FF Blencathra/HCP Dodd Trophy/GP Mustard Pot/MT AB

Bassenthwaite SC

Results are provisional as of 15:12 on July 3, 2022

GP Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
Nett
1st Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 (7.0 DNC) (7.0 DNC)     1.0 1.0 1.0     3.0
2nd Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 1.0 1.0     (2.0) 2.0 (3.0)     4.0
3rd Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1130 2.0 (7.0 DNC)     4.0 3.0 (7.0 DNC)     9.0
4th James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 (7.0 DNC) (7.0 DNC)     3.0 7.0 DNC 2.0     12.0
5th Dave Nicholson
Sarah Hodgkins
13867 GP14   1130 (7.0 DNC) 2.0     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC     16.0
6th John Telford
Jack Telford
14261 GP14   1130 (7.0 DNC) 4.0 DNF     (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC     18.0

HCP Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
Nett
1st Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 (4.0) 1.0 1.0   (4.0) 3.0 1.0   (5.0) 6.0
2nd Neil Currie
5673 SOLO   1142 (22.0 DNC) 2.0 3.0   (5.0) (8.0 DNF) 3.0   4.0 12.0
3rd Neil Garrison
213583 LASER radial r5, 9 1100 (22.0 DNC) 4.0 DNF (22.0 DNC)   6.0 6.0 (22.0 DNC)   3.0 19.0
4th Joe Roberts
167828 LASER   1100 3.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   1.0 (22.0 DNC) 2.0   22.0 DNC 28.0
5th Andy Smith
5845 SOLO   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   3.0 2.0 22.0 DNC   2.0 29.0
6th Angus Corrie
Mike Hunter
3623 FLYING FIFTEEN   1021 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   2.0 1.0 22.0 DNC   6.0 31.0
7th Rory Yardley
5109 SOLO   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   7.0 4.0 22.0 DNC   7.0 40.0
8th Richard Broughton
4232 SOLO   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 4.0   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC   9.0 57.0
9th Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC   1.0 67.0
10th Matt Sharman
Oliver Sharman
2272 2000   1114 1.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 67.0
11th Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 2.0   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 68.0
12th Robin Dawson
5899 SOLO   1142 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC)   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 68.0
13th Jon Gay
191794 LASER RADIAL   1147 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 22.0 DNC 4.0   22.0 DNC 70.0
14th Roo Purves
215206 LASER RADIAL   1147 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 22.0 DNC 5.0   22.0 DNC 71.0
15th Richard Hughes
83611 LASER RADIAL   1147 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 5.0 22.0 DNC   22.0 DNC 71.0
16th Scott Ashworth
Myrtle Ashworth
22159 ENTERPRISE   1122 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 5.0   (22.0 DNC) 22.0 DNC 22.0 DNC   22.0 DNC 71.0
17th Amanda Henderson
161755 LASER RADIAL   1147 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 22.0 DNC 6.0   22.0 DNC 72.0
18th Ant Woodyer
Alan Rutherford
4087 FLYING FIFTEEN   1021 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 22.0 DNC 7.0   22.0 DNC 73.0
19th Paul Gannon
174909 LASER radial 9 1100 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC   8.0 74.0
20th Mike Cowan
5203 SOLO   1142 (22.0 DNC) (22.0 DNC) (22.0 DNC)   22.0 DNC 22.0 DNC 22.0 DNC   11.0 DNF 77.0

MT Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
Nett
1st Phil Smith
Lucy Smith
71013 MIRROR   1390         4.0 DNC   1.0     5.0
2nd Naomi Smith
Oliver Smith
70142 MIRROR   1390         4.0 DNC   2.0     6.0
3rd Alex Leonard
Saskia Leonard
69820 MIRROR   1390         4.0 DNC   3.0     7.0

R1 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 1 1.0
2 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1130 2 2.0

R2 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 1 1.0
2 Dave Nicholson
Sarah Hodgkins
13867 GP14   1130 2 2.0
3 John Telford
Jack Telford
14261 GP14   1130 DNF 4.0

R3 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 1 1.0
2 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 2 2.0
3 James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 3 3.0
4 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1130 4 4.0

R6 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 1 1.0
2 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 2 2.0
3 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1130 3 3.0

R7 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 1 1.0
2 James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 2 2.0
3 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 3 3.0

R8 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R9 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R1 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Matt Sharman
Oliver Sharman
2272 2000   1114 39:20   0:35:18 1.0
2 Robin Dawson
5899 SOLO   1142 40:39   0:35:36 2.0
3 Joe Roberts
167828 LASER   1100 39:40   0:36:04 3.0
4 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 43:41   0:38:35 4.0

R2 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 42:10   0:37:15 1.0
2 Neil Currie
5673 SOLO   1142 42:36   0:37:18 2.0
3 Neil Garrison
213583 LASER radial r5, 9 1100 DNF     4.0

R3 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 47:51   0:42:16 1.0
2 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 48:08   0:42:36 2.0
3 Neil Currie
5673 SOLO   1142 50:13   0:43:58 3.0
4 Richard Broughton
4232 SOLO   1142 54:08   0:47:24 4.0
5 Scott Ashworth
Myrtle Ashworth
22159 ENTERPRISE   1122 61:54   0:55:10 5.0

R4 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Joe Roberts
167828 LASER   1100 45:06   0:41:00 1.0
2 Angus Corrie
Mike Hunter
3623 FLYING FIFTEEN   1021 42:33   0:41:40 2.0
3 Andy Smith
5845 SOLO   1142 47:48   0:41:51 3.0
4 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 48:02   0:42:26 4.0
5 Neil Currie
5673 SOLO   1142 49:10   0:43:03 5.0
6 Neil Garrison
213583 LASER radial r5, 9 1147 49:38   0:43:16 6.0
7 Rory Yardley
5109 SOLO   1142 50:02   0:43:49 7.0

R6 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Angus Corrie
Mike Hunter
3623 FLYING FIFTEEN   1021 41:49   0:40:57 1.0
2 Andy Smith
5845 SOLO   1142 47:10   0:41:18 2.0
3 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 47:15   0:41:44 3.0
4 Rory Yardley
5109 SOLO   1142 48:59   0:42:54 4.0
5 Richard Hughes
83611 LASER RADIAL   1147 51:29   0:44:53 5.0
6 Neil Garrison
213583 LASER radial r5, 9 1100 49:53   0:45:21 6.0
7 Neil Currie
5673 SOLO   1142 DNF     8.0

R7 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 36:25   0:32:10 1.0
2 Joe Roberts
167828 LASER   1100 39:23   0:35:48 2.0
3 Neil Currie
5673 SOLO   1142 41:02   0:35:56 3.0
4 Jon Gay
191794 LASER RADIAL   1147 43:23   0:37:49 4.0
5 Roo Purves
215206 LASER RADIAL   1147 43:26   0:37:52 5.0
6 Amanda Henderson
161755 LASER RADIAL   1147 46:51   0:40:51 6.0
7 Ant Woodyer
Alan Rutherford
4087 FLYING FIFTEEN   1021 44:30   0:43:35 7.0

R8 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R9 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 46:07 5 0:40:49 1.0
2 Andy Smith
5845 SOLO   1390 46:14 4 0:41:35 2.0
3 Neil Garrison
213583 LASER radial r5, 9 1147 49:11 5 0:42:53 3.0
4 Neil Currie
5673 SOLO   1142 49:09 5 0:43:02 4.0
5 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 48:46 5 0:43:05 5.0
6 Angus Corrie
Mike Hunter
3623 FLYING FIFTEEN   1021 44:08 5 0:43:14 6.0
7 Rory Yardley
5109 SOLO   1142 49:46 5 0:43:35 7.0
8 Paul Gannon
174909 LASER radial 9 1147 43:02 4 0:46:54 8.0
9 Richard Broughton
4232 SOLO   1142 43:48 4 0:47:57 9.0
10 Mike Cowan
5203 SOLO   1142 DNF     11.0

R1 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R2 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R3 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R6 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R7 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Phil Smith
Lucy Smith
71013 MIRROR   1390 1 1.0
2 Naomi Smith
Oliver Smith
70142 MIRROR   1390 2 2.0
3 Alex Leonard
Saskia Leonard
69820 MIRROR   1390 3 3.0

R8 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R9 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com