Bass Week 14

Bassenthwaite SC

Competitor List as at 28 July 2014

 
Tally Fleet Class Sail_No Helm Crew Club
1 TBC TBC Graham Vials Katherine Vials Derwent Reservoir
2 Enterprise Enterprise 1909 Dennis Beard Josephine Beard Yeadon
3 Enterprise Enterprise 19299 Gavin Gulliver-Goodall Claire Cadoux Ripon
4 Enterprise Enterprise 19823 andy murray murray sssc
5 Enterprise Enterprise 20568 Michael Wilde Unknown River Aln Boat Club
6 Enterprise Enterprise 22117 Mike Maddocks Carys Done Chester CSCC
7 Enterprise Enterprise 22269 Larry Gray Simon Jerram Yorkshire Ouse
8 Enterprise Enterprise 22695 Alan Baker Gill Kincaid Tynemouth
9 Enterprise Enterprise 22885 Kevin Bilham Jamie Cammann Ely SC
10 Enterprise Enterprise 23165 Karen Brotherton Lisa Woods Etherow Country Park
11 Enterprise Enterprise 23166 Mark Ninnim Emma Smith/Thea Armstrong Bass
12 Fast handicap Icon 15 Martin Payne Caroline Wilkins SASC
13 Fast handicap RS100 207 Phil Davenport   Bass
14 Fast handicap RS300 341 Alex Sharp   Tynemouth Sailing Club
15 Fast handicap RS300 347 Sam Mckay   Swarkestone
16 Fast handicap RS300 360 Peter Mackin N/A Bolton SC
17 Fast handicap RS300 361 Joe Watkins   Bass
18 Fast handicap RS300 368 Ian Smith   Craven SC
19 Fast handicap 29er 472 Philippa Benson Caitlin Ross
20 Fast handicap RS400 730 Angus Corry Andrew Toman DRSC/Bass SC
21 Fast handicap RS400 1005 Andy Toyne Sally Ong DRSC
22 Fast handicap RS400 1077 Simon Nichol Lorraine Nichol Chester
23 Fast handicap RS400 1082 Mark Somerville Joe Roberts Bass SC
24 Fast handicap RS400 1395 Paul Allen Jude Allen Leigh & Lowton SC
25 Fast handicap Merlin Rocket 3642 Chris Mark Henry Mark Ripon SC
26 Fast handicap Laser 4000 4420 Nick Morgans Finn Donovan Derwent Water marina
27 Fast handicap Fireball 13965 Evette Allum Nigel Makin Yorkshire Dales
28 Fast handicap RS300 ? Ben Murrell   Yorkshire Dales
29 Fast handicap Dart 16 910 n/a Trevor Morton Lynn Vietch Bass
30 Flying 15 Flying 15 1074 John Maggie None
31 Flying 15 Flying 15 3033 Chris Rolle Julie Rolle Bass SC
32 Flying 15 Flying 15 3265 Keith Thomas TBA Bass S C
33 Flying 15 Flying 15 3281 Graham Kirkpatrick Elaine Fairlamb Bassenthwaite Sailing Club
34 Flying 15 Flying 15 3293 Andy Smith Ian Preston BSC
35 Flying 15 Flying 15 3390 T Chittenden I MacPherson BSC
36 Flying 15 Flying 15 3473 Andrew Thomas   Southport
37 Flying 15 Flying 15 3520 Neil Currie Rory Yardley Bass SC
38 Flying 15 Flying 15 3685 S Lee B Medwell LLSC/SCSC
39 Flying 15 Flying 15 3790 Ray Cook Jon Miller RNYC
40 Flying 15 Flying 15 3815 Ian Campbell Lezli-Ann Pearson Bass
41 Flying 15 Flying 15 3906 John Hardisty Nic Cristie/John Mathie DRSC
42 Flying 15 Flying 15 3973 s longstaff j denwood bass
43 Flying 15 Flying 15 3996 Mike Moore Kayla Sheard Bass
44 Flying 15 Flying 15 GBR3477 Eric Guillois Sally Bass
45 GP14 GP14 13601 Katharine Davis Glenys Kett/Pam Bath Bass
46 GP14 GP14 13716 Rob Slack Stephen Berry Chase SC
47 GP14 GP14 13867 Dave Nicholson Sarah Wilkinson Bass SC
48 GP14 GP14 13885 Mike Fairlamb Eric Smith Bass
49 GP14 GP14 14060 Eddie Waring   Bolton
50 GP14 GP14 14062 Alan Jones Sue Watson Bass
51 GP14 GP14 14064 David Lawson Lynn Lawson Bassenthwaite sc
52 Laser Laser 68875 Peter Winfindale   Bassenthwaite Sailing Club
53 Laser Laser 77621 Eve English   SSSC
54 Laser Laser 100333 Chris parnaby Me Bass Exiles
55 Laser Senior 134269 Eric Wasilewski   BSC
56 Laser U18 137629 Alex Wasilewski   BSC
57 Laser Radial 138408 Carl Trinder   Bolton Sailing Club
58 Laser Radial 151287 Helen Phillips   Yorkshire Dales
59 Laser Laser 152661 Richard Fahey   Tynemouth Sailing Club
60 Laser Laser 154691 Tisha Baxter   Yorkshire Dales SC
61 Laser Laser Radial 158166 Ethan Dawson   Bass SC
62 Laser Laser 160632 Paul cook   Drsc
63 Laser Laser Radial 165493 Thea Armstrong   Frampton Upon Severn
64 Laser Laser/Laser Radial 175602 Neil Garrison   Bassenthwaite SC
65 Laser Laser 176456 Jonathan Anson   Bassenthwaite SC
66 Laser 180381 Nicky Leech  
67 Laser Radial 186257 Elaine Ross   Annandale SC
68 Laser Laser 186333 Jon Denwood  
69 Laser Laser Radial 188411 James Moore   DRSC/Bass SC
70 Laser Laser 188797 royston taggart   pilkington sailing club
71 Laser Laser 191430 Terry Hall   Bassenthwaite
72 Laser Laser 193489 Paul Ashburner   Swarkestone
73 Laser Laser Radial 194776 Frank Goodall n/a langstone
74 Laser Laser 195813 J Hainsworth  
75 Laser Laser Radial 195987 Zena Martin   Bolton
76 Laser Laser 204679 Will Rushforth   CHESTER SAILING AND CANOEING CLUB
77 Laser Laser 206714 Ty Burrows   Leigh & Lowton SC
78 Medium handicap K1 6 neil cooke N/A TCSC
79 Medium handicap RS Vareo 103 Hugh Godfrey   Bass
80 Medium handicap RS Vareo 173 Alastair Duncan   Bass
81 Medium handicap rooster 8.1 178 Gavin Sharp   Tynemouth Sailing Club
82 Medium handicap RS Vareo 302 Stephen Kirkpatrick   Bass
83 Medium handicap RS Vareo 303 Mike Cowan   Bassenthwaite
84 Medium handicap Vareo 354 Howard Armstrong   Derwent Reservoir
85 Medium handicap comet trio 470 steve sheard josie sheard swarkestone sailing club
86 Medium handicap Comet Trio 473 Russ McKay   Swarkestone Sailing Club
87 Medium handicap Supernova 566 Martin Mckay   Swarkestone
88 Medium handicap Blaze 595 Alex Walton   Chase
89 Medium handicap Supernova 624 Geoff Ditchfield   Bolton SC
90 Medium handicap Blaze 769 Ben Pickering   Chase SC
91 Medium handicap Supernova 1024 Eddie Waring   Bolton
92 Medium handicap SUPERNOVA 1106 DAVID WELCH   SWARKESTONE
93 Medium handicap Phantom 1309 Matt Nield   RWYC
94 Medium handicap Phantom 1320 Cliff English   South Shields SC
95 Medium handicap Phantom 1342 Ed Thomas   TB4E.com
96 Medium handicap Laser 2000 2644 M. Papp V. Burton Swarkestone
97 Medium handicap National 12 3263 Sue Jones   Nottingham
98 Medium handicap National 12 3330 Tim Hampshire Emma or Christopher Ripon Sailing Club
99 Medium handicap National 12 3502 Patrick Hamilton Gail Kaye Burwain
100 Medium handicap National 12 3503 Marcus Wheel Zoe Wheel Loch Lomond
101 Medium handicap National 12 3514 Ed Storey Ellen Storey Ripon
102 Medium handicap National 12 3544 Tom Stewart   northampton sc
103 Medium handicap Wayfarer 10974 Nigel O'DONNELL Belinda Swarkestone
104 Mirrors/Toppers Mirror Peter Dilks Laura or Tom Dilks Blackpool & Fleetwood
105 Mirrors/Toppers neve smith   syc
106 Mirrors/Toppers Topper 14452 Izzie Hunter   Bass
107 Mirrors/Toppers Topper 15813 Hazel Newport   Bassenthwaite Sailing Club
108 Mirrors/Toppers Topper 33315 Becky Sharp   Tynemouth Sailing Club
109 Mirrors/Toppers Topper 41421 Lucy Tilbury   Sunderland
110 Mirrors/Toppers Topper 45745 Jenny Dunn   Bassenthwaite
111 Mirrors/Toppers Topper 46611 Harry Binns   Bass
112 Mirrors/Toppers Mirror 69663 Barbara/David Darling   DRSC
113 Mirrors/Toppers Mirror 69772 Stuart Donald   Derwent Reservoir SC
114 Mirrors/Toppers Mirror 70466 Andy Smith Katia or Lily Bass
115 Mirrors/Toppers Mirror 70548 Mik Chappell   Bass
116 Mirrors/Toppers Mirror 507090 Faye Caswell Ellen Storey Yorkshire Dales/ Ripon
117 Mirrors/Toppers Topper ? Joshua Miller   Sunderland Yacht Club
118 Mirrors/Toppers Mirror TBC Stacey Rowell Charlie Rowell Bass SC
119 RS200 RS 200 Howard Green Katlyn Green Leigh and Lowton
120 RS200 RS200 288 carl amicia swarkestone
121 RS200 RS200 458 Nigel Pepperdine Diana Pepperdine Staunton Harold
122 RS200 RS200 574 Philip Benn David Moore Blithfield SC
123 RS200 RS200 641 Alex Leonard Olivia Storey Bass
124 RS200 RS200 755 Ian Smith Ellen Smith Leigh & Lowton SC
125 RS200 RS200 935 Simon Yates Shellee Bullous Sutton-in-Ashfield SC
126 RS200 RS200 1135 Julia Allan Grahame Yorkshire Dales
127 RS200 RS 200 1195 Robin Dawson TBC Bass SC
128 RS200 RS200 1199 Harriet Critchley Ella Ditchfield Bolton SC
129 RS200 RS200 1369 Phil Smith Naomi Smith Bass
130 RS200 RS 200 1413 Joan Hardie Jack Hardie Bass S C
131 RS200 RS 200 1535 Tim Hand Carolyn Hand Sutton in Ashfield sailing Club
132 Slow handicap Wanderer Ed Bartlett Nickie Bartlett No Fixed Abode
133 Slow handicap Comet 395 Allan Gregory   Sutton in Ashfield Sailing Club
134 Slow handicap 1196 522 Chris kemp   Swarkestone sailing club
135 Slow handicap Streaker 1635 Pete Fletcher   Welton
136 Slow handicap Graduate 1718 Liz Stockdale Helen Phillips Chipstead
137 Slow handicap Streaker 1725 S Robertson   B&FYC
138 Slow handicap Streaker 1734 ROBERT JOHNSTON N/A Blackpool & Fleetwood YC
139 Slow handicap Streaker 1754 Chris Wright   Ripon
140 Slow handicap Streaker 1773 Rosie Fletcher   Welton
141 Slow handicap Streaker 1784 David Hinks   Yeadon/Ripon
142 Slow handicap Streaker 1830 Andy Sugden   Bass
143 Slow handicap Streaker 1863 Charlie Tebbutt   Ripon Sailing Club
144 Slow handicap Graduate 2878 David Ivins unknown Bolton sailing club
145 Slow handicap Graduate 2978 Roger Dooley Alison Dooley Ripon
146 Slow handicap Graduate 3007 Paul Clark Emily Clark Bass
147 Slow handicap Solo 4232 Richard Broughton N/A Bassenthwaite Sailing Club
148 Slow handicap SOLO 4642 Gary Ungless   ELY
149 Slow handicap Solo 4993 Ian Hall   Bassenthwaite
150 Slow handicap Solo 5383 Patrick Hamilton   Burwain
151 Slow handicap Solo 5408 Kevin Vials   Ripon
152 Tera RS Tera 1813 Peter Owen   DRSC
153 Tera RS Tera 1920 George Combe   DRSC
154 Tera RS Tera 2365 Mark Donald   Derwent Reservoir SC
155 Tera RS Tera 2560 Declan Graham   DRSC
156 Tera RS Tera PRO 2569 OLLIE BLAKE   DRSC
157 Tera RS Tera 2639 Tom Storey   Ripon



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com