NWJYTT 2021

Bass SC

Results are provisional as at 1615 20.06.21

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 75, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Class Sail_No Helm M/F Crew M/F Club PY Division R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st 43 A RS FEVA XL 5552 Zak Sanderson-Davies
Zoe Sanderson-Davies
Male Zoe Sanderson-Davies Female Windermere School 1244 Junior <16 3.0 1.0 1.0 3.0 8.0 5.0
2nd 47 A 420 54057 George Creasy
David Bromilow
Male David Bromilow Male WKSC 1105 Junior <16 1.0 2.0 2.0 8.0 13.0 5.0
3rd 98 A LASER 201853 Oliver Mills
Male     Pennine 1100 Youth <19 2.0 3.0 5.0 1.0 11.0 6.0
4th 4 B Optimist 5500 Ben Welfare
Male     LLSC 1642 Junior <14 10.5 4.0 4.0 16.0 34.5 18.5
5th 101 A Laser Radial 184950 Emily Page
Female     Budworth Sailing Club 1147 Youth <19 4.0 12.0 34.5 5.0 55.5 21.0
6th 51 A RS 500 818 Felix Stewart
Kacper Dobson
Male Kacper Dobson Male Windermere School 966 Junior <16 13.5 7.0 3.0 13.5 37.0 23.5
7th 50 A RS 200 939 James Johnson
Esme Barraclough
Male Esme Barraclough Female Roa Island / YDSC 1046 Youth <19 24.0 10.0 12.0 2.0 48.0 24.0
8th 44 A RS FEVA XL 701 Tom Moss
Harriot Wood
Male Harriot Wood Femal Elton/Scaling 1244 Junior <16 6.0 6.0 17.5 13.5 43.0 25.5
9th 48 A 420 55402 Holly Wright
Olly Nixon
Female Olly Nixon Male WKSC 1105 Junior <16 18.0 15.0 6.0 6.0 45.0 27.0
10th 103 A LASER 196750 Noe Peckham
Male     LLSC 1100 Youth <19 7.0 16.5 24.0 4.0 51.5 27.5
11th 104 A Laser Radial 216141 Alex Horsman
Male     Ripon Sailing Club 1147 Junior <16 10.5 21.5 9.0 9.0 50.0 28.5
12th 94 A Laser Radial 145896 Grace Culling
Female     Killington 1147 Youth <19 13.5 5.0 13.0 11.0 42.5 29.0
13th 96 A LASER 4.7/ ILCS 4 207087 Archie Burton
Male     Pennine 1208 Junior <16 8.0 14.0 7.0 34.0 63.0 29.0
14th 100 A Laser Radial 158265 Thomas Coates
Male     Budworth SC 1147 Youth <19 22.0 9.0 10.0 10.0 51.0 29.0
15th 49 A RS 200 824 Spirit Alderson
Ranulph Turton
Male Ranulph Turton Male Ullswater Yacht Club 1046 Junior <14 23.0 13.0 16.0 7.0 59.0 36.0
16th 108 B Optimist 5080 Olivia Coady
Female     DRSC 1642 Junior <14 12.0 8.0 19.0 23.0 62.0 39.0
17th 33 B RS Tera Pro 3003 Matthew Somerville
Male     Bass 1359 Junior <14 16.0 18.0 11.0 12.0 57.0 39.0
18th 99 A Laser Radial 207750 Tomas Curtis
Male     pennine sailing club 1147 Youth <19 9.0 16.5 14.0 21.0 60.5 39.5
19th 11 B Optimist 6344 Jacob Bennett
Male     Debdale 1642 Junior <16 5.0 20.0 20.5 24.0 69.5 45.5
20th 86 A Topper 45735 George Spence
Male     Ripon SC 1365 Junior <14 15.0 26.0 15.0 17.0 73.0 47.0
21st 8 B Optimist 6098 Olivia Creasy
Female     WKSC 1642 Junior <14 21.0 11.0 17.5 32.0 81.5 49.5
22nd 97 A Laser Radial 210241 Henry Smith
Male     West Riding SC 1147 Junior <16 17.0 19.0 20.5 15.0 71.5 51.0
23rd 42 A RS FEVA XL 5542 Max Brodie-Greer
Edie Johnson
Male Edie Johnson Male Windermere School 1244 Junior <16 19.0 DSQ 8.0 39.0 142.0 66.0
24th 82 A Topper 31618 Seren Green
Female     Ullswater Yacht Club 1365 Junior <14 32.0 29.0 23.0 19.5 103.5 71.5
25th 38 A Laser Radial 167605 Jack Exley
Male     Bass SC 1147 Junior <16 39.0 21.5 27.0 25.0 112.5 73.5
26th 37 A Topper 43257 Olivia Corbishley
Female     UYC 1365 Junior <16 46.0 28.0 28.0 18.0 120.0 74.0
27th 41 A RS FEVA XL 3 Finn Houston
John Bridgeson
Male John Bridgeson Female Consiton 1244 Junior <16 20.0 25.0 50.5 31.0 126.5 76.0
28th 12 B Optimist 6581 Isobel Sandow
Female     Wksc 1642 Junior <14 28.0 35.0 26.0 22.0 111.0 76.0
29th 93 B RS Tera Pro 2573 Katia Smith
Female     Bass 1359 Youth <19 25.0 34.0 36.5 19.5 115.0 78.5
30th 105 A Laser Radial 170257 Erin Dawson
Male     Bass Sailing Club 1147 Youth <19 35.5 23.0 22.0 43.0 123.5 80.5
31st 95 A LASER 4.7/ ILCS 4 209415 Sam Ellis
Male     Elton / Red Wharf Bay 1208   29.0 27.0 25.0 37.0 118.0 81.0
32nd 46 A RS FEVA XL 5545 Charlie Fensom
Chloe Mills
Female Chloe Mills Female Pennine 1244 Youth <19 35.5 31.0 29.0 30.0 125.5 90.0
33rd 22 B RS Tera Pro 1985 Henry Bullen
Male     Bass SC 1359 Junior <16 30.0 39.0 38.0 26.0 133.0 94.0
34th 2 B Optimist 5243 Alex Welfare
Male     LLSC 1642 Junior <11 37.0 36.0 31.0 29.0 133.0 96.0
35th 85 A Topper 44573 Morgan Busby
Male     LLSC 1365 Junior <14 31.0 32.0 43.0 36.0 142.0 99.0
36th 7 B Optimist 6086 Sebastian Nixon
Male     WKSC 1642 Junior <14 26.0 33.0 45.0 44.0 148.0 103.0
37th 25 B RS Tera Pro 1 Cameron Somerville
Male     BSC 1359 Junior <11 27.0 42.0 39.0 40.0 148.0 106.0
38th 83 A Topper 46162 Austin Busby
Male     LLSC 1365 Junior <14 43.0 37.0 32.0 38.0 150.0 107.0
39th 13 B Optimist 5790 Eve Bromilow
Female     WKSC 1642 Junior <14 40.0 24.0 50.5 47.0 161.5 111.0
40th 10 B Optimist 6299 Sophie Gatenby
Female     WKSC 1642 Junior <11 41.0 48.0 30.0 42.0 161.0 113.0
41st 32 B RS Tera Sport 2109 James Reekie
Male     BASSENTHWAITE SC 1445 Junior <11 34.0 54.0 33.0 46.0 167.0 113.0
42nd 91 A Topper 48819 Finn Goodman
Male     Teesdale Sailing & Watersports Club 1365 Junior <16 33.0 40.0 44.0 41.0 158.0 114.0
43rd 107 A Topper 29020 Elizabeth Case
Female     South Windermere 1365 Junior <16 55.0 46.0 34.5 34.0 169.5 114.5
44th 39 A Topper 11737 Anna Watkins
Female     UYC 1365 Junior <14 38.0 43.0 40.0 52.0 173.0 121.0
45th 81 A Topper 30266 Josh Watkins
Male     UYC 1365 Junior <11 44.0 30.0 52.0 54.0 180.0 126.0
46th 6 B Optimist 6013 Lochlyn Grant
Male     LLSC & WKSC 1642 Junior <11 42.0 44.0 42.0 51.0 179.0 128.0
47th 40 A Topper 18540 Mya Fance
Female     Ullswater Yacht Club 1365 Junior <14 51.0 38.0 41.0 53.0 183.0 130.0
48th 106 A Topper 47080 Hannah Case
Female     South Windermere 1365 Junior <14 52.0 50.0 36.5 45.0 183.5 131.5
49th 21 B RS Tera Sport 2506 Emily Burrage
Female     UYC 1445 Junior <16 54.0 57.0 55.0 27.0 193.0 136.0
50th 92 B RS Tera Pro 1209 Thomas Kirkpatrick
Male     Bass SC 1359 Junior <14 63.0 45.0 65.0 28.0 201.0 136.0
51st 90 A Topper 48325 Alex Smith
Male     Windermere School 1365 Junior <16 47.0 41.0 48.0 50.0 186.0 136.0
52nd 5 B Optimist 5737 Andrew Reekie
Male     BASSENTHWAITE SC 1642 Junior <11 45.0 51.0 47.0 DNC 219.0 143.0
53rd 14 B Optimist 11 Toby Kidd
Male     DRSC 1642 Junior <14 50.0 47.0 46.0 55.0 198.0 143.0
54th 20 B RS Tera Sport 2377 Grace Stockdale
Female     Bass 1445 Junior <14 48.5 62.0 62.0 34.0 206.5 144.5
55th 45 A RS FEVA XL 5569 Oskar Dobson
Silas Taylor
Male Silas Taylor Male Windermere School 1244 Junior <14 48.5 49.0 49.0 56.0 202.5 146.5
56th 36 A Topper 45160 Oscar Sandow
Male     Wksc 1365 Junior <16 53.0 52.0 60.0 58.0 223.0 163.0
57th 24 B RS Tera Sport 2990 Jessica Warner
Female     Ullswater Yacht Club 1445 Junior <11 64.0 56.0 59.0 49.0 228.0 164.0
58th 84 A Topper 35132 Tom Burrage
Male     UYC 1365 Junior <14 65.0 DNF 53.0 48.0 242.0 166.0
59th 28 B RS Tera Sport 3159 LAIA
Female     ULLSWATER YC 1445   57.0 53.0 58.0 59.0 227.0 168.0
60th 3 B Optimist 5433 Charlie Rowell
Male     Bass SC 1642 Junior <14 59.0 55.0 56.0 57.0 227.0 168.0
61st 34 B RS Tera Sport 2154 Hannah Preston
Female     Bass 1445 Youth <19 58.0 59.0 64.0 66.0 247.0 181.0
62nd 30 B RS Tera Sport 2969 Jim Bowes
Male     Windermere School 1445 Junior <14 68.0 61.0 54.0 DNC 259.0 183.0
63rd 15 B RS Tera Sport 8 Iona cheyne
Female     Bass 1445 Junior <14 61.0 69.0 57.0 65.0 252.0 183.0
64th 35 A Topper 4.2 35479 Julia Smith
Female     West Riding SC 1409 Junior <14 56.0 71.0 70.0 60.0 257.0 186.0
65th 23 B RS Tera Sport 2989 Reuben Dorey
Male     UYC 1445 Junior <11 70.0 58.0 67.0 61.0 256.0 186.0
66th 18 B RS Tera Sport 2 Tom Case
Male     South Windermere 1445 Junior <11 60.0 65.0 61.0 DNC 262.0 186.0
67th 1 B Optimist 5770 Alfie Duncan
Male     Bassnthwaite 1642 Junior <14 72.0 60.0 63.0 64.0 259.0 187.0
68th 9 B Optimist 6255 Poppy Moss
Female     Scaling Dam / Ripon SC 1642 Junior <11 62.0 64.0 71.0 62.0 259.0 188.0
69th 19 B RS Tera Sport 2365 Henry Kirkpatrick
Male     Bass SC 1445 Junior <14 66.0 66.0 68.0 63.0 263.0 195.0
70th 31 B RS Tera Sport 1009 Jasmine Perry
Female     LLSC 1445 Junior <11 67.0 67.0 66.0 67.0 267.0 200.0
71st 17 B RS Tera Sport 7 Myrtle Ashworth
Female     Bassenthwaite 1445 Junior <16 69.0 63.0 DNS DNC 284.0 208.0
72nd 29 B RS Tera Sport 2285 Grace Logan-Stevens
Female     Windermere school 1445 Junior <14 73.0 70.0 69.0 DNF 288.0 212.0
73rd 16 B RS Tera Sport 6 Robert Penkett
Male     Bass Sailing Club 1445 Junior <14 71.0 68.0 DNS DNC 291.0 215.0
74th 27 B RS Tera Sport 9 Charlotte Tate
Female     Bassenthwaite SC 1445 Junior <14 DNF DNC 72.0 DNC 300.0 224.0
75th 88 A Topper 46215 Bethany Stockdale
Female     Bass SC 1365 Junior <14 DNF DNC 73.0 DNC 301.0 225.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 0:0:0
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 0:0:0
Rank Tally Fleet Class Sail_No Helm M/F Crew M/F Club PY Division Elapsed Laps Corrected Points
1 98 A LASER 201853 Oliver Mills
Male     Pennine 1100 Youth <19 35:31 4 0:32:17 1.0
2 50 A RS 200 939 James Johnson
Esme Barraclough
Male Esme Barraclough Female Roa Island / YDSC 1046 Youth <19 34:20 4 0:32:49 2.0
3 43 A RS FEVA XL 5552 Zak Sanderson-Davies
Zoe Sanderson-Davies
Male Zoe Sanderson-Davies Female Windermere School 1244 Junior <16 41:06 4 0:33:02 3.0
4 103 A LASER 196750 Noe Peckham
Male     LLSC 1100 Youth <19 37:16 4 0:33:53 4.0
5 101 A Laser Radial 184950 Emily Page
Female     Budworth Sailing Club 1147 Youth <19 39:02 4 0:34:02 5.0
6 48 A 420 55402 Holly Wright
Olly Nixon
Female Olly Nixon Male WKSC 1105 Junior <16 37:44 4 0:34:09 6.0
7 49 A RS 200 824 Spirit Alderson
Ranulph Turton
Male Ranulph Turton Male Ullswater Yacht Club 1046 Junior <14 36:04 4 0:34:29 7.0
8 47 A 420 54057 George Creasy
David Bromilow
Male David Bromilow Male WKSC 1105 Junior <16 38:07 4 0:34:30 8.0
9 104 A Laser Radial 216141 Alex Horsman
Male     Ripon Sailing Club 1147 Junior <16 39:38 4 0:34:33 9.0
10 100 A Laser Radial 158265 Thomas Coates
Male     Budworth SC 1147 Youth <19 39:44 4 0:34:38 10.0
11 94 A Laser Radial 145896 Grace Culling
Female     Killington 1147 Youth <19 40:21 4 0:35:11 11.0
12 33 B RS Tera Pro 3003 Matthew Somerville
Male     Bass 1359 Junior <14 35:53 3 0:35:12 12.0
13 51 A RS 500 818 Felix Stewart
Kacper Dobson
Male Kacper Dobson Male Windermere School 966 Junior <16 34:05 4 0:35:17 13.5
13 44 A RS FEVA XL 701 Tom Moss
Harriot Wood
Male Harriot Wood Femal Elton/Scaling 1244 Junior <16 43:53 4 0:35:17 13.5
15 97 A Laser Radial 210241 Henry Smith
Male     West Riding SC 1147 Junior <16 41:09 4 0:35:53 15.0
16 4 B Optimist 5500 Ben Welfare
Male     LLSC 1642 Junior <14 29:36 2 0:36:03 16.0
17 86 A Topper 45735 George Spence
Male     Ripon SC 1365 Junior <14 37:20 3 0:36:28 17.0
18 37 A Topper 43257 Olivia Corbishley
Female     UYC 1365 Junior <16 37:29 3 0:36:37 18.0
19 82 A Topper 31618 Seren Green
Female     Ullswater Yacht Club 1365 Junior <14 37:37 3 0:36:45 19.5
19 93 B RS Tera Pro 2573 Katia Smith
Female     Bass 1359 Youth <19 37:27 3 0:36:45 19.5
21 99 A Laser Radial 207750 Tomas Curtis
Male     pennine sailing club 1147 Youth <19 42:46 4 0:37:17 21.0
22 12 B Optimist 6581 Isobel Sandow
Female     Wksc 1642 Junior <14 30:39 2 0:37:20 22.0
23 108 B Optimist 5080 Olivia Coady
Female     DRSC 1642 Junior <14 30:42 2 0:37:24 23.0
24 11 B Optimist 6344 Jacob Bennett
Male     Debdale 1642 Junior <16 30:44 2 0:37:26 24.0
25 38 A Laser Radial 167605 Jack Exley
Male     Bass SC 1147 Junior <16 43:00 4 0:37:29 25.0
26 22 B RS Tera Pro 1985 Henry Bullen
Male     Bass SC 1359 Junior <16 38:19 3 0:37:36 26.0
27 21 B RS Tera Sport 2506 Emily Burrage
Female     UYC 1445 Junior <16 41:14 3 0:38:03 27.0
28 92 B RS Tera Pro 1209 Thomas Kirkpatrick
Male     Bass SC 1359 Junior <14 38:54 3 0:38:10 28.0
29 2 B Optimist 5243 Alex Welfare
Male     LLSC 1642 Junior <11 31:40 2 0:38:34 29.0
30 46 A RS FEVA XL 5545 Charlie Fensom
Chloe Mills
Female Chloe Mills Female Pennine 1244 Youth <19 36:12 3 0:38:48 30.0
31 41 A RS FEVA XL 3 Finn Houston
John Bridgeson
Male John Bridgeson Female Consiton 1244 Junior <16 36:21 3 0:38:58 31.0
32 8 B Optimist 6098 Olivia Creasy
Female     WKSC 1642 Junior <14 32:00 2 0:38:59 32.0
33 96 A LASER 4.7/ ILCS 4 207087 Archie Burton
Male     Pennine 1208 Junior <16 35:22 3 0:39:02 34.0
33 107 A Topper 29020 Elizabeth Case
Female     South Windermere 1365 Junior <16 39:58 3 0:39:02 34.0
33 20 B RS Tera Sport 2377 Grace Stockdale
Female     Bass 1445 Junior <14 42:18 3 0:39:02 34.0
36 85 A Topper 44573 Morgan Busby
Male     LLSC 1365 Junior <14 40:07 3 0:39:11 36.0
37 95 A LASER 4.7/ ILCS 4 209415 Sam Ellis
Male     Elton / Red Wharf Bay 1208   35:32 3 0:39:13 37.0
38 83 A Topper 46162 Austin Busby
Male     LLSC 1365 Junior <14 40:11 3 0:39:15 38.0
39 42 A RS FEVA XL 5542 Max Brodie-Greer
Edie Johnson
Male Edie Johnson Male Windermere School 1244 Junior <16 37:01 3 0:39:40 39.0
40 25 B RS Tera Pro 1 Cameron Somerville
Male     BSC 1359 Junior <11 40:43 3 0:39:57 40.0
41 91 A Topper 48819 Finn Goodman
Male     Teesdale Sailing & Watersports Club 1365 Junior <16 41:11 3 0:40:14 41.0
42 10 B Optimist 6299 Sophie Gatenby
Female     WKSC 1642 Junior <11 33:19 2 0:40:35 42.0
43 105 A Laser Radial 170257 Erin Dawson
Male     Bass Sailing Club 1147 Youth <19 35:25 3 0:41:10 43.0
44 7 B Optimist 6086 Sebastian Nixon
Male     WKSC 1642 Junior <14 33:51 2 0:41:14 44.0
45 106 A Topper 47080 Hannah Case
Female     South Windermere 1365 Junior <14 42:14 3 0:41:15 45.0
46 32 B RS Tera Sport 2109 James Reekie
Male     BASSENTHWAITE SC 1445 Junior <11 29:50 2 0:41:18 46.0
47 13 B Optimist 5790 Eve Bromilow
Female     WKSC 1642 Junior <14 33:55 2 0:41:19 47.0
48 84 A Topper 35132 Tom Burrage
Male     UYC 1365 Junior <14 42:21 3 0:41:22 48.0
49 24 B RS Tera Sport 2990 Jessica Warner
Female     Ullswater Yacht Club 1445 Junior <11 30:03 2 0:41:36 49.0
50 90 A Topper 48325 Alex Smith
Male     Windermere School 1365 Junior <16 42:44 3 0:41:45 50.0
51 6 B Optimist 6013 Lochlyn Grant
Male     LLSC & WKSC 1642 Junior <11 34:19 2 0:41:48 51.0
52 39 A Topper 11737 Anna Watkins
Female     UYC 1365 Junior <14 42:56 3 0:41:56 52.0
53 40 A Topper 18540 Mya Fance
Female     Ullswater Yacht Club 1365 Junior <14 43:00 3 0:42:00 53.0
54 81 A Topper 30266 Josh Watkins
Male     UYC 1365 Junior <11 43:02 3 0:42:02 54.0
55 14 B Optimist 11 Toby Kidd
Male     DRSC 1642 Junior <14 34:41 2 0:42:15 55.0
56 45 A RS FEVA XL 5569 Oskar Dobson
Silas Taylor
Male Silas Taylor Male Windermere School 1244 Junior <14 39:55 3 0:42:47 56.0
57 3 B Optimist 5433 Charlie Rowell
Male     Bass SC 1642 Junior <14 35:24 2 0:43:07 57.0
58 36 A Topper 45160 Oscar Sandow
Male     Wksc 1365 Junior <16 44:35 3 0:43:33 58.0
59 28 B RS Tera Sport 3159 LAIA
Female     ULLSWATER YC 1445   31:48 2 0:44:01 59.0
60 35 A Topper 4.2 35479 Julia Smith
Female     West Riding SC 1409 Junior <14 47:12 3 0:44:40 60.0
61 23 B RS Tera Sport 2989 Reuben Dorey
Male     UYC 1445 Junior <11 32:25 2 0:44:52 61.0
62 9 B Optimist 6255 Poppy Moss
Female     Scaling Dam / Ripon SC 1642 Junior <11 37:49 2 0:46:04 62.0
63 19 B RS Tera Sport 2365 Henry Kirkpatrick
Male     Bass SC 1445 Junior <14 34:11 2 0:47:19 63.0
64 1 B Optimist 5770 Alfie Duncan
Male     Bassnthwaite 1642 Junior <14 39:08 2 0:47:40 64.0
65 15 B RS Tera Sport 8 Iona cheyne
Female     Bass 1445 Junior <14 35:17 2 0:48:50 65.0
66 34 B RS Tera Sport 2154 Hannah Preston
Female     Bass 1445 Youth <19 35:55 2 0:49:43 66.0
67 31 B RS Tera Sport 1009 Jasmine Perry
Female     LLSC 1445 Junior <11 38:06 2 0:52:44 67.0
68 29 B RS Tera Sport 2285 Grace Logan-Stevens
Female     Windermere school 1445 Junior <14 DNF     76.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com