October Cup

Weston Sailing Club

October Cup

Fast Fleet Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast Fleet Formula 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 2.0 1.0   2.0 1.0 (6.0 DNC) 12.0 6.0
2nd Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 1.0 2.0   1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 16.0 10.0
3rd Fast Fleet RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 3.0 (6.0 DNC)   6.0 DNC 2.0 1.0 18.0 12.0
4th Fast Fleet Formula 18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 670 (6.0 DNC) 6.0 DNC   4.0 RET 6.0 DNC 6.0 DNC 28.0 22.0
4th Fast Fleet Shadow X 017   Rob Forrester   757 (6.0 DNC) 6.0 DNC   4.0 RET 6.0 DNC 6.0 DNC 28.0 22.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Fleet Contender 2619   Mike Murley-Hughes   969 (1.0) 1.0   1.0 OOD 1.0 OOD   4.0 3.0
2nd Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 (3.0) 2.0   1.0 1.0   7.0 4.0
3rd Medium Fleet CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 2.0 (6.0 DNC)   2.0 2.0 RET   12.0 6.0
4th Medium Fleet CONTENDER 703   Rob Angus   969 (6.0 DNC) 6.0 DNC   4.0 RET 6.0 DNC   22.0 16.0
4th Medium Fleet CONTENDER 615   David Bate   969 (6.0 DNC) 6.0 DNC   4.0 RET 6.0 DNC   22.0 16.0

Slow Fleet Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow Fleet LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1.0 1.0   6.0     8.0 8.0
2nd Slow Fleet Byte CII 3737   Mary Cooper   1135 2.0 5.0   5.0     12.0 12.0
3rd Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 4.0 4.0   4.0     12.0 12.0
4th Slow Fleet Europe 361   Olly Harris   1141 3.0 2.0   12.0 DNC     17.0 17.0
5th Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 7.0 8.0 RET   3.0     18.0 18.0
6th Slow Fleet Europe 331   Ella Harris   1141 6.0 3.0   12.0 DNC     21.0 21.0
7th Slow Fleet Byte CII 3563   Maggie Futcher   1135 5.0 7.0   12.0 DNC     24.0 24.0
8th Slow Fleet LASER RADIAL/ ILCA 6 206333   Liz Steffenoni   1147 12.0 DNC 12.0 DNC   1.0     25.0 25.0
9th Slow Fleet LASER RADIAL/ ILCA 6 77   Mike Liddicoat   1147 12.0 DNC 12.0 DNC   2.0     26.0 26.0
10th Slow Fleet LASER 72311   Richard Gibb   1099 8.0 6.0   12.0 DNC     26.0 26.0
11th Slow Fleet Byte CII 3712   Olwen Binks   1135 12.0 DNC 12.0 DNC   7.0 RET     31.0 31.0

R1 - Fast Fleet Fleet - 08/10/22 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 10:15 10:47:27 0:32:27 1 0:40:13 1.0
2 Fast Fleet Formula 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 10:15 10:45:32 0:30:32 1 0:45:34 2.0
3 Fast Fleet RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 10:15 10:53:40 0:38:40 1 0:45:46 3.0

R2 - Fast Fleet Fleet - 08/10/22 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:30
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Formula 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 11:30 12:08:43 0:38:43 2 0:57:47 1.0
2 Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 11:30 12:20:03 0:50:03 2 1:02:01 2.0

R4 - Fast Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 10:15 11:18:11 1:03:11 6 1:18:18 1.0
2 Fast Fleet Formula 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 10:15 11:18:50 1:03:50 6 1:35:16 2.0
3 Fast Fleet Formula 18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 670     RET     4.0
3 Fast Fleet Shadow X 017   Rob Forrester   757     RET     4.0

R5 - Fast Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:35
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Formula 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 11:35 12:17:48 0:42:48 4 1:03:53 1.0
2 Fast Fleet RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 11:35 12:16:09 0:41:09 3 1:04:56 2.0

R6 - Fast Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 12:30 12:42:26 0:12:26 1 0:14:43 1.0

R1 - Medium Fleet Fleet - 08/10/22 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet Contender 2619   Mike Murley-Hughes   969 10:20 10:52:06 0:32:06 1 0:33:08 1.0
2 Medium Fleet CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 10:20 11:00:43 0:40:43 1 0:42:01 2.0
3 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 10:20 11:01:46 0:41:46 1 0:43:06 3.0

R2 - Medium Fleet Fleet - 08/10/22 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:35
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet Contender 2619   Mike Murley-Hughes   969 11:35 12:19:07 0:44:07 2 0:45:32 1.0
2 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 11:35 12:21:52 0:46:52 2 0:48:22 2.0

R4 - Medium Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet Contender 2619   Mike Murley-Hughes   969     OOD     1.0
1 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 10:20 11:12:10 0:52:10 6 0:53:50 1.0
3 Medium Fleet CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 10:20 11:13:00 0:53:00 6 0:54:42 2.0
4 Medium Fleet CONTENDER 703   Rob Angus   969     RET     4.0
4 Medium Fleet CONTENDER 615   David Bate   969     RET     4.0

R5 - Medium Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:40
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet Contender 2619   Mike Murley-Hughes   969     OOD     1.0
1 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 11:40 12:16:53 0:36:53 3 0:38:04 1.0
3 Medium Fleet CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     RET     2.0

R6 - Medium Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:35
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Slow Fleet Fleet - 08/10/22 at 10:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:25
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 10:25 11:07:39 0:42:39 1 0:36:42 1.0
2 Slow Fleet Byte CII 3737   Mary Cooper   1135 10:25 11:08:57 0:43:57 1 0:38:43 2.0
3 Slow Fleet Europe 361   Olly Harris   1141 10:25 11:10:25 0:45:25 1 0:39:48 3.0
4 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 10:25 11:05:52 0:40:52 1 0:40:18 4.0
5 Slow Fleet Byte CII 3563   Maggie Futcher   1135 10:25 11:11:13 0:46:13 1 0:40:43 5.0
6 Slow Fleet Europe 331   Ella Harris   1141 10:25 11:13:18 0:48:18 1 0:42:20 6.0
7 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 10:25 11:11:35 0:46:35 1 0:42:23 7.0
8 Slow Fleet LASER 72311   Richard Gibb   1099 10:25 11:12:34 0:47:34 1 0:43:17 8.0

R2 - Slow Fleet Fleet - 08/10/22 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:40
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 11:40 12:30:09 0:50:09 2 0:43:10 1.0
2 Slow Fleet Europe 361   Olly Harris   1141 11:40 12:32:09 0:52:09 2 0:45:42 2.0
3 Slow Fleet Europe 331   Ella Harris   1141 11:40 12:33:09 0:53:09 2 0:46:35 3.0
4 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 11:40 12:28:41 0:48:41 2 0:48:01 4.0
5 Slow Fleet Byte CII 3737   Mary Cooper   1135 11:40 12:37:03 0:57:03 2 0:50:16 5.0
6 Slow Fleet LASER 72311   Richard Gibb   1099 11:40 12:37:10 0:57:10 2 0:52:01 6.0
7 Slow Fleet Byte CII 3563   Maggie Futcher   1135 11:40 12:50:36 1:10:36 2 1:02:12 7.0
8 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099     RET     8.0

R4 - Slow Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:25
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet LASER RADIAL/ ILCA 6 206333   Liz Steffenoni   1147 10:25 11:09:19 0:44:19 4 0:38:38 1.0
2 Slow Fleet LASER RADIAL/ ILCA 6 77   Mike Liddicoat   1147 10:25 11:10:55 0:45:55 4 0:40:02 2.0
3 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 10:25 11:11:52 0:46:52 4 0:42:39 3.0
4 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 10:25 11:08:27 0:43:27 4 0:42:51 4.0
5 Slow Fleet Byte CII 3737   Mary Cooper   1135 10:25 11:18:36 0:53:36 4 0:47:13 5.0
6 Slow Fleet LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 10:25 11:17:14 0:52:14 3 0:59:56 6.0
7 Slow Fleet Byte CII 3712   Olwen Binks   1135     RET     7.0

R5 - Slow Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:45
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Slow Fleet Fleet - 09/10/22 at 11:30

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com