Spring Series

Weston Sailing Club

Spring Series

Fast Fleet

Sailed: 5, Discards: 3, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R6 R7 R8 R9 R12 Total Nett
1st Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 (2.0) 6.0 2.0
2nd Fast   SPITFIRE 089   Olly Harris Ben Harris 719 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 2.0 (8.0 DNC) 28.0 4.0
3rd Fast   Nacra 16 66       724 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 3.0 (8.0 DNC) 30.0 6.0
4th Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 4.0 4.0 (5.0 RET) 29.0 8.0
5th Fast   Nacra 20 99       658 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 33.0 9.0
6th Fast   FORMULA 18 1234       670 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 6.0 RET (8.0 DNC) 3.0 33.0 9.0
7th Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robershaw   884 3.0 DNF (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 35.0 11.0

Medium Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 8.0 4.0
2nd Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 2.5 2.0 (7.0 RET) (9.0 DNC) 2.0 2.0 (9.0 DNC) 33.5 8.5
3rd Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 4.0 3.0 4.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 40.0 13.0
4th Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 6.0 RET 3.0 3.0 (9.0 DNC) 41.0 14.0
5th Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 4.0 4.0 4.0 (9.0 DNC) 44.0 17.0
6th Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 2.5 5.0 RET (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 46.5 19.5
7th Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 3.0 3.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 51.0 24.0
8th Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 55.0 28.0

Slow Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 24, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 (1.0) (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 9.0 4.0
2nd Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 (5.0) 3.0 (5.0) 3.0 (3.6 OOD) 3.6 OOD 2.0 25.2 11.6
3rd Slow   RS AERO 7 1331   Charles Gratton   1065 (7.0) (7.0) 7.0 4.0 6.0 4.0 (25.0 DNC) 60.0 21.0
4th Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 8.0 (25.0 DNC) 8.0 (25.0 DNC) 3.0 3.0 (9.0) 81.0 22.0
5th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 3.0 5.0 2.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 14.2 OOD 99.2 24.2
6th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 7.8 OOD 7.8 OOD (11.0) 7.0 RET 5.0 (8.0 RET) (8.0) 54.6 27.6
7th Slow   K1 94   John Hall   1064 13.0 RET (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 2.0 25.0 DNC 5.0 120.0 45.0
8th Slow   LASER II 9797       1085 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 12.0 (25.0 DNC) 7.0 5.0 25.0 DNC 124.0 49.0
9th Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 2.0 1.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 128.0 53.0
10th Slow   RS AERO 9 0   Alan Davies   1014 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 4.0 1.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 130.0 55.0
11th Slow   FINN 750   Ivan Burden   1049 6.0 4.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 135.0 60.0
12th Slow   EUROPE 279   Olly Harris   1141 4.0 6.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 135.0 60.0
13th Slow   LASER 162803       1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 6.0 5.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 136.0 61.0
14th Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 13.0 RET (25.0 DNC) 3.0 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 141.0 66.0
15th Slow   RS VISION 0   Clare Stubbs Maggie Futcher 1137 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 2.0 25.0 DNC 152.0 77.0
16th Slow   RS VAREO 615   Jeremy   1093 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 3.0 153.0 78.0
17th Slow   RS AERO 7 2813   Alan   1065 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 4.0 154.0 79.0
18th Slow   K1 18   Paul   1064 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 4.0 25.0 DNC 25.0 DNC 154.0 79.0
19th Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 6.0 156.0 81.0
20th Slow   LASER 207983       1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 7.0 157.0 82.0
21st Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 9.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 159.0 84.0
22nd Slow   BYTE CII 3563   Maggie   1135 (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 10.0 160.0 85.0
23rd Slow   LASER 234       1100 (25.0 DNC) (25.0 DNC) 10.0 (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 160.0 85.0
24th Slow   LASER 181425   Andy Muley   1100 13.0 RET (25.0 DNC) (25.0 DNC) (25.0 DNC) 25.0 DNC 25.0 DNC 25.0 DNC 163.0 88.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1423 15:11:24 0:48:24 6 1:12:14 1.0
2 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robershaw   884     DNF     3.0

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1540 16:25:02 0:45:02 5 1:07:13 1.0

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1530 16:08:57 0:38:57 4 0:58:08 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089   Olly Harris Ben Harris 719 1530 16:13:01 0:43:01 4 0:59:50 2.0
3 Fast   Nacra 16 66       724 1530 16:11:08 0:41:08 3 1:15:45 3.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1530 16:19:02 0:49:02 3 1:17:22 4.0
5 Fast   FORMULA 18 1234       670     RET     6.0

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1645 17:25:16 0:40:16 4 1:00:06 1.0
2 Fast   SPITFIRE 089   Olly Harris Ben Harris 719 1645 17:30:50 0:45:50 4 1:03:45 2.0
3 Fast   Nacra 16 66       724 1645 17:26:30 0:41:30 3 1:16:26 3.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1645 17:35:46 0:50:46 3 1:20:06 4.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast   Nacra 20 99       658 1 1.0
2 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 2 2.0
3 Fast   FORMULA 18 1234       670 3 3.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 RET 5.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1428 15:20:25 0:52:25 4 0:54:06 1.0
2 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1428 15:21:14 0:53:14 4 0:54:56 2.5
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1428 15:21:14 0:53:14 4 0:54:56 2.5
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1428 15:22:01 0:54:01 4 0:55:45 4.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1545 16:27:08 0:42:08 3 0:43:29 1.0
2 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1545 16:27:25 0:42:25 3 0:43:46 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1545 16:27:38 0:42:38 3 0:44:00 3.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     RET     5.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1535 16:15:54 0:40:54 3 0:42:13 1.0
2 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 1535 16:18:07 0:43:07 3 0:44:30 2.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1535 16:19:05 0:44:05 3 0:45:30 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1535 16:19:06 0:44:06 3 0:45:31 4.0
5 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 1535 16:20:00 0:45:00 3 0:46:26 5.0
6 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969     RET     7.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1650 17:37:00 0:47:00 3 0:48:30 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1650 17:37:39 0:47:39 3 0:49:10 2.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1650 17:39:45 0:49:45 3 0:51:20 3.0
4 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 1650 17:42:06 0:52:06 3 0:53:46 4.0
5 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969     RET     6.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1020 11:07:40 0:47:40 3 0:49:11 1.0
2 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1020 11:09:11 0:49:11 3 0:50:45 2.0
3 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 1020 11:10:21 0:50:21 3 0:51:58 3.0
4 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 1020 11:13:20 0:53:20 3 0:55:02 4.0

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1130 12:14:55 0:44:55 3 0:46:21 1.0
2 Medium   CONTENDER 716   Richard Franks   969 1130 12:15:55 0:45:55 3 0:47:23 2.0
3 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 1130 12:18:57 0:48:57 3 0:50:31 3.0
4 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 1130 12:20:03 0:50:03 3 0:51:39 4.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 2 2.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 3 3.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1433 15:17:31 0:44:31 3 0:41:48 1.0
2 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1433 15:21:48 0:48:48 3 0:42:46 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1433 15:21:48 0:48:48 3 0:43:16 3.0
4 Slow   EUROPE 279   Olly Harris   1141 1433 15:22:50 0:49:50 3 0:43:41 4.0
5 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1433 15:21:35 0:48:35 3 0:44:10 5.0
6 Slow   FINN 750   Ivan Burden   1049 1433 15:21:14 0:48:14 3 0:45:59 6.0
7 Slow   RS AERO 7 1331   Charles Gratton   1065 1433 15:22:50 0:49:50 3 0:46:48 7.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     OOD     7.8
9 Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 1433 15:22:23 0:49:23 3 0:48:42 8.0
10 Slow   K1 94   John Hall   1064     RET     13.0
10 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     RET     13.0
10 Slow   LASER 181425   Andy Muley   1100     RET     13.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1550 16:25:36 0:35:36 2 0:31:12 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1550 16:23:38 0:33:38 2 0:31:35 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1550 16:25:05 0:35:05 2 0:31:54 3.0
4 Slow   FINN 750   Ivan Burden   1049 1550 16:24:09 0:34:09 2 0:32:33 4.0
5 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1550 16:26:46 0:36:46 2 0:32:36 5.0
6 Slow   EUROPE 279   Olly Harris   1141 1550 16:27:29 0:37:29 2 0:32:51 6.0
7 Slow   RS AERO 7 1331   Charles Gratton   1065 1550 16:26:57 0:36:57 2 0:34:42 7.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     OOD     7.8

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1540 16:10:25 0:30:25 3 0:28:34 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1540 16:13:58 0:33:58 3 0:30:07 2.0
3 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1540 16:13:13 0:33:13 3 0:30:12 3.0
4 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davies   1014 1540 16:10:45 0:30:45 3 0:30:20 4.0
5 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1540 16:13:30 0:33:30 3 0:30:27 5.0
6 Slow   LASER 162803       1100 1540 16:13:39 0:33:39 3 0:30:35 6.0
7 Slow   RS AERO 7 1331   Charles Gratton   1065 1540 16:12:56 0:32:56 3 0:30:55 7.0
8 Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 1540 16:11:37 0:31:37 3 0:31:11 8.0
9 Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365 1540 16:08:28 0:28:28 2 0:31:17 9.0
10 Slow   LASER 234       1100 1540 16:16:10 0:36:10 3 0:32:53 10.0
11 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1540 16:18:38 0:38:38 3 0:34:02 11.0
12 Slow   LASER II 9797       1085 1540 16:18:40 0:38:40 3 0:35:38 12.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davies   1014 1655 17:22:40 0:27:40 3 0:27:17 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1655 17:24:44 0:29:44 3 0:27:55 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1655 17:27:29 0:32:29 3 0:29:32 3.0
4 Slow   RS AERO 7 1331   Charles Gratton   1065 1655 17:26:32 0:31:32 3 0:29:37 4.0
5 Slow   LASER 162803       1100 1655 17:28:40 0:33:40 3 0:30:36 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     RET     7.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1025 11:15:39 0:50:39 3 0:47:34 1.0
2 Slow   K1 94   John Hall   1064 1025 11:17:12 0:52:12 3 0:49:04 2.0
3 Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 1025 11:16:52 0:51:52 3 0:51:09 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100     OOD     3.6
5 Slow   K1 18   Paul   1064 1025 11:20:00 0:55:00 3 0:51:42 4.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1025 11:05:58 0:40:58 2 0:54:08 5.0
7 Slow   RS AERO 7 1331   Charles Gratton   1065 1025 11:05:58 0:40:58 2 0:57:42 6.0
8 Slow   LASER II 9797       1085 1025 11:07:54 0:42:54 2 0:59:19 7.0

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1135 12:24:27 0:49:27 3 0:46:26 1.0
2 Slow   RS VISION 0   Clare Stubbs Maggie Futcher 1137 1135 12:28:53 0:53:53 3 0:47:23 2.0
3 Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 1135 12:26:30 0:51:30 3 0:50:47 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100     OOD     3.6
5 Slow   RS AERO 7 1331   Charles Gratton   1065 1135 12:30:09 0:55:09 3 0:51:47 4.0
6 Slow   LASER II 9797       1085 1135 12:24:12 0:49:12 2 1:08:01 5.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     RET     8.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 2 2.0
3 Slow   RS VAREO 615   Jeremy   1093 3 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2813   Alan   1065 4 4.0
5 Slow   K1 94   John Hall   1064 5 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 6 6.0
7 Slow   LASER 207983       1100 7 7.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 8 8.0
9 Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 9 9.0
10 Slow   BYTE CII 3563   Maggie   1135 10 10.0
11 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 OOD 14.2



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com