Spring Series

Weston SC

2022_SpringSeries

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 4, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R5 R9 R11 R12 Total Nett
1st Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 (2.0) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 31.0 2.0
2nd Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 38.0 2.0
3rd Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (2.0) 2.0 32.0 3.0
4th Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 40.0 4.0
5th Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 46.0 10.0
6th Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 48.0 12.0
7th Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 18.0
7th Fast   RS 700 710   Nathan   845 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 54.0 18.0

Medium Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 (6.0) (5.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (5.0 RET) 3.0 3.0 35.0 16.0
2nd Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 3.0 3.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 64.0 28.0
3rd Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 4.0 7.0 RET (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 3.0 2.0 1.0 73.0 37.0
4th Medium   CONTENDER 615   David Bute   969 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 2.0 1.0 2.0 78.0 42.0
5th Medium   RS 600 713   Dan   920 5.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 1.0 9.0 DNC 9.0 DNC 91.0 55.0
6th Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 92.0 56.0
7th Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969 2.0 2.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 94.0 58.0
8th Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969 (9.0 OOD) (9.0 OOD) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 108.0 72.0

Slow Fleet

Sailed: 12, Discards: 4, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 94.0 10.0
2nd Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 (6.0) (3.0) 2.0 2.0 1.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 (21.0 DNC) 3.0 2.0 49.0 16.0
3rd Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 3.0 2.0 6.0 6.0 (7.0) 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DSQ) 2.0 2.0 1.0 98.0 28.0
4th Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (7.0) 5.0 6.0 2.0 3.0 4.0 3.0 (21.0 DNC) 1.0 4.0 98.0 28.0
5th Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 13.6 OOD 13.6 OOD 8.0 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 21.0 DNC 5.0 5.0 163.2 79.2
6th Slow   K1 94   John Hall   1064 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 4.0 21.0 DNC 4.0 3.0 165.0 81.0
7th Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 5.0 5.0 5.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 186.0 102.0
8th Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 8.0 5.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 190.0 106.0
9th Slow   ALBACORE 6918       1040 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 212.0 128.0
10th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 216.0 132.0
11th Slow   EUROPE 112   Kathy   1141 2.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 216.0 132.0
12th Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 217.0 133.0
13th Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 220.0 136.0
14th Slow   LASER 0       1100 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.0 21.0 DNC 21.0 DNC 234.0 150.0
15th Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DSQ 4.0 21.0 DNC 21.0 DNC 235.0 151.0
16th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 235.0 151.0
17th Slow   LASER 75262       1100 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 236.0 152.0
18th Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 237.0 153.0
19th Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 19.9 OOD 19.9 OOD 10.0 RET (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 238.8 154.8
20th Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 10.0 RET 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 241.0 157.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903 1200 13:00:21 1:00:21 4 1:06:50 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1200 13:08:54 1:08:54 4 1:13:09 2.0
3 Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819 1200 13:02:20 1:02:20 4 1:16:07 3.0
4 Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757     DNC     9.0
4 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     9.0
4 Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670     DNC     9.0
4 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884     DNC     9.0
4 Fast   RS 700 710   Nathan   845     DNC     9.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903 1315 13:57:04 0:42:04 3 0:46:35 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     9.0
2 Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757     DNC     9.0
2 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     9.0
2 Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670     DNC     9.0
2 Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819     DNC     9.0
2 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884     DNC     9.0
2 Fast   RS 700 710   Nathan   845     DNC     9.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942    
  Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903    
  Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757    
  Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646    
  Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670    
  Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    
  Fast   RS 700 710   Nathan   845    

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942    
  Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903    
  Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757    
  Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646    
  Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670    
  Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    
  Fast   RS 700 710   Nathan   845    

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670 1130 12:27:43 0:57:43 1 1:26:09 1.0
2 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646 1130 12:37:12 1:07:12 1 1:44:01 2.0
3 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     9.0
3 Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903     DNC     9.0
3 Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757     DNC     9.0
3 Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819     DNC     9.0
3 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884     DNC     9.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan   845     DNC     9.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942    
  Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903    
  Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757    
  Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646    
  Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670    
  Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    
  Fast   RS 700 710   Nathan   845    

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942    
  Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903    
  Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757    
  Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646    
  Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670    
  Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    
  Fast   RS 700 710   Nathan   845    

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942    
  Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903    
  Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757    
  Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646    
  Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670    
  Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    
  Fast   RS 700 710   Nathan   845    

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757 1445 15:40:08 0:55:08 5 1:12:50 1.0
2 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646 1445 15:37:10 0:52:10 5 1:20:45 2.0
3 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     9.0
3 Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903     DNC     9.0
3 Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670     DNC     9.0
3 Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819     DNC     9.0
3 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884     DNC     9.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan   845     DNC     9.0

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
  Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942    
  Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903    
  Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757    
  Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646    
  Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670    
  Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819    
  Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884    
  Fast   RS 700 710   Nathan   845    

R11 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1015 11:15:10 1:00:10 4 1:03:52 1.0
2 Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757 1015 11:05:40 0:50:40 4 1:06:56 2.0
3 Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903     DNC     9.0
3 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     9.0
3 Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670     DNC     9.0
3 Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819     DNC     9.0
3 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884     DNC     9.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan   845     DNC     9.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1125 12:23:59 0:58:59 3 1:23:29 1.0
2 Fast   Shadow X 17   Rob Forester   757 1125 12:31:17 1:06:17 4 1:27:34 2.0
3 Fast   505 8378   T Curtis P Creig 903     DNC     9.0
3 Fast   TORNADO 73   SIMON DEAN PHIL GODDARD 646     DNC     9.0
3 Fast   FORMULA 18 1579   Duncan Cathy 670     DNC     9.0
3 Fast   Hobie 16 108210   Johnny Farrow Freya Farrow 819     DNC     9.0
3 Fast   CANOE INTERNATIONAL 329   Tony Robinson   884     DNC     9.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan   845     DNC     9.0

R1 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1205 13:01:34 0:56:34 4 0:58:23 1.0
2 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969 1205 13:02:03 0:57:03 4 0:58:53 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1205 13:02:26 0:57:26 4 0:59:16 3.0
4 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1205 13:03:14 0:58:14 4 1:00:06 4.0
5 Medium   RS 600 713   Dan   920 1205 13:02:11 0:57:11 4 1:02:09 5.0
6 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1205 13:01:32 0:56:32 3 1:17:47 6.0
7 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
7 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     OOD     9.0

R2 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1320 14:04:18 0:44:18 3 0:45:43 1.0
2 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969 1320 14:05:05 0:45:05 3 0:46:32 2.0
3 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1320 14:06:09 0:46:09 3 0:47:38 3.0
4 Medium   RS 600 713   Dan   920 1320 14:05:46 0:45:46 3 0:49:45 4.0
5 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1320 14:11:23 0:51:23 3 0:53:02 5.0
6 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     RET     7.0
7 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
7 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     OOD     9.0

R3 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1205 12:45:18 0:40:18 2 0:41:35 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
2 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R4 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1300 13:26:45 0:26:45 1 0:27:36 1.0
2 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
2 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
2 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R5 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1135 12:30:57 0:55:57 1 0:57:44 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1135 12:34:27 0:59:27 1 1:01:21 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R6 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1250 13:55:34 1:05:34 1 1:07:40 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1250 14:01:52 1:11:52 1 1:14:10 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R7 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1135 12:27:26 0:52:26 2 0:54:07 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1135 12:29:57 0:54:57 2 0:56:42 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R8 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1250 13:33:48 0:43:48 2 0:45:12 1.0
2 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1250 13:38:08 0:48:08 2 0:49:40 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969     DNC     9.0
3 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
3 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R9 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969 1450 15:47:30 0:57:30 4 0:59:20 1.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1450 15:48:08 0:58:08 4 1:00:00 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1450 15:52:18 1:02:18 4 1:04:18 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     9.0
4 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R10 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   RS 600 713   Dan   920 1622 16:45:52 0:23:52 2 0:51:53 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969 1622 17:12:47 0:50:47 4 0:52:24 2.0
3 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1622 17:13:15 0:51:15 4 0:52:53 3.0
4 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969     RET     5.0
5 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     9.0
5 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
5 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
5 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R11 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969 1020 11:06:22 0:46:22 3 0:47:51 1.0
2 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1020 11:06:34 0:46:34 3 0:48:03 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1020 11:08:17 0:48:17 3 0:49:50 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     9.0
4 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R12 - Medium Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1130 12:17:53 0:47:53 3 0:49:25 1.0
2 Medium   CONTENDER 615   David Bute   969 1130 12:18:50 0:48:50 3 0:50:24 2.0
3 Medium   CONTENDER 2639   Ralph Drew   969 1130 12:29:06 0:59:06 3 1:00:59 3.0
4 Medium   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     9.0
4 Medium   RS 600 713   Dan   920     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 646   Martin Friary   969     DNC     9.0
4 Medium   CONTENDER 2619   Mike Murley   969     DNC     9.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1210 12:54:08 0:44:08 4 0:41:26 1.0
2 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141 1210 13:00:00 0:50:00 4 0:43:49 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1210 13:00:46 0:50:46 4 0:44:16 3.0
4 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1210 13:01:15 0:51:15 4 0:44:55 4.0
5 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1210 12:57:16 0:47:16 4 0:45:45 5.0
6 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1210 13:01:42 0:51:42 4 0:45:50 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     OOD     13.6
8 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     DNC     21.0
8 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     21.0
8 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
8 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
8 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
8 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
8 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
8 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
8 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
8 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
8 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
8 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1325 14:00:55 0:35:55 3 0:33:43 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1325 14:04:02 0:39:02 3 0:34:02 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1325 14:03:32 0:38:32 3 0:34:10 3.0
4 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141 1325 14:04:26 0:39:26 3 0:34:34 4.0
5 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1325 14:02:13 0:37:13 3 0:36:02 5.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     OOD     13.6
7 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     DNC     21.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     21.0
7 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
7 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
7 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
7 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
7 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
7 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
7 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1210 12:43:18 0:33:18 2 0:31:16 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1210 12:46:24 0:36:24 2 0:32:16 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014 1210 12:43:17 0:33:17 2 0:32:49 3.0
4 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 1210 12:47:01 0:37:01 2 0:33:39 4.0
5 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1210 12:44:56 0:34:56 2 0:33:49 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1210 12:49:22 0:39:22 2 0:34:19 6.0
7 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1210 12:45:50 0:35:50 2 0:35:20 7.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1210 12:51:48 0:41:48 2 0:36:50 8.0
9 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     OOD     19.9
10 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     21.0
10 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
10 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
10 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
10 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
10 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
10 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1305 13:29:52 0:24:52 1 0:23:21 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1305 13:32:40 0:27:40 1 0:24:32 2.0
3 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033 1305 13:30:56 0:25:56 1 0:25:06 3.0
4 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014 1305 13:30:45 0:25:45 1 0:25:24 4.0
5 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1305 13:32:45 0:27:45 1 0:27:22 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1305 13:39:25 0:34:25 1 0:30:00 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1305 13:40:10 0:35:10 1 0:30:59 7.0
8 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 1305 13:39:54 0:34:54 1 0:31:44 8.0
9 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     OOD     19.9
10 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     21.0
10 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
10 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
10 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
10 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
10 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
10 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1140 12:32:53 0:52:53 1 0:46:53 1.0
2 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1140 12:34:15 0:54:15 1 0:47:48 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1140 12:32:27 0:52:27 1 0:49:15 3.0
4 Slow   K1 94   John Hall   1064 1140 12:33:49 0:53:49 1 0:50:35 4.0
5 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 1140 12:36:04 0:56:04 1 0:50:58 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1140 12:32:35 0:52:35 1 0:51:51 6.0
7 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1140 12:39:48 0:59:48 1 0:52:08 7.0
8 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     RET     10.0
8 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     RET     10.0
10 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     21.0
10 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
10 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
10 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
10 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
10 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
10 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
10 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1255 13:54:24 0:59:24 2 0:55:46 1.0
2 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1255 13:52:44 0:57:44 2 0:56:56 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1255 14:02:23 1:07:23 2 0:59:44 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1255 14:03:04 1:08:04 2 0:59:58 4.0
5 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100 1255 14:04:37 1:09:37 2 1:03:17 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1255 14:13:07 1:18:07 2 1:08:06 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     21.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     21.0
7 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
7 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
7 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
7 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
7 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
7 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
7 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
7 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1135 12:26:28 0:51:28 2 0:48:20 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1135 12:29:50 0:54:50 2 0:48:37 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1135 12:26:32 0:51:32 2 0:50:49 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147     DNC     21.0
4 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     21.0
4 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     21.0
4 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
4 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
4 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
4 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
4 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
4 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
4 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
4 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
4 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
4 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
4 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
4 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
4 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1250 13:33:24 0:43:24 2 0:40:45 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1250 13:36:12 0:46:12 2 0:40:57 2.0
3 Slow   K1 94   John Hall   1064 1250 13:34:02 0:44:02 2 0:41:23 3.0
4 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1250 13:32:16 0:42:16 2 0:41:41 4.0
5 Slow   LASER 75262       1100 1250 13:40:50 0:50:50 2 0:46:13 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     21.0
6 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
6 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
6 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
6 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
6 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
6 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
6 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   ALBACORE 6918       1040 1455 15:43:55 0:48:55 3 0:47:02 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1455 15:50:07 0:55:07 3 0:48:52 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1455 15:45:05 0:50:05 3 0:49:24 3.0
4 Slow   K1 94   John Hall   1064 1455 15:51:59 0:56:59 3 0:53:33 4.0
5 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100 1455 15:55:26 1:00:26 3 0:54:56 5.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1455 15:58:24 1:03:24 3 0:55:52 6.0
7 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147     DSQ     21.0
7 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
7 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
7 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
7 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
7 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DSQ     21.0
7 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
7 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
7 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   ALBACORE 6918       1040 1622 17:10:36 0:48:36 3 0:46:44 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1622 17:15:38 0:53:38 3 0:46:46 2.0
3 Slow   LASER 0       1100 1622 17:13:56 0:51:56 3 0:47:13 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147 1622 17:18:12 0:56:12 3 0:49:00 4.0
5 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100 1622 17:19:17 0:57:17 3 0:52:05 5.0
6 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     21.0
6 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128     DNC     21.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     21.0
6 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     21.0
6 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
6 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
6 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
6 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
6 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R11 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1025 11:06:21 0:41:21 3 0:40:47 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1025 11:12:04 0:47:04 3 0:41:02 2.0
3 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1025 11:12:43 0:47:43 3 0:42:18 3.0
4 Slow   K1 94   John Hall   1064 1025 11:11:32 0:46:32 3 0:43:44 4.0
5 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1025 11:15:33 0:50:33 3 0:44:32 5.0
6 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     21.0
6 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
6 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
6 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
6 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
6 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
6 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
6 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
6 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147     DNC     21.0
6 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
6 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsborough   1147 1135 12:28:10 0:53:10 3 0:46:21 1.0
2 Slow   STREAKER 1727   Tim Golding   1128 1135 12:27:42 0:52:42 3 0:46:43 2.0
3 Slow   K1 94   John Hall   1064 1135 12:26:57 0:51:57 3 0:48:50 3.0
4 Slow   RS AERO 9 2688   Charles   1014 1135 12:24:34 0:49:34 3 0:48:53 4.0
5 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1135 12:32:11 0:57:11 3 0:50:23 5.0
6 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco de MeloVivissino   1147 1135 12:28:22 0:53:22 2 1:09:47 6.0
7 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     21.0
7 Slow   Laser EPS 303   Liam Pardy   1033     DNC     21.0
7 Slow   LASER 141104   Andrew Herbert   1100     DNC     21.0
7 Slow   ALBACORE 6918       1040     DNC     21.0
7 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     21.0
7 Slow   EUROPE 112   Kathy   1141     DNC     21.0
7 Slow   RS AERO 9 2114   Richard Vincent   1014     DNC     21.0
7 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER 0       1100     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 776   Andrew Horbert   1147     DNC     21.0
7 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     21.0
7 Slow   LASER 75262       1100     DNC     21.0
7 Slow   BYTE CII 3563   Maggie Futcher   1135     DNC     21.0
7 Slow   LASER RADIAL 156154   Cathy Haynes   1147     DNC     21.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com