Summer Series

Weston Sailing Club

July Cup

Fast Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R3 R4 R5 Total Nett
1st Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0
2nd Fast   TORNADO 073       647 (3.0) 3.0 2.0 8.0 5.0
3rd Fast   Hobie 15 117348       892 (5.0 DNC) 2.0 5.0 DNC 12.0 7.0
4th Fast   Nacra F16 66   Jeremy   724 2.0 (5.0 RET) 5.0 DNC 12.0 7.0

Medium Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R3 R4 R5 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 (1.0) 1.0 1.0 3.0 2.0

Slow Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Slow   K1 51   John Hall   1064 2.0 2.0 4.0 (9.0) 3.0 20.0 11.0
2nd Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1.0 1.0 (8.0) 8.0 4.0 22.0 14.0
3rd Slow   STREAKER 1696   Andrew/Nikki   1128 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 1.0 1.0 31.0 18.0
4th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 2.0 2.0 31.0 18.0
5th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 7.0 5.0 44.0 31.0
6th Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 4.0 13.0 DNC 45.0 32.0
7th Slow   LASER 9       1100 (13.0 DNC) 13.0 DNC 5.0 3.0 13.0 DNC 47.0 34.0
8th Slow   LASER 207983   James Austin   1100 (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 10.0 6.0 49.0 36.0
9th Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 (13.0 DNC) 13.0 DNC 10.0 5.0 13.0 DNC 54.0 41.0
10th Slow   BYTE CII 3590       1138 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 55.0 42.0
11th Slow   LASER 156154   Duncan Haynes   1100 (13.0 DNC) 13.0 DNC 11.0 6.0 13.0 DNC 56.0 43.0
12th Slow   WANDERER 1092       1190 (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 12.0 RET 13.0 DNC 60.0 47.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1105 11:53:00 0:48:00 3 1:24:26 1.0
2 Fast   Nacra F16 66   Jeremy   724 1105 12:06:30 1:01:30 4 1:24:57 2.0
3 Fast   TORNADO 073       647 1105 12:05:33 1:00:33 4 1:33:35 3.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1220 13:17:55 0:57:55 4 1:16:24 1.0
2 Fast   Hobie 15 117348       892 1220 13:14:38 0:54:38 3 1:21:40 2.0
3 Fast   TORNADO 073       647 1220 13:16:03 0:56:03 4 1:26:38 3.0
4 Fast   Nacra F16 66   Jeremy   724     RET     5.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1340 14:23:38 0:43:38 3 0:57:34 1.0
2 Fast   TORNADO 073       647 1340 14:23:10 0:43:10 3 1:06:43 2.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1110 12:08:14 0:58:14 3 1:00:06 1.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1225 13:04:53 0:39:53 2 0:41:10 1.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1345 14:25:03 0:40:03 2 0:41:20 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1300 13:35:00 0:35:00 1 0:30:45 1.0
2 Slow   K1 51   John Hall   1064 1300 13:34:34 0:34:34 1 0:32:29 2.0
3 Slow   BYTE CII 3590       1138 1300 13:57:18 0:57:18 1 0:50:21 3.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1400 14:36:02 0:36:02 2 0:31:40 1.0
2 Slow   K1 51   John Hall   1064 1400 14:35:16 0:35:16 2 0:33:09 2.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1115 12:02:21 0:47:21 3 0:41:59 1.0
2 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1115 12:01:28 0:46:28 3 0:42:15 2.0
3 Slow   STREAKER 1696   Andrew/Nikki   1128 1115 12:02:53 0:47:53 3 0:42:27 3.0
4 Slow   K1 51   John Hall   1064 1115 12:02:00 0:47:00 3 0:44:10 4.0
5 Slow   LASER 9       1100 1115 12:03:47 0:48:47 3 0:44:21 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1115 12:03:11 0:48:11 3 0:44:44 6.0
7 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1115 12:04:41 0:49:41 3 0:45:10 7.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1115 12:07:01 0:52:01 3 0:45:43 8.0
9 Slow   WANDERER 1092       1190 1115 11:51:41 0:36:41 2 0:46:14 9.0
10 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1115 12:02:15 0:47:15 3 0:46:36 10.0
11 Slow   LASER 156154   Duncan Haynes   1100 1115 12:06:58 0:51:58 3 0:47:15 11.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Andrew/Nikki   1128 1230 13:16:16 0:46:16 3 0:41:01 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1230 13:17:20 0:47:20 3 0:41:58 2.0
3 Slow   LASER 9       1100 1230 13:17:30 0:47:30 3 0:43:11 3.0
4 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1230 13:18:10 0:48:10 3 0:43:47 4.0
5 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1230 13:14:44 0:44:44 3 0:44:07 5.0
6 Slow   LASER 156154   Duncan Haynes   1100 1230 13:18:51 0:48:51 3 0:44:25 6.0
7 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1230 13:18:32 0:48:32 3 0:45:04 7.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1230 13:21:21 0:51:21 3 0:45:07 8.0
9 Slow   K1 51   John Hall   1064 1230 13:18:32 0:48:32 3 0:45:37 9.0
10 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1230 13:20:27 0:50:27 3 0:45:52 10.0
11 Slow   WANDERER 1092       1190     RET     12.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1696   Andrew/Nikki   1128 1350 14:23:18 0:33:18 2 0:29:31 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1350 14:23:51 0:33:51 2 0:30:01 2.0
3 Slow   K1 51   John Hall   1064 1350 14:22:58 0:32:58 2 0:30:59 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1350 14:25:26 0:35:26 2 0:31:08 4.0
5 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1350 14:24:11 0:34:11 2 0:31:44 5.0
6 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1350 14:25:48 0:35:48 2 0:32:33 6.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com