Summer Series

Weston Sailing Club

Summer Series

Fast Fleet

Sailed: 15, Discards: 8, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R15 R17 R18 Total Nett
1st Fast   DART 18 7520   Keith Pollitt   824 (21.0 DNC) 3.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 (21.0 DNC) 3.0 3.0 RET (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 RET (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 210.0 42.0
2nd Fast   DART 18 601       824 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 5.0 RET (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 2.0 1.0 225.0 57.0
3rd Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) 1.0 1.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 236.0 68.0
4th Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 (21.0 DNC) 2.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 238.0 70.0
5th Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 239.0 71.0
6th Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 16.0 OOD 16.0 OOD 1.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 16.0 OOD 16.0 OOD 240.0 72.0
7th Fast   Nacra 15 020   Ben Harris   749 (21.0 DNC) 1.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 276.0 108.0
8th Fast   A CLASS 0   Pete Jary   684 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 2.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 277.0 109.0
9th Fast   Nacra 15 074       749 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 1.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 278.0 110.0
10th Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 5.0 RET 279.0 111.0
11th Fast   A CLASS 69       684 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 RET 2.0 281.0 113.0
12th Fast   Nacra F18 1234       678 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 295.0 127.0
13th Fast   Nacra F20 Carbon 99   Grant Piggott Jon Cotgreave 604 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 295.0 127.0
14th Fast   Hobie 15 2761       892 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 295.0 127.0
15th Fast   RS 400 2761       942 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 295.0 127.0
16th Fast   Tornado 418   Mark Baker Luke Baker 647 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 296.0 128.0
17th Fast   Hobie 15 1489       892 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 296.0 128.0
18th Fast   Nacra 20 44   Chris King   658 4.0 DNF (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 298.0 130.0
19th Fast   Hobie 16 117348   Alex Reily Becca Reliy 819 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 RET 21.0 DNC 300.0 132.0
20th Fast   Laser 4000 / 4000 4116       917 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 RET (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 301.0 133.0

Medium Fleet

Sailed: 17, Discards: 8, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R17 R18 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 (4.0) 2.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 4.0 (7.0 RET) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 2.0 112.0 17.0
2nd Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 2.0 3.0 2.0 (16.0 DNC) 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 2.0 (16.0 DNC) 3.0 (4.0) 135.0 19.0
3rd Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 2.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 186.0 58.0
4th Medium   CONTENDER 703       969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 2.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 3.0 189.0 61.0
5th Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1.0 4.0 5.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 5.0 4.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 199.0 71.0
6th Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 5.0 1.0 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 216.0 88.0
7th Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 2.0 4.0 1.0 231.0 103.0
8th Medium   RS 600 785   James Cowen   920 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 5.0 5.0 RET (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 240.0 112.0
9th Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 242.0 114.0
10th Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 246.0 118.0
11th Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 3.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 248.0 120.0
12th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 RET 5.0 251.0 123.0
13th Medium   RS 100 8.4 268   Bart Bridgen   1004 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 6.0 7.0 RET 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 253.0 125.0
14th Medium   CONTENDER 716       969 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 1.0 16.0 DNC 16.0 DNC 257.0 129.0
15th Medium   505 8378   T Curtis P Greig 903 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 259.0 131.0

Slow Fleet

Sailed: 18, Discards: 8, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 Total Nett
1st Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (4.0) (4.0) 2.0 (33.0 DNC) 1.0 3.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 (12.0 OCS) 1.0 202.5 17.5
2nd Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 8.0 7.0 3.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 1.0 (14.6 OOD) (14.6 OOD) 1.0 3.0 2.0 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 263.2 36.0
3rd Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 6.0 9.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 2.0 5.0 (33.0 DNC) 4.0 (33.0 DNC) 7.0 4.0 12.0 RET 33.0 DNC 349.0 85.0
4th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 10.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.0 3.5 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 6.0 3.0 3.0 3.0 398.5 134.5
5th Slow   K1 51       1064 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.0 7.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.5 (33.0 DNC) 4.0 (33.0 DNC) 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 6.0 33.0 DNC 429.5 165.5
6th Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1.0 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 23.9 OOD 23.9 OOD (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 23.9 OOD 23.9 OOD 430.6 166.6
7th Slow   RS VISION 14       1137 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 1.0 1.0 33.0 DNC 33.0 DNC 3.0 33.0 DNC 3.0 2.0 33.0 DNC 33.0 DNC 439.0 175.0
8th Slow   LASER 207983   James Austin   1100 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 8.0 10.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 7.0 RET 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 7.0 9.0 RET 440.0 176.0
9th Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 9.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 9.0 RET 33.0 DNC 8.0 5.0 466.0 202.0
10th Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 3.0 2.0 1.0 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 469.0 205.0
11th Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 6.0 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 1.0 1.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 473.0 209.0
12th Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso   1065 2.0 5.0 2.0 2.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 473.0 209.0
13th Slow   LASER 150234       1100 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.5 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 4.0 5.0 33.0 DNC 33.0 DNC 481.5 217.5
14th Slow   LASER 29       1100 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 9.0 4.0 5.0 2.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 482.0 218.0
15th Slow   LASER 9       1100 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 4.0 7.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 5.0 4.0 482.0 218.0
16th Slow   LASER RADIAL 174784   Paul W   1147 5.0 4.0 (33.0 DNC) 3.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 507.0 243.0
17th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 7.0 6.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 510.0 246.0
18th Slow   BYTE CII 894   John Fultcher   1138 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 8.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 8.0 8.0 RET 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 519.0 255.0
19th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 10.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 7.0 8.0 RET 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 520.0 256.0
20th Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 3.0 2.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 533.0 269.0
21st Slow   ALBACORE 6918   Johnny Dellow Lauren 1040 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 4.0 2.0 534.0 270.0
22nd Slow   LASER 170438   Nick Curry   1100 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 1.0 6.0 535.0 271.0
23rd Slow   LASER 215690       1100 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 5.0 33.0 DNC 2.0 33.0 DNC 535.0 271.0
24th Slow   EUROPE 76   Alex Watts   1141 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 2.0 6.0 RET 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 536.0 272.0
25th Slow   RS VAREO 615   Jeremy   1093 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 5.0 5.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 538.0 274.0
26th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 6.0 5.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 539.0 275.0
27th Slow   MIRROR (D/H) 38208   Pete Jary Joshua 1390 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 1.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 562.0 298.0
28th Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365 4.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 565.0 301.0
29th Slow   LASER RADIAL 77       1147 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 8.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 569.0 305.0
30th Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 9.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 570.0 306.0
31st Slow   RS 200 1166   Gail Pussard   1046 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 11.0 (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 572.0 308.0
32nd Slow   LASER 75262   Dennis Fisher   1100 (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) (33.0 DNC) 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 12.0 RET 33.0 DNC 573.0 309.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1000 10:40:04 0:40:04 3 0:52:52 1.0
2 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 1000 10:37:49 0:37:49 3 0:55:47 2.0
3 Fast   Nacra 20 44   Chris King   658     DNF     4.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 020   Ben Harris   749 1005 10:56:16 0:51:16 5 1:08:27 1.0
2 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1005 10:51:21 0:46:21 4 1:26:28 2.0
3 Fast   DART 18 7520   Keith Pollitt   824 1005 10:52:02 0:47:02 3 1:35:08 3.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1125 12:27:38 1:02:38 5 1:33:29 1.0
2 Fast   Nacra 15 020   Ben Harris   749 1125 12:25:07 1:00:07 4 1:40:20 2.0
3 Fast   DART 18 7520   Keith Pollitt   824 1125 12:34:28 1:09:28 4 1:45:23 3.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 2761       942 1334 14:20:53 0:46:53 3 0:49:46 1.0
2 Fast   Hobie 15 1489       892 1334 14:23:53 0:49:53 3 0:55:55 2.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     OOD     16.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 OOD 16.0

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1330 14:26:22 0:56:22 3 1:28:56 1.0
2 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 1330 14:30:41 1:00:41 4 1:29:30 2.0
3 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1330 14:33:19 1:03:19 4 1:34:30 3.0
4 Fast   DART 18 601       824 1330 14:29:09 0:59:09 3 1:35:43 4.0
5 Fast   DART 18 7520   Keith Pollitt   824 1330 14:29:20 0:59:20 3 1:36:01 5.0
6 Fast   Laser 4000 / 4000 4116       917     RET     7.0

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 311   William Smith Chris Haslam 670 1435 15:31:12 0:56:12 4 1:23:53 1.0
2 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 1435 15:34:26 0:59:26 4 1:27:40 2.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1435 15:33:14 0:58:14 3 1:31:53 3.0
4 Fast   DART 18 601       824     RET     5.0

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Hobie 15 2761       892 1235 13:33:27 0:58:27 5 1:05:32 1.0
2 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1235 13:26:26 0:51:26 5 1:07:51 2.0
3 Fast   DART 18 7520   Keith Pollitt   824 1235 13:21:04 0:46:04 4 1:09:53 3.0
4 Fast   Nacra 15 074       749 1235 13:31:38 0:56:38 5 1:15:37 4.0

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra 15 074       749 1345 14:32:40 0:47:40 3 1:03:38 1.0
2 Fast   DART 18 7520   Keith Pollitt   824     RET     3.0

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1135 12:34:12 0:59:12 3 1:18:06 1.0
2 Fast   A CLASS 0   Pete Jary   684 1135 12:42:13 1:07:13 3 1:38:16 2.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 12:55 13:49:50 0:54:50 4 1:12:20 1.0
2 Fast   A CLASS 0   Pete Jary   684 1255 13:56:09 1:01:09 3 1:59:12 2.0

R13 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F20 Carbon 99   Grant Piggott Jon Cotgreave 604 1510 15:55:58 0:45:58 5 1:16:06 1.0
2 Fast   Tornado 418   Mark Baker Luke Baker 647 1510 15:59:30 0:49:30 4 1:35:38 2.0
3 Fast   DART 18 7520   Keith Pollitt   824     RET     4.0

R15 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1234       678 1500 16:07:34 1:07:34 4 1:39:39 1.0
2 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 1500 16:07:44 1:07:44 4 1:39:54 2.0
3 Fast   DART 18 601       824 1500 16:14:40 1:14:40 3 2:00:49 3.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1500 16:08:24 1:08:24 2 2:41:54 4.0

R17 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819 1332 14:28:02 0:56:02 6 1:08:25 1.0
2 Fast   DART 18 601       824 1332 14:32:38 1:00:38 6 1:13:35 2.0
3 Fast   A CLASS 69       684     RET     6.0
3 Fast   Hobie 16 117348   Alex Reily Becca Reliy 819     RET     6.0
5 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     OOD     16.0

R18 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   DART 18 601       824 1441 15:29:17 0:48:17 4 1:13:15 1.0
2 Fast   A CLASS 69       684 1441 15:33:50 0:52:50 5 1:17:15 2.0
3 Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819     RET     5.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     OOD     16.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1005 10:38:31 0:33:31 2 0:34:35 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1005 10:39:28 0:34:28 2 0:35:34 2.0
3 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1005 10:38:03 0:33:03 2 0:35:55 3.0
4 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1005 10:40:30 0:35:30 2 0:36:38 4.0
5 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 1005 10:41:09 0:36:09 2 0:37:18 5.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 1105 11:50:54 0:45:54 3 0:47:22 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1105 11:51:36 0:46:36 3 0:48:05 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1105 11:51:43 0:46:43 3 0:48:13 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1105 11:51:45 0:46:45 3 0:48:15 4.0
5 Medium   RS 600 713   Dan Johnson   920 1105 11:51:46 0:46:46 3 0:50:50 5.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 1010 10:59:51 0:49:51 4 0:51:27 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1010 10:59:54 0:49:54 4 0:51:30 2.0
3 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 1010 11:01:09 0:51:09 3 1:10:23 3.0
4 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1010 11:01:15 0:51:15 3 1:10:31 4.0
5 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1010 11:01:49 0:51:49 3 1:11:18 5.0
6 Medium   RS 600 785   James Cowen   920 1010 11:01:30 0:51:30 3 1:14:38 6.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2710   Gary Langdon   969 1130 12:31:45 1:01:45 3 1:03:44 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1130 12:32:00 1:02:00 3 1:03:59 2.0
3 Medium   CONTENDER 2420   Simon Mussell   969 1130 12:34:07 1:04:07 3 1:06:10 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1130 12:34:57 1:04:57 3 1:07:02 4.0
5 Medium   RS 600 785   James Cowen   920 1130 12:33:34 1:03:34 3 1:09:06 5.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1339 14:27:23 0:48:23 3 0:49:56 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1339 14:27:36 0:48:36 3 0:50:09 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1339 14:29:32 0:50:32 3 0:52:09 3.0
4 Medium   RS 600 785   James Cowen   920     RET     5.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1439 15:22:15 0:43:15 3 0:44:38 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1439 15:22:27 0:43:27 3 0:44:50 2.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1335 14:28:08 0:53:08 2 0:54:50 1.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1450 15:32:28 0:42:28 2 0:43:50 1.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 703       969 1240 13:21:16 0:41:16 4 0:42:35 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1240 13:21:33 0:41:33 4 0:42:53 2.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1240 13:29:24 0:49:24 4 0:50:59 3.0
4 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1240 13:29:55 0:49:55 4 0:51:31 4.0
5 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1240 13:31:20 0:51:20 4 0:52:59 5.0
6 Medium   RS 100 8.4 268   Bart Bridgen   1004 1240 13:21:40 0:41:40 3 0:55:20 6.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1350 14:42:22 0:52:22 3 0:54:03 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1350 14:42:32 0:52:32 3 0:54:13 2.0
3 Medium   CONTENDER 703       969 1350 14:42:34 0:52:34 3 0:54:15 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1350 14:44:36 0:54:36 3 0:56:21 4.0
5 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969     RET     7.0
5 Medium   RS 100 8.4 268   Bart Bridgen   1004     RET     7.0

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1140 12:36:17 0:56:17 3 1:03:40 1.0
2 Medium   CONTENDER 703       969 1140 12:41:48 1:01:48 3 1:03:47 2.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1300 13:48:51 0:48:51 3 0:55:16 1.0
2 Medium   CONTENDER 703       969 1300 13:55:07 0:55:07 3 0:56:53 2.0

R13 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1515 16:06:31 0:51:31 3 0:53:10 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1515 16:07:38 0:52:38 3 0:54:19 2.0

R14 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1620 16:53:44 0:33:44 2 0:34:49 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1620 16:54:00 0:34:00 2 0:35:05 2.0
3 Medium   505 8378   T Curtis P Greig 903 1620 16:54:19 0:34:19 2 0:38:00 3.0

R15 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 716       969 1505 16:07:07 1:02:07 3 1:04:06 1.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1505 16:09:32 1:04:32 3 1:06:36 2.0

R17 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1337 14:27:47 0:50:47 5 0:52:24 1.0
2 Medium   CONTENDER 703       969 1337 14:27:58 0:50:58 5 0:52:36 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1337 14:32:20 0:55:20 5 0:57:06 3.0
4 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1337 14:24:10 0:47:10 4 1:00:51 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     RET     6.0

R18 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1446 15:37:09 0:51:09 4 0:52:47 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1446 15:37:29 0:51:29 4 0:53:08 2.0
3 Medium   CONTENDER 703       969 1446 15:37:49 0:51:49 4 0:53:28 3.0
4 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1446 15:38:40 0:52:40 4 0:54:21 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1446 15:37:23 0:51:23 3 1:10:42 5.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1010 10:36:47 0:26:47 2 0:25:09 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso   1065 1010 10:37:09 0:27:09 2 0:25:30 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 1010 10:39:26 0:29:26 2 0:25:40 3.0
4 Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365 1010 10:45:03 0:35:03 2 0:25:41 4.0
5 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul W   1147 1010 10:40:35 0:30:35 2 0:26:40 5.0
6 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1010 10:41:09 0:31:09 2 0:27:18 6.0
7 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1010 10:41:10 0:31:10 2 0:27:19 7.0
8 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1010 10:41:09 0:31:09 2 0:28:19 8.0
9 Slow   RS AERO 9 0   Charles Baudin   1014 1010 10:41:04 0:31:04 2 0:30:38 9.0
10 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1010 10:50:02 0:40:02 2 0:37:10 10.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1110 11:48:10 0:38:10 3 0:35:50 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 1110 11:51:46 0:41:46 3 0:36:25 2.0
3 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1110 11:53:11 0:43:11 3 0:37:51 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul W   1147 1110 11:54:19 0:44:19 3 0:38:38 4.0
5 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso   1065 1110 11:51:44 0:41:44 3 0:39:11 5.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1110 11:55:02 0:45:02 3 0:39:28 6.0
7 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1110 11:53:33 0:43:33 3 0:39:35 7.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 1015 10:50:40 0:35:40 3 0:31:06 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso   1065 1015 10:48:48 0:33:48 3 0:31:44 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1015 10:50:03 0:35:03 3 0:31:52 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1015 10:51:40 0:36:40 3 0:32:30 4.0
5 Slow   RS VAREO 615   Jeremy   1093 1015 10:51:30 0:36:30 3 0:33:24 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1015 10:49:49 0:34:49 3 0:34:20 6.0
7 Slow   K1 51       1064 1015 10:51:51 0:36:51 3 0:34:38 7.0
8 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1015 10:55:41 0:40:41 3 0:36:59 8.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 1135 12:25:39 0:50:39 3 0:44:10 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2168   Tomaso   1065 1135 12:22:11 0:47:11 3 0:44:18 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 174784   Paul W   1147 1135 12:26:03 0:51:03 3 0:44:30 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1135 12:25:15 0:50:15 3 0:44:33 4.0
5 Slow   RS VAREO 615   Jeremy   1093 1135 12:23:49 0:48:49 3 0:44:40 5.0
6 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1135 12:24:24 0:49:24 3 0:44:55 6.0
7 Slow   K1 51       1064 1135 12:23:39 0:48:39 3 0:45:43 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 77       1147 1135 12:29:10 0:54:10 3 0:47:13 8.0
9 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1135 12:23:18 0:48:18 3 0:47:38 9.0
10 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1135 12:29:52 0:54:52 3 0:49:53 10.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1344 14:25:08 0:41:08 3 0:36:03 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1344 14:25:17 0:41:17 3 0:36:36 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     23.9

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1439 15:17:10 0:38:10 3 0:33:27 1.0
2 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1439 15:18:14 0:39:14 3 0:34:23 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     23.9

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1340 14:22:06 0:42:06 2 0:37:19 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1340 14:21:37 0:41:37 2 0:37:50 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014 1340 14:18:47 0:38:47 2 0:38:15 3.0
4 Slow   LASER 9       1100 1340 14:22:39 0:42:39 2 0:38:46 4.0
5 Slow   K1 51       1064 1340 14:21:27 0:41:27 2 0:38:57 5.5
5 Slow   LASER 150234       1100 1340 14:22:51 0:42:51 2 0:38:57 5.5
7 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1340 14:22:09 0:42:09 2 0:39:08 7.0
8 Slow   BYTE CII 894   John Fultcher   1138 1340 14:26:41 0:46:41 2 0:41:01 8.0
9 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1340 14:26:50 0:46:50 2 0:41:09 9.0
10 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 1340 14:27:59 0:47:59 2 0:42:10 10.0
11 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard   1046 1340 14:25:05 0:45:05 2 0:43:06 11.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1450 15:30:53 0:40:53 2 0:37:10 1.0
2 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014 1450 15:28:14 0:38:14 2 0:37:42 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1450 15:33:20 0:43:20 2 0:38:25 3.5
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1450 15:31:22 0:41:22 2 0:38:25 3.5
5 Slow   LASER 150234       1100 1450 15:32:25 0:42:25 2 0:38:34 5.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1450 15:35:56 0:45:56 2 0:40:22 6.0
7 Slow   LASER 9       1100 1450 OCS 9:10:00 1 16:40:00 7.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS VISION 14       1137 1245 13:28:45 0:43:45 3 0:38:29 1.0
2 Slow   EUROPE 76   Alex Watts   1141 1245 13:31:27 0:46:27 3 0:40:43 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1245 13:26:43 0:41:43 3 0:41:08 3.0
4 Slow   K1 51       1064 1245 13:30:41 0:45:41 3 0:42:56 4.0
5 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     RET     7.0
6 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100     OOD     14.6

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS VISION 14       1137 1355 14:33:13 0:38:13 2 0:33:37 1.0
2 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1355 14:32:24 0:37:24 2 0:36:53 2.0
3 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1355 14:36:25 0:41:25 2 0:37:39 3.0
4 Slow   EUROPE 76   Alex Watts   1141     RET     6.0
5 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100     OOD     14.6

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1145 12:35:56 0:50:56 3 0:46:18 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1145 12:34:27 0:49:27 3 0:46:26 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1145 12:37:25 0:52:25 3 0:46:28 3.0
4 Slow   K1 51       1064 1145 12:35:48 0:50:48 3 0:47:45 4.0
5 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1145 12:35:41 0:50:41 3 0:49:59 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1145 12:42:22 0:57:22 3 0:50:25 6.0
7 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 1145 12:48:30 1:03:30 3 0:55:48 7.0
8 Slow   BYTE CII 894   John Fultcher   1138 1145 12:48:34 1:03:34 3 0:55:51 8.0
9 Slow   LASER 29       1100 1145 12:48:24 1:03:24 3 0:57:38 9.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1305 13:47:39 0:42:39 3 0:40:03 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1305 13:53:30 0:48:30 3 0:43:00 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1305 13:53:46 0:48:46 3 0:44:20 3.0
4 Slow   LASER 29       1100 1305 13:54:25 0:49:25 3 0:44:55 4.0
5 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1305 13:58:10 0:53:10 3 0:46:43 5.0
6 Slow   BYTE CII 894   John Fultcher   1138     RET     8.0
6 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     RET     8.0

R13 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1520 15:56:52 0:36:52 3 0:32:41 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1520 15:57:00 0:37:00 3 0:33:38 2.0
3 Slow   RS VISION 14       1137 1520 16:00:12 0:40:12 3 0:35:21 3.0
4 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1520 15:57:22 0:37:22 3 0:36:51 4.0
5 Slow   LASER 29       1100 1520 16:00:42 0:40:42 3 0:37:00 5.0

R14 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1625 16:48:02 0:23:02 2 0:20:25 1.0
2 Slow   LASER 29       1100 1625 16:48:02 0:23:02 2 0:20:56 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1625 16:51:18 0:26:18 2 0:23:55 3.0

R15 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   MIRROR (D/H) 38208   Pete Jary Joshua 1390 1510 16:06:37 0:56:37 2 0:40:44 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1510 15:56:33 0:46:33 2 0:41:16 2.0
3 Slow   RS VISION 14       1137 1510 15:57:58 0:47:58 2 0:42:11 3.0
4 Slow   LASER 150234       1100 1510 15:58:09 0:48:09 2 0:43:46 4.0
5 Slow   LASER 215690       1100 1510 15:58:25 0:48:25 2 0:44:01 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1510 15:58:16 0:48:16 2 0:44:49 6.0
7 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1510 15:56:29 0:46:29 2 0:45:50 7.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138     RET     9.0

R16 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1629 17:29:43 1:00:43 3 0:53:50 1.0
2 Slow   RS VISION 14       1137 1629 17:31:21 1:02:21 3 0:54:50 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1629 17:29:57 1:00:57 3 0:56:36 3.0
4 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1629 17:29:18 1:00:18 3 0:59:28 4.0
5 Slow   LASER 150234       1100 1629 17:35:24 1:06:24 3 1:00:22 5.0

R17 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 170438   Nick Curry   1100 1342 14:27:55 0:45:55 5 0:41:45 1.0
2 Slow   LASER 215690       1100 1342 14:29:04 0:47:04 5 0:42:47 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1342 14:28:06 0:46:06 5 0:42:48 3.0
4 Slow   ALBACORE 6918   Johnny Dellow Lauren 1040 1342 14:27:38 0:45:38 5 0:43:53 4.0
5 Slow   LASER 9       1100 1342 14:32:11 0:50:11 5 0:45:37 5.0
6 Slow   K1 51       1064 1342 14:32:17 0:50:17 5 0:47:16 6.0
7 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1342 14:24:47 0:42:47 4 0:48:37 7.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1342 14:26:30 0:44:30 4 0:48:53 8.0
9 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     OCS     12.0
9 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     RET     12.0
9 Slow   LASER 75262   Dennis Fisher   1100     RET     12.0
12 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     23.9

R18 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1451 15:32:16 0:41:16 4 0:36:35 1.0
2 Slow   ALBACORE 6918   Johnny Dellow Lauren 1040 1451 15:31:11 0:40:11 4 0:38:38 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1451 15:32:47 0:41:47 4 0:38:48 3.0
4 Slow   LASER 9       1100 1451 15:35:11 0:44:11 4 0:40:10 4.0
5 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1451 15:39:06 0:48:06 4 0:42:16 5.0
6 Slow   LASER 170438   Nick Curry   1100 1451 15:32:00 0:41:00 3 0:49:42 6.0
7 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     RET     9.0
8 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     23.9



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com