FF Blencathra/HCP Dodd Trophy/GP Mustard Pot/MT AB

Bassenthwaite SC

Results are provisional as of 15:54 on July 7, 2024

GP Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
Nett
1st Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1138             DNC   1.0 1.0 2.0
2nd Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138             1.0   2.0 2.0 3.0
3rd Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138             2.0   3.0 3.0 5.0
4th Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1138             DNC   4.0 4.0 8.0

HCP Fleet

Sailed: 9, Discards: 4, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 27, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
Nett
1st Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200 R7, R8 ILCA6 1046   2.0 1.0 4.0 DNC DNC 1.0 2.0 DNC DNC 10.0
2nd Phil Davenport
Rory Davenport
807 RS 200 R7 RS300 1046   1.0 2.0 3.0 DNC DNC 2.0 7.0 DNC DNC 15.0
3rd Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154   DNC DNC DNC 1.0 4.0 DNC 6.0 DNC 4.0 43.0
4th Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1124   DNC DNC 5.0 3.0 3.0 5.0 DNC DNC DNC 44.0
5th David Lawson
188630 ILCA 6 / Laser Radial   1154   DNC DNC 2.0 2.0 1.0 DNC DNC DNC DNC 61.0
6th Mike Cowan
5203 SOLO   1142   DNC DNC DNC DNC 2.0 3.0 DNC 1.0 DNC 62.0
7th James Reekie
Oscar Davenport
543 29er R7 Feva 895   DNC DNC 8.0 DNC DNC 6.0 DNC DNC DNF 77.0
8th Mike Fairlamb
Jack Hardy
3007 GRADUATE   1110   DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3.0 DNC 3.0 90.0
9th Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138   3.0 DNF DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 92.0
10th Neil Garrison
175602 ILCA 6 / Laser Radial R8 ILCA6 1154   DNC DNC DNC DNC DNC 4.0 4.0 DNC DNC 92.0
11th Oscar Davenport
2569 RS TERA PRO   1364   DNC 3.0 DNC DNC DNC DNC 8.0 DNC DNC 95.0
12th Richard Broughton
4232 SOLO   1142   DNC DNC DNC DNC DNC 7.0 DNC 4.0 DNC 95.0
13th Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1138   DNC DNC DNC 4.0 DNF DNC DNC DNC DNC 95.0
14th Andrew Reekie
2985 RS TERA SPORT   1445   DNC DNC 6.0 DNC DNC DNC DNC DNC 5.0 95.0
15th Chris Hunt
345 RS 300   965   DNC DNC DNC DNC 5.0 DNC 9.0 DNC DNC 98.0
16th Robin Dawson
Mike Cowan
3865 FLYING FIFTEEN   1026   DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1.0 113.0
17th Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138   DNC DNC DNC DNC DNC DNC 1.0 DNC DNC 113.0
18th John Reekie
5407 SOLO   1142   DNC DNC 1.0 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 113.0
19th Rory Yardley
5109 SOLO   1142   DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2.0 114.0
20th Neil Campbell
188630 ILCA 6 / Laser Radial   1154   DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 2.0 DNC 114.0
21st Archie Campbell
201875 ILCA 6 / Laser Radial   1154   DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 3.0 DNC 115.0
22nd Richard Hughes
83611 ILCA 6 / Laser Radial   1154   DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5.0 DNC 117.0
23rd TBC
23166 ENTERPRISE   1133   DNC DNC DNC DNC DNC DNC 5.0 DNC DNC 117.0
24th TBA
1432 SOLO   1142   DNC DNC DNC 5.0 DNC DNC DNC DNC DNC 117.0
25th Paull Gannon
tbc
22159 ENTERPRISE   1133   DNC DNC DNC DNC DNC DNC DNC 6.0 DNC 118.0
26th Mike Moore
Sally Roberts
3996 FLYING FIFTEEN   1026   DNC DNC 7.0 DNC DNC DNC DNC DNC DNC 119.0
27th John Reekie
448 MUSTO SKIFF   837   DNC DNC DNC DNC DNC DNF DNC DNC DNC 121.0

MT Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
Nett
1st Alex Leonard
Saskia & Phoebe Leonard
69820 MIRROR (D/H)   1380   1.0 DNC     OD         4.0
2nd Oscar Davenport
2569 RS TERA PRO   1364   2.0 DNC     DNC         5.0

R2 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R3 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R6 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R7 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138 1 1.0
2 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 2 2.0

R8 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R9 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1138 1 1.0
2 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138 2 2.0
3 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 3 3.0
4 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1138 4 4.0

R10 - GP Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14   1138 1 1.0
2 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138 2 2.0
3 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 3 3.0
4 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1138 4 4.0

R2 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Phil Davenport
Rory Davenport
807 RS 200 R7 RS300 1046 37:12 2 0:35:34 1.0
2 Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200 R7, R8 ILCA6 1046 38:49 2 0:37:07 2.0
3 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 22:02 1 0:38:43 3.0

R3 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200 R7, R8 ILCA6 1046 38:27 2 0:36:46 1.0
2 Phil Davenport
Rory Davenport
807 RS 200 R7 RS300 1046 38:29 2 0:36:47 2.0
3 Oscar Davenport
2569 RS TERA PRO   1364 28:14 1 0:41:24 3.0
4 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 DNF     5.0

R4 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 John Reekie
5407 SOLO   1142 29:36 2 0:25:55 1.0
2 David Lawson
188630 ILCA 6 / Laser Radial   1154 31:25 2 0:27:13 2.0
3 Phil Davenport
Rory Davenport
807 RS 200 R7 RS300 1046 28:50 2 0:27:34 3.0
4 Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200 R7, R8 ILCA6 1046 30:01 2 0:28:42 4.0
5 Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1124 34:19 2 0:30:32 5.0
6 Andrew Reekie
2985 RS TERA SPORT   1445 22:32 1 0:31:11 6.0
7 Mike Moore
Sally Roberts
3996 FLYING FIFTEEN   1026 34:12 2 0:33:20 7.0
8 James Reekie
Oscar Davenport
543 29er R7 Feva 895 30:34 2 0:34:09 8.0

R5 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154 43:56 3 0:38:04 1.0
2 David Lawson
188630 ILCA 6 / Laser Radial   1154 44:12 3 0:38:18 2.0
3 Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1124 44:36 3 0:39:41 3.0
4 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1138 45:17 3 0:39:48 4.0
5 TBA
1432 SOLO   1142 45:39 3 0:39:58 5.0

R6 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 David Lawson
188630 ILCA 6 / Laser Radial   1154 45:04 3 0:39:03 1.0
2 Mike Cowan
5203 SOLO   1142 47:58 3 0:42:00 2.0
3 Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1124 49:28 3 0:44:01 3.0
4 Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154 51:24 3 0:44:32 4.0
5 Chris Hunt
345 RS 300   965 53:10 3 0:55:06 5.0
6 Nigel Lewis
Glenys Kett
13916 GP14   1138 DNF     7.0

R7 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200 R7, R8 ILCA6 1154 45:52 3 0:39:45 1.0
2 Phil Davenport
Rory Davenport
807 RS 200 R7 RS300 965 38:29 3 0:39:53 2.0
3 Mike Cowan
5203 SOLO   1142 45:54 3 0:40:12 3.0
4 Neil Garrison
175602 ILCA 6 / Laser Radial R8 ILCA6 1154 46:43 3 0:40:29 4.0
5 Mike Fairlamb
1882 STREAKER   1124 46:06 3 0:41:01 5.0
6 James Reekie
Oscar Davenport
543 29er R7 Feva 1244 48:53 2 0:58:57 6.0
7 Richard Broughton
4232 SOLO   1142 48:00 2 1:03:03 7.0
8 John Reekie
448 MUSTO SKIFF   837 DNF     9.0

R8 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138 50:49 3 0:44:39 1.0
2 Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200 R7, R8 ILCA6 1154 51:59 3 0:45:03 2.0
3 Mike Fairlamb
Jack Hardy
3007 GRADUATE   1110 51:19 3 0:46:14 3.0
4 Neil Garrison
175602 ILCA 6 / Laser Radial R8 ILCA6 1102 51:01 3 0:46:18 4.0
5 TBC
23166 ENTERPRISE   1133 52:43 3 0:46:32 5.0
6 Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154 54:34 3 0:47:17 6.0
7 Phil Davenport
Rory Davenport
807 RS 200 R7 RS300 1046 49:39 3 0:47:28 7.0
8 Oscar Davenport
2569 RS TERA PRO   1364 44:02 2 0:48:25 8.0
9 Chris Hunt
345 RS 300   965 50:13 3 0:52:02 9.0

R9 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Mike Cowan
5203 SOLO   1142 41:47 2 0:36:35 1.0
2 Neil Campbell
188630 ILCA 6 / Laser Radial   1154 43:22 2 0:37:35 2.0
3 Archie Campbell
201875 ILCA 6 / Laser Radial   1154 43:33 2 0:37:44 3.0
4 Richard Broughton
4232 SOLO   1142 45:25 2 0:39:46 4.0
5 Richard Hughes
83611 ILCA 6 / Laser Radial   1154 48:33 2 0:42:04 5.0
6 Paull Gannon
tbc
22159 ENTERPRISE   1133 31:01 1 0:54:45 6.0

R10 - HCP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Robin Dawson
Mike Cowan
3865 FLYING FIFTEEN   1026 54:59 3 0:53:35 1.0
2 Rory Yardley
5109 SOLO   1142 64:17 3 0:56:17 2.0
3 Mike Fairlamb
Jack Hardy
3007 GRADUATE   1110 63:49 3 0:57:30 3.0
4 Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154 66:38 3 0:57:44 4.0
5 Andrew Reekie
2985 RS TERA SPORT   1445 57:47 2 0:59:59 5.0
6 James Reekie
Oscar Davenport
543 29er R7 Feva 895 DNF     7.0

R2 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Alex Leonard
Saskia & Phoebe Leonard
69820 MIRROR (D/H)   1380 25:38   0:18:34 1.0
2 Oscar Davenport
2569 RS TERA PRO   1364 26:23   0:19:21 2.0

R3 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R4 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R5 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R6 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points
1 Alex Leonard
Saskia & Phoebe Leonard
69820 MIRROR (D/H)   1380 OD 3.0

R7 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R8 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R9 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points

R10 - MT Fleet

Start: Start 4, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com