FF Morgan Trophy/HCP Barf Trophy/GP Spring Cup/Mir Red Sails/Top Long a

Bassenthwaite SC

Latest results

FF Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Helm name Sail No Class PY R1
 
R2
 
R4
 
R7
13/5
Nett
1st Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen 1022 1.0 1.0 1.0 (5.0 DNC) 3.0
2nd Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen 1022 2.0 2.0 3.0 (5.0 DNC) 7.0
3rd Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen 1022 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 1.0 8.0
4th Graham Kirkpatrick
Michaela Sheard
2372 Flying Fifteen 1022 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 12.0

GP Fleet

Sailed: 5, Discards: 2, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Helm name Sail No Class PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R8
19/5
Nett
1st Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14 1127 (1.0) 1.0 1.0 (8.0 DNC) 1.0 3.0
2nd Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14 1127 (2.0) 2.0 (8.0 DNC) 2.0 2.0 6.0
3rd Alan Jones
Sue Watson
13326 GP14 1127 (4.0) 3.0 4.0 1.0 (8.0 DNC) 8.0
4th Tim Knowles
Martin Statter
13796 GP14 1127 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 8.0 DNC 3.0 13.0
5th Andy Smith
Rob Smith
14062 GP14 1127 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 3.0 8.0 DNC 8.0 DNC 19.0
6th Nigel Lewis
Chris Brookes
13916 GP14 1127 3.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 19.0
7th Kath Davis
Glenys Kett
13601 GP14 1127 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 4.0 20.0

HCP Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Ratings: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Helm name Sail No Class PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
05/5
R6
05/5
R7
13/5
R8
19/5
Nett
1st Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 Merlin - Rocket 1002 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (23.0 DNC) 7.0
2nd Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200 1057 1.0 1.0 (4.0) 1.0 3.0 2.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0
3rd Robin Dawson
358 RS Vareo 1045 2.0 3.0 13.0 DNF (23.0 DNC) 1.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 22.0
4th Joe Watkins
161512 Laser 1085 5.0 5.0 6.0 (23.0 DNC) (7.0) (23.0 DNC) 2.0 4.0 22.0
5th Mark Somerville
570 RS Vareo 1045 3.0 2.0 3.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 1.0 32.0
6th Paul Clark
132318 Laser Radial 1110 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 11.0 5.0 5.0 6.0 (23.0 DNC) 5.0 32.0
7th Jim Christie
1040 Supernova 1068 8.0 8.0 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 50.0
8th Ethan Dawson
44428 Topper 1301 6.0 12.0 DNF 7.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 52.0
9th Peter Ballard
1003 Supernova 1068 9.0 7.0 8.0 7.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 54.0
10th Mike Cowan
303 RS Vareo 1045 4.0 4.0 (23.0 DNC) 3.0 OD (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 57.0
11th Neil Garrison
175602 Laser 1085 10.0 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 68.0
12th Phil Smith
Naomi Smith
1369 RS 200 1057 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 2.0 3.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 74.0
13th Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen 1022 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 4.0 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC 77.0
14th Phil Davenport
132 RS Vareo 1045 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 5.0 6.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 80.0
15th Alastair Duncan
163024 Laser 1085 7.0 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 85.0
16th John Halliday
Janis Halliday
1125 RS 400 948 11.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 90.0
17th Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen 1022 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 95.0
18th Joan Hardie
Jack Hardie
1413 RS 200 1057 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 OD 23.0 DNC 95.0
19th Stephen Kirkpatrick
302 RS Vareo 1045 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 97.0
20th M Overend
13482 GP14 1127 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 98.0
21st Alan Waugh
69960 Mirror 1385 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 7.0 99.0
22nd Roy Blackburn
374 RS Vareo 1045 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 102.0

MIR Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Helm name Sail No Class PY R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
05/5
R6
05/5
Nett
1st Alan Waugh
69960 Mirror 1385 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 4.0
2nd Mik Chappell
70548 Mirror 1385 1.0 2.0 1.0 2.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 6.0
3rd Alan Jones
70201 Mirror 1385 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 2.0 2.0 12.0

TOP Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Helm name Sail No Class PY R5
05/5
Nett
1st Ethan Dawson
44474 Topper 1301 1.0 1.0
2nd Harry Binns
45451 Topper 1301 2.0 2.0

R1 - FF Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen 1022 1 1.0
2 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen 1022 2 2.0

R2 - FF Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen 1022 1 1.0
2 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen 1022 2 2.0

R3 - FF Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R4 - FF Fleet

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Mike Moore
Michaela Sheard
3996 Flying Fifteen 1022 1 1.0
2 Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen 1022 2 2.0
3 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen 1022 3 3.0

R5 - FF Fleet - 05/5

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R6 - FF Fleet - 05/5

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R7 - FF Fleet - 13/5

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen 1022 1 1.0
2 Graham Kirkpatrick
Michaela Sheard
2372 Flying Fifteen 1022 2 2.0

R8 - FF Fleet - 19/5

Start: Start 3, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R1 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14 1127 1 1.0
2 Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14 1127 2 2.0
3 Nigel Lewis
Chris Brookes
13916 GP14 1127 3 3.0
4 Alan Jones
Sue Watson
13326 GP14 1127 4 4.0

R2 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14 1127 1 1.0
2 Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14 1127 2 2.0
3 Alan Jones
Sue Watson
13326 GP14 1127 3 3.0

R3 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14 1127 1 1.0
2 Tim Knowles
Martin Statter
13796 GP14 1127 2 2.0
3 Andy Smith
Rob Smith
14062 GP14 1127 3 3.0
4 Alan Jones
Sue Watson
13326 GP14 1127 4 4.0

R4 - GP Fleet

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Alan Jones
Sue Watson
13326 GP14 1127 1 1.0
2 Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14 1127 2 2.0

R5 - GP Fleet - 05/5

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R6 - GP Fleet - 05/5

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R7 - GP Fleet - 13/5

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R8 - GP Fleet - 19/5

Start: Start 2, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Dave Lawson
Lynn Lawson
14064 GP14 1127 1 1.0
2 Mike Fairlamb
Eric Smith
13885 GP14 1127 2 2.0
3 Tim Knowles
Martin Statter
13796 GP14 1127 3 3.0
4 Kath Davis
Glenys Kett
13601 GP14 1127 4 4.0

R1 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200 1057 49.58 0.47.16 1.0
2 Robin Dawson
358 RS Vareo 1045 50.03 0.47.54 2.0
3 Mark Somerville
570 RS Vareo 1045 50.08 0.47.58 3.0
4 Mike Cowan
303 RS Vareo 1045 50.35 0.48.24 4.0
5 Joe Watkins
161512 Laser 1085 55.13 0.50.53 5.0
6 Ethan Dawson
44428 Topper 1301 45.04 0.51.58 6.0
7 Alastair Duncan
163024 Laser 1085 38.45 0.53.34 7.0
8 Jim Christie
1040 Supernova 1068 57.31 0.53.51 8.0
9 Peter Ballard
1003 Supernova 1068 58.38 0.54.54 9.0
10 Neil Garrison
175602 Laser 1085 59.36 0.54.56 10.0
11 John Halliday
Janis Halliday
1125 RS 400 948 57.09 1.00.17 11.0

R2 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200 1057 36.37 0.34.39 1.0
2 Mark Somerville
570 RS Vareo 1045 36.55 0.35.20 2.0
3 Robin Dawson
358 RS Vareo 1045 37.07 0.35.31 3.0
4 Mike Cowan
303 RS Vareo 1045 37.18 0.35.42 4.0
5 Joe Watkins
161512 Laser 1085 41.19 0.38.05 5.0
6 Neil Garrison
175602 Laser 1085 41.52 0.38.35 6.0
7 Peter Ballard
1003 Supernova 1068 42.07 0.39.26 7.0
8 Jim Christie
1040 Supernova 1068 42.45 0.40.02 8.0
9 Alastair Duncan
163024 Laser 1085 44.55 0.41.24 9.0
10 John Halliday
Janis Halliday
1125 RS 400 948 39.45 0.41.56 10.0
11 Ethan Dawson
44428 Topper 1301 DNF   12.0

R3 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 Merlin - Rocket 1002 45.22 0.45.17 1.0
2 Phil Smith
Naomi Smith
1369 RS 200 1045 47.52 0.45.48 2.0
3 Mark Somerville
570 RS Vareo 1045 48.11 0.46.07 3.0
4 Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200 1057 49.07 0.46.28 4.0
5 Phil Davenport
132 RS Vareo 1045 51.11 0.48.59 5.0
6 Joe Watkins
161512 Laser 1085 53.48 0.49.35 6.0
7 Ethan Dawson
44428 Topper 1301 43.08 0.49.44 7.0
8 Peter Ballard
1003 Supernova 1068 53.18 0.49.54 8.0
9 Jim Christie
1040 Supernova 1068 54.04 0.50.37 9.0
10 Roy Blackburn
374 RS Vareo 1045 53.24 0.51.06 10.0
11 Paul Clark
132318 Laser Radial 1110 58.17 0.52.30 11.0
12 Robin Dawson
358 RS Vareo 1045 DNF   13.0

R4 - HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200 1057 46.08 0.43.39 1.0
2 Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 Merlin - Rocket 1002 44.11 0.44.06 2.0
3 Mike Cowan
303 RS Vareo 1045 OD   3.0
3 Phil Smith
Naomi Smith
1369 RS 200 1057 46.43 0.44.12 3.0
5 Ethan Dawson
44428 Topper 1057 47.24 0.44.51 4.0
6 Paul Clark
132318 Laser Radial 1150 59.54 0.52.05 5.0
7 Phil Davenport
132 RS Vareo 1045 55.34 0.53.10 6.0
8 Peter Ballard
1003 Supernova 1068 57.08 0.53.30 7.0

R5 - HCP Fleet - 05/5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Robin Dawson
358 RS Vareo 1045 67.17 1.04.23 1.0
2 Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 Merlin - Rocket 1002 66.00 1.05.52 2.0
3 Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200 1057 73.30 1.09.32 3.0
4 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen 1022 71.17 1.09.45 4.0
5 Paul Clark
132318 Laser Radial 1150 45.08 1.18.30 5.0
6 M Overend
13482 GP14 1127 46.52 1.23.10 6.0
7 Joe Watkins
161512 Laser 1085 48.27 1.29.19 7.0

R6 - HCP Fleet - 05/5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 Merlin - Rocket 1002 67.36 1.07.28 1.0
2 Alex Leonard
Olivia Storey
641 RS 200 1057 71.58 1.08.05 2.0
3 Robin Dawson
358 RS Vareo 1045 71.10 1.08.06 3.0
4 Ian Campbell
Lezli-Ann Pearson
3815 Flying Fifteen 1022 71.23 1.09.51 4.0
5 Stephen Kirkpatrick
302 RS Vareo 1045 76.30 1.13.12 5.0
6 Paul Clark
132318 Laser Radial 1150 56.57 1.14.17 6.0

R7 - HCP Fleet - 13/5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Steve Hunt
Ruth Critchley
3701 Merlin - Rocket 1150 40.44 0.35.25 1.0
2 Joe Watkins
161512 Laser 1110 48.50 0.44.00 2.0
3 Joan Hardie
Jack Hardie
1413 RS 200 1057 OD   3.0

R8 - HCP Fleet - 19/5

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Helm name Sail No Class PY Elapsed Corrected Points
1 Mark Somerville
570 RS Vareo 1045 44.52 0.42.56 1.0
2 Jim Christie
1040 Supernova 1068 48.29 0.45.24 2.0
3 Tim Chittenden
Ian Macpherson
3390 Flying Fifteen 1022 47.09 0.46.08 3.0
4 Joe Watkins
161512 Laser 1085 50.37 0.46.39 4.0
5 Paul Clark
132318 Laser Radial 1150 57.11 0.49.43 5.0
6 Neil Garrison
175602 Laser 1085 54.54 0.50.36 6.0
7 Alan Waugh
69960 Mirror 1385 47.12 0.51.07 7.0

R1 - MIR Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Mik Chappell
70548 Mirror 1385 1 1.0
2 Alan Waugh
69960 Mirror 1385 2 2.0

R2 - MIR Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Alan Waugh
69960 Mirror 1385 1 1.0
2 Mik Chappell
70548 Mirror 1385 2 2.0

R3 - MIR Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Mik Chappell
70548 Mirror 1385 1 1.0
2 Alan Waugh
69960 Mirror 1385 2 2.0

R4 - MIR Fleet

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Alan Waugh
69960 Mirror 1385 1 1.0
2 Mik Chappell
70548 Mirror 1385 2 2.0

R5 - MIR Fleet - 05/5

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Alan Waugh
69960 Mirror 1385 1 1.0
2 Alan Jones
70201 Mirror 1385 2 2.0

R6 - MIR Fleet - 05/5

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Alan Waugh
69960 Mirror 1385 1 1.0
2 Alan Jones
70201 Mirror 1385 2 2.0

R7 - MIR Fleet - 13/5

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R8 - MIR Fleet - 19/5

Start: Start 4, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R1 - TOP Fleet

Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R2 - TOP Fleet

Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R3 - TOP Fleet

Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R4 - TOP Fleet

Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R5 - TOP Fleet - 05/5

Start: Start 5, Finishes: Place
Rank Helm name Sail No Class PY Place Points
1 Ethan Dawson
44474 Topper 1301 1 1.0
2 Harry Binns
45451 Topper 1301 2 2.0

R6 - TOP Fleet - 05/5

Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R7 - TOP Fleet - 13/5

Rank Helm name Sail No Class PY Place Points

R8 - TOP Fleet - 19/5

Rank Helm name Sail No Class PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.5
www.sailwave.com