venue burgee

Irish Sailing Youth National Championship 2022

Ballyholme Yacht Club

event burgee

Results are final as of 19:33 on April 24, 2022

ILCA 4 Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 218956 Sienna Wright HYC 3.0 (29.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 39.0 10.0
2nd 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 5.0 1.0 2.0 2.0 (10.0) 2.0 1.0 10.0 33.0 23.0
3rd 211260 Daniel O'Connor RSGYC 4.0 (12.0) 6.0 3.0 2.0 3.0 5.0 7.0 42.0 30.0
4th 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 9.0 4.0 4.0 5.0 5.0 4.0 3.0 (11.0) 45.0 34.0
5th 211099 Seth Walker RSGYC 1.0 (18.0) 5.0 6.0 7.0 9.0 6.0 5.0 57.0 39.0
6th 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 6.0 (11.0) 3.0 4.0 3.0 7.0 9.0 8.0 51.0 40.0
7th 215235 Max Cantwell RSGYC 8.0 (29.0 DSQ) 10.0 7.0 6.0 6.0 4.0 3.0 73.0 44.0
8th 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 12.0 7.0 7.0 8.0 11.0 5.0 10.0 (16.0) 76.0 60.0
9th 219146 Charlie Keating HYC 11.0 8.0 11.0 10.0 8.0 (12.0) 11.0 6.0 77.0 65.0
10th 218960 Ava Ennis RSGYC 2.0 3.0 18.0 16.0 4.0 14.0 (21.0) 13.0 91.0 70.0
11th 196535 Julie Cole RCYC 16.0 2.0 16.0 15.0 17.0 (29.0 DNC) 8.0 2.0 105.0 76.0
12th 197921 Megan O'Sullivan RCYC 13.0 16.0 8.0 13.0 14.0 10.0 (17.0) 9.0 100.0 83.0
13th 211124 Emily Cantwell RSGYC 15.0 6.0 9.0 (29.0 DNF) 18.0 17.0 19.0 4.0 117.0 88.0
14th 189596 Sam Kelly EDYC 19.0 9.0 17.0 12.0 9.0 8.0 (25.0) 15.0 114.0 89.0
15th 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club (20.0) 14.0 12.0 14.0 13.0 13.0 14.0 19.0 119.0 99.0
16th 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 21.0 (29.0 NSC) 15.0 17.0 12.0 18.0 7.0 17.0 136.0 107.0
17th 214226 Rķan Collins RCYC 7.0 13.0 20.0 19.0 22.0 (23.0) 16.0 12.0 132.0 109.0
18th 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 18.0 17.0 14.0 18.0 16.0 (21.0) 15.0 18.0 137.0 116.0
19th 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club (29.0 DNC) 23.0 13.0 9.0 15.0 11.0 22.0 24.0 146.0 117.0
20th 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club (24.0) 22.0 22.0 11.0 20.0 16.0 12.0 21.0 148.0 124.0
21st 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 17.0 19.0 21.0 (29.0 DNS) 19.0 15.0 20.0 14.0 154.0 125.0
22nd 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 25.0 (29.0 NSC) 24.0 21.0 23.0 20.0 18.0 20.0 180.0 151.0
23rd 216729 Callum Jackson CYC 10.0 5.0 23.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 183.0 154.0
24th 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 26.0 (29.0 NSC) 25.0 20.0 21.0 19.0 24.0 23.0 187.0 158.0
25th 190762 Sophia Cahill Holywood YC/Carrickfergus SC 22.0 20.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 13.0 22.0 193.0 164.0
26th 191325 Glenda Gallagher Malahide YC 14.0 10.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 198.0 169.0
27th 189050 Dylan de Vreeze NYC 23.0 21.0 (29.0 DNF) 29.0 DNC 29.0 DNC 22.0 23.0 29.0 UFD 205.0 176.0
28th 170908 Fionn Lynch Waterford Harbour Sailing Club (29.0 DNF) 15.0 19.0 29.0 DNF 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 208.0 179.0

Topper 5.3 Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 51, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 (52.0 DSQ) 65.0 13.0
2nd 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 6.0 2.0 2.0 3.0 2.0 3.0 (7.0) 1.0 26.0 19.0
3rd 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 11.0 (27.0) 4.0 2.0 4.0 8.0 2.0 8.0 66.0 39.0
4th 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 1.0 6.0 7.0 12.0 15.0 (17.0) 5.0 4.0 67.0 50.0
5th 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc (12.0) 8.0 11.0 4.0 5.0 7.0 10.0 12.0 69.0 57.0
6th 47388 Joseph Robinson BYC 8.0 7.0 5.0 7.0 13.0 12.0 (18.0) 9.0 79.0 61.0
7th 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 7.0 3.0 (52.0 DNF) 8.0 16.0 15.0 14.0 3.0 118.0 66.0
8th 48354 Katie Brow BYC 10.0 12.0 8.0 11.0 8.0 (14.0) 13.0 7.0 83.0 69.0
9th 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC (19.0) 15.0 10.0 6.0 7.0 10.0 15.0 11.0 93.0 74.0
10th 48615 Shane Collins RCYC 2.0 11.0 15.0 13.0 18.0 16.0 (22.0) 2.0 99.0 77.0
11th 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 22.0 4.0 6.0 (52.0 BFD) 10.0 11.0 12.0 15.0 132.0 80.0
12th 47920 Eoin Byrne WHSC 14.0 20.0 9.0 5.0 11.0 5.0 20.0 (21.0) 105.0 84.0
13th 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club (28.0) 25.0 12.0 9.0 9.0 4.0 3.0 24.0 114.0 86.0
14th 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC 3.0 16.0 (52.0 DNC) 52.0 BFD 3.0 2.0 1.0 16.0 145.0 93.0
15th 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 27.0 30.0 3.0 (52.0 BFD) 6.0 9.0 8.0 14.0 149.0 97.0
16th 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 15.0 29.0 (52.0 DNF) 10.0 14.0 13.0 16.0 30.0 179.0 127.0
17th 46062 Henry Nelson Ballyholme YC 25.0 18.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 12.0 6.0 11.0 17.0 193.0 141.0
18th 45499 George Turkington Coleraine (33.0) 28.0 16.0 15.0 19.0 19.0 23.0 25.0 178.0 145.0
19th 45526 Hunter Reddy BYC 23.0 (52.0 DNC) 52.0 DNF 14.0 17.0 18.0 26.0 10.0 212.0 160.0
20th 47942 Ellen Bruen Royal Cork Yacht Club 5.0 10.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 6.0 6.0 235.0 183.0
21st 48455 Daniel Oleary RCYC 34.0 14.0 13.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 9.0 18.0 244.0 192.0
22nd 48670 Hugo Boyd BYC 9.0 9.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 33.0 5.0 264.0 212.0
23rd 48460 Eimear Quinlan WHSC 35.0 32.0 14.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 19.0 19.0 275.0 223.0
24th 48329 Calum Pollard County Antrim Yacht Club 17.0 24.0 (52.0 DNF) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 17.0 20.0 286.0 234.0
25th 42521 Tom Driscoll BYC 31.0 19.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 21.0 13.0 292.0 240.0
26th 48873 Abigail Shorten RCYC 20.0 22.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 25.0 26.0 301.0 249.0
27th 46294 Ronan Quinlan WHSC 13.0 23.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 30.0 31.0 305.0 253.0
28th 43147 Isabel Nixon BYC 32.0 21.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 31.0 22.0 314.0 262.0
29th 46801 Charlotte Cairns Ballyholme 16.0 33.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 39.0 23.0 319.0 267.0
30th 47082 Kate Kenny WHBTC 41.0 26.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 27.0 29.0 331.0 279.0
31st 47069 Fraser Doig EABC 26.0 34.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 29.0 35.0 332.0 280.0
32nd 45533 Romy Maguire BYC 18.0 5.0 (52.0 DNC) 52.0 DNF 52.0 DNF 52.0 DNF 52.0 DNC 52.0 DNC 335.0 283.0
33rd 45103 Iseult Speirs Ballyholme 38.0 31.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 34.0 32.0 343.0 291.0
34th 5 Leo O'Doherty Sligo Yacht Club 24.0 13.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 349.0 297.0
35th 46137 Andrew Monahan Donaghadee Sailing Club 39.0 40.0 (52.0 DNF) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 32.0 33.0 352.0 300.0
36th 47611 Rose Kelly EDYC 29.0 17.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 358.0 306.0
37th 48966 Connie Wilson East Antrim Boat Club 40.0 39.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 37.0 34.0 358.0 306.0
38th 47609 Sean McNamara Malahide Yacht Club 47.0 (52.0 DNS) 52.0 DNF 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 24.0 28.0 359.0 307.0
39th 43665 Zoe West-Hurst BYC 44.0 36.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 40.0 36.0 364.0 312.0
40th 47839 Christopher Plant WHSC (52.0 DNC) 52.0 DNS 52.0 DNF 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 28.0 27.0 367.0 315.0
41st 46424 Chloe Craig Carrickfergus Sailing Club 21.0 (52.0 DNS) 52.0 DNF 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 35.0 52.0 UFD 368.0 316.0
42nd 47643 Mollie McKeown East Antrim Boat Club 43.0 35.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 38.0 52.0 DNF 376.0 324.0
43rd 31060 Chloe Whyte Ballyholme Yacht Club 46.0 (52.0 DNS) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 36.0 37.0 379.0 327.0
44th 46428 Kate Jennings EDYC 45.0 38.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 41.0 52.0 DNC 384.0 332.0
45th 47946 Ben Moreau MYC & CYBC 37.0 37.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 386.0 334.0
46th 46096 Anna Doyle WHBTC/WHSC 30.0 (52.0 DNS) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 394.0 342.0
47th 47801 Daisy Walsh RCYC 36.0 (52.0 DNS) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 400.0 348.0
48th 47805 Hannah Bell BYC 42.0 (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 406.0 354.0
49th 45193 Greta Qutteineh BYC (52.0 DNF) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 416.0 364.0
49th 41835 Sophie Cairns Ballyholme (52.0 RET) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 416.0 364.0
49th 43973 Lśķ Ivory WHSC (Waterford) (52.0 DNC) 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 52.0 DNC 416.0 364.0

R1 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 211099 Seth Walker RSGYC 1 1.0
2 218960 Ava Ennis RSGYC 2 2.0
3 218956 Sienna Wright HYC 3 3.0
4 211260 Daniel O'Connor RSGYC 4 4.0
5 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 5 5.0
6 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 6 6.0
7 214226 Rķan Collins RCYC 7 7.0
8 215235 Max Cantwell RSGYC 8 8.0
9 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 9 9.0
10 216729 Callum Jackson CYC 10 10.0
11 219146 Charlie Keating HYC 11 11.0
12 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 12 12.0
13 197921 Megan O'Sullivan RCYC 13 13.0
14 191325 Glenda Gallagher Malahide YC 14 14.0
15 211124 Emily Cantwell RSGYC 15 15.0
16 196535 Julie Cole RCYC 16 16.0
17 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 17 17.0
18 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 18 18.0
19 189596 Sam Kelly EDYC 19 19.0
20 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 20 20.0
21 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 21 21.0
22 190762 Sophia Cahill Holywood YC/Carrickfergus SC 22 22.0
23 189050 Dylan de Vreeze NYC 23 23.0
24 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 24 24.0
25 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 25 25.0
26 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 26 26.0
27 170908 Fionn Lynch Waterford Harbour Sailing Club DNF 29.0

R2 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 1 1.0
2 196535 Julie Cole RCYC 2 2.0
3 218960 Ava Ennis RSGYC 3 3.0
4 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 4 4.0
5 216729 Callum Jackson CYC 5 5.0
6 211124 Emily Cantwell RSGYC 6 6.0
7 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 7 7.0
8 219146 Charlie Keating HYC 8 8.0
9 189596 Sam Kelly EDYC 9 9.0
10 191325 Glenda Gallagher Malahide YC 10 10.0
11 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 12 11.0
12 211260 Daniel O'Connor RSGYC 13 12.0
13 214226 Rķan Collins RCYC 14 13.0
14 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 15 14.0
15 170908 Fionn Lynch Waterford Harbour Sailing Club 16 15.0
16 197921 Megan O'Sullivan RCYC 17 16.0
17 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 18 17.0
18 211099 Seth Walker RSGYC 19 18.0
19 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 20 19.0
20 190762 Sophia Cahill Holywood YC/Carrickfergus SC 21 20.0
21 189050 Dylan de Vreeze NYC 22 21.0
22 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 23 22.0
23 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club 24 23.0
24 218956 Sienna Wright HYC DNF 29.0
24 215235 Max Cantwell RSGYC DSQ 29.0
24 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club NSC 29.0
24 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club NSC 29.0
24 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club NSC 29.0

R3 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 218956 Sienna Wright HYC 1 1.0
2 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 2 2.0
3 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 3 3.0
4 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 4 4.0
5 211099 Seth Walker RSGYC 5 5.0
6 211260 Daniel O'Connor RSGYC 6 6.0
7 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 7 7.0
8 197921 Megan O'Sullivan RCYC 8 8.0
9 211124 Emily Cantwell RSGYC 9 9.0
10 215235 Max Cantwell RSGYC 10 10.0
11 219146 Charlie Keating HYC 11 11.0
12 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 12 12.0
13 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club 13 13.0
14 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 14 14.0
15 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 15 15.0
16 196535 Julie Cole RCYC 16 16.0
17 189596 Sam Kelly EDYC 17 17.0
18 218960 Ava Ennis RSGYC 18 18.0
19 170908 Fionn Lynch Waterford Harbour Sailing Club 19 19.0
20 214226 Rķan Collins RCYC 20 20.0
21 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 21 21.0
22 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 22 22.0
23 216729 Callum Jackson CYC 23 23.0
24 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 24 24.0
25 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 25 25.0
26 189050 Dylan de Vreeze NYC DNF 29.0

R4 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 218956 Sienna Wright HYC 1 1.0
2 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 2 2.0
3 211260 Daniel O'Connor RSGYC 3 3.0
4 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 4 4.0
5 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 5 5.0
6 211099 Seth Walker RSGYC 6 6.0
7 215235 Max Cantwell RSGYC 7 7.0
8 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 8 8.0
9 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club 9 9.0
10 219146 Charlie Keating HYC 10 10.0
11 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 11 11.0
12 189596 Sam Kelly EDYC 12 12.0
13 197921 Megan O'Sullivan RCYC 13 13.0
14 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 14 14.0
15 196535 Julie Cole RCYC 15 15.0
16 218960 Ava Ennis RSGYC 16 16.0
17 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 17 17.0
18 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 18 18.0
19 214226 Rķan Collins RCYC 19 19.0
20 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 20 20.0
21 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 21 21.0
22 211124 Emily Cantwell RSGYC DNF 29.0
22 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club DNS 29.0
22 170908 Fionn Lynch Waterford Harbour Sailing Club DNF 29.0

R5 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 218956 Sienna Wright HYC 1 1.0
2 211260 Daniel O'Connor RSGYC 2 2.0
3 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 3 3.0
4 218960 Ava Ennis RSGYC 4 4.0
5 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 5 5.0
6 215235 Max Cantwell RSGYC 6 6.0
7 211099 Seth Walker RSGYC 7 7.0
8 219146 Charlie Keating HYC 8 8.0
9 189596 Sam Kelly EDYC 9 9.0
10 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 10 10.0
11 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 11 11.0
12 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 12 12.0
13 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 13 13.0
14 197921 Megan O'Sullivan RCYC 14 14.0
15 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club 15 15.0
16 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 16 16.0
17 196535 Julie Cole RCYC 17 17.0
18 211124 Emily Cantwell RSGYC 18 18.0
19 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 19 19.0
20 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 20 20.0
21 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 21 21.0
22 214226 Rķan Collins RCYC 22 22.0
23 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 23 23.0

R6 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 218956 Sienna Wright HYC 1 1.0
2 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 2 2.0
3 211260 Daniel O'Connor RSGYC 3 3.0
4 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 4 4.0
5 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 5 5.0
6 215235 Max Cantwell RSGYC 6 6.0
7 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 7 7.0
8 189596 Sam Kelly EDYC 8 8.0
9 211099 Seth Walker RSGYC 9 9.0
10 197921 Megan O'Sullivan RCYC 10 10.0
11 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club 11 11.0
12 219146 Charlie Keating HYC 12 12.0
13 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 13 13.0
14 218960 Ava Ennis RSGYC 14 14.0
15 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 15 15.0
16 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 16 16.0
17 211124 Emily Cantwell RSGYC 17 17.0
18 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 18 18.0
19 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 19 19.0
20 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 20 20.0
21 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 21 21.0
22 189050 Dylan de Vreeze NYC 22 22.0
23 214226 Rķan Collins RCYC 23 23.0

R7 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 1 1.0
2 218956 Sienna Wright HYC 2 2.0
3 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 3 3.0
4 215235 Max Cantwell RSGYC 4 4.0
5 211260 Daniel O'Connor RSGYC 5 5.0
6 211099 Seth Walker RSGYC 6 6.0
7 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 7 7.0
8 196535 Julie Cole RCYC 8 8.0
9 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 9 9.0
10 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 10 10.0
11 219146 Charlie Keating HYC 11 11.0
12 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 12 12.0
13 190762 Sophia Cahill Holywood YC/Carrickfergus SC 13 13.0
14 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 14 14.0
15 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 15 15.0
16 214226 Rķan Collins RCYC 16 16.0
17 197921 Megan O'Sullivan RCYC 17 17.0
18 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 18 18.0
19 211124 Emily Cantwell RSGYC 19 19.0
20 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 20 20.0
21 218960 Ava Ennis RSGYC 21 21.0
22 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club 22 22.0
23 189050 Dylan de Vreeze NYC 23 23.0
24 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 24 24.0
25 189596 Sam Kelly EDYC 25 25.0

R8 - ILCA 4 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 218956 Sienna Wright HYC 1 1.0
2 196535 Julie Cole RCYC 2 2.0
3 215235 Max Cantwell RSGYC 3 3.0
4 211124 Emily Cantwell RSGYC 4 4.0
5 211099 Seth Walker RSGYC 5 5.0
6 219146 Charlie Keating HYC 6 6.0
7 211260 Daniel O'Connor RSGYC 7 7.0
8 216612 Krzysztof Ciborowski RStGYC 8 8.0
9 197921 Megan O'Sullivan RCYC 9 9.0
10 219096 Daniel Palmer Ballyholme Yacht Club 10 10.0
11 213124 Jessica Riordan Royal St George Yacht Club 11 11.0
12 214226 Rķan Collins RCYC 12 12.0
13 218960 Ava Ennis RSGYC 13 13.0
14 207741 Annika Hunter Ballyholme Yacht Club 14 14.0
15 189596 Sam Kelly EDYC 15 15.0
16 210100 Lucy Ives CLYC/CSC 16 16.0
17 186299 Ciara McMahon Howth Yacht club 17 17.0
18 189489 Eve McCarthy Royal Cork Yacht Club 18 18.0
19 216597 Riaghan Boardman Rush Sailing Club 19 19.0
20 189517 Maedbh Butterly Rush Sailing Club 20 20.0
21 210354 Aisling kelly Rush Sailing Club 21 21.0
22 190762 Sophia Cahill Holywood YC/Carrickfergus SC 22 22.0
23 198552 Eva McDonough Ballyholme Yacht Club 24 23.0
24 172360 Andrew Kingston Royal Cork Yacht Club 25 24.0
25 189050 Dylan de Vreeze NYC UFD 29.0

R1 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 1 1.0
2 48615 Shane Collins RCYC 2 2.0
3 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC 3 3.0
4 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 4 4.0
5 47942 Ellen Bruen Royal Cork Yacht Club 5 5.0
6 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 6 6.0
7 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 7 7.0
8 47388 Joseph Robinson BYC 8 8.0
9 48670 Hugo Boyd BYC 9 9.0
10 48354 Katie Brow BYC 10 10.0
11 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 11 11.0
12 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 12 12.0
13 46294 Ronan Quinlan WHSC 13 13.0
14 47920 Eoin Byrne WHSC 14 14.0
15 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 15 15.0
16 46801 Charlotte Cairns Ballyholme 16 16.0
17 48329 Calum Pollard County Antrim Yacht Club 17 17.0
18 45533 Romy Maguire BYC 18 18.0
19 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 19 19.0
20 48873 Abigail Shorten RCYC 20 20.0
21 46424 Chloe Craig Carrickfergus Sailing Club 21 21.0
22 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 22 22.0
23 45526 Hunter Reddy BYC 23 23.0
24 5 Leo O'Doherty Sligo Yacht Club 24 24.0
25 46062 Henry Nelson Ballyholme YC 25 25.0
26 47069 Fraser Doig EABC 26 26.0
27 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 27 27.0
28 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 28 28.0
29 47611 Rose Kelly EDYC 29 29.0
30 46096 Anna Doyle WHBTC/WHSC 30 30.0
31 42521 Tom Driscoll BYC 31 31.0
32 43147 Isabel Nixon BYC 32 32.0
33 45499 George Turkington Coleraine 33 33.0
34 48455 Daniel Oleary RCYC 34 34.0
35 48460 Eimear Quinlan WHSC 35 35.0
36 47801 Daisy Walsh RCYC 36 36.0
37 47946 Ben Moreau MYC & CYBC 37 37.0
38 45103 Iseult Speirs Ballyholme 38 38.0
39 46137 Andrew Monahan Donaghadee Sailing Club 39 39.0
40 48966 Connie Wilson East Antrim Boat Club 40 40.0
41 47082 Kate Kenny WHBTC 41 41.0
42 47805 Hannah Bell BYC 42 42.0
43 47643 Mollie McKeown East Antrim Boat Club 43 43.0
44 43665 Zoe West-Hurst BYC 44 44.0
45 46428 Kate Jennings EDYC 45 45.0
46 31060 Chloe Whyte Ballyholme Yacht Club 46 46.0
47 47609 Sean McNamara Malahide Yacht Club 47 47.0
48 45193 Greta Qutteineh BYC DNF 52.0
48 41835 Sophie Cairns Ballyholme RET 52.0

R2 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 1 1.0
2 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 2 2.0
3 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 3 3.0
4 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 4 4.0
5 45533 Romy Maguire BYC 5 5.0
6 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 6 6.0
7 47388 Joseph Robinson BYC 7 7.0
8 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 8 8.0
9 48670 Hugo Boyd BYC 9 9.0
10 47942 Ellen Bruen Royal Cork Yacht Club 10 10.0
11 48615 Shane Collins RCYC 11 11.0
12 48354 Katie Brow BYC 12 12.0
13 5 Leo O'Doherty Sligo Yacht Club 13 13.0
14 48455 Daniel Oleary RCYC 14 14.0
15 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 15 15.0
16 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC 16 16.0
17 47611 Rose Kelly EDYC 17 17.0
18 46062 Henry Nelson Ballyholme YC 18 18.0
19 42521 Tom Driscoll BYC 19 19.0
20 47920 Eoin Byrne WHSC 20 20.0
21 43147 Isabel Nixon BYC 21 21.0
22 48873 Abigail Shorten RCYC 22 22.0
23 46294 Ronan Quinlan WHSC 23 23.0
24 48329 Calum Pollard County Antrim Yacht Club 24 24.0
25 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 25 25.0
26 47082 Kate Kenny WHBTC 26 26.0
27 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 27 27.0
28 45499 George Turkington Coleraine 28 28.0
29 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 29 29.0
30 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 30 30.0
31 45103 Iseult Speirs Ballyholme 31 31.0
32 48460 Eimear Quinlan WHSC 32 32.0
33 46801 Charlotte Cairns Ballyholme 33 33.0
34 47069 Fraser Doig EABC 35 34.0
35 47643 Mollie McKeown East Antrim Boat Club 36 35.0
36 43665 Zoe West-Hurst BYC 37 36.0
37 47946 Ben Moreau MYC & CYBC 38 37.0
38 46428 Kate Jennings EDYC 39 38.0
39 48966 Connie Wilson East Antrim Boat Club 40 39.0
40 46137 Andrew Monahan Donaghadee Sailing Club 41 40.0
41 47609 Sean McNamara Malahide Yacht Club DNS 52.0
41 47839 Christopher Plant WHSC DNS 52.0
41 46424 Chloe Craig Carrickfergus Sailing Club DNS 52.0
41 31060 Chloe Whyte Ballyholme Yacht Club DNS 52.0
41 46096 Anna Doyle WHBTC/WHSC DNS 52.0
41 47801 Daisy Walsh RCYC DNS 52.0

R3 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 1 1.0
2 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 2 2.0
3 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 3 3.0
4 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 4 4.0
5 47388 Joseph Robinson BYC 5 5.0
6 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 6 6.0
7 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 7 7.0
8 48354 Katie Brow BYC 8 8.0
9 47920 Eoin Byrne WHSC 9 9.0
10 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 10 10.0
11 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 11 11.0
12 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 12 12.0
13 48455 Daniel Oleary RCYC 13 13.0
14 48460 Eimear Quinlan WHSC 14 14.0
15 48615 Shane Collins RCYC 15 15.0
16 45499 George Turkington Coleraine 16 16.0
17 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC DNF 52.0
17 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC DNF 52.0
17 45526 Hunter Reddy BYC DNF 52.0
17 48329 Calum Pollard County Antrim Yacht Club DNF 52.0
17 46137 Andrew Monahan Donaghadee Sailing Club DNF 52.0
17 47609 Sean McNamara Malahide Yacht Club DNF 52.0
17 47839 Christopher Plant WHSC DNF 52.0
17 46424 Chloe Craig Carrickfergus Sailing Club DNF 52.0

R4 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 1 1.0
2 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 3 2.0
3 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 4 3.0
4 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 5 4.0
5 47920 Eoin Byrne WHSC 7 5.0
6 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 8 6.0
7 47388 Joseph Robinson BYC 9 7.0
8 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 10 8.0
9 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 11 9.0
10 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 12 10.0
11 48354 Katie Brow BYC 13 11.0
12 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 14 12.0
13 48615 Shane Collins RCYC 15 13.0
14 45526 Hunter Reddy BYC 16 14.0
15 45499 George Turkington Coleraine 18 15.0
16 48187 Fionn Daly Royal Cork YC BFD 52.0
16 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC BFD 52.0
16 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club BFD 52.0
16 45533 Romy Maguire BYC DNF 52.0

R5 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 1 1.0
2 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 2 2.0
3 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC 3 3.0
4 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 4 4.0
5 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 5 5.0
6 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 6 6.0
7 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 7 7.0
8 48354 Katie Brow BYC 8 8.0
9 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 9 9.0
10 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 10 10.0
11 47920 Eoin Byrne WHSC 11 11.0
12 46062 Henry Nelson Ballyholme YC 12 12.0
13 47388 Joseph Robinson BYC 13 13.0
14 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 14 14.0
15 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 15 15.0
16 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 16 16.0
17 45526 Hunter Reddy BYC 17 17.0
18 48615 Shane Collins RCYC 18 18.0
19 45499 George Turkington Coleraine 19 19.0
20 45533 Romy Maguire BYC DNF 52.0

R6 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 1 1.0
2 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC 2 2.0
3 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 3 3.0
4 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 4 4.0
5 47920 Eoin Byrne WHSC 5 5.0
6 46062 Henry Nelson Ballyholme YC 6 6.0
7 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 7 7.0
8 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 8 8.0
9 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 9 9.0
10 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 10 10.0
11 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 11 11.0
12 47388 Joseph Robinson BYC 12 12.0
13 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 13 13.0
14 48354 Katie Brow BYC 14 14.0
15 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 15 15.0
16 48615 Shane Collins RCYC 16 16.0
17 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 17 17.0
18 45526 Hunter Reddy BYC 18 18.0
19 45499 George Turkington Coleraine 19 19.0
20 45533 Romy Maguire BYC DNF 52.0

R7 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC 1 1.0
2 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 2 2.0
3 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 3 3.0
4 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC 4 4.0
5 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 5 5.0
6 47942 Ellen Bruen Royal Cork Yacht Club 6 6.0
7 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 7 7.0
8 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 8 8.0
9 48455 Daniel Oleary RCYC 9 9.0
10 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 10 10.0
11 46062 Henry Nelson Ballyholme YC 11 11.0
12 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 12 12.0
13 48354 Katie Brow BYC 13 13.0
14 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 14 14.0
15 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 15 15.0
16 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 16 16.0
17 48329 Calum Pollard County Antrim Yacht Club 17 17.0
18 47388 Joseph Robinson BYC 18 18.0
19 48460 Eimear Quinlan WHSC 19 19.0
20 47920 Eoin Byrne WHSC 20 20.0
21 42521 Tom Driscoll BYC 21 21.0
22 48615 Shane Collins RCYC 22 22.0
23 45499 George Turkington Coleraine 23 23.0
24 47609 Sean McNamara Malahide Yacht Club 24 24.0
25 48873 Abigail Shorten RCYC 25 25.0
26 45526 Hunter Reddy BYC 26 26.0
27 47082 Kate Kenny WHBTC 27 27.0
28 47839 Christopher Plant WHSC 28 28.0
29 47069 Fraser Doig EABC 29 29.0
30 46294 Ronan Quinlan WHSC 30 30.0
31 43147 Isabel Nixon BYC 31 31.0
32 46137 Andrew Monahan Donaghadee Sailing Club 32 32.0
33 48670 Hugo Boyd BYC 33 33.0
34 45103 Iseult Speirs Ballyholme 34 34.0
35 46424 Chloe Craig Carrickfergus Sailing Club 35 35.0
36 31060 Chloe Whyte Ballyholme Yacht Club 36 36.0
37 48966 Connie Wilson East Antrim Boat Club 37 37.0
38 47643 Mollie McKeown East Antrim Boat Club 38 38.0
39 46801 Charlotte Cairns Ballyholme 39 39.0
40 43665 Zoe West-Hurst BYC 40 40.0
41 46428 Kate Jennings EDYC 41 41.0

R8 - Topper 5.3 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank SailNo HelmName Club Place Points
1 48353 Emily McAfee Ballyholme YC 1 1.0
2 48615 Shane Collins RCYC 3 2.0
3 48013 Cormac Byrne StrangfordSC/BYC/QYC 4 3.0
4 47655 Luke Simpson County Antrim Yacht CLub 5 4.0
5 48670 Hugo Boyd BYC 6 5.0
6 47942 Ellen Bruen Royal Cork Yacht Club 7 6.0
7 48354 Katie Brow BYC 8 7.0
8 47590 Peter Kenny Wexford Harbour Boat & tennis Club 9 8.0
9 47388 Joseph Robinson BYC 10 9.0
10 45526 Hunter Reddy BYC 11 10.0
11 48867 Peter Doyle WHBTC/WHSC 12 11.0
12 48700 Autumn Halliday Slyc/Byc/Edyc 13 12.0
13 42521 Tom Driscoll BYC 14 13.0
14 48603 Julia McConnell Waterford harbour sailing club 15 14.0
15 48187 Fionn Daly Royal Cork YC 17 15.0
16 48365 Riona McMorrow Moriarty TBSC/RCYC 18 16.0
17 46062 Henry Nelson Ballyholme YC 19 17.0
18 48455 Daniel Oleary RCYC 20 18.0
19 48460 Eimear Quinlan WHSC 21 19.0
20 48329 Calum Pollard County Antrim Yacht Club 22 20.0
21 47920 Eoin Byrne WHSC 23 21.0
22 43147 Isabel Nixon BYC 24 22.0
23 46801 Charlotte Cairns Ballyholme 25 23.0
24 48801 Rory Pollard County Antrim Yacht Club 26 24.0
25 45499 George Turkington Coleraine 27 25.0
26 48873 Abigail Shorten RCYC 28 26.0
27 47839 Christopher Plant WHSC 29 27.0
28 47609 Sean McNamara Malahide Yacht Club 30 28.0
29 47082 Kate Kenny WHBTC 31 29.0
30 48054 Viktors Sentiscevs-Samoilovs MYC 32 30.0
31 46294 Ronan Quinlan WHSC 33 31.0
32 45103 Iseult Speirs Ballyholme 34 32.0
33 46137 Andrew Monahan Donaghadee Sailing Club 35 33.0
34 48966 Connie Wilson East Antrim Boat Club 36 34.0
35 47069 Fraser Doig EABC 37 35.0
36 43665 Zoe West-Hurst BYC 38 36.0
37 31060 Chloe Whyte Ballyholme Yacht Club 39 37.0
38 47583 Bobby Driscoll BYC/RNIYC DSQ 52.0
38 46424 Chloe Craig Carrickfergus Sailing Club UFD 52.0
38 47643 Mollie McKeown East Antrim Boat Club DNF 52.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com