MJM Trophy/Asymmetric Cup

Bassenthwaite SC

Results as of 15:32 on April 18, 2016

AC Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st HCP AC Mark Somerville
Joe Roberts
1082 RS 400   943 1.0 1.0 (4.0) 2.0 1.0 9.0 5.0
2nd HCP AC Phil Davenport
207 RS 100 10.2   978 2.0 2.0 3.0 (4.0) 3.0 14.0 10.0
3rd HCP AC Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200   1047 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 3.0 2.0 19.0 13.0
4th HCP AC Phil Smith
Naomi Smith
1369 RS 200   1047 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 6.0 DNC 20.0 14.0
5th HCP AC Jenny Dunn
? Dunn
712 RS 200   1047 3.0 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 24.0 18.0

MJM Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st HCP MJM Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   983 (11.0 DNF) 1.0 1.0 2.0 2.0 17.0 6.0
2nd GP MJM Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 2.0 4.0 2.0 4.0 (11.0 DNF) 23.0 12.0
3rd FF MJM Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen   1013 6.0 2.0 (12.0) 3.0 3.0 26.0 14.0
4th GP MJM Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14   1131 3.0 12.0 OCS 3.0 OD 3.0 OD (20.0 DNC) 41.0 21.0
5th HCP MJM Ian Hall
4993 Solo   1140 5.0 5.0 5.0 6.0 (11.0 DNF) 32.0 21.0
6th FF MJM Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen   1013 (7.0) 6.5 6.0 5.0 4.0 28.5 21.5
7th HCP MJM Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1131 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 1.0 1.0 62.0 42.0
8th HCP MJM Neil Garrison
175602 Laser   1095 (20.0 DNC) 20.0 DNC 3.0 8.0 11.0 DNS 62.0 42.0
9th FF MJM Alan Jones
2504 Flying Fifteen   1013 (20.0 DNC) 20.0 DNC 10.0 7.0 5.0 62.0 42.0
10th GP MJM Andy Smith
Phil Hodgkins
14036 GP14   1131 1.0 3.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 64.0 44.0
11th GP MJM Lynn Lawson
Dave Lawson
14064 GP14   1131 9.0 8.0 7.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 64.0 44.0
12th FF MJM John Riley
Tim Knowles
3555 Flying Fifteen   1013 (20.0 DNC) 20.0 DNC 4.0 14.0 DNF 11.0 DNF 69.0 49.0
13th HCP MJM David Hazledon
5169 Solo   1140 4.0 9.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 73.0 53.0
14th HCP MJM Nigel Lewis
175822 Laser Created from sailno wizard 1095 (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 14.0 DNF 11.0 DNF 74.0 54.0
15th MT MJM David Rodger
20619 Topper   1341 8.0 6.5 (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 74.5 54.5
16th HCP MJM John Roberts
7653 LASER PICO   1330 (20.0 DNC) 20.0 DNC 8.0 9.0 20.0 DNC 77.0 57.0
17th HCP MJM Ethan Dawson
725 RS600   920 (20.0 DNC) 20.0 DNC 11.0 14.0 DNF 20.0 DNC 85.0 65.0
18th HCP MJM Jonathan Anson
176456 Laser Radial   1136 (20.0 DNC) 10.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 90.0 70.0
19th HCP MJM Joan Hall
2099 Splash   1208 (20.0 DNC) 20.0 DNC 15.0 DNF 20.0 DNC 20.0 DNC 95.0 75.0

R1 - AC Division

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP AC Mark Somerville
Joe Roberts
1082 RS 400   943 40:40 4 0:43:07 1.0
2 HCP AC Phil Davenport
207 RS 100 10.2   978 43:12 4 0:44:10 2.0
3 HCP AC Jenny Dunn
? Dunn
712 RS 200   1047 40:28 3 0:51:32 3.0

R2 - AC Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP AC Mark Somerville
Joe Roberts
1082 RS 400   943 42:29 4 0:45:03 1.0
2 HCP AC Phil Davenport
207 RS 100 10.2   978 47:39 4 0:48:43 2.0
3 HCP AC Jenny Dunn
? Dunn
712 RS 200   1047 48:17 3 1:01:29 3.0

R3 - AC Division - 1/7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP AC Phil Smith
Naomi Smith
1369 RS 200   1047 50:51 4 0:48:34 1.0
2 HCP AC Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200   1047 52:21 4 0:50:00 2.0
3 HCP AC Phil Davenport
207 RS 100 10.2   978 50:06 4 0:51:14 3.0
4 HCP AC Mark Somerville
Joe Roberts
1082 RS 400   943 50:49 4 0:53:53 4.0

R4 - AC Division - 1/7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP AC Phil Smith
Naomi Smith
1369 RS 200   1047 46:04 4 0:44:00 1.0
2 HCP AC Mark Somerville
Joe Roberts
1082 RS 400   943 41:52 4 0:44:24 2.0
3 HCP AC Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200   1047 47:28 4 0:45:20 3.0
4 HCP AC Phil Davenport
207 RS 100 10.2   978 45:28 4 0:46:29 4.0

R5 - AC Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP AC Mark Somerville
Joe Roberts
1082 RS 400   943 32:25 3 0:34:23 1.0
2 HCP AC Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200   1047 36:28 3 0:34:50 2.0
3 HCP AC Phil Davenport
207 RS 100 10.2   978 38:46 3 0:39:38 3.0

R1 - MJM Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 GP MJM Andy Smith
Phil Hodgkins
14036 GP14   1131 36:03 2 0:31:52 1.0
2 GP MJM Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 36:10 2 0:31:59 2.0
3 GP MJM Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14   1131 37:10 2 0:32:52 3.0
4 HCP MJM David Hazledon
5169 Solo   1140 37:56 2 0:33:16 4.0
5 HCP MJM Ian Hall
4993 Solo   1140 38:11 2 0:33:30 5.0
6 FF MJM Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen   1013 35:33 2 0:35:06 6.0
7 FF MJM Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen   1013 36:15 2 0:35:47 7.0
8 MT MJM David Rodger
20619 Topper   1341 24:35 1 0:36:40 8.0
9 GP MJM Lynn Lawson
Dave Lawson
14064 GP14   1131 42:05 2 0:37:13 9.0
10 HCP MJM Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   983 DNF     11.0

R2 - MJM Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP MJM Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   983 37:21 3 0:38:00 1.0
2 FF MJM Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen   1013 39:12 3 0:38:42 2.0
3 GP MJM Andy Smith
Phil Hodgkins
14036 GP14   1131 45:53 3 0:40:34 3.0
4 GP MJM Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 47:06 3 0:41:39 4.0
5 HCP MJM Ian Hall
4993 Solo   1140 47:44 3 0:41:52 5.0
6 FF MJM Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen   1013 44:29 3 0:43:55 6.5
6 MT MJM David Rodger
20619 Topper   1341 39:16 2 0:43:55 6.5
8 GP MJM Lynn Lawson
Dave Lawson
14064 GP14   1131 49:41 3 0:43:56 8.0
9 HCP MJM David Hazledon
5169 Solo   1140 50:32 3 0:44:20 9.0
10 HCP MJM Jonathan Anson
176456 Laser Radial   1136 42:15 2 0:55:47 10.0
11 GP MJM Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14   1131 OCS     12.0

R3 - MJM Division - 1/7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP MJM Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   983 52:31 3 0:53:25 1.0
2 GP MJM Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 62:25 3 0:55:11 2.0
3 GP MJM Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14   1131 OD     3.0
3 HCP MJM Neil Garrison
175602 Laser   1095 61:35 3 0:56:14 3.0
5 FF MJM John Riley
Tim Knowles
3555 Flying Fifteen   1013 58:44 3 0:57:59 4.0
6 HCP MJM Ian Hall
4993 Solo   1140 66:40 3 0:58:29 5.0
7 FF MJM Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen   1013 60:11 3 0:59:25 6.0
8 GP MJM Lynn Lawson
Dave Lawson
14064 GP14   1131 68:23 3 1:00:28 7.0
9 HCP MJM John Roberts
7653 LASER PICO   1330 53:44 2 1:00:36 8.0
10 HCP MJM Nigel Lewis
175822 Laser Created from sailno wizard 1095 67:32 3 1:01:40 9.0
11 FF MJM Alan Jones
2504 Flying Fifteen   1013 67:41 3 1:06:49 10.0
12 HCP MJM Ethan Dawson
725 RS600   920 51:26 2 1:23:52 11.0
13 FF MJM Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen   1013 58:05 1 2:52:01 12.0
14 HCP MJM Joan Hall
2099 Splash   1208 DNF     15.0

R4 - MJM Division - 1/7

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP MJM Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1131 50:21 4 0:44:31 1.0
2 HCP MJM Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   983 44:15 4 0:45:01 2.0
3 FF MJM Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen   1013 46:04 4 0:45:29 3.0
3 GP MJM Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14   1131 OD     3.0
5 GP MJM Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 40:11 3 0:47:22 4.0
6 FF MJM Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen   1013 48:10 4 0:47:33 5.0
7 HCP MJM Ian Hall
4993 Solo   1140 44:14 3 0:51:44 6.0
8 FF MJM Alan Jones
2504 Flying Fifteen   1013 40:56 3 0:53:53 7.0
9 HCP MJM Neil Garrison
175602 Laser   1095 48:08 3 0:58:37 8.0
10 HCP MJM John Roberts
7653 LASER PICO   1330 39:56 2 1:00:03 9.0
11 FF MJM John Riley
Tim Knowles
3555 Flying Fifteen   1013 DNF     14.0
11 HCP MJM Nigel Lewis
175822 Laser Created from sailno wizard 1095 DNF     14.0
11 HCP MJM Ethan Dawson
725 RS600   920 DNF     14.0

R5 - MJM Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Division Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP MJM Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1131 45:18 3 0:40:03 1.0
2 HCP MJM Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 MERLIN-ROCKET   983 39:27 3 0:40:08 2.0
3 FF MJM Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen   1013 42:29 3 0:41:56 3.0
4 FF MJM Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen   1013 43:02 3 0:42:29 4.0
5 FF MJM Alan Jones
2504 Flying Fifteen   1013 45:41 3 0:45:06 5.0
6 GP MJM Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1131 DNF     11.0
6 HCP MJM Ian Hall
4993 Solo   1140 DNF     11.0
6 HCP MJM Neil Garrison
175602 Laser   1095 DNS     11.0
6 FF MJM John Riley
Tim Knowles
3555 Flying Fifteen   1013 DNF     11.0
6 HCP MJM Nigel Lewis
175822 Laser Created from sailno wizard 1095 DNF     11.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com