NWJTT, Topper NW Areas 2019

Bass SC

Results are final

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 49, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Club Helm PY Category M/F R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st NWJTT Laser 209139 Redesmere Tom Brindley
1099 Y M 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 7.0 13.0 6.0
2nd Topper Topper 48577 Ripon SC Tom Bates
1363 J<16 M 13.0 3.0 2.0 9.0 1.0 1.0 29.0 16.0
3rd Topper Topper 47393 Chester Will Burbridge
1363 J<16 M 4.0 2.0 8.0 16.0 10.0 2.0 42.0 26.0
4th Topper Topper 46876 Budworth Sailing Club Emily Page
1363 Y F 2.0 5.0 4.0 11.0 9.0 9.0 40.0 29.0
5th NWJTT RS 200 922 Coniston / Bassenthwaite Tom Burke
Izzie Hunter
1046 Y M 3.0 10.0 3.0 3.0 12.0 13.0 44.0 31.0
6th Topper Topper 47462 WKSC George Colquitt
1363 J<14 M 18.0 20.0 7.0 8.0 3.0 3.0 59.0 39.0
7th Topper Topper 48164 Elton SC Megan Greaves
1363 J<16 F 14.0 4.0 9.0 22.0 7.0 5.0 61.0 39.0
8th Topper Topper 48451 Hollingworth Lake Daisy Fisher
1363 J<16 F 21.0 7.0 10.0 20.0 4.0 4.0 66.0 45.0
9th Topper Topper 47601 Ripon Tom Moss
1363 J<14 M 22.0 16.5 5.0 15.0 6.0 6.0 70.5 48.5
10th Topper Topper 47536 Pennine Chloe Mills
1363 J<16 F 19.0 21.0 6.0 14.0 5.0 11.0 76.0 55.0
11th Topper Topper 47768 West Lancs YC Charlotte Cooper
1363 J<14 F 11.0 6.0 14.0 17.0 13.0 12.0 73.0 56.0
12th NWJTT Laser Radial 197306 Bolton Sailing Club Tom Platt
1145 Y M 7.0 15.0 30.0 7.0 11.0 16.0 86.0 56.0
13th NWJTT RS 200 1256 Hollingworth Lake Sailing Club Adam Din
Olivia Zuniga
1046 Y M 12.0 8.0 23.0 2.0 21.0 19.0 85.0 62.0
14th NWJTT Laser Radial 159251 Jumbles Kieron Freer
1145 Y M 8.0 19.0 28.0 6.0 15.0 14.0 90.0 62.0
15th Topper Topper 44793 Hollingworth Lake SC Hector Droungos
1363 J<14 M 5.0 9.0 12.0 19.0 17.5 DNF 112.5 62.5
16th Topper Topper 48368 West Riding SC Henry Smith
1363 J<14 M 20.0 13.0 16.0 21.0 8.0 10.0 88.0 67.0
17th NWJTT Laser Radial 195817 Rossendale Valley James Bishop
1145 Y M 9.0 14.0 34.0 25.0 14.0 8.0 104.0 70.0
18th Topper Topper 47228 Hollingworth Lake Sailing Club Jacob Din
1363 J<14 M 27.0 12.0 13.0 12.0 16.0 22.0 102.0 75.0
19th Topper Topper 4.2 47299 Hollingworth Lake Sailing Club Jasper Bramwell
1416 J<14 M 23.0 26.0 11.0 18.0 27.0 23.0 128.0 101.0
20th Topper Topper 45440 Chester Sailing and Canoeing club Lucia Aikman
1363 J<16 F 29.0 18.0 15.0 24.0 DNF 15.0 151.0 101.0
21st NWJTT Laser Radial 189464 LLSC Ceridwen Bell
1145 Y F 10.0 11.0 26.5 4.0 DNF DNC 151.5 101.5
22nd NWJTT Laser Radial 176459 Bassenthwaite SC Joseph Blease
1145 Y M 6.0 16.5 25.0 5.0 DNC DNC 152.5 102.5
23rd NWJTT RS Tera sport 2114 Bassenthwaite SC Matthew Somerville
1438 J<11 M 24.0 28.0 18.0 31.0 17.5 17.0 135.5 104.5
24th Topper Topper 47075 Coniston Grace Culling
1363 J<16 F 28.0 23.0 19.0 26.0 20.0 18.0 134.0 106.0
25th Topper Topper 37155 Bassenthwaite SC Charlie Exley
1363 J<16 M 15.0 22.0 22.0 29.0 19.0 RAF 157.0 107.0
26th NWJTT RS 200 698 LLSC Will Rowland
Charlie Ball
1046 Y M 16.0 38.0 37.0 10.0 28.0 26.0 155.0 117.0
27th Topper Topper 44573 LLSC Morgan Busby
1363 J<14 M 31.0 31.0 20.0 13.0 25.0 DNC 170.0 120.0
28th Topper Topper 43749 Red Wharf Bay Sam Ellis
1363 J<16 M 38.0 24.0 21.0 41.0 24.0 20.0 168.0 127.0
29th Topper Topper 4.2 46303 Jumbles Harriet Wood
1416 J<14 F 32.0 34.0 24.0 27.0 22.0 25.0 164.0 130.0
30th NWJTT Optimist 6344 LLSC Jacob Bennett
1642 J<14 M 26.0 37.0 38.0 30.0 26.0 24.0 181.0 143.0
31st NWJTT RS Tera sport 2821 Coniston Finn Houston
1438 J<14 M 36.0 39.0 32.0 32.0 23.0 21.0 183.0 144.0
32nd NWJTT Byte CII 1625 WRSC Alex Horsman
1138 J<14 M 17.0 30.0 36.0 23.0 DNC DNC 206.0 156.0
33rd Topper Topper 46162 LLSC Elise Busby
1363 J<14 F 33.0 25.0 26.5 37.0 DNF DNC 221.5 171.5
34th NWJTT Laser Radial 197633 Rossendale Valley Katie Bishop
1145 J<16 F 25.0 27.0 33.0 38.0 DNC DNC 223.0 173.0
35th NWJTT Mirror 56398 Bassenthwaite SC Hannah Preston
Henry Bullen
1390 J<16 F 39.0 33.0 17.0 36.0 DNC DNC 225.0 175.0
36th Topper Topper 41811 Bassenthwaite SC Jack Exley
1363 J<14 M 35.0 29.0 31.0 33.0 DNC DNC 228.0 178.0
37th Topper Topper 18689 Rossendale Valley Sailing Club Jessica Ball
1363 J<14 F 30.0 35.0 29.0 40.0 DNF DNC 234.0 184.0
38th NWJTT RS Tera sport 2985 Bassenthwaite SC Katia Smith
1438 J<14 F 37.0 32.0 44.0 39.0 DNF DNC 252.0 202.0
39th NWJTT Optimist 5576 Ripon SC Poppy Moss
1642 J<11 F 45.0 DNC 39.0 28.0 DNC DNC 262.0 212.0
40th NWJTT RS Tera sport 2989 Bassenthwaite SC Erin Dawson
1438 J<16 F 34.0 36.0 43.0 DNC DNC DNC 263.0 213.0
41st NWJTT Optimist 6003 West Riding SC Julia Smith
1642 J<11 F 43.0 DNC 40.0 35.0 DNC DNC 268.0 218.0
42nd NWJTT Laser Radial 212906 Jumbles Faye Crook
1145 J<16 F DNF DNC 35.0 34.0 DNC DNC 269.0 219.0
43rd NWJTT RS Tera sport 437 LLSC Jasmine perry
1438 J<11 F 41.0 40.0 46.0 DNC DNF DNC 277.0 227.0
44th NWJTT Optimist 5433 Bassenthwaite SC Charlie Rowell
1642 J<11 M 42.0 DNC 42.0 DNC DNC DNC 284.0 234.0
45th NWJTT RS Tera sport 15 Bass / Ripon Grace Stockdale
1438 J<11 F 40.0 DNC 45.0 DNC DNC DNC 285.0 235.0
46th NWJTT Optimist 6013 LLSC Lochlyn Bell
1642 J<11 M 46.0 DNC 41.0 DNC DNC DNC 287.0 237.0
47th NWJTT Optimist 5737 Bassenthwaite SC James Reekie
1642 J<11 M 44.0 DNC DNC DNC DNC DNC 294.0 244.0
48th NWJTT RS Tera sport 0 LLSC Nicole perry
1438 J<11 F DNC DNC DNC DNC DNC DNC 300.0 250.0
48th Topper Topper 44200 Pennine SC Tom Oldrini
1363 J<16 M DNC DNC DNC DNC DNC DNC 300.0 250.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com