Autumn Sunday Series 2020

Bassenthwaite SC

Results are final as of 13:11 on October 25, 2020

HCP Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st HCP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1130 2.0 2.0 (5.0) (3.0) 1.0 1.0 (19.0 DNC) 33.0 6.0
2nd HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 3.0 (4.0) (6.0) (4.0) 2.5 2.0 1.0 22.5 8.5
3rd HCP Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 (4.0) 1.0 2.0 (19.0 DNC) 2.5 3.0 (19.0 DNC) 50.5 8.5
4th HCP Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1137 1.0 6.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 4.0 (19.0 DNC) 73.0 16.0
5th HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1128 (8.0) 3.0 4.0 6.0 4.0 (8.0) (19.0 DNC) 52.0 17.0
6th HCP Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1100 9.0 (11.0) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 6.0 5.0 3.0 DNF 72.0 23.0
7th HCP Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1130 10.0 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 6.0 (19.0 DNC) 90.0 33.0
8th HCP Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1147 (13.0) (12.0) 8.0 7.0 11.0 9.0 (19.0 DNC) 79.0 35.0
9th HCP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1.00 1130 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 1.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 97.0 40.0
10th HCP Paul Gannon
174909 LASER   1.02 1100 12.0 13.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0 7.0 (19.0 DNC) 98.0 41.0
11th HCP Rory Yardley
5109 SOLO   1.00 1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 100.0 43.0
12th HCP Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1.01 1130 5.0 5.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 105.0 48.0
13th HCP Terry Hall
191430 LASER   1.1 1100 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 7.0 5.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 107.0 50.0
14th HCP Ian Hall
4993 SOLO   1.04 1142 6.5 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 108.5 51.5
15th HCP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1.04 1130 6.5 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 109.5 52.5
16th HCP Richard Broughton
4232 SOLO   1.1 1142 11.0 9.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 115.0 58.0
17th HCP Mike Cave
5783 SOLO   1.2 1142 15.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 8.0 19.0 DNC 19.0 DNC 118.0 61.0
18th HCP Mark Hunt
Helen Hunt
13601 GP14   1.2 1130 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 10.0 19.0 DNC 19.0 DNC 124.0 67.0

PH Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st PH Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1319 2.0 1.0 2.0 (7.0) (7.0) 4.0 (19.0 DNC) 42.0 9.0
2nd PH Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1141 3.0 (4.0) (7.0) 3.0 1.0 2.0 (19.0 DNC) 39.0 9.0
3rd PH Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1232 4.5 3.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 1.0 (19.0 DNC) 68.5 11.5
4th PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 4.5 (9.0) (8.0) (5.0) 5.0 3.0 1.0 35.5 13.5
5th PH Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 (10.0) 5.0 4.0 (19.0 DNC) 6.0 5.0 (19.0 DNC) 68.0 20.0
6th PH Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1139 (11.0) 6.0 6.0 6.0 8.0 (9.0) (19.0 DNC) 65.0 26.0
7th PH Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1148 1.0 11.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 9.0 6.0 (19.0 DNC) 84.0 27.0
8th PH Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1111 (12.0) 12.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 10.0 7.0 3.0 DNF 82.0 32.0
9th PH Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1.00 1130 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 1.0 1.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 97.0 40.0
10th PH Rory Yardley
5109 SOLO   1.00 1142 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 2.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 102.0 45.0
11th PH Terry Hall
191430 LASER   1.07 1177 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 3.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 102.0 45.0
12th PH Paul Gannon
174909 LASER   1.01 1111 13.0 13.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 11.0 8.0 (19.0 DNC) 102.0 45.0
13th PH Richard Broughton
4232 SOLO   1.10 1256 9.0 2.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 106.0 49.0
14th PH Ian Hall
4993 SOLO   1.04 1188 6.0 7.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 108.0 51.0
15th PH James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1.04 1175 7.0 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 110.0 53.0
16th PH Mike Cave
5783 SOLO   1.15 1313 15.0 DNF (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 19.0 DNC 19.0 DNC 112.0 55.0
17th PH Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1.01 1141 8.0 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 113.0 56.0
18th PH Mark Hunt
Helen Hunt
13601 GP14   1.2 1356 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 4.0 19.0 DNC 19.0 DNC 118.0 61.0

R1 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1137 52:09 3 0:45:52 1.0
2 HCP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1130 54:00 3 0:47:47 2.0
3 HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 54:08 3 0:47:54 3.0
4 HCP Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 55:42 3 0:48:46 4.0
5 HCP Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1.01 1130 55:27 3 0:49:04 5.0
6 HCP Ian Hall
4993 SOLO   1.04 1142 57:06 3 0:50:00 6.5
6 HCP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1.04 1130 56:30 3 0:50:00 6.5
8 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1128 56:29 3 0:50:04 8.0
9 HCP Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1100 56:51 3 0:51:41 9.0
10 HCP Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1130 58:27 3 0:51:44 10.0
11 HCP Richard Broughton
4232 SOLO   1.1 1142 61:06 3 0:53:30 11.0
12 HCP Paul Gannon
174909 LASER   1.02 1100 59:14 3 0:53:51 12.0
13 HCP Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1147 41:22 2 0:54:06 13.0
14 HCP Mike Cave
5783 SOLO   1.2 1142 DNF     15.0

R2 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 42:22 3 0:37:06 1.0
2 HCP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1130 42:05 3 0:37:15 2.0
3 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1128 42:38 3 0:37:48 3.0
4 HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 43:13 3 0:38:15 4.0
5 HCP Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1.01 1130 43:25 3 0:38:25 5.0
6 HCP Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1137 43:57 3 0:38:39 6.0
7 HCP Ian Hall
4993 SOLO   1.04 1142 44:30 3 0:38:58 7.0
8 HCP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1.04 1130 44:08 3 0:39:03 8.0
9 HCP Richard Broughton
4232 SOLO   1.1 1142 30:03 2 0:39:28 9.0
10 HCP Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1130 44:59 3 0:39:48 10.0
11 HCP Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1100 44:16 3 0:40:15 11.0
12 HCP Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1147 30:52 2 0:40:22 12.0
13 HCP Paul Gannon
174909 LASER   1.02 1100 45:13 3 0:41:06 13.0

R3 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1.00 1130 37:38   0:33:18 1.0
2 HCP Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 40:57   0:35:51 2.0
3 HCP Rory Yardley
5109 SOLO   1.00 1142 41:27   0:36:18 3.0
4 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1128 41:58   0:37:12 4.0
5 HCP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1130 42:10   0:37:19 5.0
6 HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 42:25   0:37:32 6.0
7 HCP Terry Hall
191430 LASER   1.1 1100 42:02   0:38:13 7.0
8 HCP Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1147 47:00   0:40:59 8.0

R4 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1.00 1130 34:00 3 0:30:05 1.0
2 HCP Rory Yardley
5109 SOLO   1.00 1142 34:58 3 0:30:37 2.0
3 HCP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1130 35:05 3 0:31:03 3.0
4 HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 35:35 3 0:31:29 4.0
5 HCP Terry Hall
191430 LASER   1.1 1100 36:13 3 0:32:55 5.0
6 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1128 38:15 3 0:33:55 6.0
7 HCP Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1147 34:25 2 0:45:01 7.0

R5 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1130 42:27   0:37:34 1.0
2 HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 43:57   0:38:54 2.5
2 HCP Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 44:25   0:38:54 2.5
4 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1128 45:55   0:40:42 4.0
5 HCP Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1137 46:47   0:41:09 5.0
6 HCP Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1100 45:41   0:41:32 6.0
7 HCP Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1130 47:00   0:41:36 7.0
8 HCP Mike Cave
5783 SOLO   1.2 1142 49:14   0:43:07 8.0
9 HCP Paul Gannon
174909 LASER   1.02 1100 47:31   0:43:12 9.0
10 HCP Mark Hunt
Helen Hunt
13601 GP14   1.2 1130 51:47   0:45:50 10.0
11 HCP Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1147 52:39   0:45:54 11.0

R6 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1130 44:17 3 0:39:11 1.0
2 HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 44:34 3 0:39:26 2.0
3 HCP Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 45:20 3 0:39:42 3.0
4 HCP Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1137 45:39 3 0:40:09 4.0
5 HCP Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1100 44:26 3 0:40:24 5.0
6 HCP Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1130 45:49 3 0:40:33 6.0
7 HCP Paul Gannon
174909 LASER   1.02 1100 44:53 3 0:40:48 7.0
8 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1128 46:06 3 0:40:52 8.0
9 HCP Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1147 34:42 2 0:45:23 9.0

R7 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1130 11:25   0:10:06 1.0
2 HCP Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1100 DNF     3.0

R1 - PH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 PH Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1148 52:09 3 0:45:26 1.0
2 PH Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1319 41:22 2 0:47:03 2.0
3 PH Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1141 54:00 3 0:47:20 3.0
4 PH Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1232 58:27 3 0:47:27 4.5
4 PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 54:08 3 0:47:27 4.5
6 PH Ian Hall
4993 SOLO   1.04 1188 57:06 3 0:48:04 6.0
7 PH James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1.04 1175 56:30 3 0:48:05 7.0
8 PH Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1.01 1141 55:27 3 0:48:36 8.0
9 PH Richard Broughton
4232 SOLO   1.10 1256 61:06 3 0:48:39 9.0
10 PH Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 55:42 3 0:48:46 10.0
11 PH Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1139 56:29 3 0:49:35 11.0
12 PH Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1111 56:51 3 0:51:10 12.0
13 PH Paul Gannon
174909 LASER   1.01 1111 59:14 3 0:53:19 13.0
14 PH Mike Cave
5783 SOLO   1.15 1313 DNF     15.0

R2 - PH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 PH Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1319 30:52 2 0:35:06 1.0
2 PH Richard Broughton
4232 SOLO   1.10 1256 30:03 2 0:35:53 2.0
3 PH Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1232 44:59 3 0:36:31 3.0
4 PH Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1141 42:05 3 0:36:53 4.0
5 PH Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 42:22 3 0:37:06 5.0
6 PH Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1139 42:38 3 0:37:26 6.0
7 PH Ian Hall
4993 SOLO   1.04 1188 44:30 3 0:37:27 7.0
8 PH James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1.04 1175 44:08 3 0:37:34 8.0
9 PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 43:13 3 0:37:53 9.0
10 PH Joan Hardie
Jack Hardie
14112 GP14   1.01 1141 43:25 3 0:38:03 10.0
11 PH Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1148 43:57 3 0:38:17 11.0
12 PH Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1111 44:16 3 0:39:51 12.0
13 PH Paul Gannon
174909 LASER   1.01 1111 45:13 3 0:40:42 13.0

R3 - PH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 PH Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1.00 1130 37:38   0:33:18 1.0
2 PH Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1319 47:00   0:35:38 2.0
3 PH Terry Hall
191430 LASER   1.07 1177 42:02   0:35:43 3.0
4 PH Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 40:57   0:35:51 4.0
5 PH Rory Yardley
5109 SOLO   1.00 1142 41:27   0:36:18 5.0
6 PH Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1139 41:58   0:36:51 6.0
7 PH Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1141 42:10   0:36:57 7.0
8 PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 42:25   0:37:10 8.0

R4 - PH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 PH Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1.00 1130 34:00 3 0:30:05 1.0
2 PH Rory Yardley
5109 SOLO   1.00 1142 34:58 3 0:30:37 2.0
3 PH Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1141 35:05 3 0:30:45 3.0
4 PH Terry Hall
191430 LASER   1.07 1177 36:13 3 0:30:46 4.0
5 PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 35:35 3 0:31:11 5.0
6 PH Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1139 38:15 3 0:33:35 6.0
7 PH Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1319 34:25 2 0:39:08 7.0

R5 - PH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 PH Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1141 42:27   0:37:12 1.0
2 PH Mike Cave
5783 SOLO   1.15 1313 49:14   0:37:30 2.0
3 PH Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1232 47:00   0:38:09 3.0
4 PH Mark Hunt
Helen Hunt
13601 GP14   1.2 1356 51:47   0:38:11 4.0
5 PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 43:57   0:38:31 5.0
6 PH Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 44:25   0:38:54 6.0
7 PH Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1319 52:39   0:39:55 7.0
8 PH Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1139 45:55   0:40:19 8.0
9 PH Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1148 46:47   0:40:45 9.0
10 PH Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1111 45:41   0:41:07 10.0
11 PH Paul Gannon
174909 LASER   1.01 1111 47:31   0:42:46 11.0

R6 - PH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 PH Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1.09 1232 45:49 3 0:37:11 1.0
2 PH Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1.01 1141 44:17 3 0:38:49 2.0
3 PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 44:34 3 0:39:04 3.0
4 PH Barbara Thomson
140034 LASER RADIAL   1.15 1319 34:42 2 0:39:28 4.0
5 PH Neil Currie
4518 SOLO   1.00 1142 45:20 3 0:39:42 5.0
6 PH Ant Woodyer
1901 RS VISION   1.01 1148 45:39 3 0:39:46 6.0
7 PH Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1111 44:26 3 0:40:00 7.0
8 PH Paul Gannon
174909 LASER   1.01 1111 44:53 3 0:40:24 8.0
9 PH Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1.01 1139 46:06 3 0:40:28 9.0

R7 - PH Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes PH Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 PH Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1.01 1141 11:25   0:10:00 1.0
2 PH Neil Garrison
175602 LASER   1.01 1111 DNF     3.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com