June Cup & Byte Open

Weston Sailing Club

June Cup and Byte Open

Byte Open Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Byte Open Fleet   BYTE CII 3298   Duncan Glen   1138 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 (9.0 DNS) 16.0 7.0
2nd Byte Open Fleet   BYTE CII 2950   Kirsten Glen   1138 1.0 2.0 1.0 2.0 3.0 (9.0 DNS) 18.0 9.0
3rd Byte Open Fleet   BYTE CII 493   John Goldsbrough   1138 3.0 3.0 (9.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 22.0 13.0
4th Byte Open Fleet   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 6.0 4.0 (9.0 DNC) 5.0 4.0 1.0 29.0 20.0
5th Byte Open Fleet   BYTE CII 3709   Will Sears   1138 4.0 6.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 46.0 37.0
6th Byte Open Fleet   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 (9.0 RET) 5.0 9.0 DNC 6.0 9.0 RET 9.0 DNS 47.0 38.0
7th Byte Open Fleet   BYTE CII 3577   Rachel Mackinder   1138 5.0 7.0 (9.0 DNC) 9.0 DNF 9.0 DNS 9.0 DNS 48.0 39.0
8th Byte Open Fleet   BYTE CI 3734   Gabby Baers   1207 (9.0 RET) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 9.0 DNS 9.0 DNS 49.0 40.0

Fast Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast Fleet   Unicron 1095   Julius Mach   812 1.0 1.0 (7.0 RET) 1.0 3.0 7.0 DNS 20.0 13.0
2nd Fast Fleet   RS 800 1217   Howard Osborne Charles Baudouin 799 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 2.0 1.0 7.0 DNS 31.0 24.0
3rd Fast Fleet   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 (7.0 DNS) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 2.0 7.0 DNS 33.0 26.0
4th Fast Fleet   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   723 (7.0 RET) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 OOD 7.0 OOD 7.0 OOD 42.0 35.0
4th Fast Fleet   4000 4236   Andrez Wasilewsili Lukasz Brzogna 917 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNF 7.0 DNS 7.0 DNS 42.0 35.0
4th Fast Fleet   RS 400 507   Ron Chivers Rebeca Chivers 942 (7.0 RET) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 42.0 35.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Fleet   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (3.0) 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd Medium Fleet   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 2.0 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 13.0 9.0
3rd Medium Fleet   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1.0 (6.0 DNC) 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 28.0 22.0
4th Medium Fleet   CONTENDER 695   David Bate   969 (6.0 RET) 2.0 2.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 28.0 22.0
5th Medium Fleet   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 (6.0 RET) 4.0 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 33.0 27.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow Fleet   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1.0 1.0 (11.0 DNC) 1.0 1.0 11.0 DNS 26.0 15.0
2nd Slow Fleet   LASER 141104   Andrew Herbert   1099 (11.0 RET) 4.0 11.0 DNC 3.0 3.0 1.0 33.0 22.0
3rd Slow Fleet   LASER 29   Andrew Jones   1099 (11.0 DNC) 3.0 11.0 DNC 4.0 2.0 11.0 DNS 42.0 31.0
4th Slow Fleet   HADRON H2 127   Chris Brown   1034 2.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 48.0 37.0
5th Slow Fleet   K1 94   John Hall   1070 (11.0 RET) 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 11.0 DNS 11.0 DNS 57.0 46.0
6th Slow Fleet   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 58.0 47.0
7th Slow Fleet   LASER 207983   Jim Austin   1099 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 5.0 11.0 RET 11.0 DNS 60.0 49.0
8th Slow Fleet   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1145 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 11.0 RET 11.0 DNS 61.0 50.0
9th Slow Fleet   RS AERO 9 2117   Rich Vincent   1014 (11.0 RET) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 55.0
9th Slow Fleet   LASER 77       1099 (11.0 RET) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 66.0 55.0

R1 - Byte Open Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Byte Open Fleet   BYTE CII 2950   Kirsten Glen   1138 0:45:17 1.0
2 Byte Open Fleet   BYTE CII 3298   Duncan Glen   1138 0:46:53 2.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 493   John Goldsbrough   1138 0:49:07 3.0
4 Byte Open Fleet   BYTE CII 3709   Will Sears   1138 0:49:52 4.0
5 Byte Open Fleet   BYTE CII 3577   Rachel Mackinder   1138 0:54:12 5.0
6 Byte Open Fleet   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 0:56:29 6.0
7 Byte Open Fleet   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 RET 9.0
7 Byte Open Fleet   BYTE CI 3734   Gabby Baers   1207 RET 9.0

R2 - Byte Open Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Byte Open Fleet   BYTE CII 3298   Duncan Glen   1138 0:35:17 1.0
2 Byte Open Fleet   BYTE CII 2950   Kirsten Glen   1138 0:35:26 2.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 493   John Goldsbrough   1138 0:38:57 3.0
4 Byte Open Fleet   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 0:40:15 4.0
5 Byte Open Fleet   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 0:41:54 5.0
6 Byte Open Fleet   BYTE CII 3709   Will Sears   1138 0:42:40 6.0
7 Byte Open Fleet   BYTE CII 3577   Rachel Mackinder   1138 0:45:27 7.0

R3 - Byte Open Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Byte Open Fleet   BYTE CII 2950   Kirsten Glen   1138 0:32:35 1.0
2 Byte Open Fleet   BYTE CII 3298   Duncan Glen   1138 0:33:40 2.0

R4 - Byte Open Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Byte Open Fleet   BYTE CII 3298   Duncan Glen   1138 0:40:51 1.0
2 Byte Open Fleet   BYTE CII 2950   Kirsten Glen   1138 0:40:56 2.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 493   John Goldsbrough   1138 0:43:40 3.0
4 Byte Open Fleet   BYTE CI 3734   Gabby Baers   1207 0:49:10 4.0
5 Byte Open Fleet   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 0:46:33 5.0
6 Byte Open Fleet   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 0:49:47 6.0
7 Byte Open Fleet   BYTE CII 3577   Rachel Mackinder   1138 DNF 9.0

R5 - Byte Open Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Byte Open Fleet   BYTE CII 3298   Duncan Glen   1138 0:40:34 1.0
2 Byte Open Fleet   BYTE CII 493   John Goldsbrough   1138 0:41:00 2.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 2950   Kirsten Glen   1138 0:41:45 3.0
4 Byte Open Fleet   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 0:43:14 4.0
5 Byte Open Fleet   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 RET 9.0
5 Byte Open Fleet   BYTE CII 3577   Rachel Mackinder   1138 DNS 9.0
5 Byte Open Fleet   BYTE CI 3734   Gabby Baers   1207 DNS 9.0

R6 - Byte Open Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Byte Open Fleet   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1138 0:30:05 1.0
2 Byte Open Fleet   BYTE CII 493   John Goldsbrough   1138 0:32:42 2.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 3298   Duncan Glen   1138 DNS 9.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 2950   Kirsten Glen   1138 DNS 9.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 3565   Clare Mach   1138 DNS 9.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CII 3577   Rachel Mackinder   1138 DNS 9.0
3 Byte Open Fleet   BYTE CI 3734   Gabby Baers   1207 DNS 9.0

R1 - Fast Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast Fleet   Unicron 1095   Julius Mach   812 0:53:17 1.0
2 Fast Fleet   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 DNS 7.0
2 Fast Fleet   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   723 RET 7.0
2 Fast Fleet   RS 400 507   Ron Chivers Rebeca Chivers 942 RET 7.0

R2 - Fast Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast Fleet   Unicron 1095   Julius Mach   812 0:53:57 1.0

R3 - Fast Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast Fleet   Unicron 1095   Julius Mach   812 RET 7.0

R4 - Fast Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast Fleet   Unicron 1095   Julius Mach   812 0:54:57 1.0
2 Fast Fleet   RS 800 1217   Howard Osborne Charles Baudouin 799 0:54:55 2.0
3 Fast Fleet   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 0:58:46 3.0
4 Fast Fleet   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   723 OOD 7.0
4 Fast Fleet   4000 4236   Andrez Wasilewsili Lukasz Brzogna 917 DNF 7.0

R5 - Fast Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Fast Fleet   RS 800 1217   Howard Osborne Charles Baudouin 799 0:38:46 1.0
2 Fast Fleet   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 0:44:48 2.0
3 Fast Fleet   Unicron 1095   Julius Mach   812 0:43:11 3.0
4 Fast Fleet   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   723 OOD 7.0
4 Fast Fleet   4000 4236   Andrez Wasilewsili Lukasz Brzogna 917 DNS 7.0

R6 - Fast Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Fast Fleet   Unicron 1095   Julius Mach   812 DNS 7.0
1 Fast Fleet   RS 800 1217   Howard Osborne Charles Baudouin 799 DNS 7.0
1 Fast Fleet   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 DNS 7.0
1 Fast Fleet   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher   723 OOD 7.0
1 Fast Fleet   4000 4236   Andrez Wasilewsili Lukasz Brzogna 917 DNS 7.0

R1 - Medium Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Medium Fleet   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 0:48:43 1.0
2 Medium Fleet   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 0:49:59 2.0
3 Medium Fleet   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 0:51:06 3.0
4 Medium Fleet   CONTENDER 695   David Bate   969 RET 6.0
4 Medium Fleet   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 RET 6.0

R2 - Medium Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Medium Fleet   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 0:39:51 1.0
2 Medium Fleet   CONTENDER 695   David Bate   969 0:41:23 2.0
3 Medium Fleet   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 0:41:27 3.0
4 Medium Fleet   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 0:44:54 4.0

R3 - Medium Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Medium Fleet   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 0:40:22 1.0
2 Medium Fleet   CONTENDER 695   David Bate   969 0:41:05 2.0
3 Medium Fleet   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 0:42:28 3.0
4 Medium Fleet   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 0:43:29 4.0
5 Medium Fleet   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 0:45:35 5.0

R4 - Medium Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Medium Fleet   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 0:57:15 1.0
2 Medium Fleet   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 0:58:00 2.0

R5 - Medium Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Medium Fleet   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 0:44:46 1.0
2 Medium Fleet   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 0:45:26 2.0

R6 - Medium Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Medium Fleet   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 0:31:34 1.0
2 Medium Fleet   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 0:32:09 2.0

R1 - Slow Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Fleet   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 0:47:55 1.0
2 Slow Fleet   HADRON H2 127   Chris Brown   1034 0:49:04 2.0
3 Slow Fleet   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 0:42:24 3.0
4 Slow Fleet   LASER 141104   Andrew Herbert   1099 RET 11.0
4 Slow Fleet   K1 94   John Hall   1070 RET 11.0
4 Slow Fleet   RS AERO 9 2117   Rich Vincent   1014 RET 11.0
4 Slow Fleet   LASER 77       1099 RET 11.0

R2 - Slow Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Fleet   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 0:31:08 1.0
2 Slow Fleet   HADRON H2 127   Chris Brown   1034 0:32:04 2.0
3 Slow Fleet   LASER 29   Andrew Jones   1099 0:37:25 3.0
4 Slow Fleet   LASER 141104   Andrew Herbert   1099 0:41:55 4.0

R4 - Slow Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Fleet   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 0:36:32 1.0
2 Slow Fleet   K1 94   John Hall   1070 0:40:12 2.0
3 Slow Fleet   LASER 141104   Andrew Herbert   1099 0:41:54 3.0
4 Slow Fleet   LASER 29   Andrew Jones   1099 0:43:15 4.0
5 Slow Fleet   LASER 207983   Jim Austin   1099 0:43:29 5.0
6 Slow Fleet   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1145 0:55:39 6.0

R5 - Slow Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Fleet   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 0:37:10 1.0
2 Slow Fleet   LASER 29   Andrew Jones   1099 0:38:22 2.0
3 Slow Fleet   LASER 141104   Andrew Herbert   1099 0:41:04 3.0
4 Slow Fleet   K1 94   John Hall   1070 DNS 11.0
4 Slow Fleet   LASER 207983   Jim Austin   1099 RET 11.0
4 Slow Fleet   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1145 RET 11.0

R6 - Slow Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Slow Fleet   LASER 141104   Andrew Herbert   1099 0:26:53 1.0
2 Slow Fleet   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 DNS 11.0
2 Slow Fleet   LASER 29   Andrew Jones   1099 DNS 11.0
2 Slow Fleet   K1 94   John Hall   1070 DNS 11.0
2 Slow Fleet   LASER 207983   Jim Austin   1099 DNS 11.0
2 Slow Fleet   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1145 DNS 11.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com