Summer Series

Weston Sailing Club

September Cup

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R4 R5 Total Nett
1st Fast   Tornado 73   Phil Goddard Simon Dean 647 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd Fast   Tornado 418   Mark Baker   647 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 10.0 6.0
3rd Fast   RS 700 710   Nathan Stefenoni   845 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 3.0 RET 13.0 9.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 9.0 7.0
2nd Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 4.0 DNC 18.0 14.0
3rd Medium   RS 600 785   James Cowen   920 (4.0 DNC) 1.0 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 21.0 17.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 (9.0 DNC) 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 16.0 7.0
2nd Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1.0 2.0 (9.0 DNC) 1.0 2.0 3.0 18.0 9.0
3rd Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 3.0 2.0 36.0 27.0
4th Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 3.0 3.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 36.0 27.0
5th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 (9.0 DNC) 9.0 DNC 2.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 40.0 31.0
6th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1099 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 4.0 4.0 40.0 31.0
7th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 4.0 4.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 44.0 35.0
8th Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 47.0 38.0

Vareos Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Vareos   RS VAREO 407   Luke Fisher   1093 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 7.0 5.0
2nd Vareos   RS VAREO 649   Chris Abbott   1093 2.0 2.0 (4.0) 1.0 2.0 2.0 13.0 9.0
3rd Vareos   RS VAREO 247   Alan Bassett   1093 (4.0) 4.0 2.0 4.0 4.0 3.0 21.0 17.0
4th Vareos   RS VAREO 660   Cheryl Wood   1093 3.0 3.0 3.0 5.0 5.0 (6.0 RET) 25.0 19.0
5th Vareos   RS VAREO 443   Paul North   1093 (5.0) 5.0 5.0 3.0 3.0 4.0 25.0 20.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 418   Mark Baker   647 1016 11:07:28 0:51:28 5 1:19:33 1.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 418   Mark Baker   647 1120 12:06:48 0:46:48 5 1:12:20 1.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Phil Goddard Simon Dean 647 10:15 11:20:32 1:05:32 3 1:41:17 1.0
2 Fast   RS 700 710   Nathan Stefenoni   845 10:15 11:23:11 1:08:11 2 2:01:02 2.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Tornado 73   Phil Goddard Simon Dean 647 11:40 12:39:52 0:59:52 3 1:32:32 1.0
2 Fast   RS 700 710   Nathan Stefenoni   845     RET     3.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1021 11:07:21 0:46:21 3 0:47:50 1.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 785   James Cowen   920 1125 12:25:25 1:00:25 5 1:05:40 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1125 12:18:59 0:53:59 4 1:09:38 2.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1240 13:19:51 0:39:51 3 0:41:07 1.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 10:25 11:25:45 1:00:45 3 1:02:42 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 10:20 11:25:10 1:05:10 3 1:07:15 2.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 11:45 12:48:55 1:03:55 3 1:05:58 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 11:45 12:54:12 1:09:12 3 1:11:25 2.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 13:10 14:17:38 1:07:38 2 1:09:48 1.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1026 11:11:43 0:45:43 3 0:40:32 1.0
2 Slow   STREAKER 1696   Nikki Catt   1128 1026 11:11:51 0:45:51 3 0:40:39 2.0
3 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1026 11:00:35 0:34:35 2 0:45:35 3.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 1026 11:01:49 0:35:49 2 0:47:13 4.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1130 12:23:30 0:53:30 4 0:50:14 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1130 12:28:39 0:58:39 4 0:52:00 2.0
3 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1130 12:18:22 0:48:22 3 0:56:40 3.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 1130 12:25:07 0:55:07 3 1:04:35 4.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1245 13:23:09 0:38:09 3 0:35:49 1.0
2 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1245 13:27:38 0:42:38 3 0:37:22 2.0
3 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1245 13:17:08 0:32:08 2 0:42:21 3.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 10:25 11:27:30 1:02:30 3 0:55:24 1.0
2 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 10:25 11:29:47 1:04:47 3 0:56:47 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 10:25 11:25:35 1:00:35 3 0:56:53 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 10:25 11:32:51 1:07:51 3 0:59:37 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1099 10:25 11:39:28 1:14:28 3 1:07:46 5.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 11:50 12:46:53 0:56:53 3 0:53:25 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 11:50 12:57:40 1:07:40 3 0:59:59 2.0
3 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 11:50 13:01:40 1:11:40 3 1:02:59 3.0
4 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1099 11:50 13:01:45 1:11:45 3 1:05:17 4.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 13:15 14:08:52 0:53:52 2 0:50:35 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 13:15 14:15:13 1:00:13 2 0:52:55 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 13:15 14:19:31 1:04:31 2 0:57:12 3.0
4 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1099 13:15 13:52:40 0:37:40 1 1:08:33 4.0

R1 - Vareos Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Vareos   RS VAREO 407   Luke Fisher   1093 1 1.0
2 Vareos   RS VAREO 649   Chris Abbott   1093 2 2.0
3 Vareos   RS VAREO 660   Cheryl Wood   1093 3 3.0
4 Vareos   RS VAREO 247   Alan Bassett   1093 4 4.0
5 Vareos   RS VAREO 443   Paul North   1093 5 5.0

R2 - Vareos Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Vareos   RS VAREO 407   Luke Fisher   1093 1 1.0
2 Vareos   RS VAREO 649   Chris Abbott   1093 2 2.0
3 Vareos   RS VAREO 660   Cheryl Wood   1093 3 3.0
4 Vareos   RS VAREO 247   Alan Bassett   1093 4 4.0
5 Vareos   RS VAREO 443   Paul North   1093 5 5.0

R3 - Vareos Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Vareos   RS VAREO 407   Luke Fisher   1093 1 1.0
2 Vareos   RS VAREO 247   Alan Bassett   1093 2 2.0
3 Vareos   RS VAREO 660   Cheryl Wood   1093 3 3.0
4 Vareos   RS VAREO 649   Chris Abbott   1093 4 4.0
5 Vareos   RS VAREO 443   Paul North   1093 5 5.0

R4 - Vareos Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Vareos   RS VAREO 649   Chris Abbott   1093 1 1.0
2 Vareos   RS VAREO 407   Luke Fisher   1093 2 2.0
3 Vareos   RS VAREO 443   Paul North   1093 3 3.0
4 Vareos   RS VAREO 247   Alan Bassett   1093 4 4.0
5 Vareos   RS VAREO 660   Cheryl Wood   1093 5 5.0

R5 - Vareos Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Vareos   RS VAREO 407   Luke Fisher   1093 1 1.0
2 Vareos   RS VAREO 649   Chris Abbott   1093 2 2.0
3 Vareos   RS VAREO 443   Paul North   1093 3 3.0
4 Vareos   RS VAREO 247   Alan Bassett   1093 4 4.0
5 Vareos   RS VAREO 660   Cheryl Wood   1093 5 5.0

R6 - Vareos Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Vareos   RS VAREO 407   Luke Fisher   1093 1 1.0
2 Vareos   RS VAREO 649   Chris Abbott   1093 2 2.0
3 Vareos   RS VAREO 247   Alan Bassett   1093 3 3.0
4 Vareos   RS VAREO 443   Paul North   1093 4 4.0
5 Vareos   RS VAREO 660   Cheryl Wood   1093 RET 6.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com