2021 Oceanbridge Regatta

Wakatere Boating Club

Results are final as of 18:25 on April 11, 2021

29er Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 George Lee Rush Josh Schon 3023 Wakatere BC Youth 1.0 2.0 1.0 (5.0) 5.0 14.0 9.0
2 Amelia Angus Carrington Brady 3052 Wakatere BC Youth 3.0 3.0 (11.0) 2.0 3.0 22.0 11.0
3 Sean Kensington Elliot Bacon 2550 KYC/WBBC Youth 2.0 5.0 5.0 (8.0) 1.0 21.0 13.0
4 Lucy Leith Lizzie Shapland 3021 MBSC Youth 6.0 4.0 (7.0) 3.0 2.0 22.0 15.0
5 Jasper Camenzind Blake Hinsley 2714 MBSC Youth 9.0 1.0 (15.0) 1.0 8.0 34.0 19.0
6 Rhys Niccolls Devon 467 Manly SC Youth 4.0 7.0 4.0 (12.0) 7.0 34.0 22.0
7 Noah Shirley Callum McRae 2269 KYC/MSC Youth 5.0 6.0 3.0 (10.0) 10.0 34.0 24.0
8 Naiomi Ferrissey Mia Barker 2778 MBSC Youth (10.0) 8.0 8.0 4.0 4.0 34.0 24.0
9 Valentine Kayrouz Ben Brighouse 414 WBC/MBSC Youth 7.0 (9.0) 2.0 9.0 9.0 36.0 27.0
10 Stella Bilger Becky Morgan 2712 Kohimarama YC Youth (16.0 DNC) 10.0 10.0 7.0 6.0 49.0 33.0
11 Emma Pickard Gyanne Garner 2713 BOIYC Youth 8.0 (12.0) 9.0 6.0 11.0 46.0 34.0
12 Jess Redpath Kayla Abbott 101 MBSC Youth 14.0 (15.0) 6.0 14.0 15.0 64.0 49.0
13 Levi Jenkins Ashton Williamson 2786 KYC/WBC Youth 13.0 13.0 (14.0) 11.0 12.0 63.0 49.0
14 Robbie Wooldridge Luc Gladwell 2711 Wakatere BC Youth 12.0 11.0 13.0 13.0 (14.0) 63.0 49.0
15 Marco McLaren Renzo Sumich 7 RAYC Youth 11.0 14.0 12.0 (15.0) 13.0 65.0 50.0

Laser Radial Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Caleb Armit   209259 MBSC Youth 1.0 1.0 3.0 (5.0) 2.0 12.0 7.0
2 Olivia Christie   217315 WBBC/RAYC   7.0 3.0 1.0 3.0 (8.0) 22.0 14.0
3 Harry Edwards   210821 QCYC Youth 3.0 7.0 2.0 (10.0) 4.0 26.0 16.0
4 Ethan Fong   217850 Wakatere BC Youth 2.0 5.0 6.0 6.0 (12.0) 31.0 19.0
5 Matthew Rist   170546 Manly SC Youth 4.0 4.0 11.0 (17.0) 1.0 37.0 20.0
6 Emily Overend   209281 QCYC   5.0 (10.0) 9.0 1.0 5.0 30.0 20.0
7 Greta Pilkington   217319 RNZYS Youth 12.0 (13.0) 4.0 2.0 3.0 34.0 21.0
8 George Pilkington   211574 Wakatere BC/RNZYS Youth 6.0 2.0 7.0 (9.0) 7.0 31.0 22.0
9 Nathan Vince   217317 Kohimarama YC Youth 8.0 (14.0) 5.0 4.0 6.0 37.0 23.0
10 Sophia Morgan   216173 Kohimarama YC Youth 10.0 6.0 8.0 11.0 (17.0) 52.0 35.0
11 Teaghan Denney   142917 TYPBC Youth 13.0 9.0 10.0 8.0 (15.0) 55.0 40.0
12 Thomas Link   216010 MBSC Youth 11.0 (12.0) 12.0 7.0 11.0 53.0 41.0
13 Dylan Forsyth   217424 Waiheke BC Youth 9.0 8.0 (22.0 DNC) 16.0 16.0 71.0 49.0
14 Molly Webley   208341 Manly SC Youth (15.0) 11.0 13.0 13.0 14.0 66.0 51.0
15 Kaspian Evatt   178625 CBYC Youth (22.0 DNC) 16.0 16.0 12.0 10.0 76.0 54.0
16 Lilly-Marie Houry   210505 BOIYC Youth 14.0 (17.0) 14.0 14.0 13.0 72.0 55.0
17 Danny Su   215587 RAYC Youth 16.0 (18.0) 15.0 18.0 9.0 76.0 58.0
18 Maddie Rist   216172 Manly SC Youth 17.0 15.0 17.0 15.0 (18.0) 82.0 64.0
19 Blake Wood   217298 Manly SC Youth (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 110.0 88.0
19 Phillip Bennett   216349 Tamaki YC   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 110.0 88.0
19 Zac Floyd   212253 Kohimarama YC Youth (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 110.0 88.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Tom Saunders   211585 TYPBC   1.0 1.0 2.0 (7.0 OCS) 1.0 12.0 5.0
2 Luke Cashmore   218101 Wakatere BC   (2.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 8.0 6.0
3 Luke Deegan   215931 Pupuke BC   3.0 3.0 (6.0) 3.0 3.0 18.0 12.0
4 Eroni Leilua   216199 Apia YC   5.0 (6.0) 5.0 2.0 4.0 22.0 16.0
5 Jack Bennett   215081 QCYC Youth 4.0 (5.0) 3.0 5.0 5.0 22.0 17.0
6 Blake Woodfield   19 Lake Taupo YC   (6.0) 4.0 4.0 4.0 6.0 24.0 18.0

49er Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Isaac McHardie William McKenzie 18 RAYC   (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2 Logan Dunning Beck Oscar Gunn 1 Wakatere BC/MBSC   (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 12.0 9.0
3 Sam Morgan Pat Morgan 151 RAYC   (4.0) 3.0 3.0 4.0 4.0 18.0 14.0
4 Craig Keenan Gavin Ninnes 116 RAYC   (5.0) 4.0 5.0 3.0 5.0 22.0 17.0
5 Sam Bacon Henry Gautrey 11 WBBC/MYC   (6.0) 6.0 4.0 6.0 2.0 24.0 18.0
6 Campbell Stanton Will Shapland 195 RAYC   2.0 5.0 (6.0) 5.0 6.0 24.0 18.0

49er FX Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Seb Menzies Brayden Hamilton 16 MBSC/Wakatere BC Youth (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 7.0 5.0
2 Crystal Sun Olivia Hobbs 11 RAYC/KYC   (3.0) 3.0 1.0 2.0 3.0 12.0 9.0
3 Mason Mulcahy Thomas Mulcahy 286 MBSC Youth 4.0 (5.0) 4.0 3.0 2.0 18.0 13.0
4 Courtney Reynolds-Smith Brianna Reynolds-Smith 484 Torbay SC/RAYC   1.0 4.0 (5.0) 5.0 4.0 19.0 14.0
5 Helena Sanderson Alice Haslett 6 BOIYC/Wakatere BC   (5.0) 2.0 3.0 4.0 5.0 19.0 14.0

420 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Josh Ferrissey Alex Hebberd 54846 MBSC   2.0 1.0 1.0 (4.0 DNC) 1.0 9.0 5.0
2 Vivien Webster Chung Leah Sinton 56972 WBC/MBSC   1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 8.0 6.0
3 Amelia Peel Briana Mitchell 51980 PBC/EBYMBC   (3.0) 3.0 3.0 2.0 3.0 14.0 11.0

470 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Paul Snow-Hansen Daniel Willcox NZL1 Wakatere BC/MBSC   (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2 Simon Cooke Andre Van Dam 7 RAYC/EBYMBC/MBSC   1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 12.0 9.0
3 Kerensa Jennings Rebecca Hume 209 MBSC   3.0 2.0 3.0 (4.0) 2.0 14.0 10.0
4 Richard Power John Power 201 KCC   (4.0) 4.0 4.0 2.0 4.0 18.0 14.0

Nacra 17 (Foiling) Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 Total Nett
1 Micah Wilkinson Erica Dawson 1 Ngaroto SC/MBSC   (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 7.0
2 Olivia Mackay Jack Honey 42 Napier SC/BOIYC   1.0 2.0 (4.0 DNF) (4.0 DNF) 1.0 2.0 3.0 3.0 3.0 23.0 15.0
3 Henry Haslett Blake McGlashan 404 WBC/MBSC   (3.0) (3.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 2.0 2.0 2.0 22.0 16.0

Nacra 15 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1 Hamish McLaren Sofia Higgott 34 RAYC Youth (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2 Cleo Boyd Ziz Bently 33 BOIYC Youth (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 10.0 8.0

Windfoil Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup R1 R2 R3 R4 Total Nett
1 Josh Armit   59 MBSC   2.0 2.0 3.0 3.0 10.0 10.0
2 Eli Liefting   11 RAYC Youth 1.0 1.0 5.0 4.0 11.0 11.0
3 Thomas Crook   5 Wakatere BC   5.0 4.0 1.0 2.0 12.0 12.0
4 Patrick Haybittle   308 Wakatere BC   6.0 6.0 2.0 1.0 15.0 15.0
5 Joshua Bull   7 Manly SC Youth 3.0 3.0 7.0 5.0 18.0 18.0
6 Olly Maidment   18 TYPBC Youth 4.0 5.0 6.0 8.0 23.0 23.0
7 Andrew Stretton   19 Lake Taupo YC Youth 8.0 9.0 4.0 7.0 28.0 28.0
8 Veerle ten Have   1 TYPBC   10.0 8.0 8.0 6.0 32.0 32.0
9 Marcus Hansen   NZL103 Wakatere BC   11.0 7.0 12.0 10.0 40.0 40.0
10 Brianna Orams   NZ311 Torbay SC Youth 12.0 11.0 9.0 9.0 41.0 41.0
11 Charles Solly   245 Wakatere BC Youth 9.0 12.0 11.0 13.0 45.0 45.0
12 Jack Parr   777 New Plymouth YC Youth 13.0 15.0 10.0 11.0 49.0 49.0
13 Bret Jeffery   111 TYPBC   14.0 14.0 13.0 12.0 53.0 53.0
14 Ben Nathan   20 Kohimarama YC   7.0 10.0 23.0 DNC 23.0 DNC 63.0 63.0
15 Gustav Scholtz   NZL 31 Wakatere BC   16.0 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 75.0 75.0
16 Alex Norman   3 Wakatere BC Youth 15.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 84.0 84.0
17 Aimee Bright   15 Manly SC Youth 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 92.0
17 Angus Harman   115 Wakatere BC   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 92.0
17 Cristina Casares   30 Wakatere BC   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 92.0
17 Matthew McIntosh   599 Wakatere BC Youth 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 92.0
17 Nick Thomas   NZL75 Wakatere BC   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 92.0
17 Alexander Young   NZL24 Wakatere BC   23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 92.0 92.0

Kitefoil Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank HelmName Crew name Sail no. Club HelmAgeGroup Total Nett
1 Andy Robertson   50 KFNZ   0.0 0.0
1 Hugo Wiggelsworth   8 Kohimarama YC Youth 0.0 0.0
1 Justina Kitchen   15 Takapuna BC   0.0 0.0
1 Lochy Naismith   37 Takapuna BC Youth 0.0 0.0
1 Lukas Walton-Keim   10 Takapuna BC   0.0 0.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com