Fleet Challenge B 2016

Bassenthwaite SC

Results as of 13:20 on July 3, 2017

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes Rating R1 R3 R4 Total Nett
1st David Lawson
175602 Laser Radial GP r3 1136 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 6.0 dnf 3.0 1.0 10.0 10.0
3rd Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1131 3.0 OD 4.0 3.0 10.0 10.0
4th Ian Hall
4993 Solo   1140 6.0 dnf 2.0 6.0 14.0 14.0
5th Hugh Godfrey
103 RS Vareo   1071 14.0 DNC 6.0 5.0 25.0 25.0
6th Mike Hunter
Neil Garrison
21036 Enterprise   1113 14.0 DNC 5.0 7.0 26.0 26.0
7th Joyce Hall
2099 Splash   1208 14.0 DNC 13.0 dnf 4.0 31.0 31.0
8th John Roberts
141364 Laser Radial   1136 14.0 DNC 8.0 9.0 31.0 31.0
9th Alastair Duncan
1057 RS 200   1047 14.0 DNC 7.0 11.0 32.0 32.0
10th Paul Gannon
174909 Laser   1095 14.0 DNC 10.0 8.0 32.0 32.0
11th Ethan Dawson
607 RS600   920 14.0 DNC 9.0 10.0 33.0 33.0
12th Jim Christie
Poppy
1078 Hartley 12   1250 6.0 dnf 14.0 DNC 14.0 DNC 34.0 34.0
13th  
Bob Gate
125514 Laser Radial   1136 14.0 DNC 11.0 12.0 37.0 37.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 David Lawson
175602 Laser Radial GP r3 1136 31:00   0:27:17 1.0
2 Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1131 OD     3.0
3 Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 dnf     6.0
3 Ian Hall
4993 Solo   1140 dnf     6.0
3 Jim Christie
Poppy
1078 Hartley 12   1250 dnf     6.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 David Lawson
175602 Laser Radial GP r3 1131 58:51   0:52:02 1.0
2 Ian Hall
4993 Solo   1140 60:51   0:53:23 2.0
3 Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 60:40   0:53:38 3.0
4 Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1131 62:25   0:55:11 4.0
5 Mike Hunter
Neil Garrison
21036 Enterprise   1113 62:45   0:56:23 5.0
6 Hugh Godfrey
103 RS Vareo   1071 60:58   0:56:55 6.0
7 Alastair Duncan
1057 RS 200   1047 60:35   0:57:52 7.0
8 John Roberts
141364 Laser Radial   1136 69:49   1:01:28 8.0
9 Ethan Dawson
607 RS600   920 58:54   1:04:01 9.0
10 Paul Gannon
174909 Laser   1095 70:35   1:04:28 10.0
11  
Bob Gate
125514 Laser Radial   1136 88:24   1:17:49 11.0
12 Joyce Hall
2099 Splash   1208 dnf     13.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 50:07   0:44:19 1.0
2 David Lawson
175602 Laser Radial GP r3 1131 50:14   0:44:25 2.0
3 Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1131 51:31   0:45:33 3.0
4 Joyce Hall
2099 Splash   1208 55:28   0:45:55 4.0
5 Hugh Godfrey
103 RS Vareo   1071 51:13   0:47:49 5.0
6 Ian Hall
4993 Solo   1140 54:43   0:48:00 6.0
7 Mike Hunter
Neil Garrison
21036 Enterprise   1113 57:28   0:51:38 7.0
8 Paul Gannon
174909 Laser   1095 56:33   0:51:39 8.0
9 John Roberts
141364 Laser Radial   1136 60:56   0:53:38 9.0
10 Ethan Dawson
607 RS600   920 51:57   0:56:28 10.0
11 Alastair Duncan
1057 RS 200   1047 61:43   0:58:57 11.0
12  
Bob Gate
125514 Laser Radial   1136 72:11   1:03:33 12.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com