Wakatere Boating Club - Autumn Sprints 23/24

Wakatere Boating Club

Results are provisional as of 13:34 on May 5, 2024

3.7 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st 3.7 369 Andy Richards   1.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd 3.7 415 Grant Powell   (8.0) 7.0 7.0 3.0 2.0 3.0 30.0 22.0
3rd 3.7 192 Tony Fausett ***   (10.0) 10.0 8.0 2.0 3.0 2.0 35.0 25.0
4th 3.7 374 Lincoln Fraser   2.0 2.0 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 43.0 31.0
5th 3.7 88 Derek Snow   6.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 44.0 32.0
6th 3.7 333 Gavin Auld   4.0 5.0 5.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 50.0 38.0
7th 3.7 379 Mike Jones   7.0 4.0 4.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 51.0 39.0
8th 3.7 364 Chris Hawkins   3.0 6.0 10.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 55.0 43.0
9th 3.7 389 David Norman   5.0 9.0 6.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 56.0 44.0
10th 3.7 224 Mat Dunne   9.0 8.0 9.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 62.0 50.0
11th 3.7 229 Ben Western ***   11.0 11.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 70.0 58.0

OK Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OK 592 Rod Davis   1.0 2.0 (19.0 DNC) 4.0 1.0 7.0 34.0 15.0
2nd OK 55 Simon Probert   5.0 4.0 1.0 8.0 8.0 (9.0) 35.0 26.0
3rd OK 536 Michael Shannon   6.0 (10.0) 7.0 6.0 6.0 5.0 40.0 30.0
4th OK 568 Dean Coleman   3.0 (12.0) 9.0 9.0 2.0 8.0 43.0 31.0
5th OK 611 Oscar Paulich   4.0 9.0 4.0 10.0 5.0 (19.0 DNC) 51.0 32.0
6th OK 60 Gordon Sims   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 3.0 3.0 1.0 64.0 45.0
7th OK 584 Greg Salthouse   2.0 3.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 64.0 45.0
8th OK 623 Marc Grise   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 1.0 4.0 3.0 65.0 46.0
9th OK 542 Alistair Deaves   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 7.0 2.0 68.0 49.0
10th OK 498 Graeme Arcus   13.0 7.0 10.0 11.0 11.0 (19.0 DNC) 71.0 52.0
11th OK 620 Sean Cleary   11.0 1.0 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 72.0 53.0
12th OK 589 Ed Crook   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 9.0 4.0 75.0 56.0
13th OK 559 Phil Coveny   12.0 5.0 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 80.0 61.0
14th OK 606 Mark Thirkettle   7.0 11.0 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 80.0 61.0
15th OK 561 Brett Daniel   (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 7.0 10.0 6.0 80.0 61.0
16th OK 565 Ed Crook   8.0 8.0 8.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 81.0 62.0
17th OK 560 Tim McDowell   9.0 13.0 11.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 90.0 71.0
18th OK 609 John Cutler   10.0 6.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 92.0 73.0

Aero Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Aero 3973 Iain Thain   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0

Sunburst Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R4 R5 R6 Total Nett
1st Sunburst 1641 Juliette Richards Rebecca Garcia 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

Open Skiff Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Open Skiff 9566 George Renall   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0

Finn Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 Total Nett
1st Finn 4 Mark Perrow   1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Finn 12 Dan Bush   2.0 3.0 2.0 7.0 7.0
3rd Finn 0000000 Gordon Sims   3.0 1.0 4.0 8.0 8.0
4th Finn 265 Joe Spooner   4.0 4.0 3.0 11.0 11.0

Opti Open Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 Total Nett
1st Opti Open 4688 Roberto Beavis   3.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Opti Open 4662 Sam Kandziora   1.0 2.0 2.0 5.0 5.0
3rd Opti Open 4561 Zephyr Lane   2.0 3.0 3.0 8.0 8.0

Starling Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Starling 1318 Nia Cassidy   2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 13.0 10.0
2nd Starling 2139 Martina Beavis   (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 1.0 1.0 1.0 18.0 13.0
3rd Starling 1199 Max Cameron   1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 18.0 13.0
4th Starling 17 Rosemary Dowler   (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 17.0 14.0

Opti Green Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Opti Green 4605 Milla Holland   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 2.0 1.0 1.0 40.0 28.0
2nd Opti Green 4734 Vienna Campbell   3.0 1.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0
3rd Opti Green 1111 Elsi Carryer   1.0 2.0 2.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 41.0 29.0
4th Opti Green 3521 Dallas Noyer   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 1.0 3.0 3.0 43.0 31.0
5th Opti Green 4592 Noah Petersen   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 2.0 2.0 43.0 31.0
6th Opti Green 4713 Ewan Wilson   2.0 3.0 3.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 44.0 32.0
7th Opti Green 3606 Karlia Dunne   (12.0 DNC) 4.0 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 56.0 44.0
8th Opti Green 4503 Elizabeth Renall   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 4.0 12.0 DNC 12.0 DNC 64.0 52.0
9th Opti Green 4679 Alexander Mackay   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
9th Opti Green 4523 Dallas Noyer   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
9th Opti Green 3606 Elias Dunne   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0

Feva Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Feva 4 Lucas Kandziora Sam Kandziora (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0 15.0 11.0
2nd Feva 6 Nik Kelis Noa Kelis 1.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 15.0 11.0
3rd Feva 3 Edith Benfield Pearl Gy. Feher 2.0 2.0 2.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 18.0 14.0

A Class Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st A Class 271 David Haylock   1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 8.0 6.0
2nd A Class 265 Hamish Hall-Smith   2.0 1.0 1.0 2.0 (6.0 DNC) 12.0 6.0
3rd A Class 272 Patrick Ashby   4.0 3.0 3.0 3.0 (6.0 DNC) 19.0 13.0
4th A Class 283 Nicholas gardiner ***   3.0 4.0 4.0 4.0 (6.0 DNC) 21.0 15.0
5th A Class 277 John Kennett   (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 1.0 25.0 19.0

Zephyr Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R1 R2 R3 Total Nett
1st Zephyr 707 Julia Faire   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser 195547 Lious Mayo   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

P Class Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail number Skipper name Crew name R4 R5 R6 Total Nett
1st P Class 308 Hamish Brown   1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd P Class 30 Arthur Rebbeck   2.0 2.0 4.0 8.0 8.0
3rd P Class 993 Callum Noyer   3.0 3.0 2.0 8.0 8.0
4th P Class 69 Roberto Beavis   4.0 5.0 3.0 12.0 12.0
5th P Class 883 William Noyer   5.0 4.0 5.0 14.0 14.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com