event burgee venue burgee

CraftInsure Bass Week

Bassenthwaite SC

Competitor List as at July 19, 2023

 
´╗┐Tally Fleet Class Sail_No Helm Crew Club
1 Enterprise Enterprise 1068 Mark Blackham trish Blackham The Chase Sailing Club
2 Enterprise Enterprise 19823 Andy Murray Katie Murray
3 Enterprise Enterprise 22114 Loz Young Thea Armstrong Derwent Reservoir SC
4 Enterprise Enterprise 22711 Anthony Morris Margaret Cameron The Chase Sailing Club
5 Enterprise Enterprise 23310 Steve Blackburn Royston Taggart WLYC L&LSC
6 Enterprise Enterprise 22531   Alan Singleton Bassenthwaite SC
7 Enterprise Enterprise 23166 Emma Smith   Bassenthwaite SC
8 Fast handicap 59er 100 Paul Allen Grace Allen Bassenthwaite SC
9 Fast handicap Icon 15 Martin Payne Caroline Wilkins
10 Fast handicap ICON 976 11 Russell Lutwyche James Harris The Chase Sailing Club
11 Fast handicap Laser 4000 4287 Tom Gentry Olivia Leonard Pennine
12 Fast handicap Merlin rocket 3701 Stephen Hunt Ruth Critchley Wish sailing club
13 Fast handicap Merlin rocket 3819 Phil Hodgkins/Luke shaw Phil Hodgkins/ TBC Bassenthwaite SC
14 Fast handicap Musto Skiff 598 Ian Escritt   Yorkshire Dales SC
15 Fast handicap Phantom 1158 Rob Slack  
16 Fast handicap RS300 361 Joe Watkins  
17 Fast handicap RS400 438 Alistair Rimmer Ethan Dawson Bassenthwaite SC
18 Fast handicap RS400 498 Tylecote Tylecote Rutland
19 Fast handicap RS400 1242 Keith Escritt TBC Yorkshire Dales SC
20 Fast handicap RS400 1272 Andy Wilcox Hannah Wilcox Bassenthwaite SC
21 Fast handicap RS400 1282 Clive Harries tbc Yorkshire Dales SC
22 Fast handicap RS400 1460 Dave Exley Jack Exley Bassenthwaite SC
23 Fast handicap RS400 1461 Charlie Exley Caroline Exley Bassenthwaite SC
24 Fast handicap RS400 1484 Mark Somerville Joe Roberts Bassenthwaite SC
25 Fast handicap Phantom 1496 Rob Cook   Bassenthwaite SC
26 Flying 15 1051 485 Graham Sharp Iain Best Plockton Small Boat Sailing club
27 Flying 15 Classic IRL817 Bryan Willis John McPeake County Antrim YC
28 Flying 15 Classic Flying Fifteen GBR 2260 Jeremy Arnold TBA Notts County SC
29 Flying 15 Flying 15 3702 John Barron Steve Steele Bassenthwaite SC
30 Flying 15 Flying 15 1155 Graham Lamond tbc Ripon SC
31 Flying 15 Flying 15 3265 Keith Thomas TBA Bassenthwaite SC
32 Flying 15 Flying 15 3484 Ian Brooker Keith Wearing Blackpool & Fleetwood YC
33 Flying 15 Flying 15 3516 Cliff English Bev English/Fay Kerr Bass & South Shields SC
34 Flying 15 Flying 15 3623 Angus Corry Mike Hunter Bassenthwaite SC
35 Flying 15 Flying 15 3666 Peter Jackson Chris Clancy Blackpool & Fleetwood YC
36 Flying 15 Flying 15 3720 Rob Storrar Peter Kassell Bassenthwaite SC
37 Flying 15 Flying 15 3733 Mike Harris Sarah Harris Blackpool & Fleetwood YC
38 Flying 15 Flying 15 3865 Robin Dawson Mike Cowan Bassenthwaite SC
39 Flying 15 Flying 15 3996 Michael Moore Sally Bassenthwaite SC
40 Flying 15 Flying 15 4087 Ant Woodyer Alan Rutherford Bassenthwaite SC
41 Flying 15 Flying 15 GBR 3622 Robert Mountain Victoria Manifold Blackpool & Fleetwood YC
42 Flying 15 Flying 15 GBR3906 Peter Mountain Peter Hewitson Blackpool & Fleetwood YC
43 Flying 15 Flying 15 3398 Kenneth Leask Paul Leask Lerwick boating club
44 Flying 15 Flying 15 3106 Mark Meadows   Teesdale Sailing Club
45 Flying 15 Flying 15 2372 Smith Alan Smith Bassenthwaite SC
46 Flying 15 Flying 15 3281 Graham Kirkpatrick TBA Bassenthwaite SC
47 Flying 15 Flying 15 3293 Ian Preston   Bassenthwaite SC
48 Flying 15 Flying 15 3520 Neil Currie Rory Yardley Bassenthwaite SC
49 Flying 15 Flying fifteen 3815 Ian Campbell Lezli-Ann Pearson Bassenthwaite SC
50 Flying 15 Flying Fifteen 3130 Jordan Aspin Jason Benn Sir John Fisher SC
51 GP14 GP14 13253 Nathan Vyse Mark Buckingham The Chase Sailing Club
52 GP14 GP14 13960 V Bell K Bell Bassenthwaite SC
53 GP14 GP14 14206 Alan Jones Sue Watson Bassenthwaite SC
54 GP14 GP14 13916 Nigel Lewis Glenys Kett Bassenthwaite SC
55 GP14 GP14 14101 Paul Bowmer Vicky Bowmer Bassenthwaite SC
56 GP14 GP14 14043 Peter Hemingway Gillian White Bassenthwaite SC
57 GP14 GP14 14064 David Lawson Lynn Lawson Bassenthwaite SC
58 GP14 GP14 14088 James Macgregor Jenny Macgregor Bassenthwaite SC
59 GP14 GP14 14109 Greg Thomas Stuart Mackenzie WLYC / SSC
60 GP14 Gp14 14150 Lewis Coppinger Bryn Abendstern Toddbrook SC
61 Laser 4.7 210050 Ivan Nicholls   Manx SCC
62 Laser 4.7 214587 Ethan Wild   Ripon SC
63 Laser 4.7 Tbc Olivia   Derwent Reservoir SC
64 Laser Full Rig 186333 Jon Denwood   Bassenthwaite SC
65 Laser Ilca 4 212457 Hannah Marks   Ripon SC
66 Laser ILCA 6 / Laser Radial 220823 Spirit Alderson   Derwent Reservoir SC
67 Laser ILCA 7 214299 Peter McChrystal  
68 Laser ILCA6 192523 Laura Pitkethly   Bassenthwaite SC
69 Laser ILCA7 180672 Bill Busby   Leigh and Lowton SC
70 Laser Laser 141364 David Pearson na Bassenthwaite SC
71 Laser Laser 142961   William Kenyon The Chase Sailing Club
72 Laser Laser 144762 Ian Kennedy   Yorkshire Dales SC
73 Laser Laser 174542 Stewart Walker   Yorkshire Dales SC
74 Laser Laser 174909 Paul Gannon   Bassenthwaite SC
75 Laser Laser 183242 Thomas Donald  
76 Laser Laser 188193 Kev Brown   Derwent Reservoir SC
77 Laser Laser 191036 Paul Cook   Derwent Reservoir SC
78 Laser Laser 192843 Mia Pell   The Chase Sailing Club
79 Laser Laser 193489 Paul Ashburner   Swarkestone SC
80 Laser Laser 195813 John Hainsworth   Swarkestone SC
81 Laser Laser 195850 Shaun Billany   Derwent Reservoir SC
82 Laser Laser 197694 Scott Nicholson   The Chase Sailing Club
83 Laser Laser 198302 George Coop   Winsford Flash SC
84 Laser Laser 206662 Sam McKay   Swarkestone SC
85 Laser Laser 209454 Mat Minton   The Chase Sailing Club
86 Laser Laser 210288 Finley Watson   The Chase Sailing Club
87 Laser Laser 210917 Elsa Minton   The Chase Sailing Club
88 Laser Laser 211111 Howard Green   Leigh and Lowton SC
89 Laser Laser 213584 Neil Garrison   Bassenthwaite SC
90 Laser Laser 1 161512 Simon smith   Bassenthwaite SC
91 Laser Laser Radial 102591 Poppy Christie   Bassenthwaite SC
92 Laser Laser Radial 171686 Henry Bullen   Bassenthwaite SC
93 Laser Laser Radial 201875 Abby/Archie Campbell   Bassenthwaite SC
94 Laser Laser Radial 215383 Tom Bates   Yorkshire Dales SC
95 Laser Laser Standard / ILCA 7 184333 Richard Oliver   Ripon SC
96 Laser Radial 170257 Thomas Kirkpatrick   Bassenthwaite SC
97 Laser Radial 174849 Tanya weighill  
98 Laser Radial 177915 Henry Kirkpatrick   Bassenthwaite SC
99 Laser Radial 200224 Matthew Somerville   BSC
100 Laser Radial TBC Cameron Somerville   BSC
101 Laser Radial 174849 Tanya weighill  
102 Laser Retrotastic 118479 Helen Yull   Bassenthwaite SC
103 Laser Standard 218058 Simon Weatherspoon   Derwent Reservoir SC
104 Laser Standard 174537 Carl weighill  
106 Laser Laser 215423 Andy Weatherspoon   Derwent Reservoir SC
107 Laser Laser Colin     Bassenthwaite SC
108 Laser Laser 2 8454 Simon Jaram  
109 Laser laser Standard 218259 Rob Holmes   Tynemouth SC
110 Medium handicap 420 54089 Chris Hampshire Ollie Lumb RSC
111 Medium handicap 2000 21296 Stephen Wright Kirsty Wright Ripon SC
112 Medium handicap Aero 7 (PY 1063) 3942 David Cronk   Hunts SC
113 Medium handicap Aero7 1400 G fowler   Hunts SC
114 Medium handicap Blaze 873 James vyse   The Chase Sailing Club
115 Medium handicap Byte CI/CII PY1145/1210 2888 Finley Monks   Winsford Flash SC
116 Medium handicap DZero 115 Abby Freeley   Hunts SC
117 Medium handicap Laser Vago (1117) 748 Dave Cragon   Bassenthwaite SC
118 Medium handicap National 12 3362 John Pitkethly Rachel Pitkethly Tynemouth SC
119 Medium handicap Supernova 1099 Peter Housley   Swarkestone SC
120 Medium handicap Supernova 1227 James Adair   Hykeham Sailing Club
121 Medium handicap Supernova 1281 Pete Coop   Winsford Flash SC
122 Medium handicap Supernova 1241 Frank Lafferty   Winsford Flash SC
123 Medium handicap Vintage N12 (1145) 1608 Colin Cumming Duncan Skelding Winsford Flash SC
124 Medium handicap Wayfarer 11282 Nigel odonnell Belinda Swarkestone SC
125 Mirror/Topper/Tera Areo 7 2605 Mark fowler   Hunts SC
126 Mirror/Topper/Tera Mirror 14 Neil Cooke   TCSC
127 Mirror/Topper/Tera Mirror 70567 Reuben Allen Jude Allen Bassenthwaite SC
128 Mirror/Topper/Tera Mirror 70608 Tim Smith Phoebe/Zack Bassenthwaite SC
129 Mirror/Topper/Tera Mirror 70668 Andy Tunicliffe   Bassenthwaite SC
130 Mirror/Topper/Tera Mirror 70810 Chris Balding Adriana Balding Island Barn Reservoir Sailing Club
131 Mirror/Topper/Tera Mirror 70821 Graham Vials Sebastian Vials Derwent Reservoir SC
132 Mirror/Topper/Tera Mirror ?? Jethro Gebhard Edward Gebhard Derwent Reservoir SC
133 Mirror/Topper/Tera MIRROR ???? Bass SC RENTAL BOB JOHNSTON MASON WALKER Blackpool & Fleetwood YC
134 Mirror/Topper/Tera Mirror 70721 JP Marks Ellie Clara Marks DBSC
135 Mirror/Topper/Tera RS Tera Sport 3378 Oliver Smith N/A Bassenthwaite SC
136 Mirror/Topper/Tera Tera 2109 James Reekie   Bassenthwaite SC
137 Mirror/Topper/Tera Tera 2573 Katia Smith   Bassenthwaite SC
138 Mirror/Topper/Tera Tera 2837 Saffron Monks   Winsford Flash SC
139 Mirror/Topper/Tera Tera 4518 Bethany Skelding   Winsford Flash SC
140 Mirror/Topper/Tera Tera TBC Andrew Reekie   Bassenthwaite SC
141 Mirror/Topper/Tera Tera Hannah Preston   Bassenthwaite SC
142 Mirror/Topper/Tera Tera Sport 2230 Joshua Wright   Ripon SC
143 Mirror/Topper/Tera Topper 44573 Morgan Busby   Leigh and Lowton SC
144 Mirror/Topper/Tera Topper 46162 Elise Busby   Leigh and Lowton SC
145 Mirror/Topper/Tera Topper 46484 Sophie Thorougood   Budworth SC
146 Mirror/Topper/Tera Topper 46700 Freya Antonelli   Budworth SC
147 Mirror/Topper/Tera Topper 47101 Elizabeth Cook   Bassenthwaite SC
148 Mirror/Topper/Tera Topper 47214 Austin Busby   Leigh and Lowton SC
149 Mirror/Topper/Tera Topper 47553 Tristan Shaw   Bass SC/Budworth SC
150 Mirror/Topper/Tera Topper 48216 Thomas Carrig   Winsford Flash SC
151 Mirror/Topper/Tera Topper 48300 Olivia Walker   Yorkshire Dales SC
152 Mirror/Topper/Tera Topper 48660 Alex Balding   Island Barn Reservoir Sailing Club
153 Mirror/Topper/Tera 48963 Lily Hosty   Swarkestone SC
154 Mirror/Topper/Tera Mirror 69820 Alex Leonard Saskia Leonard Bassenthwaite SC
155 RS200 RS 200 1202 Tom Moss Poppy Christie Ripon/ Bassenthwaite
156 RS200 RS 200 or Mirror 1369 or 71013/70142 Phil/Naomi Naomi/Lucy Bassenthwaite SC
157 RS200 RS200 494 Pix Laura, Evie & Jack Bassenthwaite SC
158 RS200 RS200 507 Stephen Kirkpatrick Georgina Kirkpatrick Bassenthwaite SC
159 RS200 RS200 697 Jack knight Courtney Knight Ely SC
160 RS200 RS200 790 Ian Smith Ellen Smith Bassenthwaite SC
161 RS200 RS200 807 Phil Davenport Oscar Davenport Bassenthwaite SC
162 RS200 RS200 867 Chris Hunt Beth Hunt Bassenthwaite SC
163 RS200 RS200 990 Luke Shaw Marie Shaw Bass SC/Budworth SC
164 RS200 RS200 1003 Matt Sharman Oliver Sharman Bassenthwaite SC
165 RS200 RS200 1071 Jonathan Bullen Gracie Bullen Bassenthwaite SC
166 RS200 RS200 1136 Neil Campbell Archie Campbell Bassenthwaite SC
167 RS200 RS200 1312 Paul Clark Emily Clark Bassenthwaite SC
168 RS200 RS200 1318 Nigel Pepperdine Diana Pepperdine Staunton Harold SC
169 Slow handicap Byte C11 4740 Hopkins  
170 Slow handicap ByteCI/CII (1210 /1135) 3745 Jessica Skelding   Winsford Flash SC
171 Slow handicap Comet 877 Charlotte Coop   Winsford Flash SC
172 Slow handicap Comet 848 Clare Christan   Ely SC
173 Slow handicap Comet 1205 889 Victoria Skelding   Winsford Flash SC
174 Slow handicap Graduate 2896 Simon Forward Moses Forward Toddbrook SC
175 Slow handicap Graduate 3001 Tim Hand  
176 Slow handicap Graduate 3004 Richard Thorpe Jane Thorpe Toddbrook SC
177 Slow handicap Graduate 3007 Mike Fairlamb Jack Hardie Bassenthwaite SC
178 Slow handicap Graduate 3013 Clare Thorpe James Boyce Toddbrook SC
179 Slow handicap Graduate 3026 Bob Murrell Maggie Murrell Chipstead SC
180 Slow handicap Graduate 2839 Chris Parker Chloe parker Bassenthwaite SC
181 Slow handicap Graduate 3018 Guy Wheeler Elaine Ross Annandale Sailing Club
182 Slow handicap Lightning 368 145 Hopkins  
183 Slow handicap Lightning 368 175 Hopkins  
184 Slow handicap Lightning 368 PY1160 257 Clayton Parker   Winsford Flash SC
185 Slow handicap Lightning 368 PY1160 298 Georgie Parker   Winsford Flash SC
186 Slow handicap Streaker 1750 Barney Proud   Craven Sailing Club
187 Slow handicap Wanderer 1810 David Moore Bernard Taylor Swarkestone SC
188 Slow handicap Wayfarer 10747 Louise Mckeand Nigel Hall Leigh and Lowton SC
189 Slow handicap Ken Butterfield   Swarkestone SC
190 Slow handicap gary flint   Swarkestone SC
191 Slow handicap andre cockburn  
192 Slow handicap vanya curell   Swarkestone SC
193 Slow handicap Gull PY 1363 2938 Michael Wilde N/A Spinnaker SC
194 Solo Solo 4232 Richard Broughton   Bassenthwaite SC
195 Solo Solo 4715 Justine Davenport   Burwain Sailing Club
196 Solo Solo 4993 Ian Hall   Bassenthwaite SC
197 Solo Solo 5360 Cliff English   Bass & South Shields SC
198 Solo Solo 5407 John Reekie   Bassenthwaite SC
199 Solo Solo 5624 Kevin Bilham   SESCA
200 Solo Solo 5641 Kevin Vials   Derwent Reservoir SC
201 Solo Solo 5643 David Pickering   The Chase Sailing Club
202 Solo Solo 5722 John Waind   Budworth SC
203 Solo Solo 5768 Gary Ungless   Hunts SC
204 Solo Solo 5813 Innes Armstrong   Burwain Sailing Club
205 Solo Solo 5837 Linda Instone   The Chase Sailing Club
206 Solo Solo 6005 David Potter  
207 Solo Solo 6037 Simon Maskell   Hunts SC
208 Solo Solo 3839 Andy Samanjoul  
209 Solo Solo 4389 David Humphrey   The Chase Sailing Club
210 Solo Solo 5783 Mike Cave   Bassenthwaite SC
211 Solo Solo 5109 Rory Yardley   Bassenthwaite SC
212 Solo Solo Hugh Godfrey   Bassenthwaite SC
213 Andy Smith   Bassenthwaite SC


bassweek.org.uk

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com