Spring Series

Weston SC

2022_MayCup

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast   RS 400 1367   Rich Vincent Rich Glover 942 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 2.0 2.0 2.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 18.0 10.0
3rd Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646 (4.0 DNC) 3.0 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 22.0 14.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 (6.0 DNC) 14.0 6.0
2nd Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1.0 3.0 2.0 5.0 RET (6.0 DNC) (6.0 DNC) 23.0 11.0
3rd Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 1.0 6.0 DNC 27.0 15.0
4th Medium   RS 600 315       920 (6.0 DNC) 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 31.0 19.0
5th Medium   RS 600 713   Dan   920 (6.0 DNC) (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 RET 3.0 6.0 DNC 32.0 20.0

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 2.0 (5.0) 2.0 5.0 2.0 (19.0 DNC) 35.0 11.0
2nd Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 3.0 (14.0 RET) 4.0 3.0 3.0 (19.0 DNC) 46.0 13.0
3rd Slow   K1 94   John Hall   1064 4.0 8.0 5.0 10.0 RET (19.0 DNC) (19.0 DNC) 65.0 27.0
4th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1.0 2.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 67.0 29.0
5th Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 (19.0 DNC) 10.0 6.0 10.0 RET 7.0 RET (19.0 DNC) 71.0 33.0
6th Slow   SUPERNOVA 1066   Ian Wilson   1077 6.0 7.0 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 79.0 41.0
7th Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 1.0 19.0 DNC 81.0 43.0
8th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 (19.0 DNC) 3.0 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 82.0 44.0
9th Slow   RS 200 888   Olly Harris Emma Harris 1046 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 1.0 7.0 RET 19.0 DNC 84.0 46.0
10th Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0 7.0 RET 19.0 DNC 85.0 47.0
11th Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147 7.0 11.0 11.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 86.0 48.0
12th Slow   RS FEVA XL 12       1244 (19.0 DNC) 1.0 10.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 87.0 49.0
13th Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046 5.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 87.0 49.0
14th Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 (19.0 DNC) 4.0 8.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 88.0 50.0
15th Slow   RS FEVA XL 595   Huw Comerford   1244 8.0 14.0 RET (19.0 DNC) 10.0 RET (19.0 DNC) 19.0 DNC 89.0 51.0
16th Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 96.0 58.0
17th Slow   LASER 0   Jeremy Pilcher   1100 (19.0 DNC) 9.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 104.0 66.0
18th Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 RET 19.0 DNC 19.0 DNC 105.0 67.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 1367   Rich Vincent Rich Glover 942 1027 11:01:53 0:34:53 1 0:37:02 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1027 11:04:52 0:37:52 1 0:40:12 2.0
3 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     4.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 1367   Rich Vincent Rich Glover 942 1127 12:06:49 0:39:49 1 0:42:16 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1127 12:08:41 0:41:41 1 0:44:15 2.0
3 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646 1127 12:06:41 0:39:41 1 1:01:26 3.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 1367   Rich Vincent Rich Glover 942 1227 13:04:44 0:37:44 2 1:00:05 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1227 13:07:38 0:40:38 2 1:04:42 2.0
3 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646 1227 13:11:37 0:44:37 3 1:09:04 3.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 1367   Rich Vincent Rich Glover 942 1000 10:47:16 0:47:16 3 0:50:11 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     4.0
2 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     4.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 1367   Rich Vincent Rich Glover 942 1105 11:55:13 0:50:13 4 0:53:19 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     4.0
2 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     4.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 1367   Rich Vincent Rich Glover 942 1206 12:17:52 0:11:52 1 0:12:36 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     4.0
2 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     4.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1032 11:09:17 0:37:17 1 0:38:29 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1032 11:10:25 0:38:25 1 0:39:39 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     6.0
3 Medium   RS 600 315       920     DNC     6.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     6.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 315       920 1132 12:08:20 0:36:20 1 0:39:30 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1132 12:15:09 0:43:09 1 0:44:32 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1132 12:15:26 0:43:26 1 0:44:49 3.0
4 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     6.0
4 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     6.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1232 13:11:44 0:39:44 2 0:41:00 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1232 13:15:28 0:43:28 2 0:44:51 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     6.0
3 Medium   RS 600 315       920     DNC     6.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     6.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1005 10:39:47 0:34:47 2 0:35:54 1.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1005 10:41:04 0:36:04 2 0:37:13 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     RET     5.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     RET     5.0
5 Medium   RS 600 315       920     DNC     6.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1105 11:52:49 0:47:49 4 0:49:21 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 1105 11:54:00 0:49:00 4 0:50:34 2.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920 1105 11:57:46 0:52:46 4 0:57:21 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     DNC     6.0
4 Medium   RS 600 315       920     DNC     6.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bate   969 DNC 6.0
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 DNC 6.0
1 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 DNC 6.0
1 Medium   RS 600 315       920 DNC 6.0
1 Medium   RS 600 713   Dan   920 DNC 6.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1037 11:08:16 0:31:16 1 0:27:33 1.0
2 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1037 11:06:16 0:29:16 1 0:28:20 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1037 11:08:11 0:31:11 1 0:28:21 3.0
4 Slow   K1 94   John Hall   1064 1037 11:08:25 0:31:25 1 0:29:32 4.0
5 Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046 1037 11:08:08 0:31:08 1 0:29:46 5.0
6 Slow   SUPERNOVA 1066   Ian Wilson   1077 1037 11:10:53 0:33:53 1 0:31:28 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147 1037 11:14:17 0:37:17 1 0:32:30 7.0
8 Slow   RS FEVA XL 595   Huw Comerford   1244 1037 11:18:07 0:41:07 1 0:33:03 8.0
9 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     DNC     19.0
9 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     DNC     19.0
9 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     19.0
9 Slow   RS 200 888   Olly Harris Emma Harris 1046     DNC     19.0
9 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     19.0
9 Slow   RS FEVA XL 12       1244     DNC     19.0
9 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     19.0
9 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141     DNC     19.0
9 Slow   LASER 0   Jeremy Pilcher   1100     DNC     19.0
9 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     19.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS FEVA XL 12       1244 1137 12:17:15 0:40:15 1 0:32:21 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1137 12:14:20 0:37:20 1 0:32:54 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1137 12:15:10 0:38:10 1 0:33:27 3.0
4 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1137 12:15:57 0:38:57 1 0:34:19 4.0
5 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1137 12:12:50 0:35:50 1 0:34:41 5.0
6 Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046 1137 12:13:33 0:36:33 1 0:34:57 6.0
7 Slow   SUPERNOVA 1066   Ian Wilson   1077 1137 12:15:11 0:38:11 1 0:35:27 7.0
8 Slow   K1 94   John Hall   1064 1137 12:15:27 0:38:27 1 0:36:08 8.0
9 Slow   LASER 0   Jeremy Pilcher   1100 1137 12:17:20 0:40:20 1 0:36:40 9.0
10 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1137 12:14:22 0:37:22 1 0:36:51 10.0
11 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147 1137 12:19:20 0:42:20 1 0:36:54 11.0
12 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100     RET     14.0
12 Slow   RS FEVA XL 595   Huw Comerford   1244     RET     14.0
14 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     DNC     19.0
14 Slow   RS 200 888   Olly Harris Emma Harris 1046     DNC     19.0
14 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     19.0
14 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141     DNC     19.0
14 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     19.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 1237 13:09:57 0:32:57 2 0:28:53 1.0
2 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1237 13:06:59 0:29:59 2 0:29:02 2.0
3 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1237 13:10:11 0:33:11 2 0:29:05 3.0
4 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1237 13:09:02 0:32:02 2 0:29:07 4.0
5 Slow   K1 94   John Hall   1064 1237 13:08:33 0:31:33 2 0:29:39 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1237 13:07:05 0:30:05 2 0:29:40 6.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1237 13:10:42 0:33:42 2 0:29:41 7.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1237 13:11:11 0:34:11 2 0:30:07 8.0
9 Slow   SUPERNOVA 1066   Ian Wilson   1077 1237 13:10:55 0:33:55 2 0:31:30 9.0
10 Slow   RS FEVA XL 12       1244 1237 13:16:55 0:39:55 2 0:32:05 10.0
11 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147 1237 13:17:11 0:40:11 2 0:35:02 11.0
12 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     DNC     19.0
12 Slow   RS 200 888   Olly Harris Emma Harris 1046     DNC     19.0
12 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     19.0
12 Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046     DNC     19.0
12 Slow   RS FEVA XL 595   Huw Comerford   1244     DNC     19.0
12 Slow   LASER 0   Jeremy Pilcher   1100     DNC     19.0
12 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     19.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS 200 888   Olly Harris Emma Harris 1046 1010 10:47:22 0:37:22 2 0:35:43 1.0
2 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 1010 10:50:27 0:40:27 2 0:36:46 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1010 10:50:55 0:40:55 2 0:37:12 3.0
4 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1010 10:51:59 0:41:59 2 0:37:13 4.0
5 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1010 10:48:28 0:38:28 2 0:37:14 5.0
6 Slow   K1 94   John Hall   1064     RET     10.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     RET     10.0
6 Slow   RS FEVA XL 595   Huw Comerford   1244     RET     10.0
6 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     RET     10.0
10 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     19.0
10 Slow   SUPERNOVA 1066   Ian Wilson   1077     DNC     19.0
10 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     19.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     19.0
10 Slow   RS FEVA XL 12       1244     DNC     19.0
10 Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046     DNC     19.0
10 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     19.0
10 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141     DNC     19.0
10 Slow   LASER 0   Jeremy Pilcher   1100     DNC     19.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1110 11:53:55 0:43:55 3 0:38:56 1.0
2 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1110 11:52:19 0:42:19 3 0:40:58 2.0
3 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 1110 11:57:58 0:47:58 3 0:43:36 3.0
4 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     RET     7.0
4 Slow   RS 200 888   Olly Harris Emma Harris 1046     RET     7.0
4 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     RET     7.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     19.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     19.0
7 Slow   SUPERNOVA 1066   Ian Wilson   1077     DNC     19.0
7 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     19.0
7 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     19.0
7 Slow   RS FEVA XL 12       1244     DNC     19.0
7 Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046     DNC     19.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     19.0
7 Slow   RS FEVA XL 595   Huw Comerford   1244     DNC     19.0
7 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141     DNC     19.0
7 Slow   LASER 0   Jeremy Pilcher   1100     DNC     19.0
7 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     19.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 DNC 19.0
1 Slow   LASER 168986   John Goldsborough   1100 DNC 19.0
1 Slow   K1 94   John Hall   1064 DNC 19.0
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 DNC 19.0
1 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 DNC 19.0
1 Slow   SUPERNOVA 1066   Ian Wilson   1077 DNC 19.0
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 DNC 19.0
1 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 DNC 19.0
1 Slow   RS 200 888   Olly Harris Emma Harris 1046 DNC 19.0
1 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 DNC 19.0
1 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147 DNC 19.0
1 Slow   RS FEVA XL 12       1244 DNC 19.0
1 Slow   RS 200 1166   Gail Julie 1046 DNC 19.0
1 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 DNC 19.0
1 Slow   RS FEVA XL 595   Huw Comerford   1244 DNC 19.0
1 Slow   EUROPE 331   Ben Harris   1141 DNC 19.0
1 Slow   LASER 0   Jeremy Pilcher   1100 DNC 19.0
1 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 DNC 19.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com