FF Ullock Mug/HCP Grisedale Cup/GP McMillan Cup/Mir & Topper Round Table Tkd/

Bassenthwaite SC

Results as of 18:36 on June 13, 2021

FF Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Total Nett
1st FF Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1021 (3.0) 3.0 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd FF Keith Thomas
Jon Denwood
3265 FLYING FIFTEEN   1021 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 2.0 18.0 12.0
3rd FF Simon Longstaff
Jon Denwood
3973 FLYING FIFTEEN   1021 1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0 14.0
4th FF John Barron
Let me know
2504 FLYING FIFTEEN   1021 (4.0) 4.0 4.0 DNF 3.0 3.0 18.0 14.0
5th FF Neil Currie
Rory Yardley
3520 FLYING FIFTEEN   1021 2.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 22.0 16.0

GP Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Total Nett
1st GP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd GP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2.0 (6.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 14.0 8.0
3rd GP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1130 3.0 OD (6.0 DNC) 3.0 3.0 3.0 18.0 12.0
4th GP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 3.0 2.0 4.0 4.0 (6.0 DNC) 19.0 13.0
5th GP Dave Nicholson
Sarah Hodgkins
13867 GP14   1130 (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 29.0 23.0

HCP Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Total Nett
1st HCP Alex Leonard
83674 LASER   1100 (3.0) 1.0 1.0 2.0 3.0 10.0 7.0
2nd HCP Robin Dawson
5899 SOLO   1142 2.0 3.0 (15.0 DNC) 1.0 2.0 23.0 8.0
3rd HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 (5.0) 5.0 3.0 3.0 4.0 20.0 15.0
4th HCP Paul Gannon
174909 LASER RADIAL   1147 (6.0) 4.0 4.0 4.0 5.0 23.0 17.0
5th HCP Alex Reid
170479 LASER   1100 4.0 2.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 51.0 36.0
6th HCP Ian Hall
4993 SOLO   1142 7.0 6.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 58.0 43.0
7th HCP Mark Somerville
481 RS 100 10.2   981 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 1.0 61.0 46.0
8th HCP John Reekie
5407 SOLO   1142 1.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 61.0 46.0
9th HCP Poppy Christie
47344 TOPPER   1365 8.0 8.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 61.0 46.0
10th HCP Mark Somerville
183 LASER VAGO   1071 (15.0 DNC) 15.0 DNC 2.0 15.0 DNC 15.0 DNC 62.0 47.0
11th HCP Ant Woodyer
TBC
1312 RS 200   1046 (15.0 DNC) 15.0 DNC 5.0 15.0 DNC 15.0 DNC 65.0 50.0
12th HCP Matthew Somerville
2114 RS TERA SPORT   1445 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 6.0 66.0 51.0
13th HCP Neil Garrison
6905 DART 18   832 (15.0 DNC) 7.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 67.0 52.0
14th HCP Dave Pearson
141364 LASER   1100 9.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 69.0 54.0

MT Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
Total Nett
1st MT Mik Chappell
69960 MIRROR (S/H)   1380     1.0 1.0   2.0 2.0
2nd MT Poppy Christie
47344 TOPPER   1365     2.0 2.0   4.0 4.0

R1 - FF Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 FF Simon Longstaff
Jon Denwood
3973 FLYING FIFTEEN   1021 1 1.0
2 FF Neil Currie
Rory Yardley
3520 FLYING FIFTEEN   1021 2 2.0
3 FF Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1021 3 3.0
4 FF John Barron
Let me know
2504 FLYING FIFTEEN   1021 4 4.0

R2 - FF Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 FF Simon Longstaff
Jon Denwood
3973 FLYING FIFTEEN   1021 1 1.0
2 FF Neil Currie
Rory Yardley
3520 FLYING FIFTEEN   1021 2 2.0
3 FF Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1021 3 3.0
4 FF John Barron
Let me know
2504 FLYING FIFTEEN   1021 4 4.0

R3 - FF Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 FF Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1021 1 1.0
2 FF Keith Thomas
Jon Denwood
3265 FLYING FIFTEEN   1021 2 2.0
3 FF John Barron
Let me know
2504 FLYING FIFTEEN   1021 DNF 4.0

R4 - FF Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 FF Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1021 1 1.0
2 FF Keith Thomas
Jon Denwood
3265 FLYING FIFTEEN   1021 2 2.0
3 FF John Barron
Let me know
2504 FLYING FIFTEEN   1021 3 3.0

R5 - FF Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 FF Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1021 1 1.0
2 FF Keith Thomas
Jon Denwood
3265 FLYING FIFTEEN   1021 2 2.0
3 FF John Barron
Let me know
2504 FLYING FIFTEEN   1021 3 3.0

R1 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 GP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 GP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2 2.0
3 GP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1130 OD 3.0
3 GP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 3 3.0

R2 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 GP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 GP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 2 2.0

R3 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 GP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 GP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2 2.0
3 GP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1130 3 3.0
4 GP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 4 4.0
5 GP Dave Nicholson
Sarah Hodgkins
13867 GP14   1130 5 5.0

R4 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 GP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 GP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2 2.0
3 GP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1130 3 3.0
4 GP James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 4 4.0

R5 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points
1 GP Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 GP Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2 2.0
3 GP Alan Jones
Sue Watson
14062 GP14   1130 3 3.0

R1 - HCP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP John Reekie
5407 SOLO   1142 47:23 4 0:41:29 1.0
2 HCP Robin Dawson
5899 SOLO   1142 47:40 4 0:41:44 2.0
3 HCP Alex Leonard
83674 LASER   1100 46:55 4 0:42:39 3.0
4 HCP Alex Reid
170479 LASER   1100 47:05 4 0:42:48 4.0
5 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 37:45 3 0:44:37 5.0
6 HCP Paul Gannon
174909 LASER RADIAL   1147 38:36 3 0:44:52 6.0
7 HCP Ian Hall
4993 SOLO   1142 39:00 3 0:45:32 7.0
8 HCP Poppy Christie
47344 TOPPER   1365 36:42 2 0:53:46 8.0
9 HCP Dave Pearson
141364 LASER   1100 36:54 2 1:07:05 9.0

R2 - HCP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Alex Leonard
83674 LASER   1100 44:47 3 0:40:43 1.0
2 HCP Alex Reid
170479 LASER   1100 45:05 3 0:40:59 2.0
3 HCP Robin Dawson
5899 SOLO   1142 47:03 3 0:41:12 3.0
4 HCP Paul Gannon
174909 LASER RADIAL   1147 49:40 3 0:43:18 4.0
5 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 50:24 3 0:44:41 5.0
6 HCP Ian Hall
4993 SOLO   1142 52:30 3 0:45:58 6.0
7 HCP Neil Garrison
6905 DART 18   832 40:08 3 0:48:14 7.0
8 HCP Poppy Christie
47344 TOPPER   1365 44:14 2 0:48:36 8.0

R3 - HCP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Alex Leonard
83674 LASER   1100 50:44 4 0:46:07 1.0
2 HCP Mark Somerville
183 LASER VAGO   1071 49:38 4 0:46:21 2.0
3 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 39:18 3 0:46:27 3.0
4 HCP Paul Gannon
174909 LASER RADIAL   1147 40:40 3 0:47:16 4.0
5 HCP Ant Woodyer
TBC
1312 RS 200   1046 46:30 3 0:59:16 5.0

R4 - HCP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Robin Dawson
5899 SOLO   1142 28:47   0:25:12 1.0
2 HCP Alex Leonard
83674 LASER   1100 27:48   0:25:16 2.0
3 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 28:46   0:25:30 3.0
4 HCP Paul Gannon
174909 LASER RADIAL   1147 34:53   0:30:25 4.0

R5 - HCP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 HCP Mark Somerville
481 RS 100 10.2   981 35:27 3 0:36:08 1.0
2 HCP Robin Dawson
5899 SOLO   1142 42:22 3 0:37:06 2.0
3 HCP Alex Leonard
83674 LASER   1100 42:58 3 0:39:04 3.0
4 HCP Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 44:24 3 0:39:22 4.0
5 HCP Paul Gannon
174909 LASER RADIAL   1147 46:24 3 0:40:27 5.0
6 HCP Matthew Somerville
2114 RS TERA SPORT   1445 19:38 1 0:40:46 6.0

R1 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points

R2 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points

R3 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 MT Mik Chappell
69960 MIRROR (S/H)   1380 37:37 2 0:27:16 1.0
2 MT Poppy Christie
47344 TOPPER   1365 39:19 2 0:28:48 2.0

R4 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Elapsed Laps Corrected Points
1 MT Mik Chappell
69960 MIRROR (S/H)   1380 21:05   0:15:17 1.0
2 MT Poppy Christie
47344 TOPPER   1365 21:15   0:15:34 2.0

R5 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Helmname SailNo Class Notes Rating Place Points



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com