Aero Northern Championships 2024

Yorkshire Dales SC

Results are provisional as of 13.29 on 16 June 2024

Overall

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName PY R1
15/06/24  
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
Total Nett
1st RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 (3.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 11.0 6.0
2nd RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 2.0 (3.0) 1.0 2.5 2.0 1.0 (3.0) 14.5 8.5
3rd RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 1.0 2.0 (6.0) 2.5 5.0 (7.0) 6.0 29.5 16.5
4th RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 (6.0) (5.0) 5.0 5.0 3.0 3.0 5.0 32.0 21.0
5th RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 (9.0) 6.0 7.0 (8.0) 4.0 4.0 2.0 40.0 23.0
6th RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 5.0 (7.0) 3.0 4.0 7.0 (8.0) 4.0 38.0 23.0
7th RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 4.0 4.0 4.0 (9.0) (12.0 DNF) 5.0 7.0 45.0 24.0
8th RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 (11.0) 8.0 (9.0) 6.0 6.0 6.0 8.0 54.0 34.0
9th RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 (10.0) 10.0 8.0 7.0 8.0 9.0 (12.0 DNF) 64.0 42.0
10th RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 8.0 9.0 (10.0) 10.0 9.0 10.0 (12.0 DNF) 68.0 46.0
11th RS AERO7 4433 Yorkshire Dales SC Tim Heaton 1061 7.0 (12.0 DNF) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 79.0 55.0

R1 - 15/06/24

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 23:52 0:22:30 1.0
2 RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 23:54 0:22:32 2.0
3 RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 25:02 0:22:43 3.0
4 RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 24:09 0:22:46 4.0
5 RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 24:32 0:23:07 5.0
6 RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 25:07 0:23:40 6.0
7 RS AERO7 4433 Yorkshire Dales SC Tim Heaton 1061 25:18 0:23:51 7.0
8 RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 27:05 0:25:32 8.0
9 RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 27:10 0:25:36 9.0
10 RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 27:56 0:26:20 10.0
11 RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 32:11 0:29:12 11.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 39:27 0:35:48 1.0
2 RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 38:51 0:36:37 2.0
3 RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 38:59 0:36:45 3.0
4 RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 39:06 0:36:51 4.0
5 RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 39:19 0:37:03 5.0
6 RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 39:35 0:37:18 6.0
7 RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 39:42 0:37:25 7.0
8 RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 41:17 0:37:28 8.0
9 RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 40:12 0:37:53 9.0
10 RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 40:29 0:38:09 10.0
11 RS AERO7 4433 Yorkshire Dales SC Tim Heaton 1061 DNF   12.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 22:28 0:21:10 1.0
2 RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 23:34 0:21:23 2.0
3 RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 22:48 0:21:29 3.0
4 RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 23:05 0:21:45 4.0
5 RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 23:12 0:21:52 5.0
6 RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 23:42 0:22:20 6.0
7 RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 23:50 0:22:28 7.0
8 RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 24:05 0:22:42 8.0
9 RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 25:12 0:22:52 9.0
10 RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 24:47 0:23:22 10.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 40:32 0:36:47 1.0
2 RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 39:21 0:37:05 2.5
2 RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 39:21 0:37:05 2.5
4 RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 39:42 0:37:25 4.0
5 RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 40:12 0:37:53 5.0
6 RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 41:54 0:38:01 6.0
7 RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 40:28 0:38:08 7.0
8 RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 40:38 0:38:18 8.0
9 RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 40:44 0:38:23 9.0
10 RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 40:57 0:38:36 10.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 36:01 0:32:41 1.0
2 RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 35:26 0:33:24 2.0
3 RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 35:40 0:33:37 3.0
4 RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 35:51 0:33:47 4.0
5 RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 35:52 0:33:48 5.0
6 RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 37:20 0:33:53 6.0
7 RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 36:19 0:34:14 7.0
8 RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 36:52 0:34:45 8.0
9 RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 37:40 0:35:30 9.0
10 RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 DNF   12.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 25:36 0:24:08 1.0
2 RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 26:47 0:24:18 2.0
3 RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 26:11 0:24:41 3.0
4 RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 26:32 0:25:00 4.0
5 RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 26:41 0:25:09 5.0
6 RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 27:51 0:25:16 6.0
7 RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 26:55 0:25:22 7.0
8 RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 27:17 0:25:43 8.0
9 RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 28:14 0:26:37 9.0
10 RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 28:54 0:27:14 10.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo Club HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 RS AERO6 3866 Bassenthwaite SC Ellie Craig 1102 33:40 0:30:33 1.0
2 RS AERO7 2907 Yorkshire Dales SC Ed Storey 1061 34:06 0:32:08 2.0
3 RS AERO7 3477 Yorkshire Dales SC Keith Escritt 1061 34:15 0:32:17 3.0
4 RS AERO7 3538 Yorkshire Dales SC Simon Byrne 1061 34:21 0:32:23 4.0
5 RS AERO7 2389 Yorkshire Dales SC Tim Sadler 1061 34:48 0:32:48 5.0
6 RS AERO7 3448 Yorkshire Dales SC Phil Whitehead 1061 34:58 0:32:57 6.0
7 RS AERO7 8 Yorkshire Dales SC Mike Saul 1061 35:25 0:33:23 7.0
8 RS AERO6 3689 Yorkshire Dales SC Neil Spink 1102 38:13 0:34:41 8.0
9 RS AERO7 2606 Yorkshire Dales SC Bill Pickup 1061 DNF   12.0
9 RS AERO7 1216 Yorkshire Dales SC Graham Young 1061 DNF   12.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com