Winter Series

Weston SC

2022_WinterSeries

Fast Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 2.0 1.0 3.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.8 OOD 2.8 OOD 3.0 3.0 2.0 (6.0) 51.6 21.6
2nd Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 2.0 1.0 2.0 62.0 26.0
3rd Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 3.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 1.0 3.0 1.0 85.0 49.0
4th Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 2.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 6.0 3.0 98.0 62.0
5th Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 100.0 64.0
6th Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1.0 2.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 5.0 108.0 72.0
7th Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 4.0 5.0 4.0 113.0 77.0
8th Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 4.0 4.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 128.0 92.0
9th Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 4.0 6.0 RET (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 130.0 94.0
10th Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 6.0 6.0 RET (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 132.0 96.0
11th Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 137.0 101.0

Slow Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 2.0 2.0 3.0 3.0 4.0 OOD 4.0 OOD 4.0 2.0 (8.0) 8.0 88.0 32.0
2nd Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 1.3 OOD 1.3 OOD (24.0 DNC) 24.0 DNC 106.6 34.6
3rd Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 2.0 9.0 OCS (12.0) 7.0 4.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 7.0 1.0 1.0 99.0 39.0
4th Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 6.0 2.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 3.0 3.0 5.0 153.0 81.0
5th Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 4.0 2.0 1.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 165.0 93.0
6th Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1.0 5.0 4.0 OOD 4.0 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 6.0 168.0 96.0
7th Slow   K1 94   John Hall   1064 7.0 7.0 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 DNF (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 10.0 DNS 3.0 188.0 116.0
8th Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.5 10.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 6.0 7.0 7.0 190.5 118.5
9th Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 10.5 11.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 2.0 196.5 124.5
10th Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 3.0 3.0 2.0 2.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 202.0 130.0
11th Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 4.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 224.0 152.0
12th Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 6.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 5.0 DNF 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 234.0 162.0
13th Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 2.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 243.0 171.0
14th Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 2.0 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 246.0 174.0
15th Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 1.0 6.0 24.0 DNC 247.0 175.0
16th Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 4.0 249.0 177.0
17th Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 4.0 5.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 249.0 177.0
18th Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 5.0 24.0 DNC 24.0 DNC 250.0 178.0
19th Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100 5.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 251.0 179.0
20th Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100 8.0 4.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 252.0 180.0
21st Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 8.0 (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 254.0 182.0
22nd Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046 9.0 OOD 9.0 OOD (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 258.0 186.0
23rd Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 9.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 273.0 201.0

R1 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1400 144604 0:46:04 1 0:48:54 1.0
2 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1400 144110 0:41:10 1 0:50:42 2.0
3 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1400 145016 0:50:16 1 0:51:52 3.0
4 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 1400 144119 0:41:19 1 1:01:40 4.0
5 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     12.0
5 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     12.0
5 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
5 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
5 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R2 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1507 15:41:01 0:34:01 1 0:41:54 1.0
2 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1507 15:47:11 0:40:11 1 0:42:39 2.0
3 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1507 15:48:47 0:41:47 1 0:43:07 3.0
4 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670 1507 15:39:38 0:32:38 1 0:48:42 4.0
5 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     12.0
5 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     12.0
5 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
5 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
5 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R3 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1407 14:58:05 0:51:05 3 0:52:43 1.0
2 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1407 14:55:29 0:48:29 3 0:57:23 2.0
3 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1407 14:56:05 0:49:05 3 1:00:27 3.0
4 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942 1407 14:50:00 0:43:00 2 1:08:28 4.0
5 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711 1407 14:56:40 0:49:40 3 1:09:51 5.0
6 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832 1407 150837 1:01:37 3 1:14:04 6.0
7 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     12.0
7 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
7 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
7 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
7 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0

R4 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1517 16:08:47 0:51:47 4 1:01:17 1.0
2 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1517 16:07:03 0:50:03 4 1:01:38 2.0
3 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1517 16:02:28 0:45:28 3 1:02:34 3.0
4 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     RET     6.0
4 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     RET     6.0
6 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     12.0
6 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
6 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
6 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
6 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
6 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R5 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1015 11:14:48 0:59:48 4 1:01:43 1.0
2 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1015 11:18:37 1:03:37 4 1:05:39 2.0
3 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     DNC     12.0
3 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     12.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
3 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
3 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
3 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R6 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1130 12:30:35 1:00:35 4 1:02:31 1.0
2 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1130 12:31:17 1:01:17 4 1:03:15 2.0
3 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     DNC     12.0
3 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     12.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
3 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
3 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
3 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R7 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1211 12:43:51 0:32:51 4 0:33:54 1.0
2 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1211 12:44:19 0:33:19 3 0:52:34 2.0
3 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     OOD     2.8
4 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     12.0
4 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     12.0
4 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
4 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
4 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
4 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
4 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
4 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R8 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969 1255 13:20:42 0:25:42 3 0:26:31 1.0
2 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812     OOD     2.8
3 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969     DNC     12.0
3 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969     DNC     12.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942     DNC     12.0
3 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
3 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
3 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
3 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R9 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1010 10:54:40 0:44:40 2 0:46:06 1.0
2 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1010 10:58:58 0:48:58 2 0:50:32 2.0
3 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1010 10:57:11 0:47:11 2 0:58:06 3.0
4 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942 1010 11:05:28 0:55:28 2 0:58:53 4.0
5 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     12.0
5 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
5 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
5 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
5 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R10 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1113 12:07:08 0:54:08 3 0:55:52 1.0
2 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1113 12:07:45 0:54:45 3 0:56:30 2.0
3 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1113 12:05:38 0:52:38 3 1:04:49 3.0
4 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942 1113 12:00:15 0:47:15 2 1:15:14 4.0
5 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845     DNC     12.0
5 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942     DNC     12.0
5 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
5 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
5 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
5 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R11 - Fast Fleet at 1130

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1131
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1131 12:19:49 0:48:49 2 1:15:34 1.0
2 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1131 12:32:26 1:01:26 3 1:15:39 2.0
3 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1131 12:20:19 0:49:19 2 1:16:20 3.0
4 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1131 12:19:26 0:48:26 2 1:17:07 4.0
5 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942 1131 12:21:15 0:50:15 2 1:20:01 5.0
6 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1131 12:39:00 1:08:00 3 1:20:28 6.0
7 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
7 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
7 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
7 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
7 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R12 - Fast Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 1245
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast   CONTENDER 2661   Nick Curry   969 1245 13:29:14 0:44:14 2 0:45:39 1.0
2 Fast   CONTENDER 2746   Simon Forbes   969 1245 13:31:11 0:46:11 2 0:47:40 2.0
3 Fast   RS 700 710   Nathan Steffenoni   845 1245 13:25:56 0:40:56 2 0:48:27 3.0
4 Fast   RS 400 1346   B Pritzhard D More 942 1245 13:31:23 0:46:23 2 0:49:14 4.0
5 Fast   RS 400 507   Ron Chivers Rebecca 942 1245 13:31:37 0:46:37 2 0:49:29 5.0
6 Fast   Unicorn 1095   Julius Mach   812 1245 13:25:38 0:40:38 2 0:50:02 6.0
7 Fast   CONTENDER 2709   Mark Watts   969     DNC     12.0
7 Fast   FORMULA 18 524   Julian Bosch Tom Hales 670     DNC     12.0
7 Fast   RS 400 1085   Andy Mulley Mark Hancock 942     DNC     12.0
7 Fast   DART 18 6153   Ned Neve   832     DNC     12.0
7 Fast   Nacra 16 66   Jeremy Pilcher Ena 711     DNC     12.0

R1 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1405 14:51:12 0:46:12 2 0:40:42 1.0
2 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1405 14:53:05 0:48:05 2 0:41:23 2.0
3 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1405 14:50:06 0:45:06 2 0:42:21 3.0
4 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1405 14:53:04 0:48:04 2 0:43:42 4.0
5 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100 1405 14:53:42 0:48:42 2 0:44:16 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1405 14:50:31 0:45:31 2 0:44:53 6.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064 1405 14:53:07 0:48:07 2 0:45:13 7.0
8 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100 1405 14:59:39 0:54:39 2 0:49:41 8.0
9 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     OOD     9.0
10 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147     DNC     24.0
10 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135     DNC     24.0
10 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
10 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
10 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
10 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
10 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
10 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
10 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1518 15:43:55 0:25:55 1 0:24:20 1.0
2 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1518 15:45:27 0:27:27 1 0:27:04 2.0
3 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1518 15:48:07 0:30:07 1 0:27:23 3.0
4 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100 1518 15:49:58 0:31:58 1 0:29:04 4.0
5 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1518 15:58:27 0:40:27 1 0:35:38 5.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100 1518 15:57:58 0:39:58 1 0:36:20 6.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064 1518 15:57:27 0:39:27 1 0:37:05 7.0
8 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162     OCS     9.0
8 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     OOD     9.0
10 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147     DNC     24.0
10 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135     DNC     24.0
10 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
10 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
10 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
10 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
10 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
10 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
10 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1412 14:52:31 0:40:31 3 0:38:03 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1412 14:56:02 0:44:02 3 0:38:23 2.0
3 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1412 14:52:45 0:40:45 3 0:40:11 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     OOD     4.0
4 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147 1412 14:58:29 0:46:29 3 0:40:32 4.0
6 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141 1412 14:58:33 0:46:33 3 0:40:48 5.0
7 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100 1412 14:57:14 0:45:14 3 0:41:07 6.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100 1412 14:57:40 0:45:40 3 0:41:31 7.0
9 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1412 14:55:08 0:43:08 3 0:42:32 8.0
10 Slow   K1 94   John Hall   1064 1412 14:58:51 0:46:51 3 0:44:02 9.0
11 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1412 15:04:10 0:52:10 3 0:45:58 10.5
11 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135 1412 15:04:10 0:52:10 3 0:45:58 10.5
13 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1412 14:56:40 0:44:40 2 0:57:40 12.0
14 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
14 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
14 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
14 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
14 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
14 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
14 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
14 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
14 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
14 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1522 16:00:33 0:38:33 3 0:36:12 1.0
2 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1522 16:04:13 0:42:13 3 0:36:48 2.0
3 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1522 16:00:20 0:38:20 3 0:37:48 3.0
4 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141 1522 16:05:24 0:43:24 3 0:38:02 4.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     OOD     4.0
6 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147 1522 16:06:21 0:44:21 3 0:38:40 5.0
7 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100 1522 16:04:54 0:42:54 3 0:39:00 6.0
8 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1522 16:07:40 0:45:40 3 0:39:18 7.0
9 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100 1522 16:05:56 0:43:56 3 0:39:56 8.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147 1522 16:10:20 0:48:20 3 0:42:08 9.0
11 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1522 16:11:07 0:49:07 3 0:43:16 10.0
12 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135 1522 16:12:40 0:50:40 3 0:44:38 11.0
13 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     24.0
13 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     24.0
13 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
13 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
13 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
13 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
13 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
13 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
13 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
13 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
13 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1015 11:11:06 0:56:06 5 0:52:41 1.0
2 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1015 11:09:09 0:54:09 5 0:53:24 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1015 11:19:13 1:04:13 5 0:55:59 3.0
4 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1015 11:22:13 1:07:13 5 0:57:51 4.0
5 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141 1015 11:22:05 1:07:05 5 0:58:48 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     24.0
6 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135     DNC     24.0
6 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
6 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
6 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
6 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
6 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
6 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
6 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
6 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
6 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065 1130 12:27:51 0:57:51 5 0:54:19 1.0
2 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014 1130 12:26:30 0:56:30 5 0:55:43 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1130 12:33:59 1:03:59 5 0:55:47 3.0
4 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141 1130 12:35:29 1:05:29 5 0:57:23 4.0
5 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1130 12:38:00 1:08:00 5 0:58:31 5.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1130 12:29:40 0:59:40 5 0:58:51 6.0
7 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNF     8.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     24.0
8 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     24.0
8 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135     DNC     24.0
8 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
8 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
8 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
8 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
8 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
8 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
8 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
8 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
8 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
8 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
8 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
8 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142 1216 12:41:14 0:25:14 2 0:22:06 1.0
2 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141 1216 12:42:39 0:26:39 2 0:23:21 2.0
3 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135 1216 12:46:26 0:30:26 2 0:26:49 3.0
4 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147     OOD     4.0
5 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNF     5.0
6 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     24.0
6 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162     DNC     24.0
6 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     24.0
6 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     24.0
6 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
6 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
6 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
6 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
6 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
6 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
6 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
6 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
6 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
6 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141 1300 13:22:42 0:22:42 2 0:19:54 1.0
2 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142 1300 13:22:58 0:22:58 2 0:20:07 2.0
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147     OOD     4.0
4 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     24.0
4 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162     DNC     24.0
4 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     24.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     24.0
4 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     24.0
4 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135     DNC     24.0
4 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135     DNC     24.0
4 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
4 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
4 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
4 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
4 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
4 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
4 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
4 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
4 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
4 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
4 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
4 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
4 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R9 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100 1015 10:54:03 0:39:03 3 0:35:30 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     1.3
3 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215 1015 10:59:20 0:44:20 3 0:36:29 2.0
4 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1015 10:57:33 0:42:33 3 0:36:37 3.0
5 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1015 10:57:25 0:42:25 3 0:36:59 4.0
6 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215 1015 10:59:58 0:44:58 3 0:37:01 5.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1015 10:57:53 0:42:53 3 0:37:47 6.0
8 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014     DNC     24.0
8 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141     DNC     24.0
8 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     24.0
8 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     24.0
8 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135     DNC     24.0
8 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
8 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
8 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
8 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
8 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
8 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
8 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
8 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
8 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
8 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
8 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R10 - Slow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1118 11:57:53 0:39:53 3 0:34:57 1.0
2 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     OOD     1.3
3 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1118 11:59:00 0:41:00 3 0:35:45 2.0
4 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1118 11:54:40 0:36:40 3 0:36:10 3.0
5 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215 1118 12:02:35 0:44:35 3 0:36:42 4.0
6 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215 1118 12:03:38 0:45:38 3 0:37:33 5.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1118 12:01:08 0:43:08 3 0:38:00 6.0
8 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1118 12:05:06 0:47:06 3 0:40:32 7.0
9 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141     DNC     24.0
9 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135     DNC     24.0
9 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNC     24.0
9 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135     DNC     24.0
9 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
9 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
9 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
9 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
9 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100     DNC     24.0
9 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
9 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
9 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
9 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
9 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
9 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R11 - Slow Fleet at 1130

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1136
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1136 12:29:30 0:53:30 3 0:46:02 1.0
2 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135 1136 12:29:14 0:53:14 3 0:46:54 2.0
3 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1136 12:23:54 0:47:54 3 0:47:14 3.0
4 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1136 12:31:18 0:55:18 3 0:48:43 4.0
5 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100 1136 12:30:04 0:54:04 3 0:49:09 5.0
6 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141 1136 12:33:34 0:57:34 3 0:50:27 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1136 12:33:44 0:57:44 3 0:50:52 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1136 12:38:52 1:02:52 3 0:54:49 8.0
9 Slow   K1 94   John Hall   1064     DNS     10.0
10 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     24.0
10 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141     DNC     24.0
10 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
10 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
10 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
10 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
10 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
10 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
10 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
10 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
10 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
10 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
10 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0

R12 - Slow Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 1250
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow   LIGHTNING 368 429   Ralph Drew   1162 1250 13:23:32 0:33:32 2 0:28:51 1.0
2 Slow   BYTE CII 3737   Mary Cooper   1135 1250 13:23:50 0:33:50 2 0:29:49 2.0
3 Slow   K1 94   John Hall   1064 1250 13:21:56 0:31:56 2 0:30:01 3.0
4 Slow   LASER 207804   Andrew Herbert   1100 1250 13:23:06 0:33:06 2 0:30:05 4.0
5 Slow   RS AERO 9 2688   Charles Baudouin   1014 1250 13:20:48 0:30:48 2 0:30:22 5.0
6 Slow   BYTE CII 3565   Clare Mach   1135 1250 13:24:46 0:34:46 2 0:30:38 6.0
7 Slow   BYTE CII 3712   Olwen Binks   1135 1250 13:26:17 0:36:17 2 0:31:58 7.0
8 Slow   LASER RADIAL 168986   John Goldsbrough   1147 1250 13:27:47 0:37:47 2 0:32:56 8.0
9 Slow   RS AERO 7 2890   Andrew Rawson   1065     DNC     24.0
9 Slow   EUROPE 112   Kathy Sherratt   1141     DNC     24.0
9 Slow   RS AERO 9 0   Alan Davis   1014     DNC     24.0
9 Slow   LASER 182244   Paul Webb   1100     DNC     24.0
9 Slow   LASER 150234   Patrick Conduit   1100     DNC     24.0
9 Slow   SOLO 5938   James Goodfellow   1142     DNC     24.0
9 Slow   BYTE CI 3565   Clare Mach   1215     DNC     24.0
9 Slow   EUROPE 361   Olly Harris   1141     DNC     24.0
9 Slow   LASER RADIAL 77   Mike Liddicoat   1147     DNC     24.0
9 Slow   BYTE CI 3737   Mary Cooper   1215     DNC     24.0
9 Slow   LASER 184149   Mike Liddicoat   1100     DNC     24.0
9 Slow   LASER 75182   Jem Causer   1100     DNC     24.0
9 Slow   LASER 72311   Richard Gibb   1100     DNC     24.0
9 Slow   RS 200 1166   Gail Pussard Julie Dixon 1046     DNC     24.0
9 Slow   LASER RADIAL 157674   Francisco De Melo Virissimo   1147     DNC     24.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com