March Cup

Weston SC

2022_MarchCup

Fast Fleet

Sailed: 1, Discards: 1, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R2 Total Nett
1st Fast   Shadow X 017   Rob Forester   757 (1.0) 1.0 0.0
2nd Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884 (3.0 OCS) 3.0 0.0

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (2.0) 1.0 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   969 (6.0 DNC) 2.0 2.0 6.0 DNC 16.0 10.0
3rd Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0
4th Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 3.0 RET (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 21.0 15.0
4th Medium   RS 600 713   Dan   920 3.0 RET (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 21.0 15.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 2.0 (4.0) 3.0 2.0 11.0 7.0
3rd Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 3.0 (7.0) 6.0 5.0 21.0 14.0
4th Slow   EUROPE 112   Kathy   1141 5.0 RET 5.0 4.0 (15.0 DNC) 29.0 14.0
5th Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014 (15.0 DNC) 6.0 7.0 3.0 31.0 16.0
6th Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 5.0 RET (9.0) 8.0 4.0 26.0 17.0
7th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 (15.0 DNC) 3.0 2.0 15.0 DNC 35.0 20.0
8th Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365 (15.0 DNC) 2.0 5.0 15.0 DNC 37.0 22.0
9th Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 5.0 RET 11.0 10.0 (15.0 DNC) 41.0 26.0
10th Slow   RS AERO 7 2813   Alan   1065 4.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 49.0 34.0
11th Slow   LASER 14114       1100 (15.0 DNC) 10.0 9.0 15.0 DNC 49.0 34.0
12th Slow   LASER 0   Jeremy   1100 (15.0 DNC) 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 53.0 38.0
13th Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 (15.0 DNC) 12.0 11.0 15.0 DNC 53.0 38.0
14th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 (15.0 DNC) 13.0 RET 15.0 DNC 15.0 DNC 58.0 43.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   Shadow X 017   Rob Forester   757    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Shadow X 017   Rob Forester   757 1115 12:05:55 0:50:55 4 1:07:16 1.0
2 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884     OCS     3.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   Shadow X 017   Rob Forester   757    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   Shadow X 017   Rob Forester   757    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969 1105 114845 0:43:45 4 0:45:09 1.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1105 11:53:45 0:48:45 4 0:50:19 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     RET     3.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     RET     3.0
5 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   969     DNC     6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1120 11:57:22 0:37:22 3 0:38:34 1.0
2 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   969 1120 11:57:48 0:37:48 3 0:39:01 2.0
3 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     6.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     6.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     6.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1215 12:37:44 0:22:44 2 0:23:28 1.0
2 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   969 1215 12:38:13 0:23:13 2 0:23:58 2.0
3 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     6.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     6.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     6.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 1255 13:06:59 0:11:59 1 0:12:22 1.0
2 Medium   CONTENDER 703   Robert Angus   969     DNC     6.0
2 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     6.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     6.0
2 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     6.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1105 11:42:46 0:37:46 4 0:35:28 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1105 11:46:38 0:41:38 4 0:36:18 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1105 11:46:41 0:41:41 4 0:36:57 3.0
4 Slow   RS AERO 7 2813   Alan   1065 1105 11:46:39 0:41:39 4 0:39:06 4.0
5 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     RET     5.0
5 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     RET     5.0
5 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     RET     5.0
8 Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014     DNC     15.0
8 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     15.0
8 Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365     DNC     15.0
8 Slow   LASER 14114       1100     DNC     15.0
8 Slow   LASER 0   Jeremy   1100     DNC     15.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     15.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     15.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1125 12:00:45 0:35:45 3 0:33:34 1.0
2 Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365 1125 11:55:39 0:30:39 2 0:33:41 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1125 12:03:40 0:38:40 3 0:33:53 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1125 12:04:13 0:39:13 3 0:34:11 4.0
5 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141 1125 12:04:24 0:39:24 3 0:34:32 5.0
6 Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014 1125 12:00:30 0:35:30 3 0:35:01 6.0
7 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1125 12:04:44 0:39:44 3 0:35:13 7.0
8 Slow   LASER 0   Jeremy   1100 1125 12:04:00 0:39:00 3 0:35:27 8.0
9 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1125 12:02:55 0:37:55 3 0:36:42 9.0
10 Slow   LASER 14114       1100 1125 12:05:29 0:40:29 3 0:36:48 10.0
11 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1125 12:04:42 0:39:42 3 0:39:09 11.0
12 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1125 11:55:37 0:30:37 2 0:40:28 12.0
13 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     RET     13.0
14 Slow   RS AERO 7 2813   Alan   1065     DNC     15.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1220 12:43:42 0:23:42 2 0:22:15 1.0
2 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1220 12:45:47 0:25:47 2 0:22:36 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1220 12:46:12 0:26:12 2 0:22:51 3.0
4 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141 1220 12:46:11 0:26:11 2 0:22:57 4.0
5 Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365 1220 12:35:51 0:15:51 1 0:23:13 5.0
6 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1220 12:46:34 0:26:34 2 0:23:33 6.0
7 Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014 1220 12:44:10 0:24:10 2 0:23:50 7.0
8 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1220 12:44:56 0:24:56 2 0:24:08 8.0
9 Slow   LASER 14114       1100 1220 12:47:41 0:27:41 2 0:25:10 9.0
10 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1220 12:46:09 0:26:09 2 0:25:47 10.0
11 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1220 12:36:01 0:16:01 1 0:28:13 11.0
12 Slow   RS AERO 7 2813   Alan   1065     DNC     15.0
12 Slow   LASER 0   Jeremy   1100     DNC     15.0
12 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     15.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1300 13:11:34 0:11:34 1 0:10:52 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1300 13:12:42 0:12:42 1 0:11:04 2.0
3 Slow   RS AERO 9 0   Alan   1014 1300 13:11:22 0:11:22 1 0:11:13 3.0
4 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1300 13:11:49 0:11:49 1 0:11:26 4.0
5 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1300 13:15:19 0:15:19 1 0:13:35 5.0
6 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     15.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     15.0
6 Slow   TOPPER 47833   Ella Harris   1365     DNC     15.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     DNC     15.0
6 Slow   RS AERO 7 2813   Alan   1065     DNC     15.0
6 Slow   LASER 14114       1100     DNC     15.0
6 Slow   LASER 0   Jeremy   1100     DNC     15.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     15.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     15.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com