Wednesday Series

Stokes Bay Sailing Club

Results are provisional as of 21:53 on May 1, 2021

Asymmetric and Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 623   Bruce Keen   849 (5.0) 1.0 1.0 7.0 2.0
2nd Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 557   Dan Vincent   849 1.0 (3.0) 2.0 6.0 3.0
3rd Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 469   Nathan Stanier   849 2.0 2.0 (13.0 RET) 17.0 4.0
4th Asymmetric and Fast Handicap   RS 700 720   Richard Wadsworth   845 (4.0) 4.0 3.0 11.0 7.0
5th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF 414   Gavin Brewer   849 6.0 (13.0 DNC) 4.0 23.0 10.0
6th Asymmetric and Fast Handicap   RS 800 1216   Richard Clampett   799 (13.0 DNC) 5.0 5.0 23.0 10.0
7th Asymmetric and Fast Handicap   MUSTO SKIFF GBR543   Stephen Wright   849 (7.0) 7.0 6.0 20.0 13.0
8th Asymmetric and Fast Handicap   Asymmetric Canoe 324   Peter Varley   884 8.0 6.0 (13.0 DNC) 27.0 14.0
9th Asymmetric and Fast Handicap   International Canoe 347   Andy Gordon   884 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 29.0 16.0
10th Asymmetric and Fast Handicap   4000 4466   Alexandria Louise Belben   906 (13.0 DNC) 13.0 DNC 7.0 33.0 20.0
11th Asymmetric and Fast Handicap   RS 800 814   Ellie Cumpsty   799 (13.0 DNC) 8.0 13.0 DNC 34.0 21.0
12th Asymmetric and Fast Handicap   29ER 2343   Zoe Belben   903 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 RET 39.0 26.0

Catamaran Handicap Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R3 Total Nett
1st Catamaran Handicap   HURRICANE 5.9 SX 428   Adam Charlesworth   695 2.0 DNC 2.0 2.0

Dinghy Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Dinghy Handicap   RS AERO 7 2288   Paul Gardner   1065 (4.0) 2.0 1.0 7.0 3.0
2nd Dinghy Handicap   RS 300 556   Peter Mackin   970 2.0 1.0 (10.0 DNC) 13.0 3.0
3rd Dinghy Handicap   EUROPE 332   Emma Pearson   1141 (3.0) 3.0 3.0 9.0 6.0
4th Dinghy Handicap   RS AERO 5 1159   Harriet Critchley   1136 (5.0) 4.0 4.0 13.0 8.0
5th Dinghy Handicap   SCORPION 1357   Michael Davies   1041 (10.0 DNC) 5.0 5.0 20.0 10.0
6th Dinghy Handicap   OK 91   Russ Clark   1104 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 21.0 11.0
7th Dinghy Handicap   2000 21863   Andy Smith   1114 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 22.0 12.0
8th Dinghy Handicap   CONTENDER 402   Paul Blackburn   969 (10.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 26.0 16.0
9th Dinghy Handicap   Laser 2 9104   Andy Wealthy   1065 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 30.0 20.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser   LASER FRA215492   Frederick Parton   1100 1.0 (15.0 DNC) 2.0 18.0 3.0
2nd Laser   LASER 174621   Nick Harrison   1100 (3.0) 1.0 3.0 7.0 4.0
3rd Laser   LASER 214125   Jake Bowhay   1100 2.0 2.0 (5.0) 9.0 4.0
4th Laser   LASER 096   Jake Farren-Price   1100 5.0 (15.0 DNC) 1.0 21.0 6.0
5th Laser   LASER 190794   Malcolm Courts   1100 (4.0) 4.0 4.0 12.0 8.0
6th Laser   LASER RADIAL 208659   Alastair Brown   1100 6.0 3.0 (15.0 DNC) 24.0 9.0
7th Laser   LASER RADIAL 209056   Ollie Payne   1100 7.0 6.0 (10.0) 23.0 13.0
8th Laser   LASER RADIAL 201709   Robert Draper   1100 9.0 5.0 (11.0) 25.0 14.0
9th Laser   LASER RADIAL 210001   Chloe Elvin   1100 (15.0 DNF) 15.0 DNC 6.0 36.0 21.0
10th Laser   LASER RADIAL 216646   Alastair Brown   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 7.0 37.0 22.0
11th Laser   LASER RADIAL 214268   Ben Elvin   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 8.0 38.0 23.0
12th Laser   LASER 213512   Kieran Santry   1100 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 38.0 23.0
13th Laser   LASER 165205   George Thompson   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 9.0 39.0 24.0
14th Laser   LASER 215303   Nicholas Welbourn   1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC 12.0 42.0 27.0

Moth Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName Rating R3 Total Nett
1st Moth   International Moth 4765   Jeremy Hartley   499 1.0 1.0 1.0
2nd Moth   International Moth 4509   Jason Belben   499 2.0 2.0 2.0



Sailwave Scoring Software 2.28.11
www.sailwave.com