Great North Asymmetric Challenge 2021

Bassenthwaite SC

RS400 Northern Tour 2021

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 1.0 2.0 2.0 4.0 1.0 2.0 1.0 3.0 16.0 9.0
2nd RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 4.0 1.0 4.0 2.0 5.0 1.0 8.0 1.0 26.0 13.0
3rd RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 3.0 3.0 1.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0 21.0 15.0
4th RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 8.0 4.0 6.0 5.0 DNC 9.0 4.0 4.0 59.0 31.0
5th RS 400 1463 Royal Forth YC Stewart Robertson Sarah Robertson 942 7.0 6.0 9.0 DNC 4.0 5.0 2.0 DNC 71.0 33.0
6th RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 OCS 5.0 3.0 1.0 2.0 4.0 DNF DNC 72.0 34.0
7th RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 5.0 8.0 8.0 OCS 7.0 6.0 5.0 5.0 63.0 36.0
8th RS 400 1275 Tynemouth SC Nathan Batchelor Megan Thornley 942 2.0 7.0 7.0 DNC 9.0 DNC 6.0 7.0 76.0 38.0
9th RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 9.0 9.0 5.0 6.0 11.0 13.0 9.0 8.0 70.0 46.0
10th RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 11.0 10.0 12.0 10.0 8.0 8.0 7.0 6.0 72.0 49.0
11th RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 6.0 13.0 10.0 7.0 6.0 OCS 13.0 9.0 83.0 51.0
12th RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 16.0 12.0 13.0 8.0 12.0 7.0 12.0 10.0 90.0 61.0
13th RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 10.0 11.0 11.0 9.0 DNF 10.0 11.0 11.5 92.5 62.0
14th RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 17.0 14.0 15.0 11.0 10.0 14.0 10.0 11.5 102.5 70.5
15th RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 12.0 15.0 14.0 13.0 16.0 11.0 14.0 DNC 114.0 79.0
16th RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 13.0 16.0 18.0 14.0 13.0 12.0 15.0 DNC 120.0 83.0
17th RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 14.0 18.0 17.0 12.0 14.0 15.0 17.0 DNF 126.0 89.0
18th RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 15.0 17.0 16.0 15.0 15.0 DNF 16.0 13.0 126.0 90.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:44:36 5 0:47:21 1.0
2 RS 400 1275 Tynemouth SC Nathan Batchelor Megan Thornley 942 0:44:47 5 0:47:32 2.0
3 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:44:51 5 0:47:37 3.0
4 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:44:57 5 0:47:43 4.0
5 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 0:45:25 5 0:48:13 5.0
6 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 0:45:35 5 0:48:23 6.0
7 RS 400 1463 Royal Forth YC Stewart Robertson Sarah Robertson 942 0:46:08 5 0:48:58 7.0
8 RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 0:46:13 5 0:49:04 8.0
9 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:46:17 5 0:49:08 9.0
10 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 0:46:24 5 0:49:15 10.0
11 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:39:38 4 0:52:36 11.0
12 RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 0:40:08 4 0:53:15 12.0
13 RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 0:41:11 4 0:54:39 13.0
14 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 0:41:34 4 0:55:09 14.0
15 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 0:43:43 4 0:58:01 15.0
16 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:40:03 3 1:10:52 16.0
17 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 1:15:52:00 4 2:4:54:06 17.0
18 RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 OCS     19.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:39:53 5 0:42:20 1.0
2 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:42:16 5 0:44:52 2.0
3 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:42:40 5 0:45:18 3.0
4 RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 0:42:50 5 0:45:28 4.0
5 RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 0:42:53 5 0:45:31 5.0
6 RS 400 1463 Royal Forth YC Stewart Robertson Sarah Robertson 942 0:42:57 5 0:45:36 6.0
7 RS 400 1275 Tynemouth SC Nathan Batchelor Megan Thornley 942 0:43:00 5 0:45:39 7.0
8 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 0:44:01 5 0:46:44 8.0
9 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:44:05 5 0:46:48 9.0
10 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:44:20 5 0:47:04 10.0
11 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 0:44:27 5 0:47:11 11.0
12 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:44:29 5 0:47:13 12.0
13 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 0:44:51 5 0:47:37 13.0
14 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 0:45:36 5 0:48:24 14.0
15 RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 0:46:04 5 0:48:54 15.0
16 RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 0:47:47 5 0:50:44 16.0
17 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 0:38:32 4 0:51:08 17.0
18 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 0:39:05 4 0:51:52 18.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:44:00 5 0:46:43 1.0
2 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:44:15 5 0:46:58 2.0
3 RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 0:44:34 5 0:47:19 3.0
4 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:44:48 5 0:47:34 4.0
5 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:44:49 5 0:47:35 5.0
6 RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 0:45:33 5 0:48:21 6.0
7 RS 400 1275 Tynemouth SC Nathan Batchelor Megan Thornley 942 0:46:02 5 0:48:52 7.0
8 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 0:46:04 5 0:48:54 8.0
9 RS 400 1463 Royal Forth YC Stewart Robertson Sarah Robertson 942 0:46:10 5 0:49:01 9.0
10 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 0:46:14 5 0:49:05 10.0
11 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 0:46:42 5 0:49:35 11.0
12 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:47:00 5 0:49:54 12.0
13 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:48:07 5 0:51:05 13.0
14 RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 0:39:01 4 0:51:46 14.0
15 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 0:39:19 4 0:52:10 15.0
16 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 0:41:12 4 0:54:40 16.0
17 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 0:41:15 4 0:54:44 17.0
18 RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 0:41:44 4 0:55:23 18.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 0:38:50 5 0:41:13 1.0
2 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:39:01 5 0:41:25 2.0
3 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:39:20 5 0:41:45 3.0
4 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:39:36 5 0:42:02 4.0
5 RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 0:39:49 5 0:42:16 5.0
6 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:39:58 5 0:42:26 6.0
7 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 0:40:33 5 0:43:03 7.0
8 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:40:48 5 0:43:19 8.0
9 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 0:41:04 5 0:43:36 9.0
10 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:41:12 5 0:43:44 10.0
11 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 0:41:25 5 0:43:58 11.0
12 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 0:42:39 5 0:45:17 12.0
13 RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 0:43:13 5 0:45:53 13.0
14 RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 0:43:38 5 0:46:19 14.0
15 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 0:44:21 5 0:47:05 15.0
16 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 OCS     19.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:41:24 6 0:43:57 1.0
2 RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 0:42:09 6 0:44:45 2.0
3 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:42:21 6 0:44:57 3.0
4 RS 400 1463 Royal Forth YC Stewart Robertson Sarah Robertson 942 0:42:22 6 0:44:59 4.0
5 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:42:27 6 0:45:04 5.0
6 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 0:43:07 6 0:45:46 6.0
7 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 0:43:15 6 0:45:55 7.0
8 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:43:21 6 0:46:01 8.0
9 RS 400 1275 Tynemouth SC Nathan Batchelor Megan Thornley 942 0:43:31 6 0:46:12 9.0
10 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 0:44:45 6 0:47:30 10.0
11 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:37:46 5 0:48:07 11.0
12 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:37:47 5 0:48:08 12.0
13 RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 0:39:02 5 0:49:43 13.0
14 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 0:39:44 5 0:50:37 14.0
15 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 0:39:57 5 0:50:54 15.0
16 RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 0:38:52 4 1:01:53 16.0
17 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 DNF     19.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:40:35 6 0:43:05 1.0
2 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:41:25 6 0:43:58 2.0
3 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:41:31 6 0:44:04 3.0
4 RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 0:41:54 6 0:44:29 4.0
5 RS 400 1463 Royal Forth YC Stewart Robertson Sarah Robertson 942 0:42:05 6 0:44:40 5.0
6 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 0:42:07 6 0:44:43 6.0
7 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:42:09 6 0:44:45 7.0
8 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:42:10 6 0:44:46 8.0
9 RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 0:42:31 6 0:45:08 9.0
10 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 0:42:44 6 0:45:22 10.0
11 RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 0:37:59 5 0:48:23 11.0
12 RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 0:38:46 5 0:49:23 12.0
13 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:39:13 5 0:49:57 13.0
14 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 0:39:40 5 0:50:32 14.0
15 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 0:42:36 5 0:54:16 15.0
16 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 OCS     19.0
16 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 DNF     19.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:38:06 4 0:40:27 1.0
2 RS 400 1463 Royal Forth YC Stewart Robertson Sarah Robertson 942 0:38:09 4 0:40:30 2.0
3 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:38:17 4 0:40:38 3.0
4 RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 0:39:39 4 0:42:05 4.0
5 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 0:39:44 4 0:42:11 5.0
6 RS 400 1275 Tynemouth SC Nathan Batchelor Megan Thornley 942 0:39:45 4 0:42:12 6.0
7 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:39:52 4 0:42:19 7.0
8 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:39:58 4 0:42:26 8.0
9 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:40:21 4 0:42:50 9.0
10 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 0:40:22 4 0:42:51 10.0
11 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 0:40:31 4 0:43:01 11.0
12 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:41:36 4 0:44:10 12.0
13 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 0:41:50 4 0:44:25 13.0
14 RS 400 1272 Cam SC Andy Wilcox Hannah Wilcox 942 0:41:59 4 0:44:34 14.0
15 RS 400 614 Tynemouth SC Anthony Walton Philip Cowans 942 0:42:35 4 0:45:12 15.0
16 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 0:44:00 4 0:46:43 16.0
17 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 0:37:04 3 0:52:28 17.0
18 RS 400 1508 LLSC Richard Catchpole Gary Coop 942 DNF     19.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00
Rank Class Sail_No Club Helm Crew PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 400 1460 Bass SC Dave Exley Alistair Coates 942 0:40:49 4 0:43:20 1.0
2 RS 400 1511 West Riding Sailing Club / LLSC Hamish Gledhill Paul Heath 942 0:40:51 4 0:43:22 2.0
3 RS 400 1283 Bassenthwaite SC Pix Matt 942 0:40:56 4 0:43:27 3.0
4 RS 400 1484 Bassenthwaite SC Mark Somerville Joe Roberts 942 0:41:12 4 0:43:44 4.0
5 RS 400 1398 Tynemouth Phil murray Neil Schofield 942 0:42:05 4 0:44:40 5.0
6 RS 400 1410 Tynemouth SC Jacob Ainsworth Kayleigh Roberts 942 0:42:46 4 0:45:24 6.0
7 RS 400 1275 Tynemouth SC Nathan Batchelor Megan Thornley 942 0:42:52 4 0:45:30 7.0
8 RS 400 1461 Bass SC Caroline Exley Jonathan Bullen 942 0:43:05 4 0:45:44 8.0
9 RS 400 1396 Leigh and Lowton Mark Dingsdale Ness Evans 942 0:43:09 4 0:45:48 9.0
10 RS 400 1136 Tynemouth Justin Smith Sarah Kincaid 942 0:43:21 4 0:46:01 10.0
11 RS 400 1453 LLSC Stu Halman Anna Walsh 942 0:43:28 4 0:46:09 11.5
11 RS 400 664 Bass SC Phil Davenport Izzy Hunter 942 0:43:28 4 0:46:09 11.5
13 RS 400 543 Delph sailing club Ian Webber-Rostron Luke Harrison 942 0:50:04 4 0:53:09 13.0
14 RS 400 810 Tynemouth Sailing Club Richard Fahey Jonny Holliday 942 DNF     19.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com