Paul Carruthers Memorial Trophy 2021

Bassenthwaite SC

Results are final as of 18:52 on May 5, 2024

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 29, Scoring system: Appendix A
Rank Helmname SailNo Class Notes PY R1 R2 Total Nett
1st Paul Allen
Jude Allen
683 MELGES 15   973 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Dave Lawson
Mike Fairlamb
14064 GP14   1138 1.0 5.0 6.0 6.0
3rd Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138 3.5 8.0 11.5 11.5
4th Phil Davenport
Oscar Davenport
807 RS 200   1046 6.0 6.0 12.0 12.0
5th Chris Pickles
Evie Pickles
494 RS 200   1046 11.0 2.0 13.0 13.0
6th Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200   1046 10.0 4.0 14.0 14.0
7th Richard Critchley
5131 SOLO   1142 8.0 7.0 15.0 15.0
8th Matthew Somerville
200224 ILCA 6 / Laser Radial   1154 7.0 9.0 16.0 16.0
9th Mark Somerville
481 RS 100 10.2   980 16.0 3.0 19.0 19.0
10th Ben Morrell
Poppy Christie
145 RS 400   939 9.0 12.5 21.5 21.5
11th Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154 12.0 11.0 23.0 23.0
12th Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 15.0 10.0 25.0 25.0
13th Steve Hunt
Elaine Hunt
22075 ENTERPRISE   1133 13.0 16.0 29.0 29.0
14th Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1026 17.0 15.0 32.0 32.0
15th Cliff English
3516 FLYING FIFTEEN   1026 19.0 14.0 33.0 33.0
16th Dave Exley
Caroline Exley
1272 RS 400   939 3.5 DNC 33.5 33.5
17th Charlie Exley
TBA
1461 RS 400   939 5.0 DNC 35.0 35.0
18th Alastair Duncan
180948 ILCA 7 / Laser   1102 20.0 18.0 38.0 38.0
19th Paul Clark
132318 ILCA 7 / Laser   1102 21.0 20.0 41.0 41.0
20th Unknown
4518 SOLO   1142 23.0 19.0 42.0 42.0
21st Oscar Davenport
2569 RS TERA SPORT   1445 DNC 12.5 42.5 42.5
22nd Neil Garrison
140045 ILCA 6 / Laser Radial   1154 14.0 DNC 44.0 44.0
23rd TBA
TBA
1298 RS 200   1046 22.0 22.0 44.0 44.0
24th James Reekie
2109 RS TERA PRO   1364 DNC 17.0 47.0 47.0
25th Stan Barton
5541 SOLO   1142 18.0 DNC 48.0 48.0
26th TBA
166742 ILCA 6 / Laser Radial   1154 DNC 21.0 51.0 51.0
27th Grace Allen
Gracie Allen
2054 RS FEVA XL   1244 DNC 23.0 53.0 53.0
28th Dave Pearson
141364 ILCA 6 / Laser Radial   1154 24.0 DNC 54.0 54.0
29th Alfie Duncan
Poppy Moss
3767 RS Feva XL   1244 25.0 DNC 55.0 55.0

R1 - 2018-09-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Dave Lawson
Mike Fairlamb
14064 GP14   1138 46:47 3 0:41:07 1.0
2 Paul Allen
Jude Allen
683 MELGES 15   973 41:10 3 0:42:19 2.0
3 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138 48:49 3 0:42:54 3.5
3 Dave Exley
Caroline Exley
1272 RS 400   939 40:17 3 0:42:54 3.5
5 Charlie Exley
TBA
1461 RS 400   939 40:24 3 0:43:01 5.0
6 Phil Davenport
Oscar Davenport
807 RS 200   1046 45:13 3 0:43:14 6.0
7 Matthew Somerville
200224 ILCA 6 / Laser Radial   1154 50:09 3 0:43:27 7.0
8 Richard Critchley
5131 SOLO   1142 50:13 3 0:43:58 8.0
9 Ben Morrell
Poppy Christie
145 RS 400   939 41:23 3 0:44:04 9.0
10 Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200   1046 46:10 3 0:44:08 10.0
11 Chris Pickles
Evie Pickles
494 RS 200   1046 46:12 3 0:44:10 11.0
12 Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154 51:11 3 0:44:21 12.0
13 Steve Hunt
Elaine Hunt
22075 ENTERPRISE   1133 50:18 3 0:44:24 13.0
14 Neil Garrison
140045 ILCA 6 / Laser Radial   1154 51:16 3 0:44:26 14.0
15 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 50:40 3 0:44:31 15.0
16 Mark Somerville
481 RS 100 10.2   980 43:51 3 0:44:45 16.0
17 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1026 46:47 3 0:45:36 17.0
18 Stan Barton
5541 SOLO   1142 52:07 3 0:45:38 18.0
19 Cliff English
3516 FLYING FIFTEEN   1026 47:30 3 0:46:18 19.0
20 Alastair Duncan
180948 ILCA 7 / Laser   1102 51:39 3 0:46:52 20.0
21 Paul Clark
132318 ILCA 7 / Laser   1102 52:18 3 0:47:28 21.0
22 TBA
TBA
1298 RS 200   1046 52:50 3 0:50:31 22.0
23 Unknown
4518 SOLO   1142 42:26 2 0:55:44 23.0
24 Dave Pearson
141364 ILCA 6 / Laser Radial   1154 44:44 2 0:58:09 24.0
25 Alfie Duncan
Poppy Moss
3767 RS Feva XL   1244 60:26 2 1:12:52 25.0

R2 - 2018-09-16

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helmname SailNo Class Notes PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Paul Allen
Jude Allen
683 MELGES 15   973 41:22 3 0:42:31 1.0
2 Chris Pickles
Evie Pickles
494 RS 200   1046 45:40 3 0:43:40 2.0
3 Mark Somerville
481 RS 100 10.2   980 42:55 3 0:43:48 3.0
4 Neil Campbell
Archie Campbell
1033 RS 200   1046 45:53 3 0:43:52 4.0
5 Dave Lawson
Mike Fairlamb
14064 GP14   1138 49:56 3 0:43:53 5.0
6 Phil Davenport
Oscar Davenport
807 RS 200   1046 46:08 3 0:44:06 6.0
7 Richard Critchley
5131 SOLO   1142 51:07 3 0:44:46 7.0
8 Val Bell
Ken Bell
13960 GP14   1138 51:32 3 0:45:17 8.0
9 Matthew Somerville
200224 ILCA 6 / Laser Radial   1154 52:17 3 0:45:18 9.0
10 Alan Jones
Sue Watson
14206 GP14   1138 51:55 3 0:45:37 10.0
11 Paul Gannon
219366 ILCA 6 / Laser Radial   1154 52:57 3 0:45:53 11.0
12 Ben Morrell
Poppy Christie
145 RS 400   939 43:26 3 0:46:15 12.5
12 Oscar Davenport
2569 RS TERA SPORT   1445 44:33 2 0:46:15 12.5
14 Cliff English
3516 FLYING FIFTEEN   1026 47:33 3 0:46:21 14.0
15 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 FLYING FIFTEEN   1026 47:37 3 0:46:25 15.0
16 Steve Hunt
Elaine Hunt
22075 ENTERPRISE   1133 53:41 3 0:47:23 16.0
17 James Reekie
2109 RS TERA PRO   1364 44:19 2 0:48:44 17.0
18 Alastair Duncan
180948 ILCA 7 / Laser   1102 54:24 3 0:49:22 18.0
19 Unknown
4518 SOLO   1142 56:35 3 0:49:33 19.0
20 Paul Clark
132318 ILCA 7 / Laser   1102 54:42 3 0:49:38 20.0
21 TBA
166742 ILCA 6 / Laser Radial   1154 38:23 2 0:49:54 21.0
22 TBA
TBA
1298 RS 200   1046 53:10 3 0:50:50 22.0
23 Grace Allen
Gracie Allen
2054 RS FEVA XL   1244 43:08 2 0:52:01 23.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com