FF Morgan Trophy/HCP Barf Trophy/GP Spring Cup/MT Red Sails

Bassenthwaite SC

Results are provisional as of 19:49 on July 2, 2022

FF Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
Nett

GP Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
Nett
1st Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 (7.0 DNC) 7.0 DNC         1.0 1.0 9.0
2nd Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 2.0 1.0         (7.0 DNC) 7.0 DNC 10.0
3rd James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 1.0 3.0         (7.0 DNC) 7.0 DNC 11.0
4th Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 (7.0 DNC) 7.0 DNC         2.0 2.0 11.0
5th Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1130 3.0 2.0         (7.0 DNC) 7.0 DNC 12.0
6th John Telford
Jack Telford
14261 GP14   1130 (7.0 DNC) 5.0 DNF         7.0 DNC 7.0 DNC 19.0

HCP Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
Nett
1st Robin Dawson
5899 SOLO   1142 2.0 1.0         (15.0 DNC) 3.0 OD 6.0
2nd Neil Garrison
213583 LASER radial 7 1100 (15.0 DNC) 15.0 DNC         1.0 2.0 18.0
3rd Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 1.0 4.0         (15.0 DNC) 15.0 DNC 20.0
4th Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 (15.0 DNC) 15.0 DNC         2.0 5.0 DNF 22.0
5th Mark Somerville
481 RS 100 10.2   981 7.0 3.0         (15.0 DNC) 15.0 DNC 25.0
6th Rory Yardley
5109 SOLO   1142 5.0 5.0         (15.0 DNC) 15.0 DNC 25.0
7th Paul Gannon
174909 LASER   1100 4.0 7.0         (15.0 DNC) 15.0 DNC 26.0
8th Ian Hall
4993 SOLO   1142 6.0 6.0         (15.0 DNC) 15.0 DNC 27.0
9th Neil Currie
5673 SOLO   1142 3.0 11.0 OCS         (15.0 DNC) 15.0 DNC 29.0
10th Andy Smith
Lily Smith
71012 MIRROR   1390 (15.0 DNC) 15.0 DNC         15.0 DNC 1.0 31.0
11th Matt Sharman
Oliver Sharman
2272 2000   1114 (15.0 DNC) 2.0         15.0 DNC 15.0 DNC 32.0
12th Gayle Somerville
3491 SOLO   1142 8.0 9.0         (15.0 DNC) 15.0 DNC 32.0
13th Barbara Thomson
34 LASER RADIAL   1147 10.0 DNF 8.0         (15.0 DNC) 15.0 DNC 33.0
14th Mike Cave
5783 SOLO   1142 (15.0 DNC) 15.0 DNC         4.0 DNF 15.0 DNC 34.0

MT Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
Nett
1st Matthew Somerville
3003 RS TERA PRO   1359 1.0               1.0
2nd Cameron Somerville
3003 RS TERA PRO   1359 2.0               2.0

R1 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R2 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R3 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R6 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R7 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R8 - FF Fleet

Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R1 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 1 1.0
2 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 2 2.0
3 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1130 3 3.0

R2 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1130 1 1.0
2 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1130 2 2.0
3 James Macgregor
Jenny Macgregor
14088 GP14   1130 3 3.0
4 John Telford
Jack Telford
14261 GP14   1130 DNF 5.0

R3 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R6 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R7 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2 2.0

R8 - GP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1130 1 1.0
2 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1130 2 2.0

R1 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 42:14 3 0:37:19 1.0
2 Robin Dawson
5899 SOLO   1142 43:21 3 0:37:58 2.0
3 Neil Currie
5673 SOLO   1142 45:10 3 0:39:33 3.0
4 Paul Gannon
174909 LASER   1100 43:47 3 0:39:48 4.0
5 Rory Yardley
5109 SOLO   1142 45:51 3 0:40:09 5.0
6 Ian Hall
4993 SOLO   1142 46:30 3 0:40:43 6.0
7 Mark Somerville
481 RS 100 10.2   981 42:12 3 0:43:01 7.0
8 Gayle Somerville
3491 SOLO   1142 48:13 2 1:03:20 8.0
9 Barbara Thomson
34 LASER RADIAL   1147 DNF     10.0

R2 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Robin Dawson
5899 SOLO   1142 39:43 2 0:34:47 1.0
2 Matt Sharman
Oliver Sharman
2272 2000   1114 38:57 2 0:34:58 2.0
3 Mark Somerville
481 RS 100 10.2   981 34:54 2 0:35:35 3.0
4 Mike Fairlamb
Jack Hardie
3007 GRADUATE   1132 40:28 2 0:35:45 4.0
5 Rory Yardley
5109 SOLO   1142 41:40 2 0:36:29 5.0
6 Ian Hall
4993 SOLO   1142 41:50 2 0:36:38 6.0
7 Paul Gannon
174909 LASER   1100 41:29 2 0:37:43 7.0
8 Barbara Thomson
34 LASER RADIAL   1147 32:51 1 0:57:17 8.0
9 Gayle Somerville
3491 SOLO   1142 32:50 1 0:57:30 9.0
10 Neil Currie
5673 SOLO   1142 OCS     11.0

R3 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R6 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R7 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Neil Garrison
213583 LASER radial 7 1147 29:29 2 0:25:42 1.0
2 Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 31:11 2 0:27:39 2.0
3 Mike Cave
5783 SOLO   1142 DNF     4.0

R8 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Andy Smith
Lily Smith
71012 MIRROR   1390 45:34 3 0:32:47 1.0
2 Neil Garrison
213583 LASER radial 7 1100 43:58 3 0:39:58 2.0
3 Robin Dawson
5899 SOLO   1142 OD     3.0
4 Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1128 DNF     5.0

R1 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Matthew Somerville
3003 RS TERA PRO   1359 37:10 1 0:27:21 1.0
2 Cameron Somerville
3003 RS TERA PRO   1359 39:43 1 0:29:13 2.0

R2 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R3 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R6 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R7 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R8 - MT Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com