venue burgee

2023 Toyota Optimist National Championship

Wakatere Boating Club

event burgee

Results are provisional as of 21:36 on April 8, 2023

Gold Flight

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 51, Scoring system: Appendix A
Rank Sailor Sail No Fleet Home club Flight Age Gender Race1
 
Race2
 
Race3
 
Race4
 
Race5
 
Race6
 
Total Nett
1st Charlie Bridger 4751 Open CBYC / WBC Gold 14 Male 1.0 3.0 2.0 (9.0) 2.0 3.0 20.0 11.0
2nd Nathan Soper 4801 Open MBSC/QCYC/CBYC Gold 12 Male 4.0 1.0 2.0 3.0 3.0 (12.0) 25.0 13.0
3rd Matteo Barker 4709 Open Murrays Bay SC Gold 13 Male 5.0 3.0 (9.0) 1.0 7.0 1.0 26.0 17.0
4th Jake Dickey 4739 Open Napier SC Gold 12 Male (13.0) 2.0 1.0 6.0 3.0 6.0 31.0 18.0
5th Tony Li 4604 Open Kohimarama/ Wakatere BC Gold 14 Male (16.0) 1.0 6.0 4.0 8.0 1.0 36.0 20.0
6th William Mason 4771 Open Wakatere BC Gold 14 Male 2.0 (15.0) 4.0 4.0 5.0 5.0 35.0 20.0
7th Oli Stone 4628 Open Kohimarama YC Gold 15 Male (8.0 SCP) 6.0 3.0 3.0 6.0 3.0 29.0 21.0
8th Nelsen Meacham 4779 Open Wakatere BC Gold 14 Male 2.0 (16.0) 1.0 1.0 16.0 2.0 38.0 22.0
9th Toby Phillips 739 AUS Open Brighton & Seacliff YC Gold 12 Male 6.0 2.0 7.0 5.0 (11.0) 2.0 33.0 22.0
10th Greta Hutton 4773 Open Murrays Bay SC Gold 13 Female (11.0) 4.0 5.0 5.0 4.0 7.0 36.0 25.0
11th Callum Hyde 4526 Open Wakatere BC Gold 13 Male 3.0 8.0 7.0 2.0 (21.0) 8.0 49.0 28.0
12th Ekhi de Jager 4622 Open Napier SC Gold 13 Male 10.0 8.0 4.0 (18.0) 1.0 11.0 52.0 34.0
13th Walter Heeley 1575 AUS Open Woollahra SC Gold 12 Male 6.0 7.0 (10.0) 10.0 1.0 10.0 44.0 34.0
14th Arthur Rebbeck 4800 Open Wakatere BC Gold 14 Male (10.0) 6.0 8.0 8.0 6.0 6.0 44.0 34.0
15th Finloe Gaites 4782 Open Murrays Bay SC Gold 11 Male (14.0) 10.0 3.0 11.0 4.0 7.0 49.0 35.0
16th Isaac Gaites 4783 Open Murrays Bay SC Gold 14 Male 9.0 12.0 5.0 6.0 (22.0) 4.0 58.0 36.0
17th Goro Tomishima 1782 AUS Open Woollahra SC Gold 13 Male 11.0 (21.0) 8.0 10.0 7.0 10.0 67.0 46.0
18th Blake Duncan 4487 Open Napier SC Gold 12 Male (19.0) 14.0 6.0 9.0 10.0 8.0 66.0 47.0
19th Darcy Miles 1851 AUS Open Royal Prince Alfred YC Gold 13 Male 9.0 11.0 13.0 12.0 (17.0) 4.0 66.0 49.0
20th Ozbej Lencek 4657 Open Napier SC Gold 14 Male (20.0) 17.0 15.0 2.0 5.0 12.0 71.0 51.0
21st Blake Batten 4769 Open Murrays Bay SC Gold 13 Male 7.0 9.0 11.0 (52.0 BFD) 2.0 23.0 SCP1 104.0 52.0
22nd Will Fyfe 4656 Open Murrays Bay SC Gold 12 Male 7.0 5.0 (19.0) 15.0 14.0 11.0 71.0 52.0
23rd Lewis Snape 4774 Open Kohimarama YC/Wakatere BC Gold 13 Male 1.0 (19.0) 16.0 7.0 15.0 15.0 73.0 54.0
24th Hamish Brown 4799 Open Wakatere BC Gold 13 Male 13.0 15.0 13.0 (52.0 BFD) 9.0 5.0 107.0 55.0
25th Isla Barker 4716 Open Murrays Bay SC Gold 15 Female 8.0 (19.0) 10.0 13.0 12.0 14.0 76.0 57.0
26th Charlotte Handley 4744 Open Murrays Bay SC Gold 13 Female 5.0 11.0 9.0 17.0 (22.0) 18.0 82.0 60.0
27th Jess Bettany 4691 Open Murrays Bay SC Gold 14 Female 18.0 4.0 20.0 7.0 (24.0) 13.0 86.0 62.0
28th Vivienne Gubani 4784 Open Wakatere BC Gold 14 Female 15.0 13.0 12.0 14.0 (20.0) 9.0 83.0 63.0
29th Lucas Kandziora 4687 Open Wakatere BC Gold 14 Male 4.0 5.0 21.0 11.0 23.0 (26.0) 90.0 64.0
30th Jamie Smith 4482 Open Napier SC Gold 12 Male 21.0 10.0 16.0 8.0 14.0 (22.0) 91.0 69.0
31st Lauchy Wills 4778 Open Howick SC Gold 12 Male 12.0 (23.0) 14.0 19.0 12.0 13.0 93.0 70.0
32nd Vincent Scott 4764 Open Tauranga YPBC Gold 13 Male 16.0 17.0 11.0 19.0 8.0 (22.0) 93.0 71.0
33rd Sebastian Fauchelle 4803 Open Wakatere BC Gold 13 Male 23.0 7.0 22.0 (52.0 BFD) 11.0 9.0 124.0 72.0
34th Sasha White 4631 Open Kohimarama YC Gold 13 Female 12.0 9.0 (22.0) 17.0 20.0 18.0 98.0 76.0
35th Thibaut Hauet 2807 FRA Open SRC Noumea Gold 12 Male 8.0 (25.0) 20.0 21.0 15.0 15.0 104.0 79.0
36th Nico Holmes 4642 Open Worser Bay BC Gold 14 Male 23.0 13.0 18.0 (24.0) 13.0 14.0 105.0 81.0
37th Samuel Francis-Stead 4702 Open Murrays Bay SC Gold 12 Male 19.0 14.0 (23.0) 12.0 17.0 20.0 105.0 82.0
38th Jules Humez 2599 FRA Open SRC Noumea Gold 13 Male 14.0 18.0 17.0 15.0 (21.0) 19.0 104.0 83.0
39th Liam Pentreath 4583 Open Napier SC Gold 11 Male 25.0 12.0 25.0 (26.0) 9.0 17.0 114.0 88.0
40th Jeffrey Chenglin Du 4675 Open RAYC/KYC Gold 11 Male 22.0 22.0 18.0 20.0 10.0 (24.0) 116.0 92.0
41st Callum Noyer 4714 Open Wakatere BC Gold 13 Male 20.0 23.0 14.0 18.0 (25.0) 17.0 117.0 92.0
42nd Hugh Kensington 4556 Open Kohimarama YC Gold 12 Male 26.0 18.0 (27.0) 13.0 19.0 19.0 122.0 95.0
43rd Saxon Foggo 4671 Open Wakatipu SC Gold 13 Male (52.0 UFD) 27.0 12.0 22.0 13.0 23.0 149.0 97.0
44th Niko Purdie 4545 Open Kohimarama YC Gold 14 Male 17.0 20.0 19.0 16.0 (52.0 DSQ) 25.0 149.0 97.0
45th Tehya Harris 4765 Open Murrays Bay SC Gold 13 Female 15.0 16.0 (28.0) 25.0 23.0 21.0 128.0 100.0
46th Oscar McMullen 4663 Open Kohimarama YC Gold 14 Male (27.0) 24.0 17.0 16.0 24.0 20.0 128.0 101.0
47th Hugo Gautier 9696 FRA Open SRC Noumea Gold 11 Male 22.0 20.0 15.0 20.0 (26.0) 25.0 128.0 102.0
48th Ollie Shirley 4708 Open Kohimarama YC Gold 12 Male 21.0 21.0 21.0 (23.0) 18.0 21.0 125.0 102.0
49th Sofia Turner 4737 Open Murrays Bay SC Gold 11 Female 24.0 (26.0) 23.0 14.0 18.0 24.0 129.0 103.0
50th Taran Bates 4690 Open Murrays Bay SC Gold 13 Male 17.0 22.0 26.0 (28.0) 16.0 23.0 132.0 104.0
51st James Currell 4717 Open Maraetai SC Gold 12 Male 18.0 (28.0) 24.0 27.0 19.0 16.0 132.0 104.0

Sillver Flight

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 51, Scoring system: Appendix A
Rank Sailor Sail No Fleet Home club Flight Age Gender Race1
 
Race2
 
Race3
 
Race4
 
Race5
 
Race6
 
Total Nett
1st Tom Shannon 4580 Open Wakatere BC Sillver 13 Male 1.0 9.0 13.0 3.0 (15.0) 1.0 42.0 27.0
2nd Rhys Money 4434 Open Howick Sailing Club Sillver 15 Male 4.0 (12.0) 4.0 4.0 8.0 7.0 39.0 27.0
3rd Ula Chan 4529 Open Napier SC Sillver 11 Female 5.0 7.0 2.0 2.0 13.0 (20.0) 49.0 29.0
4th Thomas Hall 4684 Open Murrays Bay SC Sillver 11 Male 7.0 5.0 3.0 7.0 (9.0) 7.0 38.0 29.0
5th Harper Spacey 1820 AUS Open Hunters Hill SC Sillver 14 Female 6.0 (10.0) 9.0 4.0 1.0 10.0 40.0 30.0
6th Holly Robson 4530 Open Maraetai SC Sillver 12 Female (14.0) 3.0 8.0 10.0 5.0 4.0 44.0 30.0
7th Elisa Currie 4560 Open Maraetai SC Sillver 12 Female 7.0 SCP 5.0 7.0 7.0 4.0 (19.0) 49.0 30.0
8th Brooke Mundy 4098 Open Nelson YC Sillver 15 Female (17.0) 2.0 5.0 1.0 8.0 15.0 48.0 31.0
9th Lauren Arnold 4761 Open Kohimarama YC Sillver 13 Female 9.0 2.0 15.0 1.0 5.0 (17.0) 49.0 32.0
10th Theo Dacre 4582 Open Napier SC Sillver 11 Male (24.0) 3.0 9.0 15.0 3.0 3.0 57.0 33.0
11th Luca Blundell 4781 Open Charteris Bay YC Sillver 11 Male 11.0 SCP 6.0 7.0 6.0 3.0 (14.0) 47.0 33.0
12th Lucy Eaton 4544 Open Kohimarama YC Sillver 14 Female 4.0 8.0 6.0 12.0 (13.0) 5.0 48.0 35.0
13th Philippa Wiltshire 4698 Open Glendowie BC Sillver 13 Female 9.0 6.0 (17.0) 9.0 11.0 1.0 53.0 36.0
14th Robbie Smith 4711 Open Napier SC Sillver 13 Male 22.0 9.0 2.0 2.0 2.0 (44.0 SCP3) 81.0 37.0
15th Harry Strang 4595 Open Tauranga YPBC Sillver 11 Male 8.0 (21.0) 8.0 5.0 9.0 8.0 59.0 38.0
16th Nicolas Segers 4232 Open Royal Akarana YC Sillver 11 Male 11.0 4.0 10.0 (52.0 BFD) 4.0 11.0 92.0 40.0
17th Mila Blundell 4770 Open Charteris Bay YC Sillver 13 Female (18.0) 14.0 3.0 6.0 18.0 2.0 61.0 43.0
18th Brooke Day 4680 Open Murrays Bay SC Sillver 13 Female 3.0 12.0 10.0 (52.0 UFD) 14.0 6.0 97.0 45.0
19th Sam Simpson 4633 Open Royal Akarana YC Sillver 14 Male 8.0 (19.0) 19.0 15.0 1.0 3.0 65.0 46.0
20th Isla Brown 4729 Open Royal Akarana YC Sillver 12 Female 18.0 SCP 7.0 5.0 (52.0 BFD) 2.0 14.0 98.0 46.0
21st Max Cameron 4561 Open Wakatere BC Sillver 14 Male 7.0 1.0 1.0 (52.0 UFD) 14.0 26.0 DNC 101.0 49.0
22nd Juliet White 4558 Open Wakatere BC Sillver 12 Female 5.0 (23.0) 6.0 13.0 12.0 13.0 72.0 49.0
23rd Annabelle Cartwright 4654 Open Kohimarama YC Sillver 14 Female 15.0 4.0 14.0 11.0 (17.0) 6.0 67.0 50.0
24th Hugo Gimeno-Wood 4594 Open Royal Akarana YC Sillver 13 Male (16.0) 10.0 11.0 9.0 7.0 13.0 66.0 50.0
25th Martina Beavis 4151 Open Wakatere BC Sillver 14 Female 11.0 13.0 11.0 5.0 12.0 (20.0) 72.0 52.0
26th Tristan Jayasuriya 4618 Open Murrays Bay SC Sillver 12 Male 16.0 11.0 4.0 8.0 15.0 (19.0) 73.0 54.0
27th Rebecca Ross 4669 Open Royal Akarana YC Sillver 13 Female 10.0 (18.0) 18.0 14.0 7.0 5.0 72.0 54.0
28th Nicholas Wong 4703 Open Wakatere BC Sillver 15 Male 1.0 1.0 1.0 (52.0 BFD) 26.0 DNC 26.0 DNC 107.0 55.0
29th Bailey Robb 4383 Open Queen Charlotte YC Sillver 14 Female (17.0) 16.0 16.0 11.0 11.0 4.0 75.0 58.0
30th Connor Havill 4802 Open Napier SC Sillver 11 Male 17.0 SCP 15.0 (24.0) 3.0 16.0 9.0 84.0 60.0
31st Sam Richardson 4572 Open Queen Charlotte YC Sillver 11 Male (21.0) 14.0 21.0 14.0 10.0 2.0 82.0 61.0
32nd Ruben Newton 771 Open Wakatere BC Sillver 14 Male 10.0 (22.0) 13.0 12.0 10.0 16.0 83.0 61.0
33rd Felix Carter 4640 Open Tauranga YPBC Sillver 14 Male 3.0 8.0 17.0 17.0 (26.0 DNC) 17.0 88.0 62.0
34th Marino Collins 4504 Open Queen Charlotte YC Sillver 12 Female 12.0 17.0 15.0 (52.0 UFD) 6.0 15.0 117.0 65.0
35th Stanley Ren 4429 Open Royal Akarana YC Sillver 13 Male 19.0 17.0 14.0 10.0 (23.0) 8.0 91.0 68.0
36th Julia Nguyen 4142 Open Royal Akarana YC Sillver 13 Female 13.0 16.0 12.0 16.0 (19.0) 16.0 92.0 73.0
37th Alex Sommerville 4578 Open Howick SC Sillver 13 Male 2.0 18.0 (26.0) 16.0 19.0 22.0 103.0 77.0
38th Lachie Gillies 4490 Open Royal Akarana YC Sillver 14 Male 20.0 20.0 19.0 8.0 (52.0 DNF) 10.0 129.0 77.0
39th Erica Le Pelley 4387 Open Glendowie BC Sillver 15 Female (19.0) 15.0 16.0 13.0 18.0 18.0 99.0 80.0
40th Liam Strack 4354 Open Queen Charlotte YC Sillver 11 Male 23.0 11.0 23.0 (29.0 DNC) 16.0 11.0 113.0 84.0
41st Brooke Cooper 4681 Open Glendowie BC Sillver 15 Female 25.0 24.0 18.0 (52.0 BFD) 6.0 12.0 137.0 85.0
42nd Amber Hughes 4543 Open Glendowie BC Sillver 15 Female 18.0 19.0 12.0 (52.0 BFD) 21.0 18.0 140.0 88.0
43rd Micah Bollen 4411 Open Tauranga YPBC Sillver 11 Male 15.0 13.0 20.0 (52.0 BFD) 22.0 23.0 145.0 93.0
44th Anika Jones 4209 Open Queen Charlotte YC Sillver 12 Female 20.0 20.0 20.0 17.0 20.0 (21.0) 118.0 97.0
45th Ernie Chee 4704 Open Glendowie BC Sillver 13 Male 21.0 21.0 21.0 18.0 21.0 (22.0) 124.0 102.0
46th Roberto Beavis 4734 Open Wakatere BC Sillver 12 Male 27.0 26.0 22.0 (52.0 BFD) 20.0 9.0 156.0 104.0
47th James Davies 4754 Open Glendowie BC Sillver 12 Male 14.0 27.0 27.0 (52.0 BFD) 17.0 52.0 DSQ 189.0 137.0
48th Jonathan Tough 4794 Open Howick SC Sillver 15 Male (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 168.0 139.0
49th Harry Simpson 4630 Open Royal Akarana YC Sillver 12 Male (34.0 SCP) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 26.0 DNC 26.0 DNC 173.0 139.0
50th Dahlia Fyfe 4753 Open Queen Charlotte YC Sillver 13 Female 26.0 28.0 25.0 (52.0 BFD) 52.0 DNS 21.0 204.0 152.0
51st Emma Carran 4460 Open Glendowie BC Sillver 14 Female 28.0 25.0 28.0 (52.0 BFD) 52.0 RET 23.0 208.0 156.0

White Flight

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Sailor Sail No Fleet Home club Flight Age Gender Race1
 
Race2
 
Race3
 
Race4
 
Race5
 
Race6
 
Total Nett
1st Louison Cardin 6 TAH White Yacht Club of Tahiti White 14 Male 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 7.0 5.0
2nd Mehiti Bax de Keating 8 TAH White Yacht Club of Tahiti White 14 Female 2.0 2.0 2.0 3.0 (17.0 UFD) 1.0 27.0 10.0
3rd Gus Gillies 4674 White Wakatere BC White 12 Male 8.0 5.0 7.0 5.0 (17.0 UFD) 4.0 46.0 29.0
4th Thomas Mosely 4311 White Wakatere BC White 14 Male 6.0 8.0 3.0 4.0 (17.0 UFD) 11.0 49.0 32.0
5th Thomas Sentch 4614 White Murrays Bay SC White 14 Male 10.0 (11.0) 9.0 2.0 9.0 3.0 44.0 33.0
6th Timothée Teitelbaum 4398 FRA White SRC Noumea White 12 Male 4.0 (13.0) 8.0 11.0 5.0 5.0 46.0 33.0
7th Franklin Morrison 4695 White Wakatere BC White 13 Male 3.0 10.0 6.0 (13.0) 7.0 8.0 47.0 34.0
8th Matthew Kirk 3869 White Wakatere BC White 15 Male 11.0 3.0 11.0 (15.0) 3.0 7.0 50.0 35.0
9th Zephirine Vancon 4381 FRA White SRC Noumea White 12 Female 7.0 (12.0) 5.0 6.0 8.0 9.0 47.0 35.0
10th Sienna Meikle 4627 White Murrays Bay SC White 13 Female 9.0 6.0 4.0 7.0 10.0 (15.0) 51.0 36.0
11th Max Jameson 4330 White Napier SC White 10 Male (14.0) 4.0 13.0 10.0 6.0 6.0 53.0 39.0
12th Georgia Barker 4718 White Napier SC White 10 Female 15.0 7.0 12.0 (16.0) 2.0 10.0 62.0 46.0
13th Ciara Boyle 4450 White Glendowie BC White 12 Female 12.0 9.0 (16.0) 8.0 4.0 13.0 62.0 46.0
14th Matteo Grolli 12 TAH White Yacht Club of Tahiti White 14 Male 5.0 15.0 10.0 12.0 (17.0 UFD) 14.0 73.0 56.0
15th Cathy Liu 4528 White Kohimarama YC White 13 Female 13.0 14.0 14.0 9.0 (17.0 UFD) 12.0 79.0 62.0
16th Zachary Tan 4496 White Kohimarama YC White 11 Male 16.5 SCP 16.0 15.0 14.0 (17.0 UFD) 16.0 94.5 77.5

wakatere.org.nz
wakatere@gmail.com

wakatere.org.nz/2023-nz-optimist-national-championship/
wakatere@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com