Winter Series

Weston Sailing Club

Winter Series

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 4, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R11 Total Nett
1st Fast   B14 772   Kathy Sherrat Tom 860 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 42.0 2.0
2nd Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (6.0) 2.0 (3.0 RET) 1.0 32.0 3.0
3rd Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819 2.0 1.0 (3.0) (10.0 DNC) (3.0 RET) (3.0 RET) 22.0 3.0
4th Fast   505 8378   T Curtis P Greig 903 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 43.0 3.0
5th Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 5.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 48.0 8.0
6th Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 4.0 5.0 RET (10.0 DNC) (10.0 DNC) 49.0 9.0
7th Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 52.0 12.0
8th Fast   F16 66       703 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 53.0 13.0
9th Fast   Nacra 500 3614       801 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 54.0 14.0

Medium Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 2.0 1.0 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 40.0 8.0
2nd Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1.0 2.0 (3.0) (6.0 RET) 2.0 2.0 3.0 (4.0 RET) (8.0 DNC) 31.0 10.0
3rd Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (4.0) 3.0 3.0 1.0 2.0 2.0 (8.0 DNC) 39.0 11.0
4th Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 1.0 1.0 8.0 DNC 45.0 13.0
5th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 2.0 3.0 (5.0) (6.0 RET) 4.0 5.0 RET (6.0 RET) (8.0 DNC) 3.0 42.0 17.0
6th Medium   RS 100 8.4 276   Andrew Walker   1004 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 6.0 RET 8.0 DNC 2.0 64.0 32.0
7th Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 (8.0 DNC) 1.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 65.0 33.0

Slow Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R11 Total Nett
1st Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 (4.0) 2.0 (20.0 DNC) 36.0 7.0
2nd Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 75.0 11.0
3rd Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 (6.0) (4.0) 3.0 2.0 4.0 4.0 (6.0) (20.0 DNC) 4.0 53.0 17.0
4th Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 (9.0) 3.0 (8.0) (7.0) 7.0 RET 5.0 7.0 4.0 (20.0 DNC) 70.0 26.0
5th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 3.0 20.0 DNC 107.0 27.0
6th Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 11.0 RET 6.0 6.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 126.0 46.0
7th Slow   K1 51   Jon Hall   1064 7.0 7.0 11.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 2.0 127.0 47.0
8th Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 1.0 20.0 DNC 142.0 62.0
9th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 149.0 69.0
10th Slow   LASER 207983   James Austin   1100 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 4.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 149.0 69.0
11th Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 3.0 7.0 RET 20.0 DNC 150.0 70.0
12th Slow   LASER 208844       1100 5.0 5.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 150.0 70.0
13th Slow   EUROPE 112       1141 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 5.0 7.0 RET 20.0 DNC 152.0 72.0
14th Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 7.0 (20.0 DNC) 5.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 152.0 72.0
15th Slow   RS VISION 14   Jeremy Pilcher Kate 1137 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 5.0 10.0 RET (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 155.0 75.0
16th Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 17.3 OOD 17.3 OOD (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 155.6 75.6
17th Slow   LASER 182344   Paul Webb   1100 2.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 162.0 82.0
18th Slow   EUROPE 0       1141 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 164.0 84.0
19th Slow   MIRROR (D/H) 38208   Pete Jary Joshua 1390 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 168.0 88.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   505 8378   T Curtis P Greig 903 1005 11:02:29 0:57:29 3 1:24:53 1.0
2 Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819 1005 11:00:27 0:55:27 3 1:30:16 2.0
3 Fast   F16 66       703 1005 11:08:37 1:03:37 4 1:30:30 3.0
4 Fast   Nacra 500 3614       801 1005 11:08:16 1:03:16 3 1:45:19 4.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819 1120 12:10:12 0:50:12 4 1:01:18 1.0
2 Fast   505 8378   T Curtis P Greig 903 1120 12:19:07 0:59:07 4 1:05:28 2.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   B14 772   Kathy Sherrat Tom 860 1255 13:54:51 0:59:51 4 1:09:36 1.0
2 Fast   SHADOW X 017   Rob Forrester   758 1255 13:48:18 0:53:18 4 1:10:19 2.0
3 Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819 1255 13:54:51 0:59:51 4 1:13:05 3.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1255 13:42:32 0:47:32 3 1:15:00 4.0
5 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1255 13:51:52 0:56:52 3 1:20:29 5.0
6 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 1255 13:51:32 0:56:32 4 1:23:23 6.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   B14 772   Kathy Sherrat Tom 860 1405 15:05:30 1:00:30 4 1:27:56 1.0
2 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 1405 15:08:32 1:03:32 5 1:33:42 2.0
3 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1405 15:04:18 0:59:18 3 1:44:55 3.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     RET     5.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 RET 3.0
1 Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819 RET 3.0

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Nacra F18 1579   Duncan Haynes   678 1030 11:10:58 0:40:58 3 1:00:25 1.0
2 Fast   Hobie 16 108210   Jonnie Farrow Freya Farrow 819     RET     3.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1010 11:12:43 1:02:43 3 1:04:43 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1010 11:13:35 1:03:35 3 1:05:37 2.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bates   969 1125 12:13:05 0:48:05 3 0:49:37 1.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1125 12:13:30 0:48:30 3 0:50:03 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1125 12:16:34 0:51:34 3 0:53:13 3.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1300 13:52:37 0:52:37 3 0:54:18 1.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1300 13:52:59 0:52:59 3 0:54:41 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1300 13:55:43 0:55:43 3 0:57:30 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1300 13:55:46 0:55:46 3 0:57:33 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1300 14:01:36 1:01:36 3 1:03:34 5.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1410 15:04:10 0:54:10 3 0:55:54 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1410 15:05:13 0:55:13 3 0:56:59 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1410 15:05:21 0:55:21 3 0:57:07 3.0
4 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969     RET     6.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     RET     6.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1110 11:48:02 0:38:02 3 0:39:15 1.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1110 11:50:33 0:40:33 3 0:41:51 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1110 11:51:52 0:41:52 3 0:43:12 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1110 11:46:30 0:36:30 2 0:56:30 4.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1200 12:34:07 0:34:07 3 0:35:12 1.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1200 12:34:12 0:34:12 3 0:35:18 2.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1200 12:35:20 0:35:20 3 0:36:28 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     RET     5.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1100 11:42:03 0:42:03 3 0:43:24 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1100 11:43:45 0:43:45 3 0:45:09 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969 1100 11:45:59 0:45:59 3 0:47:27 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     RET     6.0
4 Medium   RS 100 8.4 276   Andrew Walker   1004     RET     6.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1206 12:49:25 0:43:25 3 0:44:48 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1206 12:52:22 0:46:22 3 0:47:51 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Fisher   969     RET     4.0

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Hurley   969 1030 11:21:14 0:51:14 2 0:52:52 1.0
2 Medium   RS 100 8.4 276   Andrew Walker   1004 1030 11:56:57 1:26:57 2 1:26:36 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1030 11:59:47 1:29:47 2 1:32:39 3.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1015 11:06:09 0:51:09 3 0:45:21 1.0
2 Slow   LASER 182344   Paul Webb   1100 1015 11:05:09 0:50:09 3 0:45:35 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1015 11:08:02 0:53:02 3 0:46:14 3.0
4 Slow   EUROPE 0       1141 1015 11:07:47 0:52:47 3 0:46:16 4.0
5 Slow   LASER 208844       1100 1015 11:06:05 0:51:05 3 0:46:26 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1015 11:06:17 0:51:17 3 0:47:37 6.0
7 Slow   K1 51   Jon Hall   1064 1015 11:05:46 0:50:46 3 0:47:43 7.0
8 Slow   MIRROR (D/H) 38208   Pete Jary Joshua 1390 1015 10:59:36 0:44:36 2 0:48:08 8.0
9 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1015 11:11:22 0:56:22 3 0:49:32 9.0
10 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     RET     11.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1130 12:11:34 0:41:34 3 0:36:14 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1130 12:12:07 0:42:07 3 0:37:20 2.0
3 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1130 12:12:50 0:42:50 3 0:37:38 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1130 12:11:01 0:41:01 3 0:38:05 4.0
5 Slow   LASER 208844       1100 1130 12:11:59 0:41:59 3 0:38:10 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1130 12:09:51 0:39:51 3 0:39:18 6.0
7 Slow   K1 51   Jon Hall   1064 1130 12:12:37 0:42:37 3 0:40:03 7.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1305 13:43:11 0:38:11 2 0:33:17 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1305 13:43:00 0:38:00 2 0:33:41 2.0
3 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1305 13:43:07 0:38:07 2 0:35:23 3.0
4 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1305 13:45:48 0:40:48 2 0:37:05 4.0
5 Slow   RS VISION 14   Jeremy Pilcher Kate 1137 1305 13:47:30 0:42:30 2 0:37:23 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1305 13:43:03 0:38:03 2 0:37:31 6.0
7 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215 1305 13:50:56 0:45:56 2 0:37:48 7.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1305 13:48:33 0:43:33 2 0:38:16 8.0
9 Slow   K1 51   Jon Hall   1064     RET     11.0
10 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     17.3

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1415 15:10:19 0:55:19 3 0:48:14 1.0
2 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1415 15:09:59 0:54:59 3 0:51:03 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1415 15:07:10 0:52:10 3 0:51:27 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1415 15:13:25 0:58:25 3 0:51:47 4.0
5 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1415 15:13:40 0:58:40 3 0:53:20 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1415 14:59:00 0:44:00 2 0:58:00 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1415 14:59:23 0:44:23 2 0:58:30 7.0
8 Slow   RS VISION 14   Jeremy Pilcher Kate 1137     RET     10.0
9 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     17.3

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1110 11:52:40 0:42:40 3 0:37:24 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1110 11:40:01 0:30:01 2 0:39:15 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1110 11:39:33 0:29:33 2 0:39:18 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1110 11:39:27 0:29:27 2 0:41:01 4.0
5 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215 1110 11:46:18 0:36:18 2 0:44:49 5.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138     RET     7.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1200 12:30:59 0:30:59 2 0:27:09 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1200 12:32:06 0:32:06 2 0:27:59 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1200 12:32:07 0:32:07 2 0:28:28 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1200 12:32:57 0:32:57 2 0:30:36 4.0
5 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1200 12:39:31 0:39:31 2 0:34:43 5.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 1105 11:46:10 0:41:10 3 0:35:53 1.0
2 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1105 11:46:13 0:41:13 3 0:36:07 2.0
3 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1105 11:47:30 0:42:30 3 0:37:15 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1105 11:48:05 0:43:05 3 0:37:34 4.0
5 Slow   EUROPE 112       1141 1105 11:48:15 0:43:15 3 0:37:54 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1105 11:51:06 0:46:06 3 0:42:48 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1105 11:55:46 0:50:46 3 0:44:37 7.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 206333   Liz   1147 1206 12:46:21 0:40:21 3 0:35:11 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1206 12:48:27 0:42:27 3 0:37:01 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1206 12:48:47 0:42:47 3 0:37:30 3.0
4 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 1206 12:56:53 0:50:53 3 0:44:43 4.0
5 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141     RET     7.0
5 Slow   EUROPE 112       1141     RET     7.0

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1030 11:24:35 0:54:35 2 0:51:15 1.0
2 Slow   K1 51   Jon Hall   1064 1030 11:42:09 1:12:09 2 1:07:49 2.0
3 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1030 11:49:34 1:19:34 2 1:09:55 3.0
4 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1030 11:49:32 1:19:32 2 1:13:51 4.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com