martin Smith Pippa Alcock 1.221 1515 15:56:11 0:41:11 0:33:44 24.0
25 Slow   Dart 18 5481   Paul Hemsworth   1.221 1515 15:56:25 0:41:25 0:33:55 25.0
26 Slow   Dart 18 - SH 3466   Matthew Kingsland   1.221     DNC   27.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName SCHRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Slow   Dart 18 8000   Robert Garcka Fi Goegebeur 1.221 1615 16:38:16 0:23:16 0:19:03 1.0
2 Slow   Dart 18 7644   Tom Parker Queen Evie 1.221 1615 16:38:40 0:23:40 0:19:23 2.0
3 Slow   Unicorn 1088   Dan Jarman   1.188 1615 16:38:09 0:23:09 0:19:29 3.0
4 Slow   Hobie 16 7255   Andrew Boyd Maya 1.208 1615 16:39:05 0:24:05 0:19:56 4.0
5 Slow   Dart 18 5123   Darren Wood Tracey-Ann Wood 1.221 1615 16:39:22 0:24:22 0:19:57 5.0
6 Slow   Hobie 16 24   Gavin Luxton Zach Dingwall 1.208 1615 16:39:10 0:24:10 0:20:00 6.0
7 Slow   Dart 18 7838   Deborah Waters Barry Peters 1.221 1615 16:39:41 0:24:41 0:20:13 7.0
8 Slow   Shearwater 2010   Sarah Stuart Nigel Stuart 1.193 1615 16:39:10 0:24:10 0:20:15 8.0
9 Slow   Dart 18 - SH 7248   Andrew McQueen   1.221 1615 16:40:00 0:25:00 0:20:29 9.0
10 Slow   Dart 18 8007   Simon Moruzzi Bev Goodchild 1.221 1615 16:40:12 0:25:12 0:20:38 10.0
11 Slow   Dart 18 4914   Caleb Cooper Chloe Millward 1.221 1615 16:41:04 0:26:04 0:21:21 11.0
12 Slow   Shearwater 1976   Sam Vaughan Oliver Stuart 1.193 1615 16:40:42 0:25:42 0:21:33 12.0
13 Slow   Dart 18 5516   Scott Wilcox Andy Bunyan 1.221 1615 16:41:28 0:26:28 0:21:41 13.0
14 Slow   Dart 18 7583   Neil Bond Joanna Bond 1.221 1615 16:41:30 0:26:30 0:21:42 14.0
15 Slow   Dart 18 7546   Martin Smith Pippa Alcock 1.221 1615 16:41:38 0:26:38 0:21:49 15.0
16 Slow   Shearwater 1994   Mark Norman Hayley Britton 1.193 1615 16:41:09 0:26:09 0:21:55 16.0
17 Slow   Dart 18 7847   Ellis Stonehouse Tilly Stonehouse 1.221 1615 16:42:05 0:27:05 0:22:11 17.0
18 Slow   Dart 18 5481   Paul Hemsworth   1.221 1615 16:42:26 0:27:26 0:22:28 18.0
19 Slow   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Sophie Taylor 1.208 1615 16:42:26 0:27:26 0:22:43 19.0
20 Slow   Dart 18 - SH 601   Mark Baker   1.221 1615 16:42:45 0:27:45 0:22:44 20.0
21 Slow   Shearwater 2002   Robert Hamilton Tayla Playford 1.193 1615 16:44:12 0:29:12 0:24:29 21.0
22 Slow   Shearwater 1989   Louise Curry Nick Winram 1.193 1615 16:44:18 0:29:18 0:24:34 22.0
23 Slow   Dart 18 - SH 4671   Andrew McLeish   1.221 1615 16:45:07 0:30:07 0:24:40 23.0
24 Slow   Unicorn 1094   Gary Piper   1.188     DNC   27.0
24 Slow   Dart 18 7714   Sean O'Connor Reuben Stuart 1.221     DNC   27.0
24 Slow   Dart 18 - SH 3466   Matthew Kingsland   1.221     DNC   27.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com