BEDFORD BASIN YACHT CLUB
ARK Regatta 2004

Preliminary Results for Fleet = 29er

Sailed:10  Discards:1  To count:9  Entries:10

Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st 29er 23 CAN625 Louis LeBlond Andre Lirette SBYC 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0
2nd 29er 18 CAN566 Jonathon Underwood James Bishop RNSYS 3.0 2.0 2.0 4.0 4.0 2.0 2.0 4.0 2.0 2.0 23.0
3rd 29er 18 305 Jeff Bethune Luke McDonald CYC 3.0 3.0 3.0 2.0 2.0 3.0 3.0 3.0 3.0 4.0 25.0
4th 29er 18 11 Nichole Hammond Emilie Bishop RNSYS 3.0 4.0 5.0 3.0 3.0 4.0 4.0 2.0 5.0 3.0 31.0
5th 29er 18 663 Lesley Allen Erin Norwood RNSYS 2.0 6.0 8.0 5.0 5.0 7.0 5.0 6.0 6.0 5.0 47.0
6th 29er 18 625 Rob Milne Rob Cooper RYC 9.0 5.0 7.0 6.0 7.0 5.0 6.0 8.0 7.0 6.0 57.0
7th 29er 18 197 Patrick Lea Andrew Raskin Char.YC DNF 7.0 4.0 7.0 8.0 6.0 DNS 5.0 4.0 7.0 59.0
8th 29er 18 178 Michelle Morrison Jessica Ma SUM. YC 7.0 9.0 6.0 8.0 6.0 8.0 8.0 DNS 8.0 8.0 68.0
9th 29er 18 303 Jerry Giffin David Chandler CYC 6.0 8.0 9.0 9.0 9.0 9.0 7.0 7.0 9.0 DNS 73.0
10th 29er 23 CAN451 Kate McGregor Christina Ford SBYC 8.0 10.0 DNF DNS DNS DNS DNS DNS DNC DNC 95.0

Preliminary Results for Fleet = 420

Sailed:8  Discards:1  To count:7  Entries:14

Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st 420 23 323 Isabelle Garand Megan Armitage SStLYC 1.0 1.0 1.0 3.0 1.0 1.0 2.0 2.0     9.0
2nd 420 18 79 Jonathan Reid Max Schnutgen Waeg 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0     11.0
3rd 420 18 2 Stephen Bond Graeme Chaplin-Saunders CYC 6.0 3.0 4.0 2.0 3.0 3.0 4.0 3.0     22.0
4th 420 18 66 Ben Hunt Matthew Davidson CYC 3.0 5.0 7.0 8.0 4.0 5.0 3.0 5.0     32.0
5th 420 18 111 Thomas Myrden Jordan Theriault Waeg 7.0 8.0 5.0 4.0 7.0 8.0 6.0 10.0     45.0
6th 420 18 20 Ben Maloney Max Pace BBYC DNC 6.0 9.0 6.0 8.0 7.0 6.0 4.0     46.0
7th 420 18 1632 James McArthur Tim Campbell RNSYS 5.0 4.0 3.0 5.0 5.0 DNF DNF DNS     52.0
8th 420 18 15 Jordan Hoyt Danielle White RNSYS 9.0 9.0 10.0 10.0 6.0 4.0 10.0 7.0     55.0
9th 420 18 3304 Hershel MacAulay Ethen McAulay BBYC 8.0 12.0 6.0 13.0 DNS 6.0 5.0 9.0     59.0
10th 420 18 22 Sam Scales Alison Zimmer RNSYS 10.0 11.0 11.0 7.0 9.0 9.0 8.0 6.0     60.0
11th 420 18 41 Jon Nash Pat Murphy Waeg DNC 7.0 8.0 9.0 DNS 10.0 11.0 DNS     75.0
12th 420 18 109 Justine Hart Alex Kawchuk Waeg DNC 10.0 13.0 12.0 DNS 11.0 9.0 8.0     78.0
13th 420 18 51 Cristie Nicoll Luc Boyer Waeg 11.0 13.0 12.0 11.0 10.0 12.0 12.0 DNS     81.0
14th 420 18 19 Trevor Pace Iain Fyfe RNSYS 4.0 DNF DNS DNC DNS DNS DNS DNS     94.0

Preliminary Results for Fleet = Byte

Sailed:8  Discards:1  To count:7  Entries:37

Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st Byte 18 947 Danielle Dube   RNSYS 7.0 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0 1.0 3.0     13.0
2nd Byte 18 2229 Fred Crossley   RKYC 4.0 8.0 2.0 10.0 1.0 7.0 2.0 1.0     25.0
3rd Byte 18 4 Jamie Grant   RYC 5.0 3.0 DSQ 5.0 6.0 6.0 5.0 2.0     32.0
4th Byte 18 2047 Jessica MacIntyre   RNSYS 6.0 2.0 3.0 8.0 7.0 9.0 4.0 14.0     39.0
5th Byte 18 2050 Lee Doucette   SMSC 10.0 5.0 6.0 4.0 4.0 5.0 9.0 8.0     41.0
6th Byte 18 2298 Paul Filbee-Dexter   SMSC 2.0 11.0 9.0 2.0 2.0 10.0 6.0 13.0     42.0
7th Byte 18 2249 Dan Forte   RYC 3.0 13.0 11.0 11.0 10.0 1.0 3.0 6.0     45.0
8th Byte 18 CAN2642 Andre Simoes Re   RNYC 11.0 10.0 4.0 7.0 5.0 8.0 7.0 4.0     45.0
9th Byte 18 GBR1 Rachel Mullenger   RNSYS 21.0 6.0 5.0 3.0 15.0 4.0 17.0 10.0     60.0
10th Byte 18 2675 Topher K-Williams   RYC 1.0 9.0 7.0 13.0 12.0 14.0 12.0 9.0     63.0
11th Byte 18 2643 Matthew Archibald   RNSYS 8.0 12.0 8.0 6.0 13.0 2.0 OCS 17.0     66.0
12th Byte 18 2078 Jonathon Williams   SMSC 9.0 14.0 16.0 12.0 9.0 12.0 10.0 5.0     71.0
13th Byte 18 767 Megan Bryden   SMSC 15.0 4.0 10.0 16.0 8.0 20.0 16.0 15.0     84.0
14th Byte 18 2328 Sarah Landry   RKYC 12.0 7.0 12.0 15.0 DNC 15.0 15.0 12.0     88.0
15th Byte 18 1392 Chris Thomas   RNSYS 14.0 22.0 17.0 22.0 11.0 11.0 ZFP 7.0     89.0
16th Byte 18 CAN2699 Erin Rafuse   RNSYS 19.0 16.0 13.0 9.0 18.0 13.0 21.0 16.0     104.0
17th Byte 18 2448 Brendan Beck   Waeg 16.0 23.0 15.0 20.0 21.0 16.0 8.0 11.0     107.0
18th Byte 18 2351 Julia Konow   LYC 13.0 17.0 26.0 14.0 20.0 24.0 14.0 20.0     122.0
19th Byte 18 USA8 Lauren Steeves   BBYC 22.0 18.0 18.0 17.0 24.0 17.0 11.0 22.0     125.0
20th Byte 18 2694 Ross Storey   SBYC 20.0 25.0 14.0 26.0 19.0 21.0 13.0 21.0     133.0
21st Byte 18 2070 Teddy Skiffington   SMSC 17.0 20.0 25.0 25.0 17.0 19.0 18.0 18.0     134.0
22nd Byte 17 2259 Laura McKillop   Bras D'or YC 26.0 26.0 22.0 24.0 25.0 18.0 20.0 29.0     161.0
23rd Byte 18 1944 Alex Simpson   Waeg 23.0 24.0 23.0 33.0 26.0 22.0 22.0 24.0     164.0
24th Byte 18 494 Meaghan Storey   SBYC 25.0 15.0 20.0 23.0 16.0 DNS DNS DNS     175.0
25th Byte 18 2185 David Wedlake   Waeg 18.0 21.0 21.0 19.0 22.0 DNS DNS DNS     177.0
26th Byte 18 1963 Jared Blandford   BBYC 24.0 19.0 31.0 18.0 14.0 DNS DNS DNS     182.0
27th Byte 18 358 Graham Karey   SMSC 27.0 29.0 24.0 27.0 35.0 DNS 26.0 26.0     194.0
28th Byte 18 2173 Roby Douglas   SMSC 34.0 31.0 34.0 31.0 31.0 25.0 24.0 19.0     195.0
29th Byte 18 2203 Caitlin Nicoll   Waeg 31.0 35.0 30.0 34.0 DNC 23.0 19.0 25.0     197.0
30th Byte 18 2064 Alex Brunt   SMSC 30.0 28.0 32.0 37.0 28.0 26.0 29.0 27.0     200.0
31st Byte 18 1962 Merydie Ross   LYC 29.0 30.0 28.0 32.0 29.0 29.0 28.0 28.0     201.0
32nd Byte 18 2820 Paige Rankin   CYC 33.0 33.0 19.0 21.0 23.0 DNS DNS DNS     205.0
33rd Byte 18 1742 Jessie Short   SMSC 37.0 37.0 35.0 30.0 30.0 27.0 23.0 23.0     205.0
34th Byte 18 2525 Tiffany Easton   BBYC 28.0 27.0 27.0 29.0 27.0 DNS DNS DNS     214.0
35th Byte 18 2689 Robert Williams   SMSC 32.0 34.0 33.0 28.0 34.0 30.0 25.0 DNF     216.0
36th Byte 18 2046 Daniel MacMillan   SMSC 35.0 36.0 36.0 35.0 32.0 28.0 27.0 DNF     229.0
37th Byte 18 2267 Melinda Palmeter   RNSYS 36.0 32.0 29.0 36.0 33.0 DNS DNC DNS     242.0

Preliminary Results for Fleet = Laser

Sailed:8  Discards:1  To count:7  Entries:13

Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
  Laser MegaB 297 Brent Cameron   SBYC 12 8 DNC 12 9 2 4 12      
1st Laser 23 170118 Nicholas Ford   SBYC 1.0 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 2.0 4.0     16.0
2nd Laser 23 170125 Ian MacKillop   Bras D'or YC 4.0 4.0 4.0 1.0 2.0 1.0 1.0 5.0     17.0
3rd Laser 23 165093 David Richards   RKYC 8.0 1.0 1.0 4.0 5.0 6.0 3.0 7.0     27.0
4th Laser 23 155537 Mike Rankin   Charl.YC 5.0 5.0 2.0 6.0 9.0 5.0 4.0 2.0     29.0
5th Laser 23 118557 Kyle Storey   PCYC 3.0 9.0 7.0 8.0 4.0 4.0 6.0 1.0     33.0
6th Laser 18 172095 Brendon Wilton   RNSYS 2.0 3.0 5.0 2.0 1.0 DNF DNS DNS     41.0
7th Laser 23 168329 Chris Beck   Waeg 6.0 7.0 8.0 10.0 6.0 3.0 12.0 3.0     43.0
8th Laser 18 102363 Matt Edmonds   Waeg 9.0 6.0 6.0 5.0 8.0 7.0 5.0 6.0     43.0
9th Laser 18 180147 Andrew Elliott   Charl.YC 7.0 11.0 11.0 12.0 7.0 8.0 7.0 8.0     59.0
10th Laser >23 159868 David Simms   LYC 10.0 8.0 10.0 7.0 10.0 DNS 8.0 9.0     62.0
11th Laser 18 111 Ben Moore   BBYC 11.0 10.0 9.0 9.0 12.0 9.0 11.0 10.0     69.0
12th Laser 18 20135 Jean Francois Poirier   SBYC 12.0 12.0 12.0 11.0 11.0 11.0 9.0 12.0     78.0
13th Laser 18 134008 Scott Murray   Charl.YC DNS 13.0 13.0 13.0 DNF 10.0 10.0 11.0     84.0

Preliminary Results for Fleet = Laser Radial

Sailed:8  Discards:1  To count:7  Entries:26

Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st Laser Radial 18 166878 Drew Mitchell   LYC 1.0 2.0 5.0 3.0 2.0 12.0 2.0 14.0     27.0
2nd Laser Radial 18 162519 Leland Shatford   BBYC 7.0 1.0 3.0 8.0 6.0 1.0 5.0 5.0     28.0
3rd Laser Radial 18 177358 Paul Trussler   Waeg 5.0 5.0 1.0 2.0 7.0 5.0 6.0 8.0     31.0
4th Laser Radial 18 87723 Tom Brosky   RNSYS 6.0 9.0 12.0 7.0 1.0 2.0 7.0 1.0     33.0
5th Laser Radial 18 57988 Jason Akerman   SBYC 2.0 3.0 2.0 10.0 5.0 10.0 3.0 13.0     35.0
6th Laser Radial 18 170112 Alex Palmeter   RNSYS 14.0 6.0 14.0 1.0 4.0 9.0 1.0 2.0     37.0
7th Laser Radial 23 29700 Andrew Vickerson   Sum.YC 10.0 4.0 11.0 4.0 17.0 3.0 8.0 6.0     46.0
8th Laser Radial 18 168519 Patrick McKelvey   BBYC 8.0 13.0 4.0 5.0 8.0 11.0 4.0 11.0     51.0
9th Laser Radial 18 27 Catherine Richards   RKYC 3.0 7.0 DNC DNC 3.0 4.0 11.0 10.0     65.0
10th Laser Radial 18 8068 Alex Teeft   BBYC 9.0 11.0 13.0 16.0 14.0 7.0 16.0 3.0     73.0
11th Laser Radial 18 137933 Aaron Stonehouse   SMSC 4.0 8.0 10.0 6.0 10.0 DNC 10.0 DNS     75.0
12th Laser Radial 18 90338 Kevin Healy   Waeg 15.0 10.0 9.0 9.0 12.0 14.0 9.0 12.0     75.0
13th Laser Radial 18 120633 Ben Goldberg   RNSYS 13.0 11.0 8.0 14.0 13.0 15.0 13.0 4.0     76.0
14th Laser Radial 18 2200 Benjamin Rubarth   BBYC 21.0 DSQ 7.0 12.0 9.0 6.0 14.0 17.0     86.0
15th Laser Radial 18 162434 Andrew McNeill   Waeg 19.0 14.0 18.0 13.0 11.0 8.0 15.0 9.0     88.0
16th Laser Radial 18 162079 Mark Mason   SMSC 12.0 15.0 6.0 11.0 15.0 16.0 17.0 15.0     90.0
17th Laser Radial 18 71905 Lauren Christian   Waeg 18.0 16.0 22.0 17.0 21.0 17.0 12.0 7.0     108.0
18th Laser Radial 18 135202 Nicholas Krauch   BBYC 17.0 19.0 15.0 18.0 16.0 13.0 19.0 16.0     114.0
19th Laser Radial 18 94833 Phil Snow   ShYC 20.0 18.0 16.0 19.0 19.0 19.0 18.0 20.0     129.0
20th Laser Radial 18 132922 Cameron Stoddard   SMSC DNF 17.0 17.0 20.0 20.0 22.0 22.0 19.0     137.0
21st Laser Radial 18 174305 William Ferguson   RNSYS 22.0 23.0 19.0 15.0 23.0 18.0 21.0 21.0     139.0
22nd Laser Radial 18 116284 Nik Himmelman   Waeg DNF 21.0 21.0 21.0 18.0 21.0 20.0 18.0     140.0
23rd Laser Radial 18 121235 Hannah Horne-Robinson   RNSYS 22.0 20.0 20.0 22.0 22.0 20.0 23.0 22.0     148.0
24th Laser Radial 18 6 Brendon Storey   SYC 16.0 DNC DNC DNC DNC 23.0 24.0 23.0     167.0
25th Laser Radial 18 175561 Jessica Gray   LYC 11.0 22.0 DNC DNC DNC DNS DNS DNS     168.0
26th Laser Radial 18 4752 Sean Geddes   SBYC DNF DNC DNC DNC DNC DNS DNS DNS     189.0

Preliminary Results for Fleet = Opti Green

Sailed:8  Discards:1  To count:7  Entries:12

Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st Opti Green Green 1240 Casper MacAulay   BBYC 2.0 3.0 3.0 2.0 3.0 1.0 2.0 DNC     16.0
2nd Opti Green Green 11 Elliott Kerrin   RNSYS 1.0 1.0 1.0 3.0 2.0 9.0 1.0 DNC     18.0
3rd Opti Green Green 24 Evan Oulahen   BBYC 3.0 2.0 5.0 1.0 6.0 3.0 4.0 DNC     24.0
4th Opti Green Green 00 Ted Porter   BBYC 9.0 8.0 2.0 4.0 1.0 2.0 5.0 DNC     31.0
5th Opti Green Green 72 John Bransfield   Waeg 4.0 4.0 4.0 7.0 5.0 6.0 6.0 DNC     36.0
6th Opti Green Green 007 Jake Maloney   BBYC 7.0 5.0 7.0 6.0 7.0 4.0 3.0 DNC     39.0
7th Opti Green Green 601 Hilary Grantmyre   RNSYS 5.0 6.0 6.0 8.0 4.0 5.0 8.0 DNC     42.0
8th Opti Green Green 17 Stuart Bliss   Waeg 8.0 7.0 9.0 5.0 9.0 7.0 9.0 DNC     54.0
9th Opti Green Green 8 Emilly Moore   BBYC 6.0 10.0 8.0 9.0 10.0 8.0 10.0 DNC     61.0
10th Opti Green Green 12 Henry Machum   RNSYS 12.0 11.0 10.0 11.0 8.0 12.0 11.0 DNC     75.0
11th Opti Green Green 13 Kati Wilson   Waeg? 11.0 9.0 11.0 10.0 11.0 10.0 DNF DNC     75.0
12th Opti Green Green CAN1000 Allison Surrette   SMSC 10.0 DNS 12.0 12.0 12.0 11.0 7.0 DNC     77.0

Preliminary Results for Fleet = Optimist

Sailed:8  Discards:1  To count:7  Entries:17

Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Nett
1st Optimist Reg POL959 Michal Jodlowski   Spoj.YC 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 DNS     10.0
2nd Optimist Reg 1178 Ted Murphy   RNSYS 2.0 1.0 2.0 5.0 2.0 2.0 1.0 2.0     12.0
3rd Optimist Reg 1177 Carlisle Norwood   RNSYS 6.0 3.0 5.0 4.0 5.0 4.0 5.0 1.0     27.0
4th Optimist Reg 1262 Jacob Chaplin-Saunders   CYC 3.0 6.0 8.0 2.0 4.0 6.0 6.0 5.0     32.0
5th Optimist Reg CAN1181 Kate Giffin   CYC 7.0 4.0 4.0 11.0 6.0 3.0 4.0 6.0     34.0
6th Optimist Reg CAN1241 Thomas Nicholson   RKYC 4.0 5.0 3.0 6.0 8.0 7.0 13.0 4.0     37.0
7th Optimist Reg 1180 Gharrett Paon   RNSYS 5.0 11.0 7.0 3.0 7.0 5.0 7.0 7.0     41.0
8th Optimist Reg 1250 Ross Porter   CYC 12.0 8.0 9.0 13.0 3.0 8.0 8.0 3.0     51.0
9th Optimist Reg 117 Daniel Conrod   RNSYS 8.0 10.0 6.0 8.0 9.0 13.0 9.0 9.0     59.0
10th Optimist Reg CAN966 Ben Rafuse   RNSYS 9.0 13.0 12.0 7.0 11.0 9.0 11.0 8.0     67.0
11th Optimist Reg 1263 Mark Creaser   CYC 11.0 12.0 11.0 14.0 13.0 10.0 2.0 12.0     71.0
12th Optimist Reg 2676 Gared Storey   SBYCA 10.0 14.0 10.0 10.0 10.0 11.0 10.0 13.0     74.0
13th Optimist Reg 1175 Thomas Avery   CYC 13.0 7.0 17.0 9.0 12.0 12.0 DNF 10.0     80.0
14th Optimist Reg 6764 Julien Fougere   CYC 14.0 9.0 13.0 16.0 17.0 14.0 15.0 DNS     98.0
15th Optimist Reg 1176 Ben Clarke   RNSYS DNF 15.0 15.0 15.0 16.0 15.0 12.0 11.0     99.0
16th Optimist Reg 711 John Porter   BBYC 16.0 17.0 16.0 12.0 15.0 17.0 14.0 14.0     104.0
17th Optimist Reg 5304 Sam Flinn   CYC 15.0 16.0 14.0 17.0 14.0 16.0 16.0 DNS     108.0

Sailwave Scoring Software 1.75
www.sailwave.com