September Cup and RS Vareo Invitational

Weston Sailing Club

September Cup and RS Vareo Invitational - Results are final as of 15:04 on October 8, 2022

Fast Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Fast Fleet Unicorn 1095   Julius Mach   812 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 8.0 4.0
2nd Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 2.0 16.0 8.0
3rd Fast Fleet F18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 678 (4.0 RET) 2.0 2.0 (3.0) 3.0 3.0 17.0 10.0

Medium Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (1.2 OOD) 7.2 4.0
2nd Medium Fleet Merlin-Rocket 3793   James Goodfellow Poppy James 980 (1.7 OOD) 1.7 OOD 1.7 OOD (3.0 DNS) 1.0 1.0 10.1 5.4

Slow Fleet Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Slow Fleet RS Vareo 621   Luke Fisher   1093 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Slow Fleet RS Vareo 190   Nigel Tinkler   1093 2.0 (3.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 14.0 8.0
3rd Slow Fleet RS Vareo 247   Alan Bassett   1093 3.0 2.0 2.0 (6.0) 3.0 (4.0) 20.0 10.0
4th Slow Fleet RS Vareo 443   Paul North   1093 4.0 (6.0) 4.0 3.0 (6.0) 3.0 26.0 14.0
5th Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 (6.0) 5.0 5.0 4.0 4.0 (17.0 RET) 41.0 18.0
6th Slow Fleet RS Vareo 660   Cheryl Wood   1093 (7.0) 4.0 6.0 (7.0) 7.0 6.0 37.0 23.0
7th Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 8.0 7.0 (9.0) (11.0) 5.0 5.0 45.0 25.0
8th Slow Fleet K1 94   John Hall   1070 (9.9 OOD) 9.9 OOD 7.0 8.5 (17.0 DNS) 7.0 59.3 32.4
9th Slow Fleet LASER 72311   Richard Gibb   1099 11.0 10.0 8.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 80.0 46.0
10th Slow Fleet Byte CII 3712   Olwen Binks   1135 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 8.5 8.0 17.0 DNS 84.5 50.5
11th Slow Fleet RS Vareo 346   Mike Dicker   1093 10.0 8.0 (17.0 RET) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 86.0 52.0
12th Slow Fleet SuperNova 1086   Ian Wilson   1077 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 10.0 9.0 17.0 DNS 87.0 53.0
13th Slow Fleet LASER 182244   Paul Webb   1099 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 17.0 RET 17.0 DNS 90.0 56.0
14th Slow Fleet Europe 361   Olly Harris   1141 5.0 (17.0 DNS) (17.0 DNS) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 90.0 56.0
15th Slow Fleet LASER 150234   Patrick Conduit   1099 (17.0 DNC) 9.0 (17.0 RET) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 94.0 60.0
16th Slow Fleet Europe 279   Ella Harris   1141 9.0 (17.0 DNS) (17.0 DNS) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 94.0 60.0

R1 - Fast Fleet Fleet - 24/09/22 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:15
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Unicorn 1095   Julius Mach   812 10:15 11:07:14 0:52:14 3 1:04:20 1.0
2 Fast Fleet F18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 678     RET     4.0

R2 - Fast Fleet Fleet - 24/09/22 at 11:25

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:25
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Unicorn 1095   Julius Mach   812 11:25 12:25:31 1:00:31 4 1:14:32 1.0
2 Fast Fleet F18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 678 11:25 12:25:47 1:00:47 4 1:29:39 2.0

R3 - Fast Fleet Fleet - 24/09/22 at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Unicorn 1095   Julius Mach   812 12:40 13:42:54 1:02:54 4 1:17:28 1.0
2 Fast Fleet F18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 678 12:40 13:44:08 1:04:08 4 1:34:36 2.0

R4 - Fast Fleet Fleet - 25/09/22 at 10:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:00
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 10:00 10:52:52 0:52:52 3 1:05:31 1.0
2 Fast Fleet Unicorn 1095   Julius Mach   812 10:00 10:56:24 0:56:24 3 1:09:27 2.0
3 Fast Fleet F18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 678 10:00 10:51:06 0:51:06 3 1:15:22 3.0

R5 - Fast Fleet Fleet - 25/09/22 at 11:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:05
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 11:05 12:03:47 0:58:47 3 1:12:51 1.0
2 Fast Fleet Unicorn 1095   Julius Mach   812 11:05 12:06:14 1:01:14 3 1:15:25 2.0
3 Fast Fleet F18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 678 11:05 12:03:00 0:58:00 3 1:25:33 3.0

R6 - Fast Fleet Fleet - 25/09/22 at 11:05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast Fleet Unicorn 1095   Julius Mach   812 12:30 13:36:55 1:06:55 4 1:22:25 1.0
2 Fast Fleet Shearwater 2011   Pete Jary Joshua Jary 807 12:30 13:36:46 1:06:46 4 1:22:44 2.0
3 Fast Fleet F18 844   Mark Sutcliffe Sid Sutcliffe 678 12:30 13:36:14 1:06:14 4 1:37:41 3.0

R1 - Medium Fleet Fleet - 24/09/22 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:20
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 10:20 10:57:40 0:37:40 2 0:38:52 1.0
2 Medium Fleet Merlin-Rocket 3793   James Goodfellow Poppy James 980 10:20   OOD 2   1.7

R2 - Medium Fleet Fleet - 24/09/22 at 11:25

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:30
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 11:30 12:17:49 0:47:49 3 0:49:21 1.0
2 Medium Fleet Merlin-Rocket 3793   James Goodfellow Poppy James 980 11:30   OOD 3   1.7

R3 - Medium Fleet Fleet - 24/09/22 at 12:40

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:45
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 12:45 13:52:14 1:07:14 4 1:09:23 1.0
2 Medium Fleet Merlin-Rocket 3793   James Goodfellow Poppy James 980 12:45   OOD 4   1.7

R4 - Medium Fleet Fleet - 25/09/22 at 10:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:05
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 10:05 10:43:17 0:38:17 2 0:39:30 1.0
2 Medium Fleet Merlin-Rocket 3793   James Goodfellow Poppy James 980 10:05   DNS 2   3.0

R5 - Medium Fleet Fleet - 25/09/22 at 11:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:10
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet Merlin-Rocket 3793   James Goodfellow Poppy James 980 11:10 11:54:59 0:44:59 2 0:45:54 1.0
2 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969 11:10 12:01:00 0:51:00 2 0:52:38 2.0

R6 - Medium Fleet Fleet - 25/09/22 at 11:05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:35
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium Fleet Merlin-Rocket 3793   James Goodfellow Poppy James 980 12:35 13:32:36 0:57:36 3 0:58:47 1.0
2 Medium Fleet CONTENDER 2661   Nick Curry   969     OOD     1.2

R1 - Slow Fleet Fleet - 24/09/22 at 10:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:25
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet RS Vareo 621   Luke Fisher   1093 10:25 10:59:26 0:34:26 2 0:31:30 1.0
2 Slow Fleet RS Vareo 190   Nigel Tinkler   1093 10:25 11:00:23 0:35:23 2 0:32:22 2.0
3 Slow Fleet RS Vareo 247   Alan Bassett   1093 10:25 11:01:23 0:36:23 2 0:33:17 3.0
4 Slow Fleet RS Vareo 443   Paul North   1093 10:25 11:01:53 0:36:53 2 0:33:45 4.0
5 Slow Fleet Europe 361   Olly Harris   1141 10:25 11:04:34 0:39:34 2 0:34:41 5.0
6 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 10:25 11:03:20 0:38:20 2 0:34:53 6.0
7 Slow Fleet RS Vareo 660   Cheryl Wood   1093 10:25 11:05:30 0:40:30 2 0:37:03 7.0
8 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 10:25 11:02:56 0:37:56 2 0:37:25 8.0
9 Slow Fleet Europe 279   Ella Harris   1141 10:25 11:10:26 0:45:26 2 0:39:49 9.0
10 Slow Fleet K1 94   John Hall   1070     OOD     9.9
11 Slow Fleet RS Vareo 346   Mike Dicker   1093 10:25 11:08:59 0:43:59 2 0:40:14 10.0
12 Slow Fleet LASER 72311   Richard Gibb   1099 10:25 11:09:49 0:44:49 2 0:40:47 11.0

R2 - Slow Fleet Fleet - 24/09/22 at 11:25

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:35
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet RS Vareo 621   Luke Fisher   1093 11:35 12:20:49 0:45:49 3 0:41:55 1.0
2 Slow Fleet RS Vareo 247   Alan Bassett   1093 11:35 12:25:17 0:50:17 3 0:46:00 2.0
3 Slow Fleet RS Vareo 190   Nigel Tinkler   1093 11:35 12:26:09 0:51:09 3 0:46:48 3.0
4 Slow Fleet RS Vareo 660   Cheryl Wood   1093 11:35 12:28:43 0:53:43 3 0:49:09 4.0
5 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 11:35 12:29:30 0:54:30 3 0:49:35 5.0
6 Slow Fleet RS Vareo 443   Paul North   1093 11:35 12:29:43 0:54:43 3 0:50:04 6.0
7 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 11:35 12:27:47 0:52:47 3 0:52:03 7.0
8 Slow Fleet RS Vareo 346   Mike Dicker   1093 11:35 12:14:37 0:39:37 2 0:54:22 8.0
9 Slow Fleet LASER 150234   Patrick Conduit   1099 11:35 12:15:31 0:40:31 2 0:55:18 9.0
10 Slow Fleet K1 94   John Hall   1070 11:35   OOD 3   9.9
11 Slow Fleet LASER 72311   Richard Gibb   1099 11:35 12:17:10 0:42:10 2 0:57:33 10.0
12 Slow Fleet Europe 361   Olly Harris   1141     DNS     17.0
12 Slow Fleet Europe 279   Ella Harris   1141     DNS     17.0

R3 - Slow Fleet Fleet - 24/09/22 at 12:40

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:50
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet RS Vareo 621   Luke Fisher   1093 12:50 13:39:42 0:49:42 3 0:45:28 1.0
2 Slow Fleet RS Vareo 247   Alan Bassett   1093 12:50 13:39:47 0:49:47 3 0:45:33 2.0
3 Slow Fleet RS Vareo 190   Nigel Tinkler   1093 12:50 13:40:39 0:50:39 3 0:46:20 3.0
4 Slow Fleet RS Vareo 443   Paul North   1093 12:50 13:44:45 0:54:45 3 0:50:05 4.0
5 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 12:50 13:45:21 0:55:21 3 0:50:22 5.0
6 Slow Fleet RS Vareo 660   Cheryl Wood   1093 12:50 13:45:22 0:55:22 3 0:50:39 6.0
7 Slow Fleet K1 94   John Hall   1070 12:50 13:47:08 0:57:08 3 0:53:24 7.0
8 Slow Fleet LASER 72311   Richard Gibb   1099 12:50 13:49:20 0:59:20 3 0:53:59 8.0
9 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 12:50 13:47:35 0:57:35 3 0:56:47 9.0
10 Slow Fleet RS Vareo 346   Mike Dicker   1093     RET     17.0
10 Slow Fleet Europe 361   Olly Harris   1141 12:50   DNS 3   17.0
10 Slow Fleet LASER 150234   Patrick Conduit   1099     RET     17.0
10 Slow Fleet Europe 279   Ella Harris   1141 12:50   DNS 3   17.0

R4 - Slow Fleet Fleet - 25/09/22 at 10:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:10
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet RS Vareo 621   Luke Fisher   1093 10:10 10:47:47 0:37:47 2 0:34:34 1.0
2 Slow Fleet RS Vareo 190   Nigel Tinkler   1093 10:10 10:49:49 0:39:49 2 0:36:26 2.0
3 Slow Fleet RS Vareo 443   Paul North   1093 10:10 10:50:48 0:40:48 2 0:37:20 3.0
4 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 10:10 10:51:51 0:41:51 2 0:38:05 4.0
5 Slow Fleet LASER 182244   Paul Webb   1099 10:10 10:51:57 0:41:57 2 0:38:10 5.0
6 Slow Fleet RS Vareo 247   Alan Bassett   1093 10:10 10:51:55 0:41:55 2 0:38:21 6.0
7 Slow Fleet RS Vareo 660   Cheryl Wood   1093 10:10 10:53:00 0:43:00 2 0:39:20 7.0
8 Slow Fleet K1 94   John Hall   1070 10:10 10:52:28 0:42:28 2 0:39:41 8.5
8 Slow Fleet Byte CII 3712   Olwen Binks   1135 10:10 10:55:02 0:45:02 2 0:39:41 8.5
10 Slow Fleet SuperNova 1086   Ian Wilson   1077 10:10 10:53:13 0:43:13 2 0:40:08 10.0
11 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 10:10 10:50:53 0:40:53 2 0:40:19 11.0

R5 - Slow Fleet Fleet - 25/09/22 at 11:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:15
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet RS Vareo 621   Luke Fisher   1093 11:15 12:05:18 0:50:18 2 0:46:01 1.0
2 Slow Fleet RS Vareo 190   Nigel Tinkler   1093 11:15 12:05:27 0:50:27 2 0:46:09 2.0
3 Slow Fleet RS Vareo 247   Alan Bassett   1093 11:15 12:05:57 0:50:57 2 0:46:37 3.0
4 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099 11:15 12:06:32 0:51:32 2 0:46:53 4.0
5 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 11:15 12:02:54 0:47:54 2 0:47:14 5.0
6 Slow Fleet RS Vareo 443   Paul North   1093 11:15 12:07:16 0:52:16 2 0:47:49 6.0
7 Slow Fleet RS Vareo 660   Cheryl Wood   1093 11:15 12:07:57 0:52:57 2 0:48:27 7.0
8 Slow Fleet Byte CII 3712   Olwen Binks   1135 11:15 12:11:32 0:56:32 2 0:49:49 8.0
9 Slow Fleet SuperNova 1086   Ian Wilson   1077 11:15 12:10:30 0:55:30 2 0:51:32 9.0
10 Slow Fleet K1 94   John Hall   1070     DNS     17.0
10 Slow Fleet LASER 182244   Paul Webb   1099     RET     17.0

R6 - Slow Fleet Fleet - 25/09/22 at 11:05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:40
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Fleet RS Vareo 621   Luke Fisher   1093 12:40 13:38:30 0:58:30 3 0:53:31 1.0
2 Slow Fleet RS Vareo 190   Nigel Tinkler   1093 12:40 13:39:03 0:59:03 3 0:54:02 2.0
3 Slow Fleet RS Vareo 443   Paul North   1093 12:40 13:40:21 1:00:21 3 0:55:13 3.0
4 Slow Fleet RS Vareo 247   Alan Bassett   1093 12:40 13:41:01 1:01:01 3 0:55:49 4.0
5 Slow Fleet RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 12:40 13:39:26 0:59:26 3 0:58:37 5.0
6 Slow Fleet RS Vareo 660   Cheryl Wood   1093 12:40 13:45:48 1:05:48 3 1:00:12 6.0
7 Slow Fleet K1 94   John Hall   1070 12:40 13:45:06 1:05:06 3 1:00:50 7.0
8 Slow Fleet LASER 168986   John Goldsbrough   1099     RET     17.0
8 Slow Fleet Byte CII 3712   Olwen Binks   1135     DNS     17.0
8 Slow Fleet SuperNova 1086   Ian Wilson   1077     DNS     17.0
8 Slow Fleet LASER 182244   Paul Webb   1099     DNS     17.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com