Paul Carruthers Memorial Trophy 2021

Bassenthwaite SC

Results are final as of 20:15 on May 29, 2021

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 39, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1 R2 Total Nett
1st Robin Dawson
5899 SOLO   1142 2.0 3.0 5.0 5.0
2nd Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1.0 7.0 8.0 8.0
3rd Rob Cook
1485 PHANTOM   1004 3.0 6.0 9.0 9.0
4th Caroline Exley
Emma Smith
1037 RS 200   1046 8.0 9.0 17.0 17.0
5th Steve Hunt
Elaine Hunt
22075 ENTERPRISE   1122 13.0 5.0 18.0 18.0
6th Paul Clark
Emily Clark
3007 GRADUATE   1132 7.0 11.0 18.0 18.0
7th Stan Barton
5541 SOLO   1142 12.0 8.0 20.0 20.0
8th Mark Somerville
Joe Roberts
1484 RS 400   942 21.0 1.0 22.0 22.0
9th Angus Corrie
Mike Hunter
3623 FLYING FIFTEEN   1021 11.0 12.0 23.0 23.0
10th Thomas Kirkpatrick
1209 RS TERA PRO   1359 30.0 10.0 40.0 40.0
11th Paul Allen
481 RS 100 10.2   981 39.0 DNF 2.0 41.0 41.0
12th Dave Exley
Alastair Coates
498 RS 400   942 40.0 DNC 4.0 44.0 44.0
13th Mike Fairlamb
Sally Roberts
13885 GP14   1130 4.0 40.0 DNC 44.0 44.0
14th Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 5.0 40.0 DNC 45.0 45.0
15th Simon Jaram
186333 LASER   1100 32.0 13.0 45.0 45.0
16th Alastair Coates
Dave Exley
498 RS 400   942 6.0 40.0 DNC 46.0 46.0
17th Chris Pickles
Evie Pickles
494 RS 200   1046 9.0 40.0 DNC 49.0 49.0
18th Matthew Sharman
Oliver Sharman
21202 2000   1114 10.0 40.0 DNC 50.0 50.0
19th Mike Cowan
Joan Cowan
251 RS 200   1046 14.0 40.0 DNC 54.0 54.0
20th Graham Kirkpatrick
Alan Smith
3281 FLYING FIFTEEN   1021 15.0 40.0 DNC 55.0 55.0
21st Charlie Exley
167605 LASER   1100 16.0 40.0 DNC 56.0 56.0
22nd Alastair Duncan
180948 LASER   1100 17.0 40.0 DNC 57.0 57.0
23rd Mik Chappell
69960 MIRROR (S/H)   1380 18.0 40.0 DNC 58.0 58.0
24th Paul Bowmer
Vicky Bowmer
14101 GP14   1130 19.0 40.0 DNC 59.0 59.0
25th Wendy Somerville
John Somerville
3440 FLYING FIFTEEN   1021 20.0 40.0 DNC 60.0 60.0
26th Naomi Smith
Lucy Smith
70142 MIRROR   1390 22.0 40.0 DNC 62.0 62.0
27th Matthew Somerville
3003 RS TERA PRO   1359 23.0 40.0 DNC 63.0 63.0
28th Ian Preston
J Bullen
3448 FLYING FIFTEEN   1021 24.0 40.0 DNC 64.0 64.0
29th Emily Clark
132318 LASER RADIAL   1147 25.0 40.0 DNC 65.0 65.0
30th TBC
41970 TOPPER   1365 26.0 40.0 DNC 66.0 66.0
31st Henry Bullen
1985 RS TERA PRO   1359 27.0 40.0 DNC 67.0 67.0
32nd Katia Smith
2573 RS TERA PRO   1359 28.0 40.0 DNC 68.0 68.0
33rd Alex Leonard
Saskia Leonard
69820 MIRROR   1390 29.0 40.0 DNC 69.0 69.0
34th Daniel Overend
1674 LASER RADIAL   1147 31.0 40.0 DNC 71.0 71.0
35th Erin Dawson
Hannah Preston
69164 MIRROR   1390 33.0 40.0 DNC 73.0 73.0
36th Mark Hunt
Helen Hunt
13601 GP14   1130 39.0 DNF 40.0 DNC 79.0 79.0
36th Mike Cave
5783 SOLO   1142 39.0 DNF 40.0 DNC 79.0 79.0
36th Henry Kirkpatrick
822 RS TERA SPORT   1445 39.0 DNF 40.0 DNC 79.0 79.0
36th Charlie Rowell
40549 TOPPER   1365 39.0 DNF 40.0 DNC 79.0 79.0

R1 - 2018-09-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 52:16 2 0:46:15 1.0
2 Robin Dawson
5899 SOLO   1142 53:03 2 0:46:27 2.0
3 Rob Cook
1485 PHANTOM   1004 46:50 2 0:46:39 3.0
4 Mike Fairlamb
Sally Roberts
13885 GP14   1130 52:54 2 0:46:49 4.0
5 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 53:14 2 0:47:07 5.0
6 Alastair Coates
Dave Exley
498 RS 400   942 44:36 2 0:47:21 6.0
7 Paul Clark
Emily Clark
3007 GRADUATE   1132 53:43 2 0:47:27 7.0
8 Caroline Exley
Emma Smith
1037 RS 200   1046 50:37 2 0:48:23 8.0
9 Chris Pickles
Evie Pickles
494 RS 200   1046 51:26 2 0:49:10 9.0
10 Matthew Sharman
Oliver Sharman
21202 2000   1114 55:07 2 0:49:29 10.0
11 Angus Corrie
Mike Hunter
3623 FLYING FIFTEEN   1021 50:50 2 0:49:47 11.0
12 Stan Barton
5541 SOLO   1142 56:58 2 0:49:53 12.0
13 Steve Hunt
Elaine Hunt
22075 ENTERPRISE   1122 56:20 2 0:50:12 13.0
14 Mike Cowan
Joan Cowan
251 RS 200   1046 53:31 2 0:51:10 14.0
15 Graham Kirkpatrick
Alan Smith
3281 FLYING FIFTEEN   1021 52:35 2 0:51:30 15.0
16 Charlie Exley
167605 LASER   1100 57:20 2 0:52:07 16.0
17 Alastair Duncan
180948 LASER   1100 57:42 2 0:52:27 17.0
18 Mik Chappell
69960 MIRROR (S/H)   1380 36:34 1 0:53:00 18.0
19 Paul Bowmer
Vicky Bowmer
14101 GP14   1130 60:08 2 0:53:13 19.0
20 Wendy Somerville
John Somerville
3440 FLYING FIFTEEN   1021 54:25 2 0:53:18 20.0
21 Mark Somerville
Joe Roberts
1484 RS 400   942 50:53 2 0:54:01 21.0
22 Naomi Smith
Lucy Smith
70142 MIRROR   1390 37:49 1 0:54:25 22.0
23 Matthew Somerville
3003 RS TERA PRO   1359 37:16 1 0:54:51 23.0
24 Ian Preston
J Bullen
3448 FLYING FIFTEEN   1021 56:47 2 0:55:37 24.0
25 Emily Clark
132318 LASER RADIAL   1147 64:38 2 0:56:21 25.0
26 TBC
41970 TOPPER   1365 39:07 1 0:57:19 26.0
27 Henry Bullen
1985 RS TERA PRO   1359 39:56 1 0:58:46 27.0
28 Katia Smith
2573 RS TERA PRO   1359 40:29 1 0:59:35 28.0
29 Alex Leonard
Saskia Leonard
69820 MIRROR   1390 42:13 1 1:00:45 29.0
30 Thomas Kirkpatrick
1209 RS TERA PRO   1359 42:05 1 1:01:56 30.0
31 Daniel Overend
1674 LASER RADIAL   1147 37:00 1 1:04:31 31.0
32 Simon Jaram
186333 LASER   1100 37:19 1 1:07:51 32.0
33 Erin Dawson
Hannah Preston
69164 MIRROR   1390 55:50 1 1:20:20 33.0
34 Paul Allen
481 RS 100 10.2   981 DNF     39.0
34 Mark Hunt
Helen Hunt
13601 GP14   1130 DNF     39.0
34 Mike Cave
5783 SOLO   1142 DNF     39.0
34 Henry Kirkpatrick
822 RS TERA SPORT   1445 DNF     39.0
34 Charlie Rowell
40549 TOPPER   1365 DNF     39.0

R2 - 2018-09-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mark Somerville
Joe Roberts
1484 RS 400   942 32:46   0:34:47 1.0
2 Paul Allen
481 RS 100 10.2   981 36:29   0:37:11 2.0
3 Robin Dawson
5899 SOLO   1142 44:48   0:39:14 3.0
4 Dave Exley
Alastair Coates
498 RS 400   942 38:00   0:40:20 4.0
5 Steve Hunt
Elaine Hunt
22075 ENTERPRISE   1122 49:37   0:44:13 5.0
6 Rob Cook
1485 PHANTOM   1004 44:28   0:44:17 6.0
7 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 56:45   0:50:13 7.0
8 Stan Barton
5541 SOLO   1142 59:55   0:52:28 8.0
9 Caroline Exley
Emma Smith
1037 RS 200   1046 55:54   0:53:27 9.0
10 Thomas Kirkpatrick
1209 RS TERA PRO   1359 85:00   1:02:33 10.0
11 Paul Clark
Emily Clark
3007 GRADUATE   1132 71:10   1:02:52 11.0
12 Angus Corrie
Mike Hunter
3623 FLYING FIFTEEN   1021 69:55   1:08:29 12.0
13 Simon Jaram
186333 LASER   1100 79:57   1:12:41 13.0



Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com