The One Bassenthwaite Lake Sailing Week 2019

Bassenthwaite SC

Competitor List as at 10 June 2019

 
Fleet Class Sail_No Helm Crew Club
Enterprise Enterprise 22 Royston Taggart   Pilkington SC
Enterprise Enterprise 1909 Dennis Beard Josephine Beard Yeadon
Enterprise Enterprise 19823 Andy Murray Katie Murray
Enterprise Enterprise 20234 David Beaney Alison White Rickmansworth SC
Enterprise Enterprise 21036 Robert Hedges Alan Singleton Bassenthwaite
Enterprise Enterprise 22114 Loz Young   Tynemouth SC
Enterprise Enterprise 22199 Peter Middlemiss Rachel Middlemiss Tynemouth S C
Enterprise Enterprise 22269 Larry Gray Tba Yorkshire Ouse Sailing Club
Enterprise Enterprise 22399 Cliff English Bev English / Eve Wyatt South Shields SC
Enterprise Enterprise 23166 Mark Ninnim Emma Smith Bassenthwaite SC
Enterprise Enterprise E1068 Mark Blackham Trish Blackham Chase Water
Enterprise Enterprise E23050 Mike Maddocks Carys Done Chester SCC
Fast handicap Icon 4 Mike Bell Charlotte Bell Burghfield SC
Fast handicap icon 11 Russell Lutwyche James King Chase SC
Fast handicap Icon 15 Martin Payne Caroline Wilkins Notts County Sailing Club
Fast handicap Icon 16 Martin Hattersley Nicola Hattersley Chasewater
Fast handicap RS400 603 Alex Leonard Ben Murrell Bassenthwaite SC
Fast handicap RS400 664 Phil Davenport Izzie Hunter Bass
Fast handicap RS400 730 James Moore Declan Graham Bassenthwaite
Fast handicap Osprey 757 C Wright/G Goodall C Tebbut/ A.N.Other Ripon/Telford
Fast handicap RS400 1005 Andy Toyne S. Ong Sunderland Yacht Club
Fast handicap Phantom 1128 Eric Gullois   Bassenthwaite SC
Fast handicap RS400 1257 Mark dingsdale Ness evans Leigh& lowton
Fast handicap RS400 1283 Chris Pickles TBC Bassenthwaite SC
Fast handicap RS400 1395 Peter Snowdon Louise Carr Shoreham SC
Fast handicap RS400 1484 Mark Somerville Joe Roberts Bassenthwaite SC
Fast handicap Merlin Rocket 3582 Ben Pickering Nathan King / Fanny Fresneda Chase SC / Club Nautique de la Croisette
Fast handicap Merlin-Rocket 3701 Stephen Hunt Ruth Critchley Bassenthwaite SC
Flying 15 F15 3281 G. Kirkpatrick TBA Bass
Flying 15 F15 3622 Robert Mountain Victoria Manifold Blackpool & Fleetwood Yacht Club
Flying 15 F15 3623 Angus Corry Mike Hunter Bassenthwaite
Flying 15 F15 3685 Stephen J Lee Barry Medwell Loch Lomond/South Cerney
Flying 15 F15 3815 Ian Campbell Lezli-Ann Pearson Bassenthwaite
Flying 15 F15 3996 Michael Moore Kayla Sheard Bass
Flying 15 F15 FF3265 Keith Thomas TBA Bass
Flying 15 F15 GBR 3906 Peter Mountain David Gyte Blackpool & Fleetwood Yacht Club
GP14 GP14 13238 Dave Nicholson Sarah Hodgkins Bassenthwaite
GP14 GP14 13464 Simon McVey Alex Nield Royal Windermere YC
GP14 GP14 13716 Rob Slack Huw Hopkins The Chase Sailing Club
GP14 GP14 13839 Larry Hansford Chris Hansford Chester SC
GP14 GP14 13885 Mike Fairlamb Eric Smith Bassenthwaite SC
GP14 GP14 13916 Nigel Lewis Glenys Kett Bassenthwaite SC
GP14 GP14 13960 Valerie Bell Ken Bell Bassenthwaite SC
GP14 GP14 14064 David Lawson Lynn Lawson Bassenthwaite SC
GP14 GP14 14101 Paul Bowmer Vicky Bowmer Bass SC
GP14 GP14 14112 Joan Hardie Jack Hardie Bassenthwaite SC
Laser Laser Colin May   BSC
Laser Liam Weighill   Swarkestone SC
Laser 20144 Alan Singleton NA Bassenthwaite SC
Laser 77621 Fay Kerr   SSSC
Laser Radial 118479 Helen Yull  
Laser Laser 138531 David Shilling   Derwent Reservoir SC
Laser 143083 Laura Pitkethly   DRSC
Laser 173610 Mark Donald   DRSC
Laser 174537 Carl Weighill   Swarkestone SC
Laser Laser 174909 Paul Gannon   Bassenthwaite SC
Laser Laser 190778 Oscar Shilling   Derwent Reservoir SC
Laser Laser 191036 Paul Cook   Derwent Reservoir
Laser Laser standard 192498 Simon Weatherspoon   Derwent Reservoir SC
Laser 195813 John Hainsworth   Swarkestone
Laser 206890 Patrick Hamilton   Burwain
Laser 211111 Howard Green   Leigh and Lowton
Laser 214299 Peter McChrystal   Blackpool & Fleetwood YC
Laser Laser TBC Michael O'Donnell   Swarkestone
Laser Radial TBC Eleanor Craig   Draycote Water
Laser 4.7 TBC Thomas Donald   DRSC
Medium handicap ToY PY1025 35 Timothy Hampshire   Ripon Sailing Club
Medium handicap Blaze 764 Matthew Lutwyche   Chase SC
Medium handicap Supernova 1099 Sam Hirst   Swarkestone SC
Medium handicap Supernova 1099 Peter Housley   Sutton-in-Ashfield
Medium handicap RS Aero 5 1595 Jeanette Davies   Shotwick SC
Medium handicap Streaker 1830 Andy Sugden   Bass
Medium handicap Wayfarer 11183 Mike Weighill Carl Martin Swarkestone SC
Medium handicap Wayfarer 11282 Nigel O'Donnell Belinda O'Donnell Swarkestone
Mirrors/Toppers/Tera Mirror Jethro Gebhard Edward Gebhard DRSC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror Alastair Duncan Alfie Duncan Bass
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 14 Neil Cooke   TCSC
Mirrors/Toppers/Tera RS Tera 2114 Matthew Somerville   Bassenthwaite SC
Mirrors/Toppers/Tera RS Tera 2879 Eilish   SSSC
Mirrors/Toppers/Tera Topper 44613 Sally Ong   Sunderland Yacht Club
Mirrors/Toppers/Tera Topper 45732 Hopkins   The Chase Sailing Club
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 69164 Ian Preston Hannah Preston Bass SC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 69663 David Darling   Bassenthwaite SC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70348 Christopher Hampshire Emma Hampshire Ripon Sailing Club
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70455 David Manning Oscar Manning Ripon Sailing Club
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70548 Stephen Kirkpatrick Thomas / Henry / Georgina Bassenthwaite SC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70567 Paul/Jude Allen Reuben/Grace Bassenthwaite SC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70650 Luke Shaw Tristan Shaw Budworth SC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70811 Graham Vials Sebastian Vials DRSC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70921 Fiona Spence George Spence
Mirrors/Toppers/Tera Mirror 70961 Stacey Rowell Charlie Rowell Bassenthwaite SC
Mirrors/Toppers/Tera Mirror TBA Andy Smith Lily Smith Bass
RS200 RS200 328 Jonathan Garfitt Kerry Garfitt Milton Keynes SC
RS200 RS200 519 Sue Brannam Mike Proven Burghfield SC
RS200 RS200 550 Shaun Billany Pauline Billany Derwent Reservoir
RS200 RS200 597 Tom Keegan Alina Read LLSC
RS200 RS200 603 Phill Dyne Cillian Dyne Notts County
RS200 RS200 697 Jack Knight Courtney Cornwell SESCA
RS200 RS200 925 Karen Brotherton Lisa Woods Glossop Sailing Club
RS200 RS200 1037 Caroline Exley Charlie Exley Leigh & Lowton
RS200 RS200 1071 Jonathan Bullen Henry Bullen Bassenthwaite SC
RS200 RS200 1076 Ethan dawson James abbatt Bass SC/ullswater YC
RS200 RS200 1135 Julia Allan Grahame Allan YDSC
RS200 RS200 1181 Dave Exley Jack Exley Leigh & Lowton
RS200 RS200 1312 James Macgregor Jenny Macgregor Bassenthwaite SC
RS200 RS200 1369 Phil Smith Naomi Smith Bassenthwaite SC
RS200 RS200 1535 Tim Hand Carolyn Hand Swarkestone SC
RS200 RS200 1651 Robin Dawson Erin Zoe Dawson Bassenthwaite SC
Slow handicap OK 99 Ben Pickering   Chase SC
Slow handicap International 2.4mR PY 1240 155 Adam Billany   Derwent Reservoir
Slow handicap Wineglass 503 David Hill Joanne Hill Swarkestone
Slow handicap 1120 1088 Nathan Holt   YDSC
Slow handicap Streaker 1668 Guy Wheeler   South Windermere
Slow handicap Graduate 1718 Liz Stockdale Grace Stockdale Bassenthwaite
Slow handicap Streaker 1731 Elaine Ross   Annandale SC
Slow handicap Wanderer 1810 David Moore Bernard Taylor Swarkestone Sailing Club
Slow handicap RS Vision 1901 Ant Woodyer Jo van Lachterop Bassenthwaite SC
Slow handicap Graduate 2531 Patrick Hill Jonathan Hill Swarkestone
Slow handicap Graduate 2878 David Ivina Alexis Johnson Bolton
Slow handicap Graduate 2978 Roger Dooley Alison Dooley Ripon
Slow handicap Graduate 3001 Andy Flitcroft Sue Flitcroft Bolton SC
Slow handicap Graduate 3004 Richard Thorpe Jane Thorpe Toddbrook
Slow handicap Graduate 3007 Paul Clark Emily Clark Bassenthwaite
Slow handicap Graduate 3020 Bob Murrell Maggie Murrell Chipstead S C
Slow handicap Byte Cii 3703 Emma Robertson   Swarkestone
Slow handicap Firefly 4281 Charlie Tebbutt Rosy Tebbutt Ripon Sailing Club
Solo Solo 4993 Ian Hall   Bassenthwaite SC
Solo Solo 5109 Rory Yardley   Bass
Solo Solo 5174 John Waind   Budworth SC
Solo Solo 5230 Gary Ungless   Ely SC
Solo Solo 5349 Tracey Hanan   Chelmarsh
Solo Solo 5407 John Reekie   Bassenthwaite SC
Solo Solo 5511 Paul McHenry   Notts County SC
Solo Solo 5541 Stan Barton   Bassenthwaite
Solo Solo 5624 Kevin Bilham   Ely SC
Solo Solo 5640 Tony Hanan   Chelmarsh
Solo Solo 5641 Kevin Vials   Ripon Sailing Club
Solo Solo 5643 Dave Pickering   Chase SC
Solo Solo 5646 Chris Braznell   Chelmarsh
Solo Solo 5662 Steve Thomas Just ME Rudyard Lake Sailing Club
Solo Solo 5783 Michael Cave   Bassenthwaite SC
Solo Solo ? Andrew Kent   Chase SC



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com