Flying Free/August Trophy/Aitken Cup/Mirror Mug/Weekend E 2015

Bassenthwaite SC

Flying Free/August Trophy/Aitken Cup/Mirror Mug 2015

FF Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Nett
1st Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen   1013 6.0 DNC 2.0 2.0 1.0 1.0 6.0
2nd Mark Ninnim
Ian Preston
3293 Flying Fifteen   1013 4.0 3.0 1.0 2.0 3.0 9.0
3rd Ian Macpherson
Izzie
3390 Flying Fifteen   1013 2.0 1.0 4.0 3.0 5.0 10.0
4th Keith Thomas
John Somerville
3265 Flying Fifteen   1013 1.0 5.0 3.0 6.0 DNC 4.0 13.0
5th Angus Corrie
3623 Flying Fifteen   1013 3.0 4.0 6.0 dnf 4.0 2.0 13.0

GP Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Nett
1st Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0
2nd Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1130 2.0 2.0 3.0 2.0 3.0 9.0
3rd Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 10.0
4th Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1130 4.0 4.0 4.0 9.0 DNC 6.0 DNF 18.0
5th Kath Davis
Glenys Kett
13601 GP14   1130 5.0 5.0 5.0 4.0 6.0 DNF 19.0
6th Jess Roberts
Sally Roberts
13259 GP14   1130 6.0 6.0 7.0 dnf 9.0 DNC 9.0 DNC 28.0
7th Martin Overend
Alison Overend
13482 GP14   1130 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 32.0
8th Jonathan Bovington
13326 GP14   1130 7.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 34.0

HCP Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Nett
1st Phil Smith
Naomi Smith
1369 RS 200   1047 1.0 1.0 1.0 3.0 22.0 DNC 6.0
2nd Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   985 3.0 4.0 2.5 2.0 1.0 8.5
3rd Phil Davenport
207 RS 100 10.2   983 2.0 2.0 4.0 5.0 2.0 10.0
4th Mark Somerville
Joe Roberts
1082 RS 400 RS100 8.4 944 4.0 5.0 2.5 4.0 22.0 DNC 15.5
5th Ian Hall
4993 Solo   1140 5.0 6.0 8.0 1.0 5.0 17.0
6th Mike Cowan
Joan Cowan
251 RS 200   1047 22.0 DNC 7.0 5.0 6.0 4.0 22.0
7th Andy Smith
Rob Smith
1293 RS 400   944 6.0 8.0 7.0 22.0 DNC 22.0 DNC 43.0
8th Harry Binns
1214 RS Areo 5   1102 22.0 DNC 12.0 12.0 13.0 7.0 44.0
9th Richard Broughton
4232 Solo   1140 7.0 9.0 9.0 22.0 DNC 22.0 DNC 47.0
10th Ethan Dawson
229 RS100 8.4   1000 22.0 DNC 11.0 10.0 22.0 DNC 6.0 49.0
11th Mike Cave
3663 Solo   1140 12.0 14.0 dnf 14.0 dnf 14.0 10.0 DNF 50.0
12th Robin Dawson
Phil Davenport
1148 RS 400   944 22.0 DNC 3.0 6.0 22.0 DNC 22.0 DNC 53.0
13th Jonathan Anson
176456 Laser   1091 10.0 10.0 11.0 22.0 DNC 22.0 DNC 53.0
14th Tony King
5408 Solo   1140 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 7.0 3.0 54.0
15th Hazel Newport
160516 Laser Radial   1135 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 8.0 10.0 DNF 62.0
16th Peter Winfindale
102591 Laser   1091 9.0 22.0 DNC 22.0 DNC 9.0 22.0 DNC 62.0
17th Mike Hunter
120144 Laser   1091 11.0 22.0 DNC 22.0 DNC 10.0 22.0 DNC 65.0
18th Jamie Kerr
76456 Laser Radial   1135 14.0 22.0 DNC 22.0 DNC 11.0 22.0 DNC 69.0
19th Lottie Winfindale
68875 Laser Radial   1135 13.0 22.0 DNC 22.0 DNC 12.0 22.0 DNC 69.0
20th Neil Garrison
175602 Laser   1091 8.0 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC 74.0

MT Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Nett
1st Jim Christie
Poppy & James
1078 Hartley 12   1250 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 5.0
2nd John Roberts
1 LASER PICO   1330 1.0 4.0 1.0 2.0 2.0 6.0
3rd Mik Chappel
70548 Mirror   1385 3.0 2.0 3.0 4.0 3.0 11.0
4th Dave Darling
69663 Mirror   1385 4.0 3.0 4.0 3.0 4.0 14.0
5th Joyce Hall
2099 Splash   1200 5.0 5.0 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 24.0
6th Lottie Winfindale
76456 Topper   1340 9.0 DNC 6.0 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 30.0
7th Josh Hunter
125 Topper   1340 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 9.0 DNC 32.0
8th Daniel Overend
Jennifer Overend
1 TOPAZ UNO Created from sailno wizard 1243 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 9.0 DNC 33.0

R5 - FF Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen   1013 1 1.0
2 Angus Corrie
3623 Flying Fifteen   1013 2 2.0
3 Mark Ninnim
Ian Preston
3293 Flying Fifteen   1013 3 3.0
4 Keith Thomas
John Somerville
3265 Flying Fifteen   1013 4 4.0
5 Ian Macpherson
Izzie
3390 Flying Fifteen   1013 5 5.0

R5 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2 2.0
3 Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1130 3 3.0
4 Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1130 DNF 6.0
4 Kath Davis
Glenys Kett
13601 GP14   1130 DNF 6.0

R5 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Corrected Points
1 Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   985 37:53 0:38:28 1.0
2 Phil Davenport
207 RS 100 10.2   983 39:59 0:40:40 2.0
3 Tony King
5408 Solo   1140 47:03 0:41:16 3.0
4 Mike Cowan
Joan Cowan
251 RS 200   1047 43:17 0:41:20 4.0
5 Ian Hall
4993 Solo   1140 48:23 0:42:26 5.0
6 Ethan Dawson
229 RS100 8.4   1000 48:08 0:48:08 6.0
7 Harry Binns
1214 RS Areo 5   1102 58:11 0:52:48 7.0
8 Mike Cave
3663 Solo   1140 DNF   10.0
8 Hazel Newport
160516 Laser Radial   1135 DNF   10.0

R5 - MT Fleet

Start: Start 6, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Corrected Points
1 Jim Christie
Poppy & James
1078 Hartley 12   1250 43:58 0:35:10 1.0
2 John Roberts
1 LASER PICO   1330 48:50 0:36:43 2.0
3 Mik Chappel
70548 Mirror   1385 52:16 0:37:44 3.0
4 Dave Darling
69663 Mirror   1385 52:33 0:37:57 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.9
www.sailwave.com