Evening Series

Weston SC

2022_EveningSeries

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R8 R9 R10 Total Nett
1st Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 4.0 2.0 4.0 3.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 97.0 17.0
2nd Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 3.0 (40.0 DNC) (5.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 2.8 OOD 2.8 OOD 62.6 17.6
3rd Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 2.0 5.0 8.0 4.0 4.0 3.0 4.0 110.0 30.0
4th Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 12.0 8.0 (40.0 DNC) 4.0 (15.0) 11.0 8.0 8.0 7.0 113.0 58.0
5th Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 10.0 5.0 3.0 2.0 3.0 183.0 103.0
6th Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 6.0 6.5 OOD (40.0 DNC) 8.0 7.0 (40.0 DNC) 5.0 40.0 DNC 40.0 DNC 192.5 112.5
7th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 14.0 8.0 9.0 5.0 5.0 201.0 121.0
8th Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 (40.0 DNC) 5.0 1.0 (40.0 DNC) 1.0 1.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 208.0 128.0
9th Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 4.0 OOD 2.0 3.0 7.0 40.0 DNC 40.0 DNC 216.0 136.0
10th Slow   K1 94   John Hall   1064 5.0 (40.0 DNC) 7.0 (40.0 DNC) 6.0 40.0 DNC 40.0 DNC 6.0 40.0 DNC 224.0 144.0
11th Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 9.0 RET 10.0 4.0 40.0 DNC 14.0 40.0 DNC 40.0 DNC 237.0 157.0
12th Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646 11.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 9.0 15.0 RET 10.0 40.0 DNC 40.0 DNC 245.0 165.0
13th Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 6.0 7.0 40.0 DNC 40.0 DNC 11.0 40.0 DNC 40.0 DNC 264.0 184.0
14th Medium   RS 600 668   James Cowen   916 9.0 OOD 9.0 OOD (40.0 DNC) 9.0 (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 267.0 187.0
15th Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 13.0 13.0 OOD 13.0 OOD 279.0 199.0
16th Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014 1.5 3.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 284.5 204.5
17th Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 15.0 OOD 15.0 OOD 15.0 40.0 DNC 40.0 DNC 285.0 205.0
18th Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1.5 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 6.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 287.5 207.5
19th Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 7.0 1.0 288.0 208.0
20th Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 4.0 6.0 290.0 210.0
21st Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 5.0 6.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 291.0 211.0
22nd Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969 6.0 OOD 6.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 292.0 212.0
23rd Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 7.0 6.0 40.0 DNC 40.0 DNC 293.0 213.0
24th Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 9.0 8.0 DNF 297.0 217.0
25th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 10.0 (40.0 DNC) 10.0 OOD (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 300.0 220.0
26th Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 12.0 9.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 301.0 221.0
27th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 10.0 12.0 40.0 DNC 40.0 DNC 302.0 222.0
28th Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 11.0 15.0 RET 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 306.0 226.0
29th Slow   LASER 207983   James Austin   1100 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 13.0 OOD 40.0 DNC 13.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 306.0 226.0
30th Fast   Unknown 9       500 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 16.0 12.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 308.0 228.0
31st Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 1.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 321.0 241.0
32nd Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040 (40.0 DNC) 1.0 (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 321.0 241.0
33rd Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 3.0 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 323.0 243.0
34th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (40.0 DNC) 4.0 (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 324.0 244.0
35th Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656 (40.0 DNC) 7.0 (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 327.0 247.0
36th Slow   LASER 165374   Dom So   1100 7.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 327.0 247.0
37th Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 8.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 328.0 248.0
38th Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141 9.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 329.0 249.0
39th Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812 13.0 (40.0 DNC) (40.0 DNC) 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 40.0 DNC 333.0 253.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014 1845 19:40:43 0:55:43 3 1:13:16 1.5
1 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1845 19:41:46 0:56:46 3 1:13:16 1.5
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1845 19:48:20 1:03:20 3 1:14:52 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1845 19:47:31 1:02:31 3 1:15:47 4.0
5 Slow   K1 94   John Hall   1064 1845 19:45:52 1:00:52 3 1:16:16 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1845 19:43:27 0:58:27 3 1:16:51 6.0
6 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     OOD     6.0
8 Slow   LASER 165374   Dom So   1100 1845 19:54:43 1:09:43 3 1:24:30 7.0
9 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1845 19:56:56 1:11:56 4 1:25:08 8.0
10 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     OOD     9.0
10 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141 1845 20:00:26 1:15:26 3 1:28:09 9.0
12 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1845 20:00:44 1:15:44 3 1:28:30 10.0
13 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646 1845 19:42:36 0:57:36 4 1:29:10 11.0
14 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1845 19:37:24 0:52:24 2 1:31:22 12.0
15 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812 1845 20:01:03 1:16:03 4 1:33:39 13.0
16 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100     DNC     40.0
16 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100     DNC     40.0
16 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     40.0
16 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884     DNC     40.0
16 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     DNC     40.0
16 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215     DNC     40.0
16 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077     DNC     40.0
16 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     DNC     40.0
16 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     DNC     40.0
16 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824     DNC     40.0
16 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     40.0
16 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     40.0
16 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138     DNC     40.0
16 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826     DNC     40.0
16 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807     DNC     40.0
16 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     DNC     40.0
16 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     DNC     40.0
16 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     DNC     40.0
16 Fast   Unknown 9       500     DNC     40.0
16 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
16 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
16 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
16 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
16 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040 1845 19:35:03 0:50:03 3 1:04:10 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1845 19:39:41 0:54:41 3 1:06:17 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014 1845 19:35:38 0:50:38 3 1:06:35 3.0
4 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1845 19:35:11 0:50:11 3 1:09:03 4.0
5 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1845 19:30:51 0:45:51 3 1:09:09 5.0
6 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969 1845 19:35:39 0:50:39 3 1:09:42 6.0
7 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     OOD     6.5
8 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656 1845 19:38:35 0:53:35 4 1:21:41 7.0
9 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1845 19:36:21 0:51:21 2 1:29:32 8.0
10 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     OOD     9.0
11 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     DNC     40.0
11 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100     DNC     40.0
11 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100     DNC     40.0
11 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     40.0
11 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     DNC     40.0
11 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215     DNC     40.0
11 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646     DNC     40.0
11 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077     DNC     40.0
11 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     DNC     40.0
11 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     DNC     40.0
11 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     40.0
11 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824     DNC     40.0
11 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     40.0
11 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138     DNC     40.0
11 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826     DNC     40.0
11 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     40.0
11 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     DNC     40.0
11 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     DNC     40.0
11 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     DNC     40.0
11 Fast   Unknown 9       500     DNC     40.0
11 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
11 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
11 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
11 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
11 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
11 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1845 19:35:06 0:50:06 4 0:56:40 1.0
2 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 1845 19:35:35 0:50:35 3 1:01:19 2.0
3 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100 1845 19:35:55 0:50:55 3 1:01:43 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1845 19:36:30 0:51:30 3 1:02:25 4.0
5 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1845 19:37:54 0:52:54 3 1:02:32 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1845 19:37:07 0:52:07 3 1:04:31 6.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064 1845 19:36:41 0:51:41 3 1:04:46 7.0
8 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215     RET     9.0
9 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     OOD     10.0
10 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     OOD     13.0
11 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147     DNC     40.0
11 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100     DNC     40.0
11 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     40.0
11 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     40.0
11 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     DNC     40.0
11 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646     DNC     40.0
11 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     DNC     40.0
11 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     DNC     40.0
11 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014     DNC     40.0
11 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     DNC     40.0
11 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     40.0
11 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824     DNC     40.0
11 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     40.0
11 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     40.0
11 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138     DNC     40.0
11 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826     DNC     40.0
11 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     DNC     40.0
11 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     DNC     40.0
11 Fast   Unknown 9       500     DNC     40.0
11 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
11 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
11 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
11 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0
11 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
11 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
11 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
11 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147 1855 19:43:19 0:48:19 2 1:03:11 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1855 20:07:46 1:12:46 3 1:04:31 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1855 20:06:35 1:11:35 3 1:05:05 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1855 19:45:33 0:50:33 2 1:06:06 4.0
4 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     OOD     4.0
6 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 1855 20:07:56 1:12:56 3 1:06:18 5.0
7 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1855 20:03:41 1:08:41 3 1:06:29 6.0
8 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1855 20:07:51 1:12:51 3 1:07:38 7.0
9 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1855 20:03:36 1:08:36 3 1:07:39 8.0
10 Medium   RS 600 668   James Cowen   916 1855 20:00:54 1:05:54 3 1:11:57 9.0
11 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215 1855 20:04:31 1:09:31 2 1:25:49 10.0
12 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100     DNC     40.0
12 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     40.0
12 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884     DNC     40.0
12 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     40.0
12 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646     DNC     40.0
12 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     DNC     40.0
12 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014     DNC     40.0
12 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     DNC     40.0
12 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824     DNC     40.0
12 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     40.0
12 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     40.0
12 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     DNC     40.0
12 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138     DNC     40.0
12 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826     DNC     40.0
12 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     40.0
12 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807     DNC     40.0
12 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     DNC     40.0
12 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     DNC     40.0
12 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     DNC     40.0
12 Fast   Unknown 9       500     DNC     40.0
12 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
12 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
12 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
12 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0
12 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
12 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
12 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
12 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1700 17:41:57 0:41:57 4 0:59:19 1.0
2 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1700 17:42:06 0:42:06 4 1:04:49 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1700 17:45:42 0:45:42 3 1:07:31 3.0
4 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215 1700 17:50:05 0:50:05 3 1:08:42 4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100 1700 17:46:08 0:46:08 3 1:09:54 5.0
6 Slow   K1 94   John Hall   1064 1700 17:44:53 0:44:53 3 1:10:18 6.0
7 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1700 17:42:51 0:42:51 3 1:10:26 7.0
8 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 1700 17:47:03 0:47:03 3 1:11:17 8.0
9 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646 1700 17:46:05 0:46:05 5 1:11:20 9.0
10 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100 1700 17:47:38 0:47:38 3 1:12:10 10.0
11 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644 1700 17:46:58 0:46:58 5 1:12:56 11.0
12 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 1700 17:47:28 0:47:28 4 1:13:31 12.0
13 Slow   LASER 207983   James Austin   1100 1700 17:48:32 0:48:32 3 1:13:32 13.0
14 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1700 17:43:06 0:43:06 3 1:14:08 14.0
15 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1700 17:52:53 0:52:53 3 1:16:51 15.0
15 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     OOD     15.0
17 Fast   Unknown 9       500 1700 17:46:20 0:46:20 3 2:34:27 16.0
18 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100     DNC     40.0
18 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077     DNC     40.0
18 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     DNC     40.0
18 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     DNC     40.0
18 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014     DNC     40.0
18 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     40.0
18 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824     DNC     40.0
18 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     40.0
18 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     DNC     40.0
18 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138     DNC     40.0
18 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826     DNC     40.0
18 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     40.0
18 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     DNC     40.0
18 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
18 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
18 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
18 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
18 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0
18 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
18 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
18 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
18 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884 1805 18:54:17 0:49:17 5 0:55:45 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1805 18:45:29 0:40:29 3 0:59:49 2.0
3 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1805 18:54:28 0:49:28 5 1:00:55 3.0
4 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 1805 18:45:36 0:40:36 3 1:01:31 4.0
5 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100 1805 18:45:49 0:40:49 3 1:01:51 5.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100 1805 18:46:17 0:41:17 3 1:02:33 6.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1805 18:47:49 0:42:49 3 1:02:42 7.0
8 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1805 18:56:06 0:51:06 4 1:05:55 8.0
9 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 1805 18:47:44 0:42:44 4 1:06:11 9.0
10 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 1805 18:50:37 0:45:37 3 1:06:48 10.0
11 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1805 18:52:16 0:47:16 3 1:08:41 11.0
12 Fast   Unknown 9       500 1805 18:45:15 0:40:15 3 2:14:10 12.0
13 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646     RET     15.0
13 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     OOD     15.0
13 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     RET     15.0
16 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100     DNC     40.0
16 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     40.0
16 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     40.0
16 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215     DNC     40.0
16 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077     DNC     40.0
16 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     DNC     40.0
16 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     DNC     40.0
16 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014     DNC     40.0
16 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     40.0
16 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824     DNC     40.0
16 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     40.0
16 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     DNC     40.0
16 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826     DNC     40.0
16 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     40.0
16 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     DNC     40.0
16 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
16 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
16 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
16 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
16 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0
16 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
16 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
16 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
16 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1805
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1805 18:54:01 0:49:01 3 0:59:25 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1805 18:55:22 0:50:22 3 0:59:32 2.0
3 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100 1805 18:55:00 0:50:00 3 1:00:36 3.0
4 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 1805 18:56:53 0:51:53 3 1:02:53 4.0
5 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1805 18:53:20 0:48:20 3 1:03:33 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 1805 18:59:32 0:54:32 3 1:03:54 6.0
7 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1805 18:56:57 0:51:57 4 1:03:59 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1805 19:00:15 0:55:15 3 1:04:14 8.0
9 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1805 18:53:42 0:48:42 3 1:07:01 9.0
10 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646 1805 18:49:04 0:44:04 4 1:08:13 10.0
11 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077 1805 19:00:39 0:55:39 3 1:08:54 11.0
12 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138 1805 18:45:21 0:40:21 2 1:10:55 12.0
13 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942 1805 18:55:15 0:50:15 3 1:11:08 13.0
14 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215 1805 18:51:11 0:46:11 2 1:16:01 14.0
15 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826 1805 18:53:47 0:48:47 3 1:18:45 15.0
16 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884     DNC     40.0
16 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     40.0
16 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     DNC     40.0
16 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014     DNC     40.0
16 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     40.0
16 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824     DNC     40.0
16 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     40.0
16 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     40.0
16 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     DNC     40.0
16 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826     DNC     40.0
16 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     40.0
16 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807     DNC     40.0
16 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     DNC     40.0
16 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     DNC     40.0
16 Fast   Unknown 9       500     DNC     40.0
16 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
16 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
16 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
16 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
16 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0
16 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
16 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
16 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
16 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1535 16:18:08 0:43:08 3 0:52:17 1.0
2 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100 1535 16:18:31 0:43:31 3 0:52:45 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     OOD     2.8
4 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 1535 16:18:46 0:43:46 3 0:53:03 3.0
5 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100 1535 16:22:49 0:47:49 3 0:57:58 4.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1535 16:18:10 0:43:10 3 0:59:24 5.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064 1535 16:22:27 0:47:27 3 0:59:28 6.0
8 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824 1535 16:24:36 0:49:36 4 1:00:12 7.0
9 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1535 16:26:51 0:51:51 3 1:00:16 8.0
10 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826 1535 16:15:22 0:40:22 3 1:05:10 9.0
11 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     OOD     13.0
12 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     40.0
12 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884     DNC     40.0
12 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     DNC     40.0
12 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215     DNC     40.0
12 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646     DNC     40.0
12 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077     DNC     40.0
12 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     DNC     40.0
12 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014     DNC     40.0
12 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     DNC     40.0
12 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     40.0
12 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     40.0
12 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     DNC     40.0
12 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138     DNC     40.0
12 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     40.0
12 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807     DNC     40.0
12 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     DNC     40.0
12 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     DNC     40.0
12 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     DNC     40.0
12 Fast   Unknown 9       500     DNC     40.0
12 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
12 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
12 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
12 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
12 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0
12 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
12 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
12 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
12 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Dart 18 601   Mark Baker   824 1635 17:19:30 0:44:30 6 0:54:00 1.0
2 Slow   LASER 168986   John Goldsbrough   1100 1635 17:16:53 0:41:53 4 0:57:07 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     OOD     2.8
4 Slow   LASER 207084   Andrew Herbert   1100 1635 17:17:13 0:42:13 4 0:57:34 3.0
5 Slow   LASER 186162   Andrew Jones   1100 1635 17:18:25 0:43:25 4 0:59:12 4.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1635 17:25:23 0:50:23 5 1:02:24 5.0
7 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100 1635 17:21:24 0:46:24 4 1:03:16 6.0
8 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de Melo Virissimo   1147 1635 17:20:50 0:45:50 3 1:19:55 7.0
9 Fast   Hobie 16 24   Morgan Smith Tom Lee 826 1635 16:48:47 DNF 1   8.0
10 Fast   RS 400 1085   Mark Hancock Andy Mulley 942     OOD     13.0
11 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     40.0
11 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robertshaw   884     DNC     40.0
11 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     DNC     40.0
11 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CI 3590   Enya Conway   1215     DNC     40.0
11 Fast   TORNADO 73   Simon Dean Phil Goddard 646     DNC     40.0
11 Slow   SUPERNOVA 1086   Ian Wilson   1077     DNC     40.0
11 Medium   RS 600 668   James Cowen   916     DNC     40.0
11 Slow   RS AERO 9 2813   Alan Davis   1014     DNC     40.0
11 Fast   Hobie 16 107020   Christian Kellner Chiara 826     DNC     40.0
11 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     40.0
11 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     40.0
11 Medium   CONTENDER 703   Rob Angus   969     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138     DNC     40.0
11 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     40.0
11 Fast   Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807     DNC     40.0
11 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1138     DNC     40.0
11 Fast   Tornado Sport 418   Mark Baker   644     DNC     40.0
11 Slow   LASER 207983   James Austin   1100     DNC     40.0
11 Fast   Unknown 9       500     DNC     40.0
11 Slow   LASER RADIAL 142224   Peter Francis   1147     DNC     40.0
11 Slow   ALBACORE 6918   Johnnie Dellow   1040     DNC     40.0
11 Slow   LASER 182224   Paul Webb   1100     DNC     40.0
11 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     40.0
11 Fast   Nacra F18 1234   Maxim McCarroll   656     DNC     40.0
11 Slow   LASER 165374   Dom So   1100     DNC     40.0
11 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     40.0
11 Slow   EUROPE 319   Ella Harris   1141     DNC     40.0
11 Fast   Unicorn 1099   Paul Sales   812     DNC     40.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com